zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Sesja Rady Powiatu: Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Chruszczobrodzie do likwidacji [ZDJĘCIA]

Dziś odbyła się III sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego. Uczestniczyło w niej 22 radnych.

Pierwszą z uchwał, które zostały poddane pod głosowanie była uchwała w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2019-2025. Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach wydała w tej sprawie opinię pozytywną z zastrzeżeniami – zdaniem RIO relacje kwot wydatków i dochodów w 2021 roku jest “na mało bezpiecznym poziomie”. Wątpliwości składu orzekającego RIO wzbudziła również realistyczność prognozy finansowej.

Założono znaczny wzrost dochodów, od 2021 zakładając dochodów bieżących. Jest to związane ze scalaniem gruntów i realizacją projektów unijnych. Skład orzekający zwraca uwagę na rozszerzenie objaśnień w tej kwestii – czytała z treści uchwały Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Małgorzata Benc.

W trakcie sesji przyjęto również uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu powiatu na 2019 rok. Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię o budżecie oraz o możliwości zaciągnięcia kredytu na pokrycie deficytu budżetowego. Projekt przewiduje dochody w wysokości około 122 mln zł, a wydatki – ponad 123 mln zł. Deficyt budżetowy wyniesie 1,4 mln zł.

Rada Powiatu Zawierciańskiego zatwierdziła likwidację Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chruszczobrodzie wchodzącego w skład Zespołu Szkół i Placówek im. Hugona Kołłątaj w Zawierciu. Zostanie on zlikwidowany z dniem 31 lipca 2019 roku. Radni jednogłośnie przyjęli tę uchwałę.

Bazę Schroniska stanowi działka z budynkiem zlokalizowana w Chruszczobrodzie przy ul. Dworcowej 34. Trwały zarząd nieruchomości ustanowiono na rzecz Zespołu Szkół decyzją (…) z dnia 15 grudnia 2015 r. Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Chruszczobrodzie od czasu jego utworzenia nie prowadziło działalności wynikającej z jego celów i zadań statutowych. Sytuacja ta wynikała z braku zainteresowania ze strony młodzieży ofertą proponowaną przez Schronisko. Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek im. Hugona Kołłątaja w Zawierciu w czerwcu br. wystąpił z wnioskiem o wygaszenie trwałego zarządu. Decyzję o wygaszeniu Zarząd Powiatu Zawierciańskiego podjął 2 października 2018 r. – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

W trakcie dzisiejszej sesji rady powiatu przyjęto również uchwałę w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy i dyżurów aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu zawierciańskiego w 2019 roku.

Radni rozpatrywali również projekty uchwał w sprawie skarg na starostę i dyrektor szpital – w sumie 4 skargi. Skargi na starostę dotyczyło wycinania drzew i były to wnioski wspólnot mieszkaniowych w sprawie wycięcia drzew. Również dwie skargi na dyrektor szpitala dotyczyły dwóch spraw – pierwsza związana była z kwestą rejestracji pacjentów, druga dotyczyła możliwości wglądu w wyniki badań, które są wykonywane w laboratoriach należących do szpitala. Wszystkie skargi radni powiatowi uznali za bezzasadne.

W wolnych wnioskach Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego Małgorzata Benc poinformowała o wprowadzeniu dyżurów radnych w 2019 roku. W każdy poniedziałek w godzinach 14:30-15:30 w Starostwie Powiatowym będzie dyżurował jeden radny powiatowy. W każdy ostatni poniedziałek miesiąca dyżurowała będzie przewodnicząca rady powiatu.

5 KOMENTARZY

  1. Tym samym mieszkańcy dowiedzieli się właśnie, że w Chruszczobrodzie istniało do teraz jakieś schronisko młodzieżowe.

    • Proszę wypowiadać się w swoim imieniu. To Pan/Pani nie miał/a wiedzy o tym fakcie. Jak dla mnie jest to sprawa znana.

  2. A co teraz z zajeciami z hipoterapii dla dzieci niepelnosprawnych? Przeciez to chyba byl budynek siostrzany gdzie dzieci mogły odpocząć? Co z budynkiem? Będzie sprzedany za grosze? Czy ktoś z radnych pofatygował się do Chruszczobrodu I poznał historię tego miejsca, że wszyscy tak jednogłosnie podjeli decyzję?

  3. Widać ze w mieście i powiecie powoli wszystko sie zamyka, likwiduje i przenosi – Zawiercie od nowa ….
    Tylko do pracy ściąga sie fachowców spoza Zawiercia No bo niby po co dawać prace zawiercianom …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.