zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Spotkanie w Łazach w sprawie kopalni: gwizdy i okrzyki “Precz z kopalnią!” [AUDIO + ZDJĘCIA]

Tłumy ludzi, a wśród nich radni i działacze lokalni oraz banery “Rathdowney łapy precz od Jury!” – tak w skrócie można opisać czwartkowe spotkanie mieszkańców z przedstawicielami firmy zamierzającej wybudować w regionie Zawiercia kopalnię cynku i ołowiu.

Spotkanie miało rozpocząć się o godzinie 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach, ale ze względu na dużą frekwencję odbyło się ono w pobliskiej hali “Klaudiusz” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łazach. Posłuchajcie nagrania dźwiękowego ze spotkania (szczególnie istotne momenty: 3-6 minuta, 8-12 minuta, 15-20 minuta, 32-37 minuta, 42-46 minuta, 52-60 minuta, 68-72 minuta, 84-87 minuta, 92-97 minuta):

Nagranie i zdjęcia: Adam Bieńkowski

58 KOMENTARZY

 1. A gdzie są nasi naczelni zawiercianscy krzykacze tj. Pan Grim, Kazirod i Pani Mićka? Nie mają w tej kwestii nic do powiedzenia, czy też urządzą Konarskiemu kolejną nawalanke na najbliższej sesji Rady miasta? Czy w ten sposob realizują się dla dobra mieszkańców?

   • To nie mieszkańcy Łaz, tam jest pełno najemników z różnych miejscowości ! Na jednym ze zdjęć widzę gościa co nazywa się Nagięć i miał firmę geszewt PRO-INVEST w Siemianowicach i ze dwadzieścia innych firm w Polsce. W dniu 12 kwietnia 2019 roku Sąd Rejonowy w Katowice – Wschód ogłosił upadłość dłużnika Arkadiusz Nagięć i ustanowił dla niego Tymczasowego Nadzorcę Sądowego w osobie Damiana Zgolika. Zapraszam Nadzorcę Sądowego na następne spotkanie, bo zapewne dzielny “przedsiebiorca” będzie wygłaszał bzdury na temat kopalni . Zapraszam też komorników bo może mają problem z odnalezieniem go.

    • To właśnie on obiecywał , że w Grabowej wybuduje wielkoobszarowe gospodarstwo ekologiczne ! he, he, he ! parę kilometrów od huty Katowice i koksowni Przyjaźń gospodarstwo ekologiczne !!!! Trzeba mieć w głowie jak w du__e po śliwkach żeby takie bzdety gadać. Ale widocznie do takiej gawiedzi jaką CMC tam przywiozło taki geszefciarz pasuje.

    • Jeżeli ten Nagięć ma tyle spółek to znaczy, że jego działalność polega na handlowaniu fakturami pomiędzy swoimi spółkami i wyłudzaniu watu.

   • Różne są tutaj komentarze. Dzicz, to nie ludzie z ŁAZ. Niektórzy z was dupy nie ruszyło. Ale komentowac i krytykować.umiecie. Tam trzeba było na spotkaniu być madrym. Cwaniaki tylko na fejsie.

 2. Jestem mieszkańcem Łaz i wstyd mi za zachowanie tych ludzi. Powiedzieć o niektórych ciemnota umysłows to obraza ciemnoty. Pan Krzysztof Furman dba o nas, nasza gminę a dla Niegowonic nie wiem czy cokolwiek zrobil. Wypowiadał się i aktywny był tylko przy wyborach na burmistrza i Nie dla kopalni. Podchwycił temat i był wodzirejem imprezy za którą zapłaciła firma Rathdowney, nie zdziwcie się jak przy następnych wyborach na burmistrza przypomni się wam w kontekście “ekologa”. Zalew śmierdzi ściekami ale nic z tym nie zrobimy bo na “somsiada” nie doniosę bo robię dokładnie to samo. Pozdrawiam zdrowo myślących ludzi.

  • Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził . Jednemu że było za głośno , innemu że w trampkach nie przyszli ,drugiemu że gwizdali itp . Oni na kopach powinni być wyniesieni z sali , a szczególnie ten łysy folksdojcz w zielonej kurtce

   • Ja widzę dwóch w zielonych kurtkach. Ten, który trzyma w łapie jakieś papiery to konował-cyrulik z Zawiercia. Rwie zęby, a moja córka , która dwa razy była u niego to potem policja wzywała ją na przesłuchania ,bo w jego przychodni były przekręty.

 3. Tutaj ktoś pisze o ciemnocie umysłowej. Ta ciemnota według komentującego powinna spuścić srogi łomot do nieprzytomności przedstawicielom firmy ktora chce nam tu zrobić piekło. Tak conajmniej do nieprzytomności.

 4. Korzystając z hali gimnastycznej ,jesteś zobowiązany do przestrzegania jej regulaminu .Zmieniasz obuwie ,dotyczy to wszystkich użytkowników hali sportowej .

 5. Masakra , krzyki ,krzyki…Przecież ludzie nie przyszli niczego się dowiedzieć ,ale pokrzyczeć. Większość powiązana z CMC. Dużo polityki. Widać ,że wybory tutuż ,tuż.

 6. Obiektywnie mówiąc, niewielu było mieszkańców Łaz…Proponuję zaczącć rozmawiać na argumenty ,a nie na krzyki , bo to nam mieszkańcom,to nic nie da.

 7. 1. Kopalnia nie może powstać. To jest dramat dla środowiska, degradacja terenu Jury, zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.
  2. Panie posłanki Nemś i Nowicka powinny wyjaśnić co zrobiły,aby kopalnia nie powstała. Posłanka Nowicka i inni posłowie PiS powinni wyjaśnić dlaczego ich podpisy znalazły się pod ustawą, której założeniem jest ominięcie głosu mieszkańców przy budowie kopalń. Pan Wojewoda Śląski powinien wyjść z cieplutkiego gabinetu i określić swoje stanowisko w sprawie budowy kopalni a przede wszystkim wyjaśnić dlaczego uchylił uchwałę rady miasta Zawiercia o referendum w sprawie budowy kopalni.
  3. Argumenty za budową kopalni są wyssane z brudnego palca. Przedstawiciele mówią, że wszystko będzie dobrze. Każdy tak mówi, a oni z Rathdowneya wiedzą najlepiej, że racji nie mają. Panowie reprezentujący firmę Rathdowney nawet nie udzielili odpowiedzi czy chcieliby mieszkać przy kopalni.
  4. Przedstawiciele Rathdowney nie umieją odpowiedzieć na żadne pytanie np. o lokalizację kopalni. Bronią się rękami i nogami przed ujawnieniem informacji mieszkańcom. Straszą Nadleśnictwo Siewierz ukaraniem za pokazanie działek. które chcą wydzierżawić pod budowę kopalni. Nadleśnictwa przejął PiS. Dziwię się, że Pan Golenia atakuje swoich kolegów zamiast z nimi rozmawiać. W tej sprawie powinien rozmawiać z panem Kaczyńskim. Skoro Sejm może wszystko zrobić w jeden dzień to w tej sprawie także.

 8. Dzicz to z was jest gdy zostanie po kopalni pustka, piach, kamieni kupa oraz ciężkie metale……A poza tym to spotkanie jest nie tylko dla mieszkańców Łaz… Won do Kanady, tam kopać i stawiać kopalnie!!! Już firmie Rathdowney dziękujemy za uwagę…zabierać zabawki swoje i do widzenia!!!

 9. Brawo mieszkańcy Powiatu Zawierciańskiego!!! My nie chcemy mieszkać w syfie i być pozbawieni wody, której coraz mniej jest u nas przecież a kopalnia chce nam i to zabrać, wydobyć złoża które są potrzebne w ziemi i zarobić na nas kasę zostawiając dla nas dużo problemów w postaci braku miejsc pracy, braku wody, skazonego środowiska, który powoduje ciężkie choroby…… To nam chcą zaoferować.
  Łapy precz od Nadleśnictwa Siewierskiego!!! Idźcie już z tąd!!!

