zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Świadczenia należne poszkodowanym w wyniku wypadków drogowych

Wypadki komunikacyjne są codziennością na polskich drogach. Ich przyczyny są bardzo różne. Najczęściej jest to nadmierna prędkość, brawura, a także prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu. W jaki sposób zatem można uzyskać odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku wypadku oraz czy potrzebna jest nam pomoc prawna?

Kto może być poszkodowanym w wypadku drogowym?

Poszkodowanym może być każdy uczestnik ruchu drogowego,  nie tylko kierowca samochodu, ale także pasażer, motocyklista, rowerzysta, a nawet pieszy. W przypadku każdej z tych osób ryzyko odniesienia poważnych obrażeń jest bardzo zróżnicowane. Najbardziej narażeni są motocykliści oraz piesi. Nic więc dziwnego, że wiele wypadków z ich udziałem kończy się bardzo poważnymi obrażeniami, a niekiedy nawet śmiercią. Teoretycznie najbezpieczniejsi są kierowcy oraz pasażerowie samochodów, albowiem osoby te chronione są przez nadwozia ich pojazdów. Poza tym, współczesne samochody wyposażone są liczne systemy bezpieczeństwa, które mają na celu zapewnienie maksymalnej ochrony. Statystyki policyjne niestety pokazują, że każdego roku na polskich drogach dochodzi do licznych wypadków z udziałem samochodów. Niezależnie od tego jakiego rodzaju uczestnikiem ruchu jest poszkodowany, w sytuacji wypadku warto niezwykle przydaje się pomoc prawna.

 

Jakie świadczenia należą się poszkodowanym w wypadkach drogowych?

Podstawowym świadczeniem, które przychodzi na myśl o osobie poszkodowanej w wypadku drogowym, jest odszkodowanie. Skojarzenie to jest jak najbardziej słuszne aczkolwiek to osoba, która zdecyduje się na pomoc prawną, dowie się, iż nie jest to jedyne świadczenie, które należy się jej w związku z zaistniałą sytuacją. Otóż oprócz odszkodowania poszkodowanym w wypadkach drogowych należą się również zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrot kosztów związanych z zakupem leków, dodatkowej żywności, pobytu w szpitalu oraz zabiegów rehabilitacyjnych, wizyt u lekarzy specjalistów, zakup środków opatrunkowych, dodatkowej opieki, zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego, zwrot utraconego dochodu niezależnie od formy zatrudnienia, czy też prowadzenie działalności gospodarczej, zwrot kosztów przekwalifikowania do wykonywania innego zawodu, a także, w określonych przypadkach, renta. W uzyskaniu informacji na ten temat może bardzo pomóc pomoc prawna. Nie warto skazywać się poprzez nieznajomość prawa na rażąco niskie świadczenia odszkodowawcze.

Pomoc prawna poszkodowanym

Osoby poszkodowane nierzadko znajdują się w ciężkim szoku, dlatego też duże znaczenie ma dla nich pomoc prawna. Prawnik potrafi bowiem w sposób trzeźwy ocenić sytuację, a także nadać danej sprawie taki bieg, aby uzyskać wszystkie możliwe świadczenia w jak najwyższej wysokości. Co ważne, pomoc prawna wcale nie musi być droga, kancelarie odszkodowawcze pobierają bowiem wynagrodzenie prowizyjne, które uzależnione jest od wysokości sumy jaką uda się uzyskać w postępowaniu.

Niezależnie od tego jakiego rodzaju obrażeń, które odniosła dana osoba w wypadku drogowym, z całą pewnością przydaje się pomoc prawna. Dzięki niej postępowanie związane z uzyskaniem odszkodowania oraz innych świadczeń będzie znacznie łatwiejsze, a także będzie ono przebiegać w sposób sprawny.

 

Źródło: Materiał Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.