zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Sesja w Zawierciu: “gdyby był Pan człowiekiem honoru”, “to skandal”, “okłamał Pan” [ZDJĘCIA]

W środę 29 maja odbyła się sesja Rady Miejskiej w Zawierciu.

Obrady rozpoczęły się od tematu termomodernizacji w kilku budynkach m.in. przy ul. Marszałkowskiej.

Mam dwa pytania: gdybyśmy mogli poznać więcej informacji odnośnie projektu budowlanego planowanych termomodernizacji, a także – to nieprzyjemna sprawa – na ostatniej sesji prezydent zapewniał wszystkich radnych o rozdzieleniu na 3 uchwały projektów termomodernizacji budynków. Nie dotrzymał Pan słowa. Okłamał Pan, Panie prezydencie. Co ciekawe, dowiedzieliśmy się podczas wczorajszej komisji budżetu, że budynków typowo mieszkalnych, na które można było starać się o termomodernizację jest około 100. Natomiast Pan Prezydent wybrał budynki, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza. I zamiast np. 700 tys. gmina będzie musiała zabezpieczyć wkład własny 1,5 mln zł. Jest to brak oszczędności, to mała niegospodarność – mówił Paweł Kaziród.

Rozumiem, że możecie Państwo nie rozumieć wszystkich szczegółów. Natomiast my składamy jeden wniosek na 3 zadania do WFOŚiGW. Większe szanse mamy, gdy złożymy jeden wniosek. Nie bardzo rozumiem, dlaczego tak bardzo mocno jesteście Państwo przeciwni rewitalizacji ul. Marszałkowskiej, część radnych była radnymi w poprzedniej kadencji i głosowaliście w sprawie planu rewitalizacji miasta. Rewitalizacja to nie remonty budynków, tylko podwyższenie poziomu mieszkania mieszkańców zdegradowanych terenów i podwyższenie ich świadomości społecznej. Rozumiem, że to dla Państwa szok, 9 budynków w jednym roku. Przypomnijmy, jakie były termomodernizacje przeprowadzone w poprzednich latach. Powiem Panu, jaka to będzie kwota, jeśli uda nam się pozyskać te środki – to będzie kwota 3,2 mln zł na 9 budynków. Takiej sytuacji jeszcze w mieście nie było. Były termomodernizowane budynki w poprzednich latach – Marszałkowska 34 w 2017, koszt to 518 tys. zł w tym pożyczka – nie dofinansowanie – 294 tys. zł, środki własne to 269 tys. zł. w 2018 nie było żadnej dofinansowanej termomodernizacji, tylko ze środków gminy – 188 tys. zł na 11 listopada 35. Przy czym środki własne to było 3 tys. ZGM, a dotacja gminna 185. Nie było to dokończone i w tym roku trzeba 85 tys. zł na dokończenie. Były realizowane termomodernizacje, ale z tych zaplanowanych w poprzedniej kadencji były tylko 2. Proszę mi wybaczyć, ale następują zmiany w Zawierciu i te zmiany są szokiem, ale będą przeprowadzone – odpowiedział prezydent Łukasz Konarski.

Zadałem konkretne pytania. Na żadne z zadanych pytań nie udzielił nam Pan odpowiedzi.: co zawiera projekt, na czym polega termomodernizacja. Zajął się pan przeszłością podczas udzielania odpowiedzi. W przeszłości 3 nowe bloki były termomodernizowane, była masa inwestycji, masa inwestycji jest w tym roku – remonty parków, basenów, dofinansowanie do fotowoltaika, obwodnica. Robi są Pan zdjęcia PR-owskie, a to jest zeszła kadencja. Niech pan nie będzie złośliwy, lecz sprawiedliwy – kontynuował Paweł Kaziród.

W jaki sposób powinna przebiegać termomodernizacja, jest opisane w warunkach konkursu. Jesteśmy ograniczeni prawnie: w tamtym obszarze był w poprzedniej kadencji zmieniany plan zagospodarowania przestrzennego. Może Państwo nie pamiętają, ale wiele rzeczy się zapomina – odpowiadał Łukasz Konarski.

Podejmujemy jedną uchwale składającą się z 3 wniosków. mam pytanie do wydziału: ile będzie złożonych wniosków? – pytała Ewa Mićka.

Jeden z pracowników urzędu poinformował, że będą złożone 3 wnioski.

