zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Specjalny pociąg Kolei Śląskich “Powstaniec Śląski” przyjechał do Zawiercia [ZDJĘCIA]

W czwartek 12 września w Katowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której zaprezentowano jeden z pociągów Kolei Śląskich w oprawie graficznej nawiązującej do – właśnie obchodzonej – 100. rocznicy Powstań Śląskich. Dzień później pociąg przyjechał m.in. do Zawiercia.

Ten pociąg Kolei Śląskich – „Powstaniec Śląski” – symbolizuje coś, co jest mi szczególnie bliskie – że pamiętając o przeszłości jednocześnie bardzo mocno patrzymy w przyszłość, szukamy jak najlepszej przyszłości dla naszych rodaków. Twarze, które tu widzę: Wojciech Korfanty, Józef Rymer, pierwszy wojewoda śląski – to wielkie postaci z przeszłości, które są dla nas wzorem. My nie potrzebujemy legendy złotego pociągu, to są nasze własne legendy, nasi wspaniali przodkowie, którzy patrzą pewnie gdzieś tam z góry, jak my dzisiaj przebudowujemy Polskę – mówił premier Mateusz Morawiecki.

W pierwszy kurs „Powstaniec Śląski” wyruszył z Katowic do Tychów Lodowiska, pociąg w specjalnych barwach ma pojawić się we wszystkich miejscach regionu. W piątek 13 września o godzinie 13:00 skład przyjechał do Zawiercia. Prawdopodobnie pojawi się w Zawierciu jeszcze kilka razy jako regularne połączenie Kolei Śląskich. Przejazd pociągiem odbywa się w oparciu o taryfę opłat przewoźnika.

Autorami koncepcji dla identyfikacji wizualnej powstańczego pociągu jest Zespół Instytucji Kultury Ars Cameralis i Marta Gawin. Na pociągu umieszczono 26 sylwetek powstańców, postaci historycznych oraz przedstawicieli grup społecznych charakterystycznych dla okresu międzywojnia. Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wszystkie sylwetki są ponadnaturalnej wielkości, a grafika zdjęcia została zrastrowana przy użyciu nieregularnego wielokąta przypominającego kształtem bryłę węgla. Dodatkowo postaciom nadano dwukolorowy, czerwono-czarny gradient przywodzący na myśl zarówno barwy narodowe, jak i przelaną przez powstańców krew. Z kolei kolor złoty został wybrany, aby podkreślić znaczenie Powstań Śląskich i zwycięstwa, którym było ostateczne połączenie Górnego Śląska z odrodzoną Polską. Jest on metaforą potencjału drzemiącego w regionie, ukrytego nie tylko w „czarnym złocie”, ale także w tutejszej kulturze i ludziach. Kolor złoty ma również symboliczne znaczenie w bezpośrednim odniesieniu do Górnego Śląska – znajduje się bowiem w godle województwa. Nawiązanie do światła, słońca i koloru złotego można odnaleźć także w motcie Ex Silesia Lux – Światło ze Śląska – czytamy na stronie internetowej Kolei Śląskich.

Informacje: Koleje Śląskie
Zdjęcia: Paweł Kmiecik

7 KOMENTARZY

  1. SUPER!!! Tak malo wiemy o Powstaniach Slaskich super pomysl brawo!!!!! Ps Zawiercie /nie Zagłębie/ tylko JURA ZAWIERCIANSKA! Czesc i chwala bohaterom o wolnosc Slaska polskiego!!!!!

    • Nie wie ten,kto nie chce wiedzieć. Jak mu się uczyć nie chciało to pociąg go nie nauczy 🙂
      A co to za nowa kraina geograficzna-Jura Zawierciańska?

  2. # MYSLNIK ok w woj.slaskim wiemy o co chodzi…..natomiast w Polsce ludziska robia wielkie oczy Powstania Slaskie…… a to bylo cos takiego w wiekszosci slysza pierwszy raz….co do #SZA patriot lokalny z ta Jura Zawiercianska Panie #MYSLNIK ….czesc i chwala bohaterom !!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.