zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Spotkanie z posłami Kukiz’15 w Zawierciu [ZDJĘCIA]

Posłowie Barbara Chrobak i Jarosław Sachajko, przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyjechali do Zawiercia. W Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbyło się spotkanie z parlamentarzystami zorganizowane przez KWW Sympatycy Ziemi Zawierciańskiej Krzysztofa Peronia.

Spotkanie rozpoczęło się z pół godzinnym opóźnieniem w związku z poprzednim spotkaniem posłów Kukiz’15 w Dąbrowie Górniczej.

– Nie chciałabym, aby było to spotkanie wyborcze. Jesteśmy tu dla Was, chcemy poznać Wasze sprawy. Rozmawiajmy ze wszystkimi bez względu na partię polityczną – mówiła Barbara Chrobak na początku spotkania.

Posłanka oficjalnie ogłosiła poparcie swojej partii dla kandydatury Krzysztofa Peronia na Prezydenta Zawiercia. Poseł na Sejm Jarosław Sachajko rozpoczął swoje wystąpienie od programu rolnego Kukiz’15, podkreślał on również konieczność wykorzystywania polskich surowców naturalnych.

Nie chcę za dużo mówić, chcemy posłuchać Państwa. Proszę pytać, nie ma głupich pytań – mówił Sachajko.

Uczestnicy spotkania pytali m.in. o kwestię żywności genetycznie modyfikowanej (GMO) i jej powszechnego stosowania w wielkich zagranicznych spożywczych sieciach handlowych, a także o sytuację osób niepełnosprawnych w Polsce oraz kopalnię cynku i ołowiu w Zawierciu i odwołane referendum w tej sprawie. Temat kopalni wywołał największe zainteresowanie wśród uczestników spotkania.

Ludzie oczekują wsparcia polityków, żeby ta kopalnia tu nie powstała. Spółkę KGHM byłoby stać na jej budowę, na inwestora zagranicznego prowadzącego wydobycie nie możemy się zgodzić – mówił Jerzy Janoska, radny Rady Miasta i Gminy Ogrodzieniec oraz działacz Ruchu Narodowego i lokalny przedsiębiorca.

10 lat temu taką kopalnię chciał stworzyć ZGH Bolesław, miał nawet gotowy projekt, ale wówczas nic z tego nie wyszło. Wówczas ZGH Bolesław to była spółka państwowa, dziś jest firmą prywatną – odpowiadał jeden z uczestników spotkania.

Radny Rady Miejskiej w Zawierciu Michał Myszkowski prosił posłów Kukiz’15 o interwencję w sprawie referendum dotyczącego kopalni, które miało się odbyć w czerwcu, ale uchwała zawierciańskiej RM ustanawiająca referendum została unieważniona przez wojewodę śląskiego.

Barbara Chrobak apelowała o zbiórkę podpisów w tej kwestii, aby znana była skala poparcia sprzeciwu wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu w Zawierciu, posłanka zapowiedziała interpelacją poselską w tej sprawie.

Każda społeczność lokalna wybiera posłów ze swojego regionu i to najpierw ich trzeba przepytywać. Każdy kapitał ma jednak narodowość. Również wolałbym, żeby polskie firmy prowadziły wydobycie, gdyby kopalnia powstała – mówił Jarosław Sachajko.

Wśród poruszanych tematów pojawiła się również kwestia imigrantów ekonomicznych z Ukrainy.

Czy to nie jest kolejne zagrożenie dla Polski? – pytał Krzysztof Pałka, Prezes Stowarzyszenia Zawierciańska Inicjatywa Narodowa.

Barbara Chrobak podkreślała, że sprawa jest złożona, a polskie firmy dzięki Ukraińcom mają możliwość normalnego funkcjonowania, co mogłoby nie być możliwe przez brak pracowników.

Widzę duże zagrożenie. Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie. Polacy wciąż wyjeżdżają za granicę i przez to brakuje nam pracowników tu w Polsce – mówił z kolei Jarosław Sachajko.