Rozdzielenie uchwały, którą nam Pan obiecał, nie ma związku ze składaniem wniosków. O to mam, nawet nie że pretensje, ale czuję się z zawiedziona. Panie Prezydencie, byłam mile zaskoczona tym, że jest to 70% dofinansowania. To nie jest to straszna tragedia, nie jest to rzecz, które nie mielibyśmy popierać. Ale to, jak Pan nas potraktował skłania mnie do pewnych refleksji. Ja nie przeżyłam żadnego szoku jeszcze. Możemy przeżyć szok, jak nie dostaniemy dofinansowania. Poczułam się troszeczkę dotknięta, ale Panie prezydencie mam Pana program wyborczy i też mogę przypomnieć Panu coś – mówiła Ewa Mićka.

Jeżeli chodzi o złożenie projektu, to faktycznie. Bardzo Państwa przepraszam. Miałem informacje z WFOŚiGW, musimy to przedyskutować. Jeśli chodzi o budynki na 800 tys. wkład własny to 590 tys. zł, będziemy starać się o pożyczkę na wkład własny – informował prezydent.

Te środki, które przeznaczymy z budżetu będą, nie wydamy ich w jednym roku, tylko będziemy je wydawać w kolejnych latach. To obciążenie budżetu nie będzie duże w jednym roku. I to jest dosyć istotne, a nie zostało to powiedziane – dodała Ewa Mićka.

Głos w dyskusji zabrał również radny Witold Grim.

– Z uporem maniaka ciągle odnosi sie Pan do poprzedniej kadencji. W poprzedniej kadencji wybudowaliśmy 3 budynki dla 60 rodzin za 9 mln zł, z czego 3,2 mln zł bezwrotnej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Ale równocześnie minęło pół roku, ja jestem za, żeby na Marszałkowskiej remontować budynki. Chciałbym Pana dopytać: czy już Pan rozpoczął starania o skorzystanie z rządowego programu Mieszkanie+. Proszę nas poinformować czy jest jakiś zespół? Równoczesnie w swoim programie Zawiercianska OdNowa proponuje Pan utworzenie Agencji Budownictwa Społecznego zajmującej się wynajmem mieszkań na uczciwych warunkach. Na jakim etapie jest ta agencja? – pytał Witold Grim.

Bardzo się cieszę, że wnikliwie czyta Pan mój program. Wszystko to zrealizuję. Może nie w ciągu pół roku, może nie w ciągu roku. Ale do końca kadencji będzie Pan usatysfakcjonowany. Zastanawiamy się czy kosztem gminy umożliwić deweloperom budowę budynków pod wynajem. Cały czas zastanawiamy się nad budownictwem społecznym. Są rzeczy, które musimy jak najszybciej naprawić – jak Marszałkowska, TAZ. Ja wiem, że dla Państwa to jest niezrozumiałe, ale to są zapóźnienia wieloletnie. Ile mamy budynków, w których ogrzewamy węglem? – mówił Łukasz Konarski.

Szef ZGM poinformował, że 109.

109 budynków, które potrzebują nie tylko wymiany źródła ciepła, aby żyło się trochę zdrowiej, ale termomodernizacje, aby mieszkańcom żyło się wygodniej. Budowę nowych mieszkań w perspektywie miasta, które niestety się wyludnia – będziemy temu zapobiegać – może być nieefektywne – kontynuował prezydent Zawiercia.

To nie mnie ma Pan sprawiać radość i satysfakcję, ale mieszkańcom Zawiercia. Pytam konkretnie, czy jest jakaś osoba, na jakim etapie rozważania są te projekty, o których mówiłem? Pan ciągle ucieka od odpowiedzi. Każde miasto się wyludnia w Polsce, to normalność, że miasta sie wyludniają. Powinniśmy zachować odpowiednią proporcję w remoncie starych budynków do budowy nowych. Wyczytałem, że byli studenci , którzy mają zaprezentować projekt rewitalizacji Marszałkowskiej. Skoro była debata z udziałem studentów, ludzi nauki, kultury, może ktoś z radnych też by przyszedł. Co przyniosły te konsultacje? W jakim zakresie będziemy remontować budynki na Marszałkowskiej? Czy jest plan? – pytał Witold Grim.

