zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Spotkanie w sprawie likwidacji zawierciańskich gimnazjów

Dziś wieczorem w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbyło się spotkanie dotyczące likwidacji gimnazjów.

Reklama

Było to pierwsze z dwóch zaplanowanych na ten tydzień spotkań z udziałem Prezydenta Zawiercia Witolda Grima, Naczelnik Wydziału Edukacji Marii Utrackiej oraz przedstawicieli kuratorium oświaty. Dziś do Zawiercia przyjechał Grzegorz Wnuk, Zastępca Dyrektora sosnowieckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, a także Krystyna Wiącek – Starsza Wizytator. Spotkanie było przeznaczone dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych.

Podczas spotkania Naczelnik Wydziału Edukacji mówiła o zmianach, jakie czekają uczniów w związku z reformą edukacji.

– Dzieci mogą kontynuować naukę w klasie 7. w tej samej szkole od 1 września 2017 roku. Planujemy w każdym dotychczasowym gimnazjum utworzyć szkołę podstawową – mówiła Maria Utracka.

Gimnazjum nr 1 zostanie przekształcone w szkołę podstawową numer 1, Gimnazjum numer 2 – w SP 2, a Gimnazjum nr 3 – w SP 3.

– Każdy ma prawo do tego, aby nie uczyć się w klasie siódmej w tej samej szkole podstawowej. Można przenieść dziecko do gimnazjum, które zostanie przekształcone na podstawówkę i gdzie zostanie utworzona klasa 7 – mówił Prezydent Zawiercia Witold Grim.

Do 30 marca rodzice mają czas na składanie deklaracji dotyczących wyboru szkoły dla swoich dzieci – uczniów klas 6 szkoły podstawowej.

– Bardzo dobrze, że został w Zawierciu powołany zespół (zajmujący się reformą edukacji – red.). Dlatego mamy mniej obaw, że stanie się coś niedobrego – mówiła Starsza Wizytator Krystyna Wiącek.

Rodzice, którzy wzięli udział w spotkaniu pytali m.in. o to, w których szkołach będą klasy dwujęzyczne lub sportowe.

– Poprosiliśmy dyrektorów, aby biorąc pod uwagę możliwości szkół ocenili, czy mogą stworzyć takie klasy. W czwartek będzie spotkanie z dyrektorami, na którym będą analizowane wszystkie Państwa pytania – mówił Witold Grim.

Rodzice obawiali się również, czy szkoły będą w stanie pomieścić wszystkich uczniów.

– Jeśli szkoła uzyska pozytywną opinię kuratora, to dana klasa zostanie w szkole, a jeśli nie – to będziemy musieli przenieść całą klasę do szkoły z lepszymi warunkami – mówiła Maria Utracka.

Jak mówili prowadzący spotkanie, w wyniku reformy edukacji ma zostać wprowadzony system z tylko jedną zmianą nauczania w szkołach. Grzegorz Wnuk sugerował, że powinna ona dotyczyć godziny 8:00 we wszystkich szkołach.

Dyrektorzy gimnazjów obecni na spotkaniu zapowiedzieli dni otwarte w swoich szkołach – 2 marca będzie dzień otwarty w Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki, 3 marca natomiast w Gimnazjum nr 2. Gimnazjum nr 3 ma ustalić ten termin w najbliższym czasie.

W dzisiejszym spotkaniu w MOK-u wzięła udział Poseł na Sejm RP Anna Nemś.

Poniżej przedstawiamy wzór deklaracji, którą rodzice uczniów klas szóstych szkół podstawowych powinni złożyć do 30 marca w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego w Zawierciu:

 

 

 

 

2 KOMENTARZE

  1. Jedna patologie czyli najwieksze zło gimbazy likwidujemy i jestem ZA TYM .
    Ale nie rozumie 2-giej patoliogi jaka miasto robi :
    Mianowicie przykład miasto ma 10 szkół SP i te szkoły mieściły dzieci klas 1 do 8 a dziś nie są w stanie zmiescić ??? to czegoś ja nie rozumie, co budynki ukradli ?? widac Miasto zaczyna dzielic dzieci na gorsze i lepsze i będzie zamiar stworzenia pseudo sportowych klas w sp 3 i sp6 , bo na to wychodzi i tam beda tylko uczeszczac klasy 7 i 8 !!! a Miasto bedzie rękami i nogami bronic czegoś co umarło pod koniec lat 90-tych ….

  2. Widac,ze gosciu nie chcialo sie uczyc, ciekawe czy ta mlodziez nie bedzie mogla robic tego samego zlego w SP. Napisz lepiej co ci takiego da wprowadzenie SP. Argumenty. To, ze twoja trauma byla nauka, ze nie mogles robic czego chcesz to nie argument.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.