zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

SP4 w Zawierciu zamierza zwolnić wuefistę Michała Jastrzębia. Rodzice uczniów nie chcą, żeby odchodził i zbierają podpisy pod petycją. Poparło ją prawie 200 osób [AKTUALIZACJA]

Michał Jastrząb to nauczyciel z niemal 18-letnim stażem. Obecnie jest wuefistą w Szkole Podstawowej nr 4 w Zawierciu. W minionych dniach otrzymał informację o zwolnieniu go z pracy z końcem roku szkolnego. W jego obronie stanęli rodzice uczniów.

Wszyscy zastanawiamy się czy zmiany były konieczne i jakimi względami były one podyktowane? Niniejsze pismo kierujemy szczególnie poruszeni zaprzestaniem współpracy z Panem Michałem Jastrzębiem – nauczycielem wychowania fizycznego i instruktorem zajęć szachowych w Szkole. Pan Michał zaszczepił w naszych Dzieciach zainteresowanie i pasję gry w szachy. Z ogromnym poświęceniem uczy i trenuje Dzieci. Pokazał wspaniałą alternatywę dla gier komputerowych i spędzania czasu z telefonem komórkowym. Gra w szachy uczy cierpliwości, analitycznego myślenia, planowania, strategii – cech tak potrzebnych i pożądanych u młodych osób. Dzieci zakochały się w tej grze, w zajęciach i robią ogromne postępy – czytamy w opisie zbiórki podpisów.

Petycja online w sprawie nauczyciela Michała Jastrzębia dostępna jest tutaj: https://www.petycjeonline.com/murem_za_michalem?uv=24474052 Od jej utworzenia we wtorek 19 maja podpisało się prawie 200 osób (stan na godzinę 17:24 w środę 20 maja – 135 osób).

Co na to nauczyciel?

Jest mi bardzo miło i cieszę się, że rodzice uczniów tak mnie wysoko cenią. To jest dowód na to, że warto inwestować swoją wiedzę i czas dla dzieci. Mnie jako nauczycielowi najbardziej szkoda uczniów. Nie inicjowałem zbiórki podpisów w mojej sprawie. Jest mi przykro, że zostałem zwolniony, muszę teraz zadbać o swoją rodzinę – mówi Michał Jastrząb.

Zwróciliśmy się w środę przed południem do SP4 w Zawierciu z pytaniem o to, jaki był powód zwolnienia z pracy nauczyciela Michała Jastrzębia oraz czy szkoła rozważa zmianę swojej decyzji pod wpływem petycji rodziców. Odpowiedź otrzymaliśmy o godzinie 20:51.

Powodem zwolnienia Pana Michała Jastrzębia były zmiany organizacyjne szkoły. Zgodnie z wytycznymi organu prowadzącego zostały połączone klasy 6 oraz 7, zatem zmniejszyła się ilość oddziałów. Jednocześnie zlikwidowano podział na grupy w klasach, gdzie ten podział dotychczas miał miejsce. W związku z powyższym w ostatecznej wersji organizacji pracy na rok szkolny 2020/2021 zmniejszyła się drastycznie ilość godzin wychowania fizycznego. Zgodnie z obowiązującym regulaminem oraz procedurą zwalniania nauczycieli obowiązującymi w Szkole Podstawowej nr 4 w Zawierciu, zespół kierowniczy, po głębokiej analizie pracy wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego, podjął decyzję o zwolnieniu właśnie tego nauczyciela (protokół i dokumentacja do wglądu). Ewentualne zmiany w tym względzie mogą zatem być rozpatrywane tylko zgodnie z decyzją organu prowadzącego – poinformowała Ewa Pietryka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawierciu.

W środę 20 maja odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Zawierciu. W jej trakcie radna Elżbieta Kornobis-Wieczorek pytała o przyczyny zwolnienia Michała Jastrzębia z SP4.

Naczelnik wydziału edukacji UM poinformował, że od przyszłego roku szkolnego w Zawierciu zwolnionych zostanie łącznie 6 nauczycieli (w tym nauczyciel z “czwórki”), a 28 będzie miało ograniczone wymiar zatrudnienia.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

64 KOMENTARZE

 1. Nie żal róż kiedy dom płonie….. Zawsze może Pan Michał otworzyć szkółkę szachową. Prawo popytu i podaży pokaże czy ma to sens.