Poseł mówił również o – jego zdaniem – utopijnej konstrukcji ZUS-u oraz trudnej sytuacji wielu Polaków, których najczęstsza pensja jest pensją minimalną nie dającą możliwości na godne życie. W trakcie spotkania poruszono także m.in. temat reformy sądownictwa – Kukiz’15 jej nie popiera oraz kwestię spółdzielczości i działań na rzecz spółdzielców i nowelizacji ustawy o spółdzielczości.

W spotkaniu uczestniczyła również m.in. radna Rady Miejskiej w Zawierciu Edyta Grzebieluch.

23 KOMENTARZE

 1. Ja słyszę i widzę posłów Kukiz 15 to mam odruch wymiotny. Opozycja popierająca wielu wypadkach PiS, a do tego jak widać narodowcy. Taki miałby być nasz prezydent?

 2. Mnie także dziwi ciche wsparcie Kukiz15 dla ugrupowan o pogladach neofaszystowskich i szerzacych ksenofobie. Z tego wzgledu trudo ta partię traktowac powaznie. Już J.W.Goethe slusznie twierdził, iz “Patriotyzm psuje historię “. Coś w tym jest mając na uwadze historię XX w Europie. Z tego względu kandydatów tej partii należy traktować z dużą ostrożnością.

  • #OKO prosze wez…..zacznijmy od Zawiercia i powiatu aby wyjsc bagna.Chcialbym prezydenta SZA P.Jakubiaka z K15 realista i umie liczyc jak to zabrzmialo w porownaniu do lesnych dziadkow

  • Ty masz chyba jakiś problem albo szkółki było za mało. Nie jestem zwolennikiem tego ugrupowania lecz nie słyszałem by popierali faszyzm lub ksenofobię. Poza tym nie ma w Polsce ugrupowań o poglądach neofaszystowskich. A jak nie wiesz co to partiotyzm to lepiej nie zajmuj się polityką.

   • Obawiam się, że to właśnie w twoim przypadku szkoły i lektur było za mało.
    Nie muszę zajmować się polityką – wystarczy, że ją obserwuję, potrafię analizować i wyciągać wnioski. Każdy obserwator polskiej sceny politycznej ma podobne spostrzeżenia. Twoje zdanie świadczy tylko o jednym – rzeczywistość odbierasz tylko wybiórczo, nie czytasz tygodników opinii, publicystyka zupełnie jest Ci obca, jesteś na bakier z historią nie mówiąc już o filozofii. Podciągnij się trochę i wtedy wypowiadaj. Przy okazji pozdrów Pana Janoskę, który kandydował z Kukiz’15 na posła.

    • Leśnym Dziadkom z poprzedniego systemu należy podziękować i postawić na młodych. Spośród zgłoszonych kandydatów jedynym rozsądnym wyborem jest Pan Konarski. Oczywiście można mu sporo zarzucić, głownie brak charyzmy, ale jego atutami jest duże doświadczenie samorządowe oraz gruntowne, dobre wykształcenie. Niestety, ale Pan Peroń nie posiada obu tych atutów. Ukończenie mało znaczącej prywatnej szkoły wyższej trudno nazwać wielkim osiągnieciem.

 3. Robcie pajxxxxx dalej za najnisza krajową u tych preudo biznesmenów z rady gospodarczej i sprzeciwiajcie sie budowie kopalni i galeri niech to miasto ZAWIERCIE bedzie wsia sredniowiecza i wmawianie ludzia ciemnoty i pseudo sekty KK

 4. Tłumów nie widać, jeszcze trochę i
  partia Kukiz15 zniknie ze sceny politycznej jak wiele jej podobnych tworów takich jak chociazby partia Palikota, KPN, KLD, PPPP

 5. Peron to narodowiec?? Ten co ma agencje pracy (czyt. wyzysku mieszkańców)?? I on chce byc Prezydentem?? Jaja jakies.Ten czlowiek jest niewybierany. Do tego sympatyzuje z narodowcami, ktorzy w Katowicach wieszali na szubienicach…Wstyd.

  • ta Sobieski wjedzie na koniu do Zawierciu na nowe centrum pasnikowe przesiadkowe i wyzwoli Zawiercie z czerwonych dziadkow malinowych-:) CYCU daj luz….