 10. Ja widziałem tylko jedno na tym spotkaniu….. Zaskoczenie i załamka z firmy Rathdowney taką frekwencją, gdzie nie potrafili normalnie odpowiadać na pytania uczestników…..

  • Cała sala gimnastyczna wypełniona ludźmi świadczy o tym, że ta kopalnia to jeden wielki wał na mieszkańcach……i już nie pomoże wasza propaganda i zakłamanie, że to tylko sami uczestnicy Stowarzyszenia przeciwko kopalni bo to sąsami mieszkańcy Powiatu Zawierciańskiego, nie wiecie o tym? To teraz już wiecie….

 11. Tak, z CMC nawet byli, rodziny z dziećmi, starsi i młodzi i bardzo dobrze! Ludzie byli niektórzy z całego Powiatu aby chronić ten kawałek ziemi przed dewastacją. Nasi sąsiedzi, którzy wspierali nasz głos. Możemy mieć różne poglądy ale w jednym ludzie są zgodni by ta kopalnia nie powstała i chronić nasze zasoby wody i czystego powietrza…..cóż po pieniądzach które i tak nie będziemy je mieli….za to byśmy byli wydymani, wyzyskani, bez wody, pracy i tego wszystkiego co potrzebne do normalnego życia….. Brawo Powiat Zawierciański!!!

 12. No i co?? Kape macie bo ludzie się złączyli i nie dali się podzielić…..myśleliście ze naszych mieszkańców da się wykiwać, tak? Nie ładnie…… Teraz już wiecie z kim macie doczynienia Rathdowney…..

  • Mało wam dowodów że ludzie nie chcą tutaj kopalni tej? Poręba powiedziała NIE, Łazy, Ogrodzieniec, Zawiercie i zapewne mniejsze gminy i wioski, które priorytetowo trzeba chronić przed takimi przedsiębiorstwami jak wasze…..

   • Mieszko oszołom się odezwał ! Co tak późno, bardzo mi ciebie brakowało ! Już ci pisałem ,że jakbyś BYŁ TAKI DŁUGI JAK JESTEŚ DURNY TO MÓGŁBYŚ PIWO NA KSIĘŻYC PODAWAĆ !!!!!!

 13. Kanada pachnąca nie tylko żywicą .Ty wierzysz ,że jest to kanadyjski biznes ?Zobacz książę w chmurze ,jakie są założenia lwiej spółki i dlaczego prawnie jest ona zakazana i jak można obejść przepisy .

 14. TIKI 3, nie wiem czy to kanadyjski biznes. Ale widnieje oficjalnie jako kanadyjska firma. Oczywiście, w każdym aspekcie i dziedzinie znajdą się przepisy, które niestety można pominąć. Jednak życie pokazuje że później i tak to wyjdzie i ktoś te luki uzupełni. Ten kto przekroczy, naruszy prawo i przepisy prędzej czy później poniesie danego czynu konsekwencje…..spokojnie. Kanada może pachnąć żywicą a my na Jurze nie?? Ogarnij się za kim jesteś….

 15. Kanada to wielkie państwo i terytorium, gdzie na jednym końcu kraju mogą być same kopalnie, Huty, elektrownie atomowe jądrowe itd. a na drugim same lasy, Indianie, wodospady, rezerwaty i parki narodowe i nie ma problemu. A u nas mała Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, gdzie jedna kopalnia spowoduje straty dla tego rejonu…..Nawet nie porównuję tego bo to jasne i logiczne….

 16. Niech kopią u siebie w Rezerwatach…..mają tyle bogactw naturalnych ze nie potrzeba abyśmy im swoje oddawali…..oni na tym nie stracą bo wielkie terytorium mają…

 17. Po pierwsze jesteśmy u siebie i nie pozwolę aby ktoś naszą ziemią dysponował i jeszcze dzielił się jakby to było wasze….trochę kultury Rathdowney.