Tak bardzo nie lubię obiecywać i pokazywać wizualizacji, bo życie płata figle. Jak coś jest konkretne, to o tym mówię. Mamy wizualizacje galerii handlowej i co z tego? Proszę o chwilę cierpliwości. Ja wiem, że to denerwujące, bo nie wszystko wiadomo. Ja czuję to samo. Dopiero jak się kończy projekt, to wszystko jest jasne. Ja jestem odpowiedzialny za przygotowanie projektów. Zupełnie nie ten styl, nie będę przerzucał odpowiedzialności na innych – mówił włodarz Zawiercia.

Pod koniec tej części dyskusji głos zabrała Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zawierciu Beata Chawuła.

Czy ta uchwała mieści się do zadań własnych gminy? Ustawa o samorządzie gminnym – przygotowanie projektów uchwał rady gminy: w realizacji własnych gminy wójt podlega wyłącznie rady gminy. Pana drwiący ton, Pana sugerowanie, że radni nie rozumieją ani co Pan robi ani co Pan mówi jest wielce niestosowne. To właśnie radni nadzorują Pana Prace, to nie jest nasza fanaberia, że o o coś pytamy. To wynika z naszych obowiązków i z Pana obowiązków. Na ostatniej sesji, gdy była burzliwa dyskusja poprosiłam radnych, żeby zagłosowali za tym, żeby dać projektowi szanse. Bo wtedy ze strony Pana i urzędników usłyszeliśmy, że radni otrzymają szanse przy konkretnych kwotach. Pan nie dał Pan takiej szansy, ponieważ nie przygotował Pan 3 odrębnych wniosków. Choćby po to, żeby wywiązać się z Pana słowa. Trzeba mieć dużą dozę ostrożności ufając w słowa Pana prezydenta. Na szczęście procent dofinansowania jest wysoki i moim zdaniem warto z tych pieniędzy skorzystać. Nie rozumiem, dlaczego Pan prezydent po raz kolejny powiedział, że jesteśmy przeciwni termomodernizacji Marszalkowskiej. Nikt z radnych tak nie powiedział. Proszę nie oczerniać radnych i nie wprowadzać mieszkanców w błąd – mówiła Beata Chawuła.

Chciałbym wykazać opieszałość, z jaką prezydent podchodził do pozyskania tych środków. WFOŚiGW w dniu 27 lutego ogłosił ten konkurs. Pan prezydent przespał marzec, kwiecień, zwołał nas na sesję nadzwyczajną 13 maja, żeby ratować Pana prezydenta i jego współpracowników, żeby można było złożyć w terminie ten wniosek. Życzę Panu, żeby się Pan bardzo zaktywizował i przystępował do projektów od razu, a nie z 2,5-miesiecznym opóźnieniem – dodał Witold Grim.

Ja rozumiem, że to jest nadzwyczajna sytuacja dla Pana. Ten konkurs był ogłaszany corocznie przez ostatnich kilka lat – ripostował Łukasz Konarski.

Jest Pan w błędzie. Tym samym językiem mówiła Pani radna Wesołowska, że ten konkurs jest po raz 4 ogłaszany, ale po raz pierwszy może w nim brać udział gmina – przekonywał Witold Grim.

Powiedziałam tak, ale powiedziałam też, że w ostatecznym terminie. Wniosek na OZE składaliśmy w ciągu tygodnia, a było na to 8 miesięcy – odpowiedział radna Justyna Wesołowska.

Przypominam sobie sesję około 2 miesiące temu, gdzie Pan prezydent ostro krytykował i atakował radnych rady, że nie chcą wydać kwoty 170 tys. na instalację wewnętrzną gazu w kilku budynkach Marszałkowskiej. Wtedy wszyscy radni mówili, że można taki projekt zrobić przy okazji termomodernizacji, to mieliśmy wydać tylko na dokumentację projektową. Rada przez swoją ostrożność, nie Pana upór, oszczędziła 170 tys. zł. Moja prośba: aby ostrożnie podchodzić do różnych pomysłów. Nie kiwać, jedno myśleć, drugie robić. Nikt tu nie jest nastawiony na oczernianie Pana, ale na współpracę dla miasta – mówił Paweł Kaziród.

Termin na składanie wniosków, gmina czy zdąży przygotować dokumentacje dla kolejnych budynków, bo może pozwoli nam to na termomodernizacje wszystkich budynków mieszkalnych – dodała Beata Chawuła.