 6. W Zawierciu potrzebny jest rozwoj SAG dlaczego do tej pory nie ma firm????Bedzie w SAG firmy które bedą płacić tyle ile Zawiercianie zarabiają na Slasku czy Zagłebiu i skończy sie raz na zawsze minimum plac w Zawierciu! “niewidzialna ręka rynku” bo h***placić wiecej jak i tak zap***za minimum!! Ale to sie skończy juz niedługo,dlaczego jesteśmy mierna strefa ekonomiczna w slaskiem wszyscy nas wyprzedzaja….. Czy Drogi mieszkańcu Zawiercia i powiatu zapier***byś do pracy na Śląsk/Zaglebie jak bys zarabiał w Zawierciu na stefie 2,5-4 tysie na lape??? Powinni sie skumac jak ktos pisal Konar-Beata-Krzysztof i wreszcie sie odbic od dna….dajmy szanse..chyba nie ma juz innej opcji…..

 7. Oby ta kopalnia powstala.Jedyna szansa i kolo zamachowe dla calego powiatu.Inaczej bedziemy sie wyludniac i miasto bedzie wymierac.

 8. Ja sie zawsze zastanawiam co jest nie tak od 89 w Zawierciu miasto z potencjalem ludzie fajni..tylko ta wladza z czego to wynika…Przedzalnia uuuu poszla w pizd…oj P.Ziobro sie tym zajmie!SAG czy MY mieszkancy jestesmy idiotami widzimy co sie dzieje z innymi w slaskiem!Centrum przesiadkowe ku…kurnik pasikoniki!Ile bedziemy wasalami dziadkow malinowych!Biznes z punktu widzenia pracodawcow lepiej aby nic nie bylo….pensja minimum ekonomia Panie ekonomia…Kopalnia decyzja rzadu surowce Polski czy ktos juz klepnal budowe? Obwodnica DK78 kiedy? Zachodnia obwodnica…buaahaa caly meister obecnej wladzy….ps Villa Verde na rondzie przypnijcie znak na Katowice! Tyle dziechciu….a miasto wyladnialo zielen ok ale z tego nie bedziemy zyc Pani Beato P Krzysztofie P.Konarski zrobcie wreszcie reset pozytywny!Czas na Was!!!!

 9. To straszne aby widzić taką koalicję PiS i Kukiz’15 z Panem Konarskim toż to byłaby koalicja do średniowiecza pis i kukiz to do odstrzału od razu a nie do rządzenia. Jak Pan Konarski myśli się układać z oszołomami z ONR i sektą to nie ma Pan głosów mojej rodziny. Wstyd aby tak można nawet pomyśleć narodowców i sekty nam nie trzeba!!!!

  • o jakich narodowcach ty piszesz człowieku, przecież Peroń to sekciarz wypuszczony przez zawierciańskich biznesmenów, którzy boją się prawdziwego przedsiębiorcy czyli kopalni

 10. Przecież ten Peroń nie posiada żadnych kwalifikacji na takie stanowisko. To chyba jakiś żart! Jak to możliwe, żeby facet co ma wypożyczalnię ludzi do niewolniczej pracy u zawierciańskich geszefciarzy kandydował na taki urząd! To jakaś kpina.

 11. Spodziewałem się , że na tym spotkaniu pojawi się temat kopalni i że ujawni się jakiś Stary Kiejkut, albo kogoś kto reprezentuje ich interesy. No i stało się. Zabrał głos niejaki Krzysztof Miszczyk i postraszył zebranych uranem, który jest rzekomo w złożu cynku i ołowiu w Zawierciu, chociaż dobrze wie, że jest to takie same złoże jak w Olkuszu gdzie nie ma żadnego uranu. Zawsze ilekroć pojawi się temat bogatych złóż jak np. w Zawierciu lub w Suwałkach, pojawiają się Stare Kiejkuty i straszą. Zainteresujcie się drodzy internauci co robił wcześniej i czym się teraz zajmuje ten człowiek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.