zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Śląski NFZ nałożył na zawierciański szpital karę w wysokości ponad 154 tys. zł

W poniedziałek w śląskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia odbyła się konferencja prasowa, podczas której NFZ przedstawił wyniki kontroli w izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych (tzw. SOR-ach), którą przeprowadzono w marcu i kwietniu w Dąbrowie Górniczej, Rudzie Śląskiej, Rydułtowach, Sosnowcu i Zawierciu.

Kontrola w Zawierciu miała związek z nieudzieleniem odpowiedniej pomocy 21-letniej Paulinie, która po nocy spędzonej w zawierciańskim SOR-ze trafiła w ciężkim stanie do szpitala w Katowicach.

Kontrolerzy Śląskiego OW NFZ prowadzili działania planowe w szpitalu, kontrolując oddział położnictwa i ginekologii oraz oddział chorób zakaźnych. 27 marca zakres kontroli został rozszerzony o kontrolę prawidłowości umowy w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego: spełnienie warunków wymaganych do realizacji świadczeń w zakresie personelu lekarskiego i pielęgniarskiego, organizacji pracy, dostępności do świadczeń oraz prawidłowości prowadzenia dokumentacji medycznej w dniach 10-11 marca 2019 r. w szczególności w zakresie dotyczącym postępowania z 21-letnią pacjentką w ciąży z objawami udaru. Prawidłowość prowadzenia dokumentacji medycznej i zbiorczej w dniach 10 i 11 marca br. w szczególności w zakresie dotyczącym postępowania z 21-letnią pacjentką w ciąży z objawami udaru została oceniona negatywnie: m.in.: brak wpisu badania po zgłoszeniu się na SOR o godz. 01:40, brak jednoznacznej informacji w dokumentacji medycznej nt. zmian kategorii medycznej pacjentki w systemie TRIAGE, brak podjęcia postępowania terapeutycznego po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych, brak udokumentowania konsultacji neurologicznej, brak pełnej historii choroby. Kontrolowany szpital posiada opracowane niezbędne procedury i zarządzenia, dotyczące sposobu postępowania z pacjentem w SOR, ale postępowanie w przypadku Pacjentki jednoznacznie świadczy o niezachowaniu należytej staranności, wskazując jednocześnie na konieczność doprecyzowania procedur i ponownego szkolenia personelu realizującego świadczenia. W nocy z 10 na 11 marca na SOR zgłosiło się 4 pacjentów, w tym ww. pacjentka w ciąży z objawami udaru.  Jak wykazała kontrola, Pacjentce zlecono i wykonano badania laboratoryjne krwi, konsultacje specjalistyczne i inne, a nad ranem 11 marca została przyjęta na oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Zebrane w postępowaniu kontrolnym dokumenty wskazują na nieprawidłową organizację pracy SOR w zakresie podejmowania decyzji dotyczących postępowania z pacjentem oraz dokumentowania przebiegu postępowania z pacjentem. SOR zapewnia dostępność do badań diagnostycznych oraz całodobową opiekę personelu medycznego – czytamy w treści wyniku kontroli NFZ-u w zawierciańskim szpitalu.

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał również zalecenia pokontrolne oraz nałożył na Szpital Powiatowy w Zawierciu karę finansową.

Aktualizowanie danych o potencjale wykonawczym, prowadzenia indywidualnej dokumentacji medycznej zgodnie z zapisami prawa, realizowanie umowy z należytą starannością. Kara w wysokości 154 501,41 zł za udzielanie świadczeń w sposób nieodpowiadający wymogom określonym w obowiązujących przepisach lub umowie oraz niewłaściwe prowadzenie dokumentacji medycznej – czytamy w treści komunikatu.

Zawierciański szpital ma możliwość odwołania się od tej decyzji NFZ-u. Redakcja zawiercianskie.pl zwróciła się do Szpitala Powiatowego w Zawierciu z prośbą o komentarz do sprawy. Wkrótce więcej informacji.

11 KOMENTARZY

  1. Po prostu zabrakło w tym wszystkim św. Mikołaja, który za poprzedniej Dyrektor chodził po położniczym, zabrakło kluczowego elementu w tym cyrku

  2. Ciekawe jaką bajkę opowie Pan Jorg. To oni odpowiadają za sytuację Pauliny. Karę powinni uiścić Pan Jorg, Pan Zachariasiewicz i Pan Starosta Dors. Prawdopodobnie nie mają na tyle honoru aby pokryć karę z własnych kieszeni.

    • Była dyrektorka powinna za to odpowiadać, bo zaniechania dotyczą jej okresu w szpitalu, czyż nie?? . Teraz chyba jest Burmistrzem w Ogrodziencu.

  3. A lekarz który miał dyżur na SOR kiedy przywieziono Pauline nadal pracuje. ..powinien mieć odebrane prawo wykonywania zawodu.Nadal ,,leczy,,?

  4. Kryzysowa sytuacja obnażyła stan zawierciańskiego lecznictwa. Szkoda, że w tym zapomnianym przez Boga regionie, nigdy nie może być jak należy. Szkoda, że do pracy na pewnych odpowiedzialnych stanowiskach wybieranie są osoby, które temu nie dają rady podołać. Dlaczego tak się dzieje i kto jest za to odpowiedzialny ? W tym przypadku: Dyrektor, Radni, Starosta ?

  5. Milion pięćset tysięcy powinni dostać na nie 154 tys. na takie cyrki jak sie tu dzieją, jak traktuje sie pacjenta, to tylko jeden przypadek który został dokładnie skontrolowany bo sprawa nabrała dużego rozgłosu w mediach, a gdzie reszta o tym sie już głośno nie mówi. Jedn jest zastanawiające dlaczego nie zostały wyciągnięte konsekwencje wobec lekarza dyżurnego, który nadal pracuje, czyżby znowu jakieś układy???

  6. Rodzina Pauliny a szczególnie chłopak powinien wytoczyć sprawę lekarzowi który miał dyżur na SOR. ..skoro pracuje to stać go na płacenie na rehabilitacje Paulinki….i dalej jest tzw lekarzem

  7. Cieszę się że Mikołaj utkwił wszystkim w pamięci. Niestety 6 grudnia jest tylko raz w roku. Pozdrawiam serdecznie:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.