 2. Ten pan zawsze jak traci prace to robi poruchawe….w trojce straszył sądami nawet współpracowników…więc dyrektor sie go pozbył….

  • Ten pan zawsze jak traci prace to robi poruchawe….w trojce straszył sądami nawet współpracowników…więc dyrektor sie go pozbył…. Koniec cytatu,

   Wg moich informacji z pierwszej reki, to Dyrektor 3 Pan Bozek to zwykly *********, wiec trudno nie byc z nim w konflikcie. Ale tak to jest jak sie stolek dostanie ************************

 3. Przecież ten Pan ma od X lat równorzędną drugą robotę z żonką prowadzą firmę fotograficzną, tacy ą ę wspólnie co to oni nie są naj.
  W 3 ce to nawet z innymi nauczycielami miał konflikty.

 4. Pierwsze słyszę o szachach w czwórce a chodzi tam moje dziecko.Mialam też okazję rozmawiac z tym Panem i nie zachował się jak nauczyciel z powolania tylko zwykły *****.

  • Pani matko nie masz prawa oczerniać człowieka. Mam całkowicie inne zdanie o Panu Jastrzębiu. Pewnie Pani skończyła szkołę po znajomości. Pan Jastrząb był nauczycielem mojej córki dziesięć lat temu i do tej pory wspominamy Go ciepło. W przeciwieństwie od Pani posiada bardzo dużo empatii i doświadczenia pedagogicznego w przeciwieństwie od Pani zazdrości że komuś się w życiu udało. Pozdrawiam.

   • Drogi RODZICu może warto zainteresować się szkołą swojego dziecka, a nie tylko siedzieć w internecie i hejtować.

 5. Więcej osób traci pracę w szkolę a tylko słychać tylko o tym człowieku… Najlepszy nauczyciel czy przebiegły manipulant?!

  • Ocho pan od wfu poczuł się dotknięty i chyba broni się sam:)nie wiem co się panu w życiu udało czego mam zazdrościć??chyba niezbyt wiele sądząc po metodach do jakich si e pan ucieka:)pozdrawiam

   • PANI MATKA podszywa się tu widzę pod wiele osób. Oj jak bardzo Pani musiała być w życiu skrzywdzona, że wylewa tu swoje żale. Może warto coś ze sobą zrobić wartościowego.

 6. Kreowanie rzeczywistości przez media to specjalność obecnych władz samorządowych,świadome i celowe wypuszczenie jednych na drugich .Teraz wiadomo czemu ukazywały się szkalujące Nauczycielli wpisy na różnych forach typu spotted i,td .
  Zastraszyć skonfliktowac i odrzucić błotem jak wam nie wstyd panowie .

 7. Taki jest poziom obecnej władzy jak komentarze powyżej. Typu studia skończył po znajomości ,pracę dostał po znajomości .To normalne zwykle zastraszanie nie tyle Pana Jastrzębia tylko przyszłych zwalnianych nauczycieli .Wstydu za grosz władzo samorządowa nie macie .Brakuje kuriozalnego stwierdzenia zwolnić lenia .Tyle ,że nikt się już nie nabierze na te gierki .

 8. Wśród kolegów z trójki miał opinie zarozumialca i osoby bez skrupułów idącej po trupach.Podsyłał cudze pomysły dyrektorowi, jako swoje….można to zweryfikować.Wystarczy zapytać…ogólnie to poruszenie wywołuje drwinę u każdego, kto zna tego pana bliżej.A teraz ów jegomość doskonale znający potęgę internetu i mediów próbuje zrobić z siebie męczennika…do tego ten podtekst polityczny..,przykre!

 9. Panie Tomi, nie wiem czemu Pan się tak spina, ale nie mam nic wspólnego z władzą i samorządem. Po prostu znam człowieka z lat młodości i stwierdzam fakty…

  • Nie wiem jak można pisać, że skończył studia po znajomości. Przecież to oszczerstwo wobec tego Pana i uczelni, na której studiował. Skąd ma Pani takie informacje?

