zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Sesja zawierciańskiej Rady Miejskiej: nie będzie likwidacji szkół

Podczas dzisiejszej sesji interpelacje i zapytania złożyło 7 radnych. Oto tematy zgłaszane przez zawierciańskich rajców.

Reklama

– Czy miasto monitoruje stan zanieczyszczenia powietrza? Czy są akcje profilaktyczne wśród dzieci, np. przez noszenie masek na twarzy? Czy są próby monitowania tych domów, które bardzo kopcą? Czy miasto w ogóle rozważa możliwość wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej w dniach zagrożonych dużym zanieczyszczeniem? – pytała Elżbieta Kornobis-Wieczorek.

Jako drugi głos zabrał Edmund Kłósek. Radny pytał o możliwość zainstalowania lampy ulicznej przy ul. Marszałkowskiej 1, a także o wejście do przejścia podziemnego z ul. Towarowej na ul. 3 Maja.

– Na to, że wyremontuje to kolej, nie ma co liczyć. Proszę o odpowiedź na piśmie. Schody, które są za przejściem podziemnym w kierunku ul. Towarowej rozlatują się – mówił Edmund Kłósek.

– Kiedy będzie otwarta druga część obwodnicy Zawiercia? – pytał z kolei Damian Świderski.

Radny mówił również o ul. Zachodniej, która nie ma nawierzchni asfaltowej. Jak twierdził radny, jeżdżą po niej ciężkie samochody. Damian Świderski pytał, czy nie ma możliwości postawienia tam znaku o ograniczeniu dopuszczalnej masy do 3,5 tony. Trzecie zapytanie radnego dotyczyło starego boiska Włókniarz – pytał on, czy w najbliższych 3-5 latach teren ten zostanie w jakiś sposób zagospodarowany.

– Kiedy spadnie śnieg, nie zgarnia się go, tylko posypuje solą albo piaskiem. Każdy odbija swoim butem ślady i później to zamarza – tworzą się nierówności i trudno przejść chodnikiem. Wiele kobiet nosi buty na obcasach. Mający własne domy właściciele powinni uprzątnąć śnieg i zabezpieczyć chodnik. Ulice u nas w mieście nie są wszystkie ulicami miejskimi. Nie wiem, jak to może być kontrolowane, ale widzę, że jedne ulice są systematycznie kontrolowane, a inne nie. Proszę o zadbanie o to, bo zima może potrwać nawet i do kwietnia – pytała Ewa Paluchowska (o nieodśnieżonych chodnikach mówiło również dwóch następnych radnych).

Jerzy Gębala ponowił apel o w sprawie ul. Rolniczej – pytał, czy powstanie prawoskręt z Rolniczej w stronę Siewierza, a także czy powstanie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Miodowej i Wojska Polskiego.

– Proszę o przejście dla pieszych na ul. Królowej Jadwigi – mówił Grzegorz Kwiecień.

Jako ostatni głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kaziród – pytał on o to, które szkoły mogą być zlikwidowane w związku z reformą edukacji oraz czy nauczycielom grożą zwolnienia.

Sporo dyskusji podczas sesji zajął temat depopulacji, czy zmniejszania liczby mieszkańców Zawiercia. Przewodniczący Paweł Kaziród podkreślał konieczność podjęcia działań w celu jej zapobieżenia.

– W osiedlu centrum w 2006 r. było 11 840 mieszkańców, obecnie jest 9,5 tys. – spadek 20%. Karlin ma przyrost liczby mieszkańców na poziomie 15% w ciągu 10 lat, w Blanowicach jest wzrost 12%, w Pomrożycach – 6% – wyliczał przewodniczący.

Według prognoz demograficznych podanych przez Prezydenta Zawiercia Witolda Grima w 2030 roku w mieście zamieszkiwać będzie 44 300 osób, w międzyczasie Katowice zmniejszą się o 74 tys. mieszkańców, a Częstochowa o 40 tys.

Podczas dyskusji radni stwierdzili, że konieczne jest wspólne spotkanie w celu ustalenia wieloletniego programu mającego na celu zmniejszenie skali lub zahamowanie procesu depopulacji.

– Wsłuchiwałem się we wszystkie wypowiedzi. I cieszę się, że prawie każdy z Was potwierdza tezę, że trzeba się spotkać i porozmawiać. Powołamy zespół do wypracowania rozwiązań, które spowodują powrót mieszkańców Zawiercia do miasta. Rząd po to wprowadził program 500+, aby zwiększyć przyrost demograficzny. Efekty tego programu będą widoczne dopiero za kilka lat – mówił Prezydent Zawiercia.

W ramach odpowiedzi na interpelację Elżbiety Kornobis-Wieczorek głos zabrał Witold Grim oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Miejskiej Anna Danielewska-Trzepla.

– Węgiel jest tańszy w stosunku do gazu. Politycy deklarują, że bardzo ważną dziedziną naszej gospodarki jest węgiel, więc przejście z węgla na gaz pociągnęłoby wielkie skutki dla górnictwa. Musielibyśmy zrobić wyliczenia, czy bezpłatna komunikacja rzeczywiście wpłynie na stan powietrza. Chociaż ja osobiście w to nie wierzę, bo jak ktoś się przyzwyczai do kółka, to trudno go odzwyczaić – mówił prezydent.

Naczelnik ochrony środowiska mówiła, że gmina nie ma żadnych kompetencji w zakresie monitorowania stanu powietrza, prowadzone są jednak działania edukacyjne.

W odpowiedzi głos zabrał radny Damian Świderski.

