zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Szpital Powiatowy w Zawierciu: Mniej łóżek na chirurgii ogólnej i okulistyce, nowa pracownia EEG na ul. Powstańców Śląskich

W ubiegłym tygodniu odbyły się obrady Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu Zawierciańskiego. Jednym z jej tematów były trzy propozycje zmian w statucie szpitala.

Wszystkie trzy uchwały dotyczące zmian w ilości łóżek wynikają z przeprowadzonych remontów w zakresie programu 10.1, czyli wyremontowania oddziałów i ich doposażenia w sprzęt medyczny. Podnosząc standard opieki nad pacjentem na poszczególnych oddziałach, wyposażając sale w dodatkowe sanitariaty i węzły sanitarne, musieliśmy część przestrzeni, która jest podczas projektowania, w zasadzie firma, która wygrała projekt musiała zaprojektować tak, aby zmieścić na tym całym oddziale dodatkowe sanitariaty. I tak, jak powiedziałem – podnosi to jakość pacjentów i warunków, w których oni będą hospitalizowani, natomiast zawęża częściowo ilość łóżek, która będzie dostępna dla pacjentów, natomiast zrobiliśmy analizę ilości obłożenia łóżek i ta ilość, która jest tutaj wymieniona, po konsultacji z Narodowym Funduszem Zdrowia jest wystarczająca do obsługi wszystkich pacjentów, więc nie zawężamy dostępności, a polepszamy standard pobytu pacjentów i hospitalizacji pacjentów na poszczególnych oddziałach. I analogicznie pozostałe oddziały, o których Pani przewodnicząca za chwilę będzie mówić wynikają z tej samej przyczyny, czyli zakończone remonty, w ślad za tym uruchomiona z powrotem hospitalizacja pacjentów na już wyremontowanych oddziałach, natomiast z troszeczkę mniejszą ilością łóżek na tych poszczególnych oddziałach – mówił w trakcie komisji Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Dobrze, to mamy te dwie uchwały, dotyczące właśnie ilości łóżek na oddziale chirurgii ogólnej i oddziale okulistycznym, i jeszcze mamy zmianę w statucie dotyczącą pracowni EEG (Elektroencefalografia (EEG) − nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu – red.) na ul. Powstańców Śląskich. To też myślę, że to jest korzystne dla pacjentów, ale proszę, Panie dyrektorze, tutaj Pana zdanie na ten temat – mówiła Dorota Pytlik.

Pani przewodnicząca, do tej pory badania EEG były wykonywane w jednej komórce w szpitalu, natomiast chcieliśmy polepszyć dostępność dla pacjentów ambulatoryjnych, tak, aby nie musieli przyjeżdżać tylko i wyłącznie na ul. Miodową i prosiłbym Państwa radnych o podjęcie pozytywnej uchwały, ponieważ chcemy zrobić drugi punkt. Posiadamy i sprzęt i personel, aby w dwóch miejscach świadczyć te usługi dla pacjentów, czyli dla pacjentów hospitalizowanych w szpitalu przy ul. Miodowej, dla pacjentów ambulatoryjnych, którzy potrzebują tego typu badań w poradni w centrum i będą dwa punkty tak naprawdę dla pacjentów. To zwiększy dostępność do badań EEG, które głównie są wykonywane dla poradni neurologicznych – mówił Piotr Zachariasiewicz.

Radni jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały (Tadeusz Czop, Maria Milejska, Dorota Pytlik, Paweł Sokół, Andrzej Wilk).

Projekt uchwały zostanie poddany pod głosowanie w trakcie sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego zaplanowanej na czwartek 25 lutego.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.