zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Starosta zawierciański i burmistrz Szczekocin na konsultacjach projektu „Samorząd 3.0: Rozwój bez barier”

W sali Sejmu Śląskiego odbyły się w piątek 11 czerwca konsultacje członka Rady Ministrów Michała Cieślaka z samorządowcami poświęcone projektowi „Samorząd 3.0: Rozwój bez barier”.

W konsultacjach, które odbyły się w formie hybrydowej, wzięło udział ponad 100 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z województwa śląskiego. Na zaproszenie Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, w konsultacjach uczestniczyli reprezentujący samorządy powiatu zawierciańskiego: starosta zawierciański Gabriel Dors oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny – Jacek Lipa.

Podczas konsultacji mówiono m.in. o potrzebie uproszczenia i zreformowania prawa samorządowego, założeniach projektu „Samorząd 3.0: Rozwój bez barier” oraz o problemach, z jakimi borykają się samorządy, np. w zakresie gospodarki odpadami. Dyskusja z samorządowcami z regionu została podsumowana podczas briefingu prasowego, który miał miejsce po spotkaniu.

Konsultacje projektu „Samorząd 3.0: Rozwój bez barier” mają na celu przedstawienie właśnie przez samorządowców – przez wójtów, burmistrzów – tych barier, które dzisiaj występują w przepisach, w procedurach w taki sposób, abyśmy mogli je znieść, zniwelować, zlikwidować, w sposób punktowy legislacyjnie zmienić, aby samorząd mógł funkcjonować sprawniej, skuteczniej dla swoich mieszkańców – zaznaczył minister Michał Cieślak.

Minister Michał Cieślak jest odpowiedzialny w Radzie Ministrów za rozwój samorządów. Ogłoszony przez niego w lutym projekt „Samorząd 3.0” to początek zmian prawa samorządowego w zakresie likwidacji barier rozwojowych. Zgodnie z założeniami propozycje zmian w ramach projektu powinny być ukierunkowane na ułatwienie realizacji inwestycji rozwojowych i o znaczeniu pożytku publicznego, nowe źródła finansowania samorządów oraz poprawę jakości usług publicznych.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
źródło: Facebook/Starostwo Powiatowe w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.