Myślę, że to jest możliwe. Tylko czy zgłoszą się nam firmy, które wykonają projekty. Wszystkie gminy sprężają się, żeby złożyć te wnioski. Drugi problem finansowy – czekają nas duże wydatki w projektach, które mamy zaplanowane, nie wiem, czy budżet zechce wziąć na siebie jeszcze więcej – odpowiedział prezydent Zawiercia.

Dzięki uprzejmości Pana dyrektora Hejnosza otrzymałam zestawienie budynków. 76 budynków jest typowo mieszkalnych. Słysząc, to co mówi, prezydent, że może nie wystarczyć na inne budynki srodków. Wybieramy budynki te, do których gmina dołoży więcej, a nie typowo mieszkalne. Natomiast jeśli taka jest wola Pana prezydenta, to tak zagłosujemy – mówiła Ewa Mićka.

Ostatecznie uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie.

W ramach sprawozdania prezydenta Zawiercia z działalności międzysesyjnej Łukasz Konarski oddał głos prawnikowi urzędu miasta. Przedstawił on opinię prawną przygotowaną przez Kancelarię Adwokacką berendowicz & berendowicz (całość opinii znajduje się pod niniejszym tekstem). Prawnik kilkukrotnie zwrócił się do radnego Witolda Grima “Panie były prezydencie”.

O ile dobrze pamiętam, to za pana kadencji były tworzone spółki jak ZKM i nie zostały uregulowane kwestie powoływania osób do zarządów innych spółek. Gdzie Pan był, czemu Pan nie uregulował sytuacji? Pojawiły się zarzuty o tym, że Pan Tomczak nie bywa codziennie w spółce. Obecnie kontrakt menedżerski nie nakazuje rozliczania z tego, czy prezes jest codziennie od 8:00 do 16:00, tylko rozliczany z efektów swojej pracy. Jak już Pan radny tak interesuje się prezesem ZGK, ja bym bardziej przyjrzał się tym, w jakiej sytuacji jest spółka ZGK. Za poprzedniej kadencji wybudowała biurowiec za 3 mln zł w sytuacji, gdy sortownia nie jest wyremontowana. ZGK ma status RIPOK, może zagospodarowywać odpady również z gmin ościennych. Co się stało, że ta spółka nie została wpisana do tego planu? – pytał prawnik urzędu.

Jedno pytanie: w jakim charakterze wystąpił tutaj Pan Berendowicz? – pytała Ewa Mićka.

Występuje tutaj w ramach nadzoru nad spółkami, który jest przeze mnie wykonywany – mówił Łukasz Konarski.

Radny Paweł Kaziród pytał o wystąpienie prawnika.

Czy prawnik występował jako radny? W imię czego pracownik urzędu miasta oskarża radę i radnych? To jest skandal, żeby pracownik urzędu mówił jak radny. Jestem oburzony – mówił Paweł Kaziród.

Panie mecenasie, to nie są zarzuty tylko fakty. Zwykła przyzwoitość nakazuje być w pracy. Dzisiaj na ręce przewodniczącej złożę opinię prawną do tego, co Pan przygotował. Jak się czyta 11 stronę, to nie wiadomo co było na początku. Opinia prawna zawiera pogląd autora nie rozstrzygając w tej sprawie. Uważam, że trzeba tę sprawę zgłosić do uprawnionych organów i niech one rozstrzygną – dodawał Witold Grim.

Radny mówił również o Zakładzie Gospodarki Komunalnej – zarzucał obecnemu prezesowi zwiększenie zatrudnienia oraz powiększenie liczby dyrektorów.

Żeby tą spółką kierować trzeba 8 specjalistów, kiedyś wystarczyło 5. Wszyscy dojeżdżają z Górnego Śląska. Ci wszyscy specjaliści dojeżdżają z różnych miast naszego województwa. To Pan mówił, że będzie Pan otwarty na młodzież. Nie mógł pan przynajmniej postarać sie, czy w tym zakresie nie ma specjalistów z Zawiercia? Pan i Pańscy koledzy traktujecie ZGK jak kondominium, “dojną krowę”. Dwa pytania: jakie są przyczyny wzrostu zatrudnienia szczególnie na stanowiskach kierowniczych? Proszę podać, o ile wzrosły koszty utrzymania administracji? – pytał radny.

Jak mówił Witold Grim wynik finansowy spółki za 2016 rok to 350 tys. zł zysku, w 2017 – 1 mln zł, a w 2018 – 3 mln zł zysku.