  • U siebie to jesteś ale w kieleckim i z tego pochodzenia jesteś wiec zamilcz ,

   A skamlą ci co straca pracowników i nawet ukrainców bo nikt nie będzie robił za grosze w virtu , aluronie czy na bruzdowej ……… I tylko o to ta wojna bo nie będzie produkcji bo kto ją zrobi za 1634 zł na rękę jak niewolnik po 10 i 12 godz a do kibla idzie z kartą czipową , nawet odlewnia która jest Chińska ma więżniów bo nie ma kto PRACOWAĆ……. CO DO CMC wojna o stare zrodła wody i kilku dobrych mechaników gdzie lepiej zarobią

   Wiec mamy bunt bo ktoś traci …….

   Podobny numer jest z Galeria ale tu jest inna chistoria jak z terenem koło BP nie wspominajac o teren po blaszance co będzie 😉

 18. Jestem u siebie bo się urodziłem w Zawierciu, to po pierwsze. A po drugie kasa poszła w górę i narzekają ci co by chcieli od razu zarabiać nie wiadomo ile….Najpierw to pokaż na co Cię stać i zrób coś dla danej firmy a dopiero potem możesz mówić o jakiejś podwyżce…..i przestań jarać po kiblach. Nie dziw się że nie możesz zarobić jak nie pracujesz i jesteś przylapywany na paleniu….. A poza tym lepiej więźnia zatrudnić bo przynajmniej może wrócić do społeczeństwa a nie siedzieć w celi i nic nie robić….. Zastanów się co piszesz gościu i weź się do pracy.

 19. Nie chcesz pracować? Nie musisz, twoja wola. A ja widzę, że ludzie pracują w tych zakładach produkcyjnych. Wiadomo, że nie każdemu odpowiada kierownictwo ale wystarczy robić tylko swoje, zauważyć efekt po czasie i pójść z tym do kierownika potem wyżej ze są efekty i chciałbym podwyżkę. Ale na to trzeba czasu, prawda? jeśli będziesz wporządku napewno ktoś cię zauważy…..takim sygnałem może być jak już ktoś ci z pracowników będzie mówił np. “Ale ty zachrzaniasz! Pogieło Cię? Nie za takie pieniądze.” Każdy zarabia dla SIEBIE…..niestety nie od razu Kraków zbudowano. Ale ciężką pracą. A jeśli ktoś chce zarobić a nie narobić się to już jego problem…..każdy orze jak może.

 20. A z resztą jeśli jest już tak źle że muszę się zwolnić to idę do następnej pracy, proste. Mamy co wybierać teraz…. I o to chodzi. Ale jak się nie chce tylko na gotowe i myśleć ze robota sama przyjdzie to sobie każdy może odpowiedzieć na to stwierdzenie….

 21. Sztuką jest znaleźć odpowiednie stanowisko dla siebie i swoich umiejętności i zdobytych kompetencji niż od razu zwalniać się jak mi nie odpowiada miejsce pracy. Świadczy to o dobrym pracowniku i szacunku dla przyjmującego pracodawcy i jest to sygnał ze jest to wartościowy i z klasą pracownik który potrafi się dogadać z kierownikiem, dyrektorem czy z prezesem. To też są ludzie ?

 22. Ale jest jeszcze druga strona medalu. Jeżeli pracodawca tego nie zauważy i niedoceni,że dany pracownik naprawdę pracuje, pomaga w firmie i pracuje w nad godzinach, zachowuje się dobrze w pracy, nie spóźnia się i nie ma bumelek, jest wydajny i naprawdę mu zależy na robocie, straci dobrego pracownika bo tamten się wnerwi i odejdzie…. Ten kto robi znajdzie pracę. Dlatego ważna jest kwestia dogadania się i znać swoje słabe i mocne strony….

 23. Książę ,coraz sprawniej piszesz ,wkładasz w to,serce a to duży plus dla dziennikarza (wg. obecnych norm prawnych kazdy piszący na necie jest nim -deregulacja )Powstanie kopalni nie wynika z poparcia czy braku poparcia konkretnej opcji politycznej -to czysty układ biznesowy i w drugą stronę działa podobnie .Od czasu do czasu w lokalnych mediach wykuwa sie dziennikarz śledczy .

