zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej: “Głosowaliśmy będąc wprowadzeni w błąd. Takie głosowanie należy powtórzyć” [ZDJĘCIA]

W środę 27 listopada odbyła się sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Tematem dominującym podczas sesji był projekt uchwały dotyczącej opłaty targowej na 2020 rok.

Prezydencki projekt uchwały, wedle którego miałyby zostać wyznaczone trzy strefy (Ryneczek na Żabkach, targ przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej i obszar wokół cmentarza przy ul. Cmentarnej) został poddany pod obrady Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Zawierciu w miniony poniedziałek. Zgodnie z nim zachowana w tych obszarach miała zostać opłata targowa z 2019 roku – dziennie 20 zł za sprzedaż ze stoiska i 5 zł od sprzedaży z wózka ręcznego, roweru, ręki, skrzyni, wiadra i kosza. Podniesiona miała natomiast zostać opłata poza wyznaczoną strefą – na 500 zł dziennie. Podczas poniedziałkowej komisji nie zaopiniowano projektu uchwały, a komisja miała ponownie obradować godzinę przed sesją. Jak wówczas informowała naczelnik jednego z wydziałów urzędu, w przypadku nieprzyjęcia uchwały, w przyszłym roku nie będzie opłaty targowej.

W środę 27 listopada o godzinie 9:30 (sesję zaplanowano na 10:30) rozpoczęły się obrady Komisji Budżetu i Gospodarki, w których uczestniczyło kilkunastu sprzedających na Ryneczku i poza nim.

Podzwoniłem po innych miastach – Częstochowa, Tarnowskie Góry, Poznań. Tam miasto zniosło opłaty targowe, ale są miejsca wyznaczone, gdzie nie ma opłaty targowej, a w miejscach niewyznaczonych są pobierane nawet do 1000 zł dziennie opłaty. Tutaj szukajmy rozwiązania. Nie można ich wyrzucić spoza ryneczku. Wpływy są z tego, co wiem, niewielkie. Miasto nie zubożeje, jeśli zniesiecie opłaty targowe, ale wyznaczmy miejsce – mówił jeden z kupców.

Coraz bardziej przychylam się, żeby znieść opłatę targową, ale pozostawić wysoką opłatę poza strefami – powiedział prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Głos zabrała również Marzena Jagielak, przedsiębiorca z Zawiercia.

Ta uchwała jest dla mnie strasznie krzywdząca. Pracowałam ponad 15 lat na targowisku, ale musiałam się usunąć, bo nie da się utrzymać rodziny. Administrator jest strasznie zachłanny na kupcach. Zostało może z 50% kupców na targowisku, wiele nowych kupców przez tyle lat nie przyszło. Nikt tam nie przyjdzie, bo handel się zmienił. Ludzie przyzwyczaili się do dobrobytu i jadą do centrów handlowych. 700 zł miesięcznie do ZAWIKS-u od własnej własności płaciłam. Jestem zmuszona wyjść poza targowisko. Stoję legalnie, wykupuję miejsca, pod apteką DOZ, wykupuję miejsca na dzierżawę, ta działka jest przeznaczona na handel. Płacę inkasentowi i za dzierżawę. W innych miejscach stoję sezonowo. Za 2018 rok zapłaciłam 12 690 zł opłaty targowej. Dla mnie to bardzo krzywdzące. Mogę postawić altanki, żeby to ładnie wyglądało. Ja mam 52 lata, gdzie ja pójdę? – pytała sprzedająca.

Pani powinna wziąć pod uwagę, że dla nas, stojących na Ryneczku, jest pani konkurencją – mówiła sprzedająca z Ryneczku.

Znajdziemy jakieś rozwiązanie, żeby nie była Pani tak stratna. Dla Pani znajdziemy jakieś rozwiązanie – mówił Łukasz Konarski.