 10. Pani Matko bo nie lubię bluzniercow i intrygantow do ,których komentarze pani zaliczam .Taki już jestem i na gówno papu nie mówię.

 11. Nie róbmy tragedii ze zwolnienia jednostki tyle ludzi traci pracę, w „ nauczyciela tzw Pana od fikołków, który raczej jakiejś znaczącej kariery sportowej nie ma za sobą czy wybitnych osiągnięć swoich podopiecznych.
  Jaki jest poziom nauczania to było widać naocznie fantastycznie TVP zaprezentowała temat na ogólnopolskiej antenie liczby parzyste, obwód a średnica itd itp
  Tym bardziej że facet zapewne pracę w szkole traktuje jako formę oskładkowania ozusowania drugiej roboty bo 18 godzin w pracy tygodniowo to cały etat, ma czas i prowadzi swoją firmę cyka chłop foty imprezy wesela więc … te z 4 tyś co w szkole to gość łyknie kilka razy z prywaty jak nic.
  Larmo się podniosło jednej Pani krzykaczki w końcu wf czy szachy w czym ten nauczyciel jest taki dobry?
  To założyć kółko oczywiście nie za darmo żeby ten Pan miał pracę, może jaki Kasparow czy Karpov wyrośnie

 12. Żenujący i żałosny z Pana obrońca. Biorąc pod uwagę Pana napuszenie należy przytoczyć słowa starego powiedzenia “Prawda w oczy kole” Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

 13. Dekalog przykazanie 8 -nie mów fałszywego świadectwa o bliźnim swoim .Do ewentualnych dyskutantów,Co grozi za złamanie dekalogu to ksiądz na Religi w klasie drugiej wyjaśniał.

 14. Jeżeli w szkole tego pana zostawia, to w takim razie kogo zwolnia za jego miejsce w Sp4? Innego nauczuela W-f? Czy kogoś innego?

 15. Zwolnili tego który ma dodatkową robotę a właściwie to główną, działalność fotograficzną
  I to jest logiczne i uczciwe

 16. Szkoda tylko, że każdy z wylewających tu pomyje nie odważy się podpisać imieniem i nazwiskiem. Zawsze znajdzie się taki co go w oczy kole, że ktoś robi coś dobrego dla innych. To są tak zwani krzykacze internetowi i nigdy nigdzie się nie ujawniają, bo nie mają innego pomysłu na spędzanie wolnego czasu.

 17. To nie bezpodstawny hejt…tu są realne argumenty, do których jakoś obrońcy się nie odnoszą…wybierają tyko te, w których łatwo kogoś zbić z tropu.Trzeba będzie zasięgnąć opinii u kolegów i koleżanek z sp3:)

 18. W ramach tych radosnych języków o drugiej pracy Pana nauczyciela z 4 ,to z tego co czytam to jest to robota na wolnym rynku ,bez żadnych znajomość i i dziwnych konotacji .Wszyscy przyjęli za oczywistą oczywistość,że w zawiercianskich wodociągach zarabiają czy też dorabiają prezydenci Częstochowy i Siemianowic i nie wzbudziło to jakiegoś większego zastanowienie dlaczego tak jest ?.A tu aby zwolnić nauczyciela wylewa się na niego przysłowiowe pomyje ,.Nie znam człowieka ale jednakowe standardy powinny obowiązywać wszystkich a nie wybrańców wybranych .Tak do zastanowienia sie !!!

 19. Jakbym nie wiedział o jakie miasto chodzi, to po przeczytaniu wszystkich postów pomyślałbym, że o Zawiercie.

 20. Ale nikt do ten pory nie zwrócił uwagi na informacje, że będą łączone klasy… czy w dobie pandemii (nie jest to uniknione, że potrwa to jeszcze trochę czasu) dobrym pomysłem jest robić liczniejsze klasy…? Powinno pomyśleć się o zmniejszeniu liczebności klas, tak aby lekcje mogły odbywać się w komforcie i bezpieczeństwie… a nie ścisku i braku miejsca w klasach.

  Co na to rodzice?

  • Wedle organu prowadzącego widać, że warto łączyć klasy dla oszczędności w dobie pandemii i likwidować, bądź ograniczać etaty.

