zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Sesja Rady Powiatu. Andzel: “Obwodnica powinna powstać za rządów PO”. Dąbrowa: “Zagotowało się w mnie”

Dziś odbyła się sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego, w trakcie której jednym z głównych tematów były plany budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia.

W sesji uczestniczyło dwoje posłów Prawa i Sprawiedliwości – Danuta Nowicka i Waldemar Andzel. W trakcie punktu “Wolne wnioski” z pytaniem w tej sprawie do parlamentarzystów zwrócił się burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Przez ostatnie lata mieszkańcy Poręby są zapewniani przez wszystkich posłów, że ta inwestycja jest szczególnie bliska im sercu i że podejmą wszelkie działania do sfinalizowania inwestycji. Rozczarowanie mieszkańców jest ogromne – mówił włodarz Poręby.

Ta obwodnica powinna powstać w latach rządów PO, gdy w Sejmie było wielu posłów z tego regionu. Poprzedni rząd rozpisał środki na inwestycje drogowe na kwotę 210 mld zł, a było w budżecie 130 mld zł. Nic nie mogę obiecać, ale na pewno będę starał się, aby udało się zrealizować tę inwestycję – mówił poseł Waldemar Andzel.

Z posłem PiS-u nie zgadzał się radny powiatowy z PO Jarosław Kleszczewski.

Prawo i Sprawiedliwość rządzi od 3 lat, a obwodnicy jak nie było, tak nie ma. Gdyby nie to, że ta obwodnica została wpisana na listę kluczowych inwestycji dla województwa śląskiego, Sejm by nad tym nie debatował – a to zrobił poprzedni rząd – mówił Jarosław Kleszczewski.

Słowa wypowiedziane przez posła Waldemara Andzela spotkały się z oburzeniem radnego powiatowego Stanisława Dąbrowy (pierwszy wicewojewoda śląski w latach 2007–2013).

Jak Pan Poseł powiedział, że poprzednia władza nic nie robiła, to zagotowało się w mnie, bo najpierw trzeba przygotować dokumentację przed każdą inwestycją. W 2013 roku była podjęta decyzja o przygotowaniu dokumentacji, a ta została przygotowana w 2018 roku. Gdyby nie rozpoczęto procedury przygotowania dokumentacji, to nic byśmy nie zrobili – mówił Stanisław Dąbrowa.

4 KOMENTARZE

  1. A dlaczego panowie radni nie spytają naszej posłAnki co zrobiła w sprawie obwodnicy. PosłAnka jest drugą kadencję w sejmie, była w rządzie, mogła bardzo dużo. A tak właściwie, to proszę wymienić co Ona zrobiła dla Zawiercia. Trochę pajacowała z Krasnalem przed wyborami na Prezydenta Zawiercia, parę razy poklepała Panie z koła gospodyń i to wszystko. POsłAnkę należy spytać o obwodnicę, była strasznie zaangażowana, ale tylko w gadce, tej pani należy POdziękować.

  2. “Od lat te same twarze bezrefleksyjnie pozujące do zdjęć. Widać na nich bezradność i brak zaangażowania w cokolwiek. Nie mające pomysłu na siebie i to biedne miasto a zarazem walczący z każdą inicjatywą , która przerasta ich wyobraźnię.
    Panicznie bojący się ryzyka , które może pozbawić ich stanowiska – to co można więcej wymagać ?”

  3. W powiecie debatują o obwodnicy? Życzę szczęścia, bo ulic w mieście nie potraficie posprzątać. Niech Pan przyjdzie Panie Starosto na ul. Dmowskiego, która jest w zarządzie powiatu. Jak mieszkam tutaj 40 lat, to takiego syfu i brudu nie było. Drzewa porozrastane jak w lesie, żywopłoty przycinane wtedy jak już nie ma innego wyjścia, liście nie grabione bo po co, śmieci i gałęzi spadających z drzew nikt nie sprząta. Gdyby nie administracja bloków, to by było jeszcze gorzej. Może w końcu się ktoś tym łaskawie zainteresuje. A może żeby było zainteresowanie, to trzeba telewizję sprowadzić ?

  4. Miałem nie zabierać głosu odnośnie obwodnicy ale sesja zmusiła mnie do wyjaśnień.Obwodnica Poręby i Zawiercia miała być kontynuowana po zakończeniu obwodnicy Siewierza. Zmiany jakie w tym czasie nastąpiły w GDDKiA w Katowicach,a następnie w Warszawie doprowadziły do wykreślenia obwodnicy z planów inwestycji cetralnych. Trudne walki z ówczesnym Ministrem nie dały efektów. Następnie po zmianach na stanowiskach w Warszawie dzieki pomocy ówczesnej Pani Minister a pożniej V-ce Premier obwodnica zostaje ponownie wprowadzona do planów Centralnych.Dla wsparcia ważności obwodnicy dla miasta i Województwa obwodnica zostaje wprowadzona do strategi Województwa Śląskiego. Rozpoczęto prace przygotowawcze wraz z kocepcją i oceną oddziaływania na środowisko uzyskaną z wiekim trudem z ważnością do 2017r./rozpoczęcia iwestycji/. W związku z opóznieniami rozpoczęcia prac dzieli się zadanie na dwa etapy/I-Siewierz-Wydra,II-wydra-Kalinówkaz rondem/aby nie stracić ważności oceny oddziaływania.Przed wyborami obecni rządzący obiecywali od początku swojej kadencji a szczagólnie przed wyborami rozpoczęcie realizacji inwestycji.Przeprowadzono przetargi.udało się za II razem rozstrzygnąć/I-etap,II-etap dokumentacja/.A teraz robi się wszystko,aby poprzedłużać terminy i może mieć co obiecać przy następnych wyborach.
    Ps.Nazwiska oraz daty posiadam dokładne ,ale nie chcę ich w chwili obecnej podawać.Nadmieniam,ze na sesji podczas pożegnania wspomniałem niektóre nazwska to na przerwie v-ce Starosta nazwał mnie krętem i szubrawcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.