zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Studenci wraz z wiceprezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich opracują rewitalizację Marszałkowskiej [ZDJĘCIA]

Dziś w dzielnicy Stary Rynek odbyło się spotkanie mieszkańców Zawiercia ze studentami Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach pod kierownictwem prof. Macieja Borsy, Kierownika Katedry Gospodarki Przestrzennej Wydziału Architektury Budownictwa i Sztuk Stosowanych Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz Aleksandry Jadach-Sepioło z Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji oraz Zakładu Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W trakcie spotkania przedstawiono plan przygotowania programu rewitalizacji ul. Marszałkowskiej – od dziś do poniedziałku 25 marca studenci pod kierunkiem prof. Macieja Borsy będą mieli zajęcia plenerowe w dzielnicy Starym Rynku. W przyszłą sobotę 30 marca w lokalu przy ul. Marszałkowskiej 8 zostaną zaprezentowane wyniki zajęć, a w poniedziałek 8 kwietnia komplet opracowań zostanie dostarczony do urzędu miasta w Zawierciu.

W trakcie sobotniego spotkania mieszkańcy mówili m.in. o kwestii ruchu samochodów, rowerów i pieszych na ul. Marszałkowskiej, propozycjach na zmiany dotyczące Placu Dąbrowskiego oraz spraw własnościowych nieruchomości przy ul. Marszałkowskiej.

Części tych terenów nie da się ruszyć ze względów na sprawy własnościowe lokali należących do spadkobierców, z którymi nie ma kontaktu – mówiła Aleksandra Jadach-Sepioło.

W planach dotyczących rewitalizacji dzielnicy Stary Rynek znajduje się m.in. inwentaryzacja substancji procesów, projekt uporządkowania przestrzeni, propozycje adaptacji uzupełnień zabudowy, propozycje kompozycji zieleni, wyposażenie w meble miejskie i organizacja ruchu, w tym pieszych i rowerów.

PK

6 KOMENTARZY

  1. Na pierwszy rzut oka widać, z której strony zdjęcia stoją studenci, a z której mieszkańcy. Ciekawe, ilu tam było mieszkańców? Więcej niż 6 osób

  2. To jakiś poroniony pomysł wydawanie pieniędzy na rewitalizację starych, zagrzybiałych , śmierdzących ruder , które nie przedstawiają żadnej wartości architektonicznej. To szaleństwo, opamiętajcie się !

    • Szanowny MIESZKAŃCU troszkę szacunku to jest najstarsza ulica w Zawierciu i warto przywrócić ją do dawnej świetności bo i tam też żyją i mieszkają ludzie pamiętający czas świetności tej ulicy o której za czasów PRL-u zapomniano i doprowadzono do rujny nie remontując i likwidując sklepy i najwyższy czas aby doprowadzić do tego aby choć w części wyglądem przypomniano sobie historię powstania naszego miasta i polepszyć warunki mieszkaniowe ludzi tam mieszkających wiadomo że sklepów to już nie da się przywrócić do dawnej świetności ale można by całkowicie zamknąć tam ruch samochodowy i zrobić coś na wzór starówki w synagodze zrobić coś związanego z kulturą i małą kafejkę bo naprawdę warto .Najważniejszą rzeczą jest zlikwidowanie tam tych dymiących kominów bo zimą to naprawdę nie da się tam oddychać bo pali się w piecach czasami byle czym zwłaszcza że jest już doprowadzony gaz i można ogrzewać gazowo jak to juz częściowo zrobiono w dwu kamienicach komunalnych. Ata synagoga to naprawde zamurowano okna i tym banerem to naprawde nie wypał jeżeli już wiadomo tak zaslużonego człowieka dla tej ulicy namalowano na tej ruinie TROCHE SZACUNKU!!!!!!

      • To nie jest najstarsza ulica w Zawierciu, są starsze ze Szkolną na czele. Ale wiek nie mu tu znaczenia, bo budynki na tej ulicy nie mają żadnej wartości , są zagrzybione, zaśmierdziałe z drewnianymi stropami i bez piwnic. Zbudowane bez ładu i składu oraz architektonicznego porządku. Dewastują przestrzeń w centrum miasta, która powinna być wizytówką miasta. Z tej przestrzeni należy usunąć te rudery, teren zrekultywować i ogłosić konkurs na projekt nowoczesnego osiedla handlowo-usługowego. Każda złotówka wydana na rewitalizację tych slamsów to złotówka wyrzucona w błoto.

  3. Uwaga … zaraz gdzieś wyskoczy tu agent Myszkowski Pierożek i powie: ja chcę sali widowiskowej z funkcją konferencyjno basenową …. Tzn nie tu powie, ale zrobi zdjęcia i wstawi to na Fejsa ….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.