Nie wiem, czy Pan wie, miasto pobiera opłatę 11,36 zł za dzierżawę tego terenu, a kupcy około 100 czy 130 zł za metr kwadratowy. Czy nie należy poszukać rozwiązań, być może to się Panu uda, aby stworzyć warunki godne do prowadzenia działalności gospodarczej? W końcu trzeba pomóc kupcom. A nie zrobić jednym dobrze na krzywdzie innych. Mówiliśmy na ostatniej komisji – 15 000 zł miesięcznie na terenie innym niż wyznaczone. Najpierw stwórzmy godne warunki na ryneczku. Tam czynsze są horrendalne – mówił radny Paweł Kaziród.

Radny pytał o listę wyjątków zawartych w projekcie uchwały.

Jak przy odpuście będzie? Przy kościele trzeba będzie zapłacić 500 zł – mówił Paweł Kaziród.

O konieczności rozszerzenia wyjątków na odpusty mówił również radny Dominik Janus. Jedno z wyłączeń od opłaty targowej dotyczy również wydarzeń objętych patronatem honorowym prezydenta Zawiercia.

Jak nie ma patronatu prezydenta dla imprezy, to trzeba płacić 500 zł za stragan podczas wydarzenia. Proponuję, żeby też radni mogli obejmować patronatem honorowym – mówił Paweł Kaziród.

– Proszę o wolę współpracy – apelowała sekretarz miasta Agata Jarza-Korpyś.

Jest ogromna wola współpracy – odpowiedziała przewodnicząca rady Beata Chawuła.

Zauważyłam – powiedziała sekretarz.

Obrady komisji przerwano, aby mogła rozpocząć się sesja Rady Miejskiej. Ta rozpoczęła się z około pół godzinnym opóźnieniem. W trakcie sesji została ogłoszona przerwa techniczna i kolejna – około półtoragodzinna – przerwa na zaopiniowanie przez komisję budżetu i gospodarki projektu uchwały dotyczącej opłaty targowej.

Składam wniosek formalny, aby zobowiązać prezydenta do przygotowania uchwały wprowadzającej strefy zakazu handlu na obszarze gminy – tam, gdzie jest to uciążliwe. Czy ten wniosek jest możliwy – powiedział Paweł Kaziród podczas wznowionych obrad komisji.

Przeanalizujemy pod kątem możliwości zakazu handlu. Funkcjonują takie rozwiązania. Nakazy czy zakazy wydane przez radę gminy muszą się wiązać z bezpieczeństwem. Musimy sprecyzować konkretne obszary miasta. Nie możemy sformułować “tam, gdzie jest to niebezpieczne”, to zbyt ogólne. Przyspieszy nam pracę, gdy Państwo wskażą te obszary – mówił mecenas Wojciech Berendowicz.

Na ostatniej komisji mieliśmy informację, że nie będzie opłat, jeśli nie podejmiemy opłat. Zostaliśmy wprowadzeni w błąd – mówił Paweł Kaziród.

Tak nam to przedstawiono. Każdy z nas to słyszał na komisji – dodał Mariusz Golenia.

W przypadku nieuchwalenia stawki opłaty, stosuje się stawki z ubiegłego roku – mówił Wojciech Berendowicz.

Pani sekretarz, czy radni będą mogli mieć obsługę prawną? – pytał Mariusz Golenia.

Nie ma takich regulacji, nie ma takich środków – stwierdziła sekretarz miasta.

W związku z wprowadzeniem nas w błąd, bo na tej podstawie podjęliśmy decyzję w sprawie opiniowania tej uchwały, chciałbym wrócić do procedowania tej uchwały. Głosowaliśmy będąc wprowadzeni w błąd. Takie głosowanie należy powtórzyć – mówił Paweł Kaziród.

Dlaczego naczelnik wydziału poinformowała, że w przypadku nieprzyjęcia uchwały o opłacie targowej na 2020 rok, nie będzie wówczas tej opłaty w przyszłym roku?

Chodziło mi o to, że jeśli radni nie przyjmą uchwały z opłatą targową na przyszły rok, to wówczas tej, i tylko tej, opłaty nie będzie w roku przyszłym. Nie chodziło o to, że w ogóle nie będzie opłaty targowej – powiedziała naczelnik.

Radny Paweł Kaziród złożył wniosek formalny o zwolnienie z opłat.