W okresie od kwietnia do grudnia 2018 r. został wybudowany obiekt socjalno-administracyjny i warsztatowy za 4 mln zł, ZGK wybudowała to z własnych środków finansowych. Zaraz na początku stycznia sprowadziliście audytorów z Krakowa za 20 tys. zł. Co oni sprawdzali i jakie są ustalenia tego audytu? Proszę podać, jaki wynik finansowy osiągnęła spółka za I kwartał? Czy zna Pan opinie geodetów, jaka w grudniu zlecił nowy zarząd odnośnie pojemności składowiska? Nie zna Pan. To czemu się Pan wypowiada? Powierzchnia do składowania to jest 100 tys. ton., a my jako zawiercianie rocznie produkujemy 5,5 tys. ton śmieci. Jeżeli wysypisko będzie przyjmowało tylko śmieci z naszego miasta, to mamy rezerwę na kilkadziesiąt lat. Dla Pana najważniejsze są wystąpienia medialne. Pana wystąpienia są nieprawdziwe. Jeżeli są jakieś nieprawidłowości moim dziełem, moich współpracowników i macie taką wiedze, to jesteście zobowiązani do poinformowania odpowiednich organów. Jeśli ma Pan, Panie mecenasie taką wiedzę, to niech Pan to zgłasza – mówił Witold Grim.

Radny zarzucał prezydentowi Łukaszowi Konarskiemu, że w informatorze miejskim została opublikowana wypowiedź prezydenta, wedle której zostało zgłoszone do rzecznika dyscypliny finansów publicznych podejrzenie o niegospodarność Witolda Grima.

W grudniu prezydent zarzucił mi niegospodarność. 4 stycznia wyszła odpowiedź. Jakoś prezydent nie ujawnił tej odpowiedzi i okazało się, że wszystko jest w porządku. Przez tyle miesięcy milczy z premedytacją. A na mnie ciąży zarzut, bo Grim nieprawidłowo gospodarował. Gdyby był Pan człowiekiem honoru, to powinien Pan taką informację zamieścić. Czemu Pan tego nie zrobił? Proszę o zamieszczenie sprostowania w nowym numerze, nie pozwolę sobie na to, aby Pan na to nie zareagował. Żądam zamieszczenia sprostowania – mówił Witold Grim.

Podczas sesji głos zabrał prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej Krzysztof Tomczak.

To są spółki celowe (Zaolszany i Recykling – red.). 5-6 godzinach miesięcznie zajmuje mi czasu na zarządzanie pozostałymi spółkami. Liczba etatów nie zmieniła się w stosunku do przychodów. Proszę o zorganizowanie specjalnej komisji, bo tych zagadnień jest sporo. Wykazane są dosyć istotne zaniedbania z lat poprzednich. Poprzedni zarząd wykonał plan funkcjonalno-użytkowy, jednak zakład musiałby na czas budowy obiektu stanąć. Obecnie trwa wdrażanie planu funkcjonalno-użytkowego dla hali. W jedynym miejscu, gdzie taka sortownia mogłaby stanąć, stoi biurowiec – mówił Krzysztof Tomczak.

Radca prawny urzędu wyjaśniał, że nowe przyjęcia są związane z odejściami ze spółki.

Nie wiem, czy Państwo wiecie, że obsługa prawna Pana prezydenta jest również obsługą prawną rady miejskiej. Rozumiem emocje, rozumiem że nie ma Pan doświadczenia. Ja pamiętam, jaka była to trudna decyzja dla rady przy decyzji o budowie obiektu ZGK. Jako rada byliśmy zaproszeni do ZGK i wyjaśniono nam szczegóły inwestycji. Proszę, aby obsługa prawna nie zwracała się do radnego tylko do meritum. Więcej konkretów, mniej beletrystyki – mówiła Ewa Mićka.

W trakcie sesji poruszano również kwestie dotyczące kontroli CBA w PUK i RPWiW (więcej informacji TUTAJ).

Panie Posłanki prosiły o zorganizowaniu spotkania ponad podziałami. Czekałem niecierpliwie na to spotkanie. Nie udało się, przyczyny nie są mi znane. Spotkanie takie zorganizował burmistrz Poręby. Czy prezydent tam był i co z tego spotkania wynikło? Padły różne propozycje, np. jednopasmowa obwodnica – mówił Paweł Kaziród.

