zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Stanowisko burmistrza Poręby: “wyrażam w sposób jednoznaczny swój sprzeciw wobec budowy kopalni cynku i ołowiu”

Na stronie internetowej Poręby zostało opublikowane stanowisko burmistrza Ryszarda Spyry. Dotyczy ono planowanej budowy kopalni cynku i ołowiu w naszym rejonie.

Oto pełna treść stanowiska:

Firma Rathdowney już od maja 2013 roku prowadzi tzw. punkt konsultacyjny, przeznaczony dla mieszkańców miasta Poręba. W tym punkcie usytuowanym w MOK Poręba (dzierżawa opłacana przez firmę Rathdowney) zainteresowani mieszkańcy mogą osobiście uzyskać informacje lub odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z działalnością Firmy Rathdowney. Działania te nie mają jednak charakteru konsultacji o charakterze rozstrzygającym (w rozumieniu prawa) o powszechnej opinii mieszkańców Poręby o planowej inwestycji i ewentualnej ich zgodzie na budowę kopalni. Działanie tego punktu konsultacyjnego ma charakter informacyjny. Gorąco zachęcam mieszkańców do bardzo licznego korzystania z wyżej wymienionego punktu i zgłoszenia swoich zastrzeżeń, co do planowanej budowy kopalni.

Burmistrz Miasta Poręba od początku sprawowania urzędu wyraża w sposób jednoznaczny swój sprzeciw wobec budowę kopalni cynku i ołowiu przez firmę Rathdowney. Stanowisko to zdecydowanie wyraża we wszystkich wystąpieniach publicznych, gdy poruszony jest temat tej inwestycji.

Urząd Miasta Poręba utrzymuje stały i ścisły kontakt ze stowarzyszeniem „Nie dla kopalni cynku i ołowiu” i w ramach tej współpracy sukcesywnie udostępnia pomieszczenie MOK po to, aby aktywności tego stowarzyszenia mogli przedstawiać swoje argumenty przez co mieszkańcy Poręby mogą wyrobić sobie swoje własne obiektywne zadanie w tej tak ważnej dla nas wszystkich sprawie. Najbliższe takie spotkanie dla mieszkańców zorganizowane przez Burmistrza w najbliższym czasie po dokonaniu uzgodnień ze stowarzyszeniem „Nie dla kopalni cynku i ołowiu”.

W sprawie planów budowy kopalni Stowarzyszenie “Nie dla kopalni cynku i ołowiu” stworzyło petycję online, którą – jak do tej pory – podpisało ponad 700 osób: https://www.petycjeonline.com/protest_wobec_planow_budowy_kopalni_cynku_i_oowiu_w_powiecie_zawierciaskim

22 KOMENTARZE

 1. POREBIAK nie wiem skąd tak naprawdę jesteś, ale na pewno nie z Poręby. Jeśli tak tęsknisz za zanieczyszczonym środowiskiem, to nie widzę problemu żebyś przeprowadził się do, np. Katowic, Zabrza, Krakowa czy innego miasta. Kopalnia spowoduje, że wody gruntowe opadną, a naturalny zbiornik wodny, z którego czerpiemy wodę do naszych domów, zostanie zanieczyszczone. Nie wiem czy wiesz, ale firma Rathdowney, w takim przypadku planuje wybudowanie wodociągu gdzieś z aglomeracji. I żeby odeprzeć ewentualne zarzuty o stronniczość, to informuję Cię, że nie działam w stowarzyszeniu „Nie dla kopalni cynku i ołowiu”, nie znam nikogo od nich i nie byłem na żadnym z nimi spotkaniu.

 2. Do rozwoju są potrzebni przede wszystkim nowi Mieszkańcy. Inwestycja degradująca w takim stopniu środowisko nikogo do Was nie przyciągnie. Czyli wioska Łazy coraz bliżej.

 3. Zawiercianin , możesz sobie nawet wodę na herbatę pobierać z kopalni dla siebie i swojej rodziny i jeżeli Ci to pasuje – tak bez emocji.

 4. Kopalnia będzie zrzucać 12x wiecej wody niż zużywa powiat zawierciański, wszystkie studnie nad złożem i lejem depresji zostaną skażone – już nigdy nie będzie mozna z nich korzystać, podobno rzeka płynąca przez Kuźnicę Masłońska ma zaniknąć. Osadniki na szlamy poflotacyjne planuje się na 150 ha.
  400 zatrudniony górników będzie płacić podatki w Olkuszu, Jaworznie, Sosnowcu.
  Firma strzeże swoich tajemnic – rektorowi AGH zagrozili karą 50 tys. za ujawnienie jedynego zlecenia, Nadleśniczemu z Siewierza już 1 mld za okazanie wniosku o umowę przedwstepną.
  Nie chcemy takich inwestorów.

 5. Nie dla kopalni. Zniszczą przyrodę a ceny domów spadną. Kto zostanie tu mieszkać, kto przyjedzie nawet na krótki wypoczynek?

