zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Szpital Powiatowy w Zawierciu: “Jest to najwyższa liczba od początku epidemii”

Dobowa liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce, którą ministerstwo zdrowia podało dziś o godzinie 10:30, wynosi 4 739. Wczoraj wyniosła ona 4 280, w środę – 3 003, we wtorek – 2 236, a w poniedziałek – 2 006.

Obecnie w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu hospitalizowanych jest 44 pacjentów z COVID-19. Jest to najwyższa liczba od początku epidemii. 10 pacjentów to mieszkańcy powiatu zawierciańskiego. Szpital posiada 6 respiratorów dla pacjentów z COVID-19 z czego obecnie wykorzystany jest jeden – poinformował w czwartek 8 października rzecznik Szpitala Powiatowego w Zawierciu i radny powiatowy Marcin Wojciechowski.

Czy zwiększająca się liczba zakażeń oznacza problem z miejscami dla chorych na koronawirusa w zawierciańskim szpitalu?

Faktyczna liczba miejsc, jaką szpital może zapewnić pacjentom zakażonym SARS-CoV-2 jest zmienna i zależy od wielu czynników. Zgodnie ze strategią przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia, jako szpital powiatowy z oddziałem zakaźnym placówka wykonuje zadania przypisane szpitalom z I i II poziomu zabezpieczenia. Oznacza to, że musi zapewnić opiekę zarówno osobom z potwierdzonym zakażeniem, jak i pacjentom oczekującym na wynik testu. Każdy pacjent do momentu otrzymania wyniku musi pozostać w izolacji, co oznacza, że na sali chorych przebywa sam. W przypadku zwiększonej liczby osób oczekujących na wynik testu, pacjenci trafiają do sal dwu lub więcej osobowych, które zamieniane są w izolatki, przez co ilość możliwych do wykorzystania miejsc na oddziale może się znacząco różnić od liczby zabezpieczonych dla pacjentów łóżek. Pacjenci z dodatnim wynikiem mogą przebywać w kilkuosobowych salach pod warunkiem utrzymania podziału na sale żeńskie i męskie oraz w zależności od stopnia nasilenia objawów klinicznych – mówi rzecznik szpitala.

Od jutra, czyli soboty 10 października, w całej Polsce wraca obowiązek zakrywania nosa i ust również w przestrzeniach publicznych. Więcej informacji TUTAJ.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.