Sprawa jest niezwykle ważna dla nas wszystkich. Niestety nie mogłem uczestniczyć w tym spotkaniu. Może Pan Golenia opisze jak przebiegło to spotkanie “ponad podziałami”. W Zawierciu był premier, któremu wspólnie z radnym Golenią przekazałem list i otrzymałem odpowiedź, że przekazał naszą prośbę do ministra. To cały czas się toczy. W sesji uczestniczyła Pani Nowicka, która mówiła, że wszystko jest na dobrej drodze – mówił prezydent Zawiercia.

Ponowię prośbę: dlaczego nie udało się panu w ciągu 2 miesięcy zorganizować takiego spotkania? Zastanawia mnie też, bo to chyba za trudne zadanie, co jest ważniejsze dla Pana od obwodnicy, że nie mógł Pan uczestniczyć w spotkaniu w Porębie, skoro nie zorganizował Pan spotkania w Zawierciu? – pytał Paweł Kaziród.

Prezydent Łukasz Konarski nie odpowiedział na to pytanie.

Radna Elżbieta Kornobis-Wieczorek mówiła o konieczności uporządkowania skweru pomiędzy ulicami Oświatową i Borową. Z kolei Paweł Kaziród mówił o konieczności zadbania o ścieżki rowerowe.

W ramach wolnych wniosków głos zabrał Krzysztof Sarecki, który mówił o głosowaniu na przewodniczących osiedli i sołectw w Zawierciu.

Pewne osoby są na każdych wyborach i kandydują na przewodniczącego. Przewodniczący powinien pochodzić z danego osiedla. Ze względu na RODO nie mogę powiedzieć, które osoby. Rzekomo jakiś prawnik tak powiedział, że można tak. Na każdym osiedlu było po parę osób, kilkanaście, czasem 20. Teraz bywa do 50. Wiem, że w innych osiedlach, np. na Zuzance tak jest. Jak może taki przewodniczący zorganizować prawnie takie wybory? Uważam, że wybory na Argentynie są nieważne – mówił Krzysztof Sarecki.

Na zakończenie sesji Paweł Kaziród mówił o klubie Aluron Virtu Warcie Zawiercie.

Chciałbym aby sukces Zawiercia uhonorować podczas czerwcowej sesji, abyśmy wszyscy mieli możliwość pogratulowania i cieszenia się razem z zarządem z tego ogromnego sukcesu. Poddaję to pod rozwagę Pani Przewodniczącej. Osobiście jestem bardzo dumny i chciałem pogratulować – mówił Paweł Kaziród.

Tekst i zdjęcia: Paweł Kmiecik

32 KOMENTARZE

 1. Konarski to najgorszy „prezydent” w historii Zawiercia. Oby ta kadencja szybko minęła, a on jak najszybciej przeszedł do historii. Jeden wielki cyrk.

 2. Brawo Panie Prezydencie, z leniem trzeba krótko i stanowczo, bo on najlepiej to nadaje się do haratania w gałę, o ile jeszcze może. Proszę robić swoje, a efekty Pana pracy każdy mieszkaniec zobaczy na własne oczy. Gadać każdy może.

 3. Konarski chce zrobić Krupówki z Marszałkowskiej tylko dla kogo??? nich lepiej pomyśli lep jak młodych ludzi ściągać do tego miasta

 4. prezes zgk
  jak tak często jest w pracy to proponuje lekturę w postaci dokumentów które są w Spółce ,a nie zlecać dodatkowych swoim kolegom . Niech ci dyrektorzy zaczną coś robić a nie tylko siedzieć w swoich pokoikach. Ciekawe czy oni też są na kontraktach bo pracują w godzinach jak sami chcą ( proponuje sprawdzić panier mecenasie jak pan prowadzi nadzór nad tymi spółkami ). Miejsce na sortownie panie prezesie jest tylko trzeba czytać ze zrozumieniem – ale jak się nigdy nie kierowało takim zakładem to skąd ma się mieć wiedzę ( przyjmowanie odpadów do dziury każdy potrafi ).

 5. Przykład ul. Mariackiej w Katowicach pokazuje, iż z miejsca pełnego żuli, melin i burd można stworzyć ulicę tętniącą życiem towarzyskim zarówno dziennym, jak i nocnym. Tylko że Zawiercie to nie Katowice, nie wiadomo, czy u nas to się sprawdzi. Mimo wszystko, chyba lepiej poruszać się po czymś co jest wyremontowane i estetyczne, niż po syfie, który obecnie tam jest.