– Nie zgadzam się: samo palenie węglem uważam nie stwarza takiego zagrożenia. Ludzie palą śmieciami, czym popadnie. Kontrola przychodzi 3 dni po zgłoszeniu, więc jest za późno. Trzeba zająć się porządnie tym tematem – mówił radny.

Na interpelację Edmunda Kłóska i część zapytania Damiana Świderskiego odpowiedział prezydent.

– Wydawało mi się, że w okolicach Starego Rynku niemal wszystko oświetliliśmy i doświetliliśmy. Gdzie Pan radny znalazł tę jedną lampkę, która nie świeci? Umówię się i podjadę, żeby to sprawdzić – mówił Witold Grim.

– Boisko Włókniarza stoi od kilkunastu lat, odkąd klub przestał istnieć. Wstępna decyzja jest taka, że chcemy tam zrobić boisko do piłki nożnej z szatniami, parkingami i placem zabaw i siłownią. To jednak kwestia przyszłej kadencji, teraz czekamy na dwa konkursy: nabór wniosków na remont basenu przy Gimnazjum nr 1 i budowę boiska przy SP 13. Jeżeli uda się nam te dwie rzeczy zrealizować, to wtedy będziemy myśleć nad budową hali sportowej (nie tylko do tenisa i squash) i boisko Włókniarza – mówił Witold Grim.

– W kwestii obwodnicy jesteśmy na ostatnim etapie biurokracji. W tym tygodniu PUK uzupełni 2-3 słupki, bo to jest warunkiem zatwierdzenia. Mam nadzieję, że do 15 lutego wszystko zostanie zatwierdzone. Pozostaje jeszcze namalowanie na chodnikach pasów, ale mamy nadzieję, że starostwo przymknie oko na to drobne niedopatrzenie. Jeśli chodzi o ul. Zachodnią, to faktycznie jest to niedogodność dla mieszkańców. Sytuacja powinna się poprawić po otwarciu obwodnicy. Jeśli problem nie zniknie, zajmie się tym Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – mówił zastępca Prezydenta ds. Gospodarczych Marek Borowik.

Na temat dróg mówił Witold Grim oraz m.in. Paweł Kaziród, który jest Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg. Jak mówiono, obowiązkiem gminy jest „wyeliminowanie śliskości”, co nie jest równoznaczne z usunięciem śniegu (to byłoby kosztowne), a jedynie np. z posypaniem piasku.

– Rozmawialiśmy z dyrekcją dróg wojewódzkich, którzy mówili, że jak otworzymy obwodnicę zachodnią, to ul. Rolniczą będzie zdecydowanie mniejszy ruch – mówił prezydent w odpowiedzi na interpelację Jerzego Gębali.

Jak z kolei odpowiadał Marek Borowik w kwestii skrzyżowania Miodowej i Wojska Polskiego urząd spotyka się ze zdecydowaną odmową Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Co do namalowania pasów (interpelacja Grzegorza Kwietnia – red.) na ul. Królowej Jadwigi to oczywiście możemy to zrobić. Problem jest taki, że jeśli na tej ulicy znajdzie się przynajmniej jedno przejście, to wtedy piesi mają obowiązek korzystania z niego pod karą mandatu. Żeby później mieszkańcy nie mieli do nas pretensji, że jak wymalujemy pasy, to tylko po nich będzie można przechodzić – mówił zastępca prezydenta.

Ostatnia z interpelacji i zapytań radnych dotyczyła reformy edukacji i likwidacji gimnazjów.

– Nie likwidujemy żadnej szkoły. Obecne szkoły gimnazjalne staną się szkołami podstawowymi zgodnie z numeracją. Trudność dotyczy przystosowania gimnazjum do uczniów klas 7 i 8. Klasy 6 i obecne 3 korzystają z prawa: rodzic decyduje, w jakiej szkole dziecko będzie kontynuowało naukę. Bierzemy pod uwagę trzy założenia: żeby nie skrzywdzić dzieci, aby nie było zwolnień i żeby to było ekonomiczne – mówił Witold Grim.

Sporo emocji wywołał temat Młodzieżowego Ośrodka Twórczości, w którym w styczniu nie były prowadzone zajęcia. MOT został przejęty przez gminę Zawiercie i włączony do Miejskiego Ośrodka Kultury.

– Jestem zaskoczony tą informacją – mówił Witold Grim.

Radni dopytywali o to, jaka jest przyczyna tego, że do tej pory nie podpisano umów z prowadzącymi zajęcia w ramach MOT-u. Prezydent zapowiedział, że zwróci się pisemnie w tej sprawie do dyrektora MOK-u.

 

4 KOMENTARZE

 1. Czemu nic nie słychać o obwodnicy Zawiercia od Siewierza do Żerkowic Kalinówka. Zróbcie większe dofinansowania do ekologicznych pięć CO,i do solariów jak to było w Częstochowskim tam ludzie płacili 2000 PLN za komplet z zamontowanie.

 2. Czemu nic nie słychać o obwodnicy Zawiercia od Siewierza do Żerkowic Kalinówka. Zróbcie większe dofinansowania do ekologicznych pięć CO,i do solariów jak to było w Częstochowskim tam ludzie płacili 2000 PLN za komplet z zamontowaniem.

 3. Hі therᥱ just wanted to give you a quick heads uⲣ.

  The words in your post seеm to be гᥙnning off the screеn in ӏnternet explorer.
  I’m not sure if this is a formatting issue оr somethіng to dο with internet browser ϲompatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look grᥱat though! Hope you
  get the issue rеsolved soon. Kudоs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.