Jeżeli wprowadzamy zwolnienia, to musi określić je. Zwolnienia mogą być wyłącznie przedmiotowo nie podmiotowo. Powinna być uchwała o uchyleniu uchwały i wszystkie poprzednie uchwały. To nie działa z mocą wsteczną, to działa od dnia, nie wstecz. Trzeba uchylić wszystkie poprzednie uchwały o opłacie targowej – mówił mecenas.

Paweł Kaziród zaproponował wówczas opłatę w wysokości 1 zł, ostatecznie jego wniosek został przegłosowany przy czterech głosach “za”, dwóch przeciw i dwóch wstrzymujących się. Z kolei mecenas Wojciech Berendowicz zaproponował przerwę i konsultację z RIO. W trakcie komisji wywiązała się dyskusja na temat dalszych działań w związku z uchwałą.

Ostatecznie, po uzgodnionych zmianach, komisja zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały o 1 zł opłaty targowej przy 5 głosach “za”, “jednym przeciw” i dwóch wstrzymujących się.

Podczas sesji radni wrócili do tematu opłaty targowej.

Prezydent nie zmienił kwoty 500 zł, co wiele osób pozbawiłoby środków do życia. M.in siedzi tutaj Pani, której łzy płyną, która nam się popłakała na komisji. Jest to jeden z przykładów osób prowadzących taką działalność na terenie gminy Zawiercie. Również podczas odpustów parafialnych stragany nie mogłyby prowadzić handlu przed kościołami, również sklepy spożywcze czy piekarnie obwoźne nie mogłyby prowadzić sprzedaży w dzielnicach. Prezydent wprowadził zmianę o zwolnieniu z opłaty podczas odpustów, ale poniższa uchwała nie precyzuje gdzie. Jeśli będzie odpust na terenie gminy, to nie ma opłaty targowej, bo jest odpust. Dla mnie fajnie. W innych dniach wszyscy płacą 500 zł. Ale jak coś się robi na szybko, na kolanie, mimo tego że komisja kilka dni temu wnioskowała do prezydenta w tej sprawie. Dzisiaj na gorąco zaproponowano nam coś takiego: są organizowane festyny przez rózne organizacje i żeby cokolwiek sprzedać trzeba zapłacić 500 zł. Więc prezydent zaproponował, że imprezy, których jest patronem nie będą miały opłat. Tam, gdzie nie będzie patronatu, płacą po 500 zł – mówił Paweł Kaziród.

Chciałem zwrócić uwagę, że ten wniosek z obniżeniem do 1 zł wcale nie rozwiązuje problemu, bo na spotkaniu z kupcami z Ryneczku oni powiedzieli, że oni zbankrutują. Bo oni płacą opłaty za handel na Ryneczku i wtedy będzie się opłaciło tylko handlować poza ryneczkiem – przekonywał Dominik Janus.

Co do śmieci, to osoby na Żabkach nie płacą opłaty targowej, bo ich obowiązują opłaty od nieruchomości w związku z placem, na którym prowadzą działalność. Każdy mieszkaniec nie może rozłożyć straganu, gdzie chce. Musi mieć zgodę zarządcy danego chodnika, ponosi opłatę za zajęcie pasa drogowego, itd. Jeśli nie ma takiej zgody, to handluje w sposób nielegalny. 500 zł uważam za nieporozumieniePaweł Kaziród.