 6. W Zawierciu niedługo zostanie tylko Pan Konarski i grupa staruszków, ale przynajmniej będą odmalowane kamienice na Marszałkowskiej! BRAWO !!! To, że młodzi nie mają perspektyw, miejsc dla dzieci w żłobkach i przedszkolach, dobrze płatnej pracy spowodowało, że Zawiercie jest fatalnym miejscem do osiedlenia się. Zawiercie wyludnia się w zastraszającym tempie. Nie porównujcie Marszałkowskiej do Mariackiej w Katowicach, bo to nie ma sensu, tam są setki młodych, głównie studentów, których w Zawierciu nie ma! Jeśli dalej będą realizować te głupoty zamiast wziąć się do prawdziwej naprawy Zawiercia to ludzie ich na taczkach pełnych gnoju stamtąd wywiozą. Brzydzę się tymi półinteligentami!

  • Ty, mądra głowa, napisz proszę, jakie Ty proponujesz rozwiązania, aby młodzi nie wyjeżdżali z tego miasta?. Uważasz, iż to, że młodych tutaj nie ma to zasługa Konarskiego, który rządzi miastem od 6 miesięcy? A co działo się w tym mieście przez poprzednie 25 lat? Kto tutaj był u władzy? Może ich trzeba zapytać, co zrobili dla młodych z naszego miasta? Przez 25 lat nie zrobili nawet kawałka porządnej ścieżki rowerowej, sensownego remontu kąpieliska miejskiego, estetycznego zagospodarowania przestrzeni publicznej. To prawdziwa przepaść w porównaniu do chociażby pobliskiego Olkusza. Uważasz, że Konarski ma wybudować zakłady pracy? On co najwyżej może próbować ściągać inwestorów do tej naszej żałosnej strefy gospodarczej, ale i tak nie zrobi tego w pół roku, bo to proces, który trwa znacznie dłużej. O stan obecny pytaj więc jego poprzedników, a Konarskiego zapytaj np za 2 lata.

    • Konarski cały czas zastawia się przeszłością. Ale on miał coś zmienić, a wyglada na to ze tylko chciał zastąpić tych przy korycie ale sam rozwiązań żadnych nie zna. To nie ten co dodał komentarz ma znać rozwiązania, nie on się pchał na prezydenta tylko konarski i to on powinien myśleć. Nie popieram go jego polityka jest żadna, a bezmiar głupoty działań onieśmiela

 7. prezydent nie jest zorientowany na żaden temat, nie wie czy będzie składany 1 czy 3 wnioski na dofinansowanie.. na każde zadane pytanie unika odpowiedzi lub odpowiada ktoś inny z jego bandy. Sam nie potrafi się wypowiedzieć.
  Co do poprzednika – Konarski za każdym razem powtarza że poprzednik to, poprzednik tamto, a co powie o sobie? Minęło pół roku od jego rządzenia i nic nie zrobił oprócz robienia sobie zdjęć na facebooku i chwalenie się że dziury połatał na drogach (wcześniej też były takie prace robione i nikt się nie chwalił że posadził 10 kwiatków na rondzie)..śmiech na sali. Człowiek bez wstydu, powinien przeprosić skoro publicznie kogoś obraża i oskarża. Dziecko w ciele dorosłego człowieka. Rządzenie miastem chyba uważa za zabawę. Konarski, cała jego banda i ten lewy prawnik od siedmiu boleści powinni mieć trochę więcej szacunku do innych podczas sesji. Każdą sesję oglądam od początku do końca i żal mi tych ludzi którzy na niego głosowali, jednak większość już dochodzi sama do wniosku że popełniła ogromny błąd.

 8. Na mieście mówi się, że jak chcesz cyrk za darmo obejrzeć to wpadnij na sesję rady miejskiej. Obie strony wyluzowałyby i zajęli się sprawami ważnymi dla mieszkańców miasta. Do tego są wybrani radni i Pan Prezydent. Obecnie Grim nie umie żyć bez Konarskiego, a Konarski bez Grima.

 9. Budowa mieszkań? Galeria?…, ale dla kogo?? Miasto sie wyludnia w zastraszajacym tempie. Jaki inwestor zainwestuje w galerię, miescie, w ktorym nie ma klientow(ludzi)? Kopalni nie.. tego nie, tamtego nie… To hula wiatr. Ostatni gasi swiatlo.

