zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Spotkanie w Starostwie: szpital nie potrzebuje przejęcia ZLA. Być może pacjenci będą tego potrzebowali

Dziś w Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbyło się spotkanie w sprawie połączenia ZLA i szpitala.

Spotkanie zostało zwołane w związku z ogłoszeniem w tym tygodniu konsultacji społecznych w sprawie planów połączenia Szpitala Powiatowego w Zawierciu z Zakładem Lecznictwa Ambulatoryjnego (szpital miałby przejąć ZLA).

W spotkaniu wzięli udział m.in. Starosta Zawierciański Krzysztof Wrona, Wicestarosta Bogusław Piotrowski, Członek Zarządu Powiatu Maria Milejska oraz Dorota Wnuk, Zastępca Prezydenta Zawiercia ds. Społecznych Łukasz Konarski, a także radni miejscy (Małgorzata Benc i Grzegorz Kwiecień) i powiatowi (Tomasz Ślusarczyk).

– Nie zostanie to zrobione autokratycznie. Najważniejsze jest, aby była zabezpieczona ochrona zdrowia i praca. Trzeba powiedzieć o dobrych i złych stronach. O tym wszystkim czas zacząć rozmowę – mówił starosta Krzysztof Wrona.

– Zarówno ja jak i Państwo macie swoje zdanie na ten temat. My się nie mamy przekrzykiwać, ale ustalić coś w perspektywie ustawy rządowej. Jeśli uznacie, że to zły pomysł to powiedzcie – mówiła Maria Milejska.

Jak informował prawnik starostwa, w województwie śląskim jest 140 szpitali, spośród których 69 spełnia kryteria do zakwalifikowania do tzw. II stopnia, który daje gwarancję finansowania wszystkich do tej pory realizowanych usług. Do II stopnia przyjęto 12 szpitali, w tym m.in. placówki w Gliwicach, Piekarach u Siemianowicach śląskich.

– Samo ZLA byłoby poza siecią i musiałoby startować w konkursach. Tylko połączenie ZLA i szpitala da gwarancję finansowania dla ZLA na dotychczasowym poziomie – mówił.

Maria Milejska przeprosiła za tempo wprowadzania zmian.

– Pomysł o sieci szpitali pojawił się w grudniu. Do 20 marca mamy czas na podjęcie uchwały o połączeniu. To nieprawda, że chcemy dzięki ZLA spłacić długi szpitala. Szpital ma gwarancję na 4 lata, ZLA jej nie ma. Po części uważam, że ta ustawa nie jest taka zła – mówiła Maria Milejska.

Podczas spotkania głos zabrali również dyrektorzy zawierciańskich lecznic – najpierw wypowiedział się p.o. dyrektora ZLA Sławomir Szczurak.

– Sieć szpitali ma sens, natomiast nie można mylić pojęć, że szpitale wezmą 90% środków z ochrony zdrowia. ZLA ma płynność finansową, nie ma żadnego zagrożenia zwolnieniami. Nie widzę problemów dla ZLA wynikających z ustawy o sieci szpitali – mówił Sławomir Szczurak.

– A co ze specjalistyką? – pytała Maria Milejska.

– Proszę dać mi jeden argument, że jej nie będzie – odpowiedział p.o. dyrektora ZLA.

– Nie wiemy, czy będzie – przekonywała Maria Milejska.

– Jak ja nie jestem czegoś pewny, to nie podejmuję działań. Nie możemy dać się zwariować, bo na szczeblu ministerialnym są ciągłe zmiany. Na chwilę obecną każdy, kto mi radzi, radzi powsciągliwość. Jak będą konkretne ustawy, to będziemy działać – mówił Sławomir Szczurak.

Członek Zarządu Powiatu przekonywała, że nie można czekać na przyszły rok, bo wtedy będzie za późno na dogodne połączenie ZLA i szpitala.

– Jesteśmy w fazie restrukturyzacji szpitala. W styczniu mieliśmy 64 tys. zł na plusie, a styczeń to najgorszy miesiąc w szpitalu. Od września 2016 roku zmniejszyliśmy zadłużenie szpitala o 1,5 mln zł (z 52 mln zł na ok. 50 mln zł – red.). Zakupiliśmy w ubiegłym roku m.in. 2 łóżka porodowe, aparat OCT, stoły operacyjne, 600 kompletów nowej pościeli. W każdym oddziale przeprowadzamy audyt, nie mamy żadnych zaległości w wypłatach – mówiła o sytuacji szpitala dyrektor placówki Anna Pilarczyk-Sprycha.

Dyrektor lecznicy przekonywała, że szpital nie potrzebuje ZLA do swojej działalności.

– Pytanie, czy tego połączenia nie potrzebuje pacjent? W NFZ środki na AOS-y (ambulatoryjne opieki specjalistyczne – red.) nie będą takie same, będzie silna konkurencja. W NFZ-ach zachęcają do połączeń – mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha.

Maria Milejska pytała przedstawicieli związków zawodowych ze szpitala i ZLA, które były obecne na
spotkaniu o ich stanowisko w sprawie połączenia. Wszyscy związkowcy stwierdzili, że najpierw muszą skonsultować się z pracownikami.

Członek Zarządu Powiatu poruszyła również kwestię sytuacji finansowej w ZLA.

– Zakład ze wszystkich kontraktów z NFZ jest na minusie – działalność podstawowa generuje stratę – mówiła Maria Milejska.

Jak mówił p.o. dyrektora ZLA zakład ma zysk dzięki działalności pozamedycznej.

Związkowcy obecni na spotkaniu wyrazili obawę, że ZLA przejmie dług szpitala i przez to np. trudniej będzie uzyskać podwyżkę.

– Czego się boję? Tego, że wielu lekarzy w ZLA jest na emeryturze i w nowej sytuacji być może odejdą z pracy – mówił Sławomir Szczurak.

Na wtorek 28 lutego zaplanowano konsultacje społeczne, w ramach których odbędzie się otwarte spotkanie z mieszkańcami powiatu. Początek spotkania o 10:00 w sali 200 (II piętro) w Starostwie Powiatowym w Zawierciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.