zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Środa Popielcowa w Zawierciu

Dziś w Kościele Katolickim rozpoczyna się trwający 40 dni Wielki Post – wierni w całej Polsce uczestniczą w Mszach św. z posypaniem głów popiołem.

Co oznacza Środa Popielcowa i Wielki Post dla osób wierzących? Mówi ks. Adam Dróżdż, wikariusz parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Na chwilę przed Wielkim Postem, na koniec okresu zwykłego Jezus zostawił nas w Ewangelii wg św. Marka z pytaniem “Jeszcze nie rozumiecie?”. Wiele razy dawał swoim uczniom dowody swojej mocy. Czynił znaki, dokonywał cudów, uczył ich jak ten, który ma władzę, rozmnażał chleby i karmił głodnych. Oczy uczniów były jednak cały czas na uwięzi. Nie potrafili zrozumieć tego wszystkiego, co Jezus im uczynił. Nie wiedzieli, po co i dlaczego to robi. W każdym z tych czynów i słów Jezus daje dowód miłości Boga do człowieka. Wszystko to po to, by przygotować swoich uczniów na najwyższy dowód tej miłości – gdy On sam wyda się na mękę i śmierć krzyżową. Święty czas Wielkiego Postu dany nam jest właśnie po to, abyśmy zrozumieli i – na tyle, na ile to możliwe – pojęli jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec. Czas Wielkiego Postu to czas pokuty, ale nade wszystko jest to szczególny czas przebaczającej miłości Boga do człowieka. To właśnie chce nam przekazać na początek tego Świętego Czasu prorok Joel w pierwszym czytaniu, wołając “Nawróćcie się do mnie całym sercem przez post i płacz i lament. Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty…”. Jeśli zabraknie miłości i nawrócenia serca, to może się okazać, że post pozostanie jedynie zwykłą dietą; modlitwa będzie tylko zewnętrzną pobożnością i czczą gadanina, a jałmużna sposobem na posprzątanie tego wszystkiego, co nam zbywa. “W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się Bogiem (…) Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia”. Jeszcze nie rozumiecie? – mówi ks. Adam Dróżdż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.