 10. Moim zdaniem nie należy się oglądać na… no właśnie na kogo? Chciałem napisać „polityków” ale czy takiego Konarskiego czy Grima można nazwać „politykiem”? Nie sadze… to są raczej małomiasteczkowi którzy nie nadając się do innej pracy prą do koryta. Bo kim jest konarski? Politolog. A wiec może żyć tylko z politykowania, brak wyboru = śmierć głodowa. Do władzy powinni iść ludzie którzy poradzili sobie we własnym życiu, coś stworzyli, np. Duże firmy, dali zatrudnienie innym itp. A tutaj, tylko karierowicze którzy do nieczego innego się nie nadają wiec prą do koryta… tragedia. To my jesteśmy głupi ze zamiast ich pogonić to jeszcze na takich głosujemy, spolecznestwo jest gow*o warte…

 11. Kaziród to nie wie jak piłka do siatkówki wygląda 🙂 co do Grima to żal patrzeć po cóż mu to , emerytura i w domu siedzieć

 12. Panie Prezydencie!!! Niech wieśniak z Bzowa nie mówi co ma Pan robić. Mam nadzieję, że Pan przekręta Ewcie co zgarnęła kasę za nic w końcu wskarze gdzie jej miejsce. Kurdupel niech nic nie mówi bo już nic nie ma do powiedzenia. Pan jest Prezydentem i proszę realizować swoje zarządzanie miastem. Tyle w temacie. Jesteśmy z Panem i jest nam dobrze !!!!!!!

 13. Panie Grim nie ośmieszaj się pan , za 5lat pana rzadu NIC Pan Nie Zrobił Dla Tego Miasta!!! idz pan wnuki pobawić lub zajmij się pan działką i sprawdzanie czy trawa dobrze rośnie

 14. Panie Prezydencie Konarski ta zgraja POpaprańców potrafi tylko szczekać, takie są kundle. Dlaczego Ewcia szachrajka jeszcze jest w wodociągach. Nie ma Wicia to i jej nie powinno być. Jak Pan może pozwolić, żeby Pana pracownica w taki sposób się zachowała????

 15. Może radna Mićka powie ile dostała podwyżki i nagrody w grudniu 2018 r. jak kumpel z PO odchodził z prezesury z wodociągów.
  Radna Mićka taka sprawiedliwa,uczciwa a jak kolega z PO odchodził z prezesa wodociągów w grudniu 2018 i dał podwyżki tylko swoim 17 osobom(załoga liczy 140 osób) i bardzo duże nagrody to jakoś jej nie przeszkadzało,mega hipokrytka.

 16. Może jakiś radny spytałby się radnych z Platformy(PO) ,dwoje pracuje w wodociągach(E.Mićka i D.Świderski),czy dostali podwyżki? W grudniu 2018 roku odchodzący prezes wodociągów z PO(Platforma Obywatelska) przyznał podwyżkę tylko “swoim”17 osobom(załoga liczy 140 osób),plus nagrody,przypominam ,że wodociągi są spółką miejską.Platformowcy w wodociągach zrobili prywatną spółkę.

 17. Pani architekt Mićka 🙂 ile dostała pani podwyżki w grudniu 2018 i nagrody od kolegi z Platformy jak odchodził z prezesa wodociągów.

 18. Może Mićka oficjalnie na sesji powie ile dostała nagrody od kolegi na koniec 2018 roku i podwyżki i czy to było sprawiedliwe żeby tylko kumple prezesa dostali podwyżki i nagrody

 19. Co zrobiła poprzednia władza .Narobiła 46 milionów długu koniec kropka to wszystko wystarczy za wszystkie komentarze Platforma narobiła w Zawierciu 46 milionów długu ludzie nie rozumiecie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 20. Prezydent rozwalił stary czerwony ,postkomunistyczny układ w Zawierciu i dlatego komuchy wyją.Jak mówi klasyk słychać wycie znakomicie,prezydencie czyść dalej te stare czerwone komunistyczne złogi.

 21. Prezydent nic nie rozwalił, on nawet tego nie potrafi. W następnych wyborach będzie miał 3 głosy: swój, żony i zastępcy – bo ten skończy już 18 lat i będzie mógł w końcu zagłosować buahahahahahahahhahahahahahahahahahahaha
  KONARSKI I JEGO GŁUPOTA WON !!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.