 6. Niech Koński robi sobie degradacje środowiska tylko i wyłącznie w Kanadzie. Panie Koński zapamiętaj Pan raz na całe życie, że mieszkańcy nie chcą kopalni i żadne rathdowneyowe krzyki tego nie zmienią. Koński wracaj do Kanady.

 7. Smieszą mnie te wpisy a tym bardziej to smieszne i nie warte stowazyszenie Nie dla kopalni maja ledwo 900 osób a z tego był z połowe skreslił , bo powinny decydować osoby Tu MIESZKAJACE A NIE RZADKO ZAGLADAJACE. a kopalnia i tak bedzie już coś w spec ustawie jest ( małe off topic).
  Boja sie firemki bo i polaczków straca i ukrainców a kto bedzie robił , zobaczcie smieszne ogłoszenie odlewni erbego ( a może chińskiej) przyjmę do pracy a stawka to od 2500 do 2800 BRUTTO za to nawet na waciki nie starczy , straca firmy ludzi jak cmc , virtu czy aluron , odlewnia , dziś wiekszość ludzi z Zawiercie , pracuje w NGK , BREMBO , czy na strefie w sosnowcu przy S1 za min 3500 Brutto i nie tylko przez agencje pracy

 8. DLACZEGO PORTAL USUWA KOMENTARZE osób które są ZA powstaniem kopalni ???????????????????
  JA JESTEM ZA KOPALNIĄ.
  Byłam na spotkaniu informacyjnym i przedstawiciel firmy rozwiał moje wątpliwości co do kopalni.
  JESTEM NA TAK!
  PROSZĘ NIE USUWAĆ MOJEGO KOMENTARZA

  • Raczej dziwne byłoby gdyby przedstawiciel inwestora mówił coś,co godzi w jego interes, a ten jest sprzeczny z dobrem środowiska i mieszkańców.

  • Pani Kasiu: Jakie są Pani argumenty za kopalnią? Co Panią przekonało, że w naszej okolicy powinna ona powstać? Czy Pani w ogóle jest stąd?

 9. Dzieciata niedługo głosowanie w sejmie na spec ustawa górnicza , tagrze jak już pisałem , wiekszość mieszkańców jest Za kopalnia , tylko małe grona majace może 2000 osób co nie jest realne bo nawet 700 osób może po przeliczeniu nie ma ( a maja być to mieszkańcy tych gmin i zameldowani w tych gminach a nie mieszkajacy poza nimi lub gdzieś daleko jak wieś warszawa )

 10. https://wpolityce.pl/polityka/402538-gdy-lokalne-patologie-psuja-panstwo-od-srodka

  Sami “spece” z firmy PR się wypowiadaja, my mieszkancy Zawiercia mamy dość wyzysku pracując w geszeftach jak virtu czy aluron albo “klamki”, nie wspominajac o blaszance i tzw agencjach pracy (czytaj WYZYSKU).
  Hale produkcyjne w dzierżawie, a park maszynowy w leasingu. Taka firma w ciągu tygodnia zabiera “zabawki” z piaskownicy i przenosi obóz pracy.
  Chcemy solidnych pracodawców, którzy zasłużyli sobie na to, aby BYĆ właścicielami.
  Chcemy pracodawców, którzy zapewnią wysoki poziom kultury pracy.

  My mieszkańcy Zawiercia jesteśmy ZA Kopalnią.

  • Do Leona, a kopalnia ile płaci i jak długo będzie działać (8 lat). A potem się spakuje. Ilu polaków zatrudnia? Odwierty robili Rumunii. Pod hałdę i kopalnię chcą wydzierzawić las od nadlesnictwa. Ile zapłacili w Polsce podatku w czasie działalności. Jak będziesz miał te wiadomości, to odpisz!

   • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie BRUTTO w sektorze przedsiębiorstw w 2018 r. ukształtowało się na poziomie 4852 zł.
    Natomiast sekcja „górnictwo i wydobywanie”, którą zlicza razem GUS, to 7180 zł.

    Zasoby złoża pozwalają na eksploatację przez 35 do 40 lat.

  • LEON A co Ci po pracy i kasy jak będziesz tak skażony kadmem, arsenem i olowiem, chyba zdrowie jest najważniejsze A nie kasa. Zapraszam do lektury dotyczącej rakotwórczych pierwiastków, które skażą glebę, powietrze i wodę. A uwierz mi firma, która planuje wydobycie tylko na 10 15 lat nie ma interesu, aby dbać o kulturę pracy i dbanie o dobrą opinię bo wie że jest na chwilę…..i tak samo będzie zatrudniać na byle jakich warunkach przez agencję za najniższą krajową

 11. Zdecydowana większośc mieszkańców regionu jest przeciwko kopalni. Przy takiej inwestycji, mającej ogromnie negatywny wpływ na środowisko i zdrowie głos ludzi musi byc brany pod uwagę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.