zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Sonda uliczna: co mieszkańcy myślą o budowie kopalni cynku i ołowiu? [AUDIO]

“Czy jest Pani/Pan za budową kopalni cynku i ołowiu? Dlaczego?” – z takim pytaniem zwróciliśmy się do mieszkańców Zawiercia i regionu. Posłuchajcie odpowiedzi.

Sonda została przeprowadzona w sobotę 26 października 2019 r. koło Ryneczku na Żabkach w Zawierciu:

Nagranie: Alicja Pietryga

24 KOMENTARZE

 1. A Pan Prezes Koński twierdzi: “R.K.: -Przeciwnicy naszej inwestycji są bardziej widoczni, aktywni, niż ci, którzy są na TAK. Ci którzy są „za” nie chodzą na spotkania, nie protestują.” Ale zyja i chodza po ulicach! Polecam wyjsc na ulice, albo posluchac! To sa Ci ludzie, ktorzy wedlug wyobrazen Pana Konskiego sa na tak, a w gruncie rzeczy sa na nie!

 2. GraveDigger bredzisz.
  Teraz temat jest tak zaszczuty, że nikt nie powie, że jest na tak. Bo tacy ja ty zaraz zakrzyczą – bo nic innego nie umiecie tylko krzyczeć….. Wiedza wam daleka. …

  • Bardzo dużo osób było pytanych, wszyscy byli przeciwni budowy kopalni. Byłam świadkiem sondy i wiem, że to tylko kilka dłuższych wypowiedzi mieszkańców spośród reszty. Inni również wypowiadali się negatywnie, jednak były to bardzo krótkie wypowiedzi 🙂

 3. Szkoda, że Pan Redaktor mnie nie zapytał, bo ja popieram inwestycję. Jak rozmawiam na mieście z ludźmi, to także wielu, wielu popiera. Huta robi brzydka robotę strasząc ludzi itp. Ja wiem, że to największy pracodawca, ale tak się nie robi, po prostu.

   • Ale jaka ołowica? Skąd Ty to bierzesz? W Olkuszu nie ma żadnej ołowicy, a tam jest kopalnia, ba, tam jest huta, która przetwarza rude. Tutaj ma nie być huty tylko sama kopalnia, więc nie rozumiem. Nie siejecie głupoty, tylko o to proszę. Psy z czterema głowami też tam nie chodzą i jakie piękne dziewczyny mają ? Tak dla kopalni.

 4. Głos ekspertow…nie bo nie…dobrze że kolej mamy w Zawierciu i ulice…ze na to pozwolili…w Zawierciu nic nie powstało przez 40 lat co wpłynęłoby znacząco na rozwój miasta i pewnie nic nie powstanie.

  • #OOII
   Było nie zrównywać z ziemią wszystkiego, co było podstawą rozwoju miasta (zakłady pracy). A co do inwestycji: a sztandarowa inwestycja w samym centralnym punkcie parku (przy zabytkowej Bocianówce),zewsząd widoczna i ciesząca oczy swą urodą, to się nie liczy?

 5. GO, a Ty to co, nie anonim? Mnie już tez niedobrze się robi na te brudne zagrywki. Oczywiście ze chodzi o zablokowanie inwestycji i nie chodzi tu o żadne zanieczyszczenie środowiska – to tylko taka zasłona dymna. Pytanie mam takie czego boi się huta i lokalne biznesy?

  • Tak masz racje tu nie chodzi o środowisko A tym bardziej o zdrowie naszych dzieci..w tv mówią aby jeść cynk dobrze robi na skórę…..to są brednie gdy mówią że ołów jest metalem ciężkim, który powoduje wiele chorób to są bzdury.

 6. OK kopalni nie bedzie=pracy. a co w zamian wojewoda slaski i wladcy Zawiercie w zamian jakie inwestycje w Zawierciu………..agro pasniki………

 7. My – Ty dobrze doczytaj zanim się wypowiesz … cynk , ołów a ruda cynku i ołowiu to nie to samo. Odpowiedzi na moje pytanie brak. Tak dziwnie, Ci przeciwni powstania kopalni ignorują fakt zatruwania powietrza przez hutę i domy które palą w piecach czym popadnie. Sprawdź co Ci grozi gdy wdychasz powietrze o wysokim stężeniu zanieczyszczenia np tlenkiem siarki, azotu, węgla i zanieczyszczonym pyłem!

 8. Mam chyba pecha, bo jakoś nigdy mnie nikt nie pyta o opinię , a większość dnia spędzam na ulicach i sklepach w Zawierciu. Dlatego proszę redakcję , aby mój głos zaliczyła na TAK DLA KOPALNI !!!!!!!

 9. Ludzie czy wy nie myślicie? To jest tylko kilkanaście lat wydobycia! Na co to komu? Zatruta woda i toksyczne odpady zostaną tu na zawsze! Wody jest coraz mniej, wysychają rzeki zbiorniki czy tego nie widzicie? skąd ją później weźmiemy?

 10. Dzieciatka , referendum nie bedzie bo miasto musi je mieć na tandetny sponsoring prywatnych drużyn !!!!
  Po 2 Huta straci i to dużo bo to walka o wode , a ona zużywa jej 4 razy tyle ( na rok a ma kilka po min xx metrów) co nasze całe miasto ( 50tyś) i o to ta batalia , bo jak działać ma huta na walcówke i produkcje stali bez wody a sam zarząd nie dla kopalni to ludzie z huty ( część wysoko postawiona) http://kurierzawiercianski.pl/artykul/jezeli-kopalnia-to-w-lazach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.