 21. Zawiercie wprowadzi pilotażowy program jak pozbyć się mieszkańców na amen .W licznych klasach uczniowie będą się zarażać wzajemnie i przenosić wirusa na rodziców i dziadków. Bo takie będą konsekwencje oszczędności na oświacie.

 22. Wywalic to powinni pewnia pania od polaka, ktora sie drze i mysli ze niewiadomo kim jest, a wfu sie nie tykac

 23. Może właśnie chodziło o zwrócenie uwagi na problemy w szkolnictwie, a nie użalanie się nad Panem J. Tu chodzi o nasze dzieci. Ludzie ogarnijcie się.

 24. Jak miasto nie spełni standartow jakie narzuci sanepid to będzie opłaciło odszkodowania ewentualnym ofiarom pandemii lub ich rodzinom zasadniczo .Największą władzę ma powiatowy inspektor sanepidu i od niego będzie w głównej mierze będzie zależała liczebność klas .Portal powinien zwrócić się do niego jak przewiduje liczebność w klasach i liczbę metrów na jednego ucznia w klasie i oczywiście jakie środki higieny muszą być dotrzymane realnie w każdej szkole .W obecnej sytuacji nalezý się bez względnie poddać reżimowi sanitarnemu .A głosy za utrzymaniem etatu dla Pana nauczyciela z SP4 potraktować jako sprzeciw przeciwko cięciem w oświacie

 25. Szanowni i zdecydowanie mniej szanowni Państwo. Nie wypowiadam się na temat decyzji podjętej przez dyrekcję szkoły. Za mało wiem. Może palił na przerwach skręty w kiblu?…. Nie wiem. Ale wiem, że wiele użytych w tej pseudodyskusji sformułowań dotyczących i dotykających Michała i jego rodzinę jest niczym innym, jak nieprawdą. Wiele wypowiedzi jest haniebnymi, anonimowymi kłamliwymi donosami, których autorzy, z pewnością ze strachu przed konsekwencjami pisania nieprawdy, nie ujawniają swojego nazwiska. Tak jest bezpiecznie i można bluzgać, co ślina na język przyniesie. W kontekście moralnym, to jest zwykłe, małomiasteczkowe, zawierciańskie, tchórzliwe skurwysyństwo. Znam Michała i jego rodzinę od wielu lat. Znam i podziwiam. Mimo swoich ograniczeń, o których niewielu wiadomo, ciężką pracą osiągnął w życiu bardzo wiele. Konsekwentnie rozwijał swoje umiejętności i swój potencjał dla swojej rodziny, dla swoich wychowanków i dla siebie. Nikt mu nic nie dał. Cenię go za jego zaangażowanie dla rodzny, równowagę, kulturę i zdrowy rozsądek. W naszym zapyziałym Zawierciu rządzi nadal, jak widać, zazdrość i zawiść, że komuś się udało. Nienawidzi się ludzi ambitnych. Nieudacznicy krzyczą najgłośniej. I budzą się do życia obecni w tej dyskusji Robinhoodowie, co to domagają się sprawiedliwości dziejowej. Rzygać się chce.
  ps. Chcę od razu uciąć spekulacje – Michał nie zapłacił mi za ten wpis.

 26. Michał, sorry za słowo “ograniczeń”. Dziwnie to zabrzmiało. Nie jesteś człowiekiem “ograniczonym”. Miałem na myśli trudności.

 27. czytając komentarze nikt kto je napisał nie skojarzył czyim wujkiem jest pan Michał bo wydaje mi się że gościa który jest przewodniczącym forum młodzieżowego a tu w redakcji coś tam też robi, ale dobrze, A w temacie tych co mają drugie roboty to głównie trenerzy szkółek sportowych, Czy ktoś wie o nowym WFście w sp2 bo chyba jest nim brat naszego naczelnika wydziału edukacji urzędu miasta, niejakiego Tomasza,jeśli się mylę poprawcie mnie, ale czy on też będzie zwolniony? obawiam się że nie w pierw musiano by zwolnić naczelnika

