zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Szpital Powiatowy w Zawierciu: „Nie stwierdzono obecności koronawirusa”

Szpital Powiatowy w Zawierciu opublikował na swoim Facebooku komunikat o wynikach badania na koronawirusa.

Uprzejmie informujemy, że wyniki badań laboratoryjnych próbek pobranych od pacjenta, który w piątek został skierowany do Szpitala Powiatowego w Zawierciu z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, są ujemne. Oznacza to, że nie stwierdzono obecności koronawirusa. W związku z powyższym, mając na uwadze fakt, iż pacjent nie wykazuje żadnych objawów infekcji, w dniu dzisiejszym hospitalizacja pacjenta została zakończona. Jednocześnie odwołany został zakaz odwiedzin na oddziałach: Obserwacyjno-Zakaźnym z Pododdziałem Skórno-Wenerologicznym oraz Opieki Paliatywnej – czytamy w treści komunikatu.

Przypomnijmy, w piątek 21 lutego wieczorem według nieoficjalnych ale potwierdzonych informacji (na początku przekazywanych przez przedstawiciela szpitala, który już po publikacji prosił, aby informacji nie podpisywać jego imieniem i nazwiskiem) wynikało, że na terenie szpitala, w pojeździe medycznym, znajduje się pacjent z podejrzeniem koronawirusa. Pacjent pochodził ze statku „Diamond Princess”, gdzie stwierdzono wiele zachorowań na tę chorobę. Pacjent został przetransportowany specjalnym samolotem najpierw do Warszawy, później do Pyrzowic, a następnie do Zawiercia.

Dziś, tj. 21 lutego 2020 r. do Szpitala Powiatowego w Zawierciu trafił pasażer podróżujący tranzytem z Chin do Polski. Mężczyzna ten podczas odprawy na lotnisku w Pyrzowicach zgłosił służbom medycznym, że wrócił z Chin i chciałby się profilaktycznie przebadać. W związku z tym został przewieziony do szpitala w Zawierciu. W szpitalu wdrożono wszystkie zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem pojawienie się na terenie Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2). 1. Pacjent został hospitalizowany na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym z Pododdziałem Skórno-Wenerologicznym z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego. 2. Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, zostali zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia. 3. Wstrzymano odwiedziny na oddziałach: – Obserwacyjno-Zakaźnym z Pododdziałem Skórno-Wenerologicznym – Opieki Paliatywnej. W badaniu lekarskim u pacjenta nie stwierdzono objawów klinicznych wskazujących na obecność wirusa. Dodatkowo od pacjenta pobrano materiał, który przesłano do laboratorium w celu przeprowadzenia dalszych testów – informował szpital w piątek 21 lutego.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

2 KOMENTARZE

  1. Wczoraj- minister zdrowia na konferencji poświęconej koronawirusowi mówił, że w Polsce mamy 78 oddziałów zakaźnych przygotowanych do walki z tymi przypadkami. Czyli wychodzi, około 4-5 na województwo. Ciekawe, czy Zawiercie jest jednym z tych miejsc, bo z dalszej części wypowiedzi (mało logicznej) wynikało, że pacjent ma jednak trafiać do najbliższego szpitala z oddziałem zakaźnym (swoją drogą czy Zawiercie jest najbliżej od Pyrzowic ?). I wtedy co, jak się okaże, że ktoś jest tym zarażony ? Będą go wieźć do tego wyznaczonego miejsca, czy stworzą je, dopiero w miejscu wystąpienia przypadku chorobowego ? Dziwny jest ten świat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.