Ja już mam takie przekonanie, że w równoległej rzeczywistości Pan żyje. Ja wiem, taki był cel, żeby porozmawiać o miejscach handlu na terenie miasta. Dlatego wysłałem do Państwa dużo wcześniej. Była komisja w czwartek, zgłaszaliście uwagi i były one naniesione na ten projekt. Nie było dyskusji o innej propozycji o innej stawce niż 500 zł. Wyjaśnię, co wnosi ta uchwała: do tej pory obowiązywały stawki za targowiska na Żabiej i na Żabkach oraz koło cmentarza – 20 zł od stolika i 5 zł z koszyka. Zaproponowałem, aby odejść od tych stawek, aby handlujący w tych obszarach nie ponosili tych kosztów. Jednocześnie zaproponowałem, aby ustalić 3 strefy handlu, określamy, gdzie można handlować. Cel był taki, żebyśmy nie widzieli na Żabkach przy przystanku ubrania, części garderoby. Mnie zależy na tym, żeby miasto wyglądało porządnie. Ktoś przejeżdżając w czwartek lub w niedzielę widzi, co tam się dzieje i jak nasze piękne miasto wygląda. Pan na każdej sesji zgłasza propozycję zupełnie odmienną od tego, co proponuję i czepia się słówek, gdy użyję słowa np. “niestety”, szuka Pan drugiego dna. Ja rozumiem, sprawa polityki, u mnie jest odłożona na drugi plan. Ja czekałem na Państwa propozycje, one pojawiały się, ale nie pojawiła się kluczowa, aby obniżyć stawkę 500 zł. Ta stawka to opłata nad wyraz za to, że ktoś handluje w miejscu niedozwolonym. To prawda, tu się muszę zgodzić, że zostały wprowadzone przepisy szczególne. Patronat prezydenta – różne organizacje robią targi i to naturalne, że będą zwolnione z takich opłat. Będę się upierał, choć może znajdziemy inne rozwiązanie, aby ograniczyć handel w miejscach do tego nie przeznaczonych, Zależy mi, żeby miasto wyglądało porządnie. Większość z nas przyzwyczaja się, że coś jest po staremu. W okolicy Żabek widzi się dziwne części garderoby, które nie uważam, żeby publicznie były wystawianeŁukasz Konarski.

Kwota 500 zł jest krzywdząca. A dlaczego nie pod patronatem pani przewodniczącej? Starosty? Komisji budżetu? Prezydent chce mieć taką władzę, że będzie mówił “Ty płacisz opłatę targową, Ty nie”?Paweł Kaziród.

Podczas sesji głos zabrała ponownie Marzena Jagielak.

W jakich punktach ma swoje stragany w mieście? – pytał Henryk Mól.

90% działalności wykonuję przed ryneczkiem przed apteką DOZ. Są sezonowe 3 punkty na truskawkę i owoce miękkie, legalnie pod Centrum wydzierżawiam, Rossman pod dworcem i pod Bricomarche. Tam, gdzie są działki pod handel wykonuję swoją działalność. Od jednego stoiska są opłaty dużo większe niż na targowisku Żabki. Jedynie na targowisku funkcjonuje jedna alejka. Pozostałe alejki są puste i tam się nie da zarobić i nie da pracować. Mój koszt jest 4-krotnie wyższy od właścicieli terenu, którym muszę zapłacić. Działalność 20, 30 lat temu jest inna niż teraz – mówiła sprzedająca.

Powiedziała Pani, że ma Pani stragan na ryneczku, z którego Pani nie korzysta. Pani wyszła na ryneczku na zewnątrz i stała się konkurencją dla kupców z ryneczku, którzy ponoszą większe opłaty. Pani jest jednym przedstawicielem jednej strony, więc nie możemy mówić, że podejmując uchwałę będzie źle dla kupców z Ryneczku. Za chwilę wszyscy kupcy ryneczku powiedzą, że muszą zrobić to samoJustyna Wesołowska.

Ostatecznie Mariusz Golenia złożył wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały o opłacie targowej. 14 radnych głosowało “za”, jeden radny był “przeciw”. Oznacza to, że w 2020 roku opłata targowa będzie identyczna, jak było to w roku 2019.

PK

24 KOMENTARZE

 1. Targowiska powinny być miejskie, a nie zarządzane przez jakieś zewnętrzne firmy. Umowę z Zawiksem w sprawie dzierżawy ryneczku podpisał obecny Prezydent Łukasz Konarski. Miasto powinno mieć kontrolę nad swoją własnością, a obecnie takiej kontroli nie ma. Czynsze horrendalne, pobierane są różne opłaty przez inkasentów. Ryneczek jest zaniedbany przez miasto. Pan Prezydent chodził po ryneczku