 28. Zatem nie róbmy gównoburzy bo facet jest cwaniak na 4 łapy kuty kto go zna osobiście to wie jaki to człowiek „śliski„ wkręci się gdzie indziej tak samo jak po wyrzuceniu z sp3
  Padło na wfistę bo reorganizacja klas godzin itd
  O pozostałych zwolnieniach się nic nie pisze tylko o Panu J. a przecież inne osoby też tracą etat i to w dodatku jedyną opcję etat zatrudnienia i płacy
  Z głodu nie umrze bo ma swoją firmę pracuje zarabia a szkoła tj praca w niej tak jak ktoś napisał wyżej była tak jak dla większości zwłaszcza nauczycieli ze względu na śmieszną ilość godzin pracy na cały etat formą niepłacenia pełnych danin ZUS itd przy prowadzeniu własnej działalności
  A co z pozostałymi zwolnieniami innych osób ???

  • Szkoda, że wrzuca się niesprawdzone informacje tylko po to żeby oczernić człowieka. Z 3 nie został wyrzucony tylko przeniesiony za jego zgodą zresztą co było spowodowane wspaniałą reformą szkolnictwa. Informacje oczywiście do sprawdzenia. W takiej samej sytuacji było wielu nauczycieli w naszym i nie tylko naszym mieście.
   Tu nie chodzi o jednego nauczyciela, tylko prawda jest taka, że dużo z nich boi się odezwać czy powalczyć o swoje. Dlaczego ? Hm. Na to pytanie niech każdy sam sobie odpowie.
   Czy zainteresowanie ludzi w naszym mieście sytuacją w szkołach spowoduje tylko korzyść dla jednego pana od wfu. Nie ! To korzyść dla wszystkich nauczycieli, a przede wszystkim dla dzieci !!
   Po za tym znam branżę w której dodatkowo działa wspomnianym pan od wfu. To sprawa sezonowa – wiem coś o tym. Konkurencja duża – jak widać po niektórych komentarzach. Każdy orze jak może żeby utrzymać rodzine

 29. Tak wygląda wydział propagandy Urzędu Miasta w Zawierciu ,zamiast rzeczowej rozmowy napad słowny na drugiego człowieka .Naczelniku wydzialu edukacji powiedz jak przygotowane są szkoły lokalowo na wypadek epidemii .

 30. Szkoły w ogóle nie są przygotowane. W niektórych w Zawierciu to brakuje nawet mydła i papieru. Rodzice kupują często papier do klasy dla swoich dzieci. Kto o to dba? Widzi Pani organ prowadzący ciągle tylko szuka oszczędności kosztem dzieci i nauczycieli.

 31. “Mistrzowie Internetów” skupiacie się na Michale, wytykacie mu jaki jest, jaki był, wypominacie mu dodatkową działalność (choć styl, forma woła o pomstę do nieba – trolling w najlepszym wydaniu).

  A nie ogarniacie, że to nie o niego tu najbardziej chodzi?
  Jest Chłop dorosły, musi sobie radzić. Współczuję Michałowi, ale ja też dziś mam pracę jutro mogę jej nie mieć. Ty również. I co? Trzeba żyć dalej.
  Tu chodzi o dzieci i szkołę. Nieważne czy nazywa się Jastrząb, Kowalski, Iksiński czy inny. Nieważne czy w dzieciństwie umiał pisać, czy kupił dyplom na targu, jakiej jakości robi zdjęcia. Ważne, że dla Dzieci, które uczy jest świetnym człowiekiem. Super prowadzi lekcje, pokazał dzieciakom szachy, pokazał, że jest coś innego niż smartfon, czy komputer i robi to z zaangażowaniem. I nagle Dzieciom taki nauczyciel zostaje zabrany. Nagle dzieci będą miały lekcji WF mniej lub będą te lekcje miały w większych grupach. Szuka się oszczędności, ale tracą na tym dzieci.

  Masz dzieci jeden z drugim? Zależy ci na Ich dobru? Stąd ta petycja i cały szum. Pomyśl o tym w ten sposób, a nie mieszaj człowieka z błotem.

 32. A co z pozostałą 5 tką nauczycieli ?
  Skoro już wiadomo że wfista P Michał to wybitna postać i osobowość na tle swoich kolegów po fachu
  Reszta jest beznadziejna
  Coś o innych wiadomo bo tylko media piszą o jednym i dlaczego
  Chłopie przecież ten facet ma cały czas robotę świadczy usługi foto
  W moku były też zajęcia nie tylko z szachów
  Ludzie już nie bijcie piany o tego kolesia gość rozgrywa swoją partię i to nie tylko w mediach przemyślanie
  Petycja zaraz będzie zrzutka.pl albo pomagasię

 33. Masz zrozumieć jedno jak się obejmuje władzę w mieście to masz mieć program co dalej że szkołami w Zawierciu w związku z reformą edukacyjną a nie działać na zasadzie gaszenia pożaru .Dlaczego nie doszło do porozumienia z władzami powiatu i sensownej roszady nauczycieli .A drugi problem to jak wydział oświaty zamierza przygotować szkoły do działania w okresie pandemii?bo chyba nie klasami 30 osobowymi i brakiem podziału na grupy .Dobrze jest piastował stanowiska brać pieniądze i udawać,że wszystko jest w porządku

 34. Pani Pietryka niegdyś pracownica kuratorium raczej nie jest osobą która obchodzi czyjaś sytuacja po zwolnieniu i wątpię żeby rozczulała się nad podpisanymi petycjami. Byłem uczniem gdy obejmowała to stanowisko i nie najmilej wspominam ta Panią. Pozdrawiam?

  • Naprawdę rozpierdala mnie co niektórzy piszą. Po pierwsze brat Naczelnika pracuje w SP 2 ponad 10 lat – a więc o wiele dłużej niż Pan Tomek jest Naczelnikiem. Po drugie zarówno Pan Dyrektor Bożek jak i Pani Pietryka to dyrektorzy szkół i oczernianie ich anonimowo może mieć swoje konsekwencje. Bardzo proszę ważcie słowa bo prawda sama się obroni!!! Zajmijcie się czymś rozsądnym zamiast pisać jakieś zmyślone głupoty!

   • Konsekwencje są również za używanie wulgaryzmów. Może się Pani zdziwić ale na to, też jest odpowiedni paragraf.

 35. KACHA s mnie ty rozbrajajsz i proponuje ludziom fu piszącym oraz redakcji zgłosić wniosek do prokuratury o przesłanie twojego IP. To co piszesz to są groźby karalne . Mamy wolność słowa nikt tu nikomu nie ubliża . Jeśli ktoś tam coś pisze to widocznie takie sytuacje miały miejsce

 36. Do matki ucznia: Czy ma Pani na rzeczy, o których pisze dowody? Sugerowanie tych sytuacji jest zniesławieniem i pomówieniem. To jest karalne.

 37. Otyłość, wady postawy to realne problemy dzieci – wf może je minimalizować. Nie należy marginalizować tych zajęć ale je intensyfikować zwiększając liczbę godzin, zmniejszając grupy ćwiczących. A jeśli jeszcze nauczyciel oferuje 18-letnie doświadczenie, grę w szachy, fotografowanie – grzechem jest odrzucanie tej oferty.

 38. Z tego co widać to petycje podpisuje tylko rodzina ,znajomi i znajomi znajomych po prośbie a nie rodzice uczniów…mam nadzieję że zostanie to zweryfikowane.zasłanianie sie dobrem uczniów dla osiągnięcia własnych celów to zwykła perfidia!!!!

 39. Rodzice podpisują. Perfidia, to zwiększanie liczebności klas poprzez ich łączenie, uniemożliwianie komfortowych warunków do nauki, zabieranie pracy nauczycielom. A za oszczędzone pieniądze próbowanie odnawiania synagogi w katolickim kraju. Ciekawe, czy Żydzi tak postępowali by w swoim mieście ze swoimi rodakami?

  • Petycja jest jak widać dla każdego dostępna tak jak i nazwiska i komentarze osób podpisujących. Dość łatwe do zweryfikowania. Więc ten argument o oszustwie raczej nikogo nie przekona.
   Natomiast anonimowe komentarze Obrażające człowieka nic nie znaczą.
   Podpisów jest już 216. Niedowiarkow zapraszam do obejrzenia podpisów i komentarzy pod petycja.

   • Już tymi wuefistami w tym mieście to się żygać chce !!! Pokazali jak umieli rządzić i zaś piszą o kolejnym artyście niższego szczebla masakra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.