 24. Kiedy planowano tą inwestycję nie było takich problemów z woda jak obecnie. Rzeki i zbiorniki wysychają, co roku mamy susze a oni chcą wypompowywać, marnować i zatruwać nasze zasoby wody! To jakaś niedorzeczność! Nie możemy im na to pozwolić, musimy to zatrzymać!!!!

 25. TIKI 3, jestem zwykłym mieszkańcem Zawiercia. A poza tym to klęskę jak narazie poniosła firma Rathdowney, która odwołała wszystkie spotkania z mieszkańcami by przekupić radnych z Łaz co do kopalni. Cały powiat jest przeciwny, co oni tu jeszcze robią…..

 26. Zobaczymy po sesji Rady Gminy Łazy 7 października czy dali się przekupić ci pozbędą się sami wody czy pójdą za rozsądkiem i nie dadzą się w ciula zrobić…..

 27. Odwołali spotkania bo nie mają z kim rozmawiać ! Do Łaz przyjechała zgraja z CMC Zawiercie , tak zwany” byznesmen ” Nagięć będący pod nadzorem kuratora sądowego, konował z Zawiercia , który robił przekręty z NFZ i zbieranina przekupionych meneli którzy nawet nie wiedzieli o co chodzi.

 28. Tak jak wspomniałem, na tym spotkaniu byli zwykli mieszkańcy powiatu…i tak nikt w to nie uwierzy w waszą propagandę i oderwanie od rzeczywistości. A poza tym Rathdowney może teraz przekręty robić bo z mieszkańcami odwołała wszystkie spotkania gdyż ludzie nie zgadzają się na kopalnię. I bardzo dobrze że CMC przyjechało, a co?? Tam przecież mieszkańcy powiatu pracują! Powinni jeszcze być z innych zakładów chroniąc właśnie nasze miejsca pracy. Rathdowney, my się na takie sztuczki nie nabierzemy i przestańcie kłamać. Nie jesteście wiarygodni tutaj a co dopiero jak byście wybudowali ten proceder. Wchodzicie bez zgody na naszą ziemię. U siebie kopcie w Rezerwatach. Macie tyle zasobów że aż tutaj musicie truć życie mieszkańcom i pozbawić wody, byście zarobili parę ochłapów na parę lat??? Nie róbcie jaj……proszę was. Nie porównujmy CMC do tej dewastujacej kopalni i oprócz tego wszystkie zakłady i miejsca pracy są przyjazne środowisku. A wy w tym momencie nie liczycie się z głosem mieszkańców i myślicie że przekupicie radnych? Tak się nie robi. Jesteście bardzo nieżetelnym i złym inwestorem….

 29. Widać że w waszej polityce przedsiebiorczej nie zależy na dobru lokalnemu tylko na własnych korzyściach. Nasze zakłady pracy są przyjazne środowisku i SAG nie jest miejscem dla takich przedsiębiorstw jak wy Rathdowney! My potrzebujemy miejsc pracy ale nie jesteśmy w takim stanie że na gwałt potrzebujemy wszystko sprzedawać i pozbyć się wody dla waszych celów…..
  Apelujemy do radnych z Łaz aby podjęli uchwałę która będzie przeciwna temu procederowi niszczenia naszego skrawka domu. potrafimy na czymś innym zarobić pieniądze. Nie koniecznie dawać się w ciula zrobić i pozbywać się zasobów które powinny być w ziemi bo tam jest ich miejsce…..

 30. I na przyszłość prosimy Radnych by podjęli uchwałę o ochronie tych miejsc gdzie niby są te złoża i objęciem zakazu wydobywania. Nadleśnictwu Siewierz mówimy, aby postarał się oto aby objąć te tereny i obszar Jury i zasoby wody pod szczególną i ścisłą ochronę i kontrolę…..

 31. Jeśli będzie zbiorowy pozew mieszkańców lub innych instytucji czy organizacji chroniących dobro mieszkańców Łaz, Ogrodzienca, Poręby i Zawiercia przeciwko firmie Rathdowney o to, że zamierza działać na terenie, gdzie są zasoby wody pitnej dla mieszkańców i chce czerpać z niej dla własnych korzyści to ja się podpisze. To jest na naszych oczach legalne działanie na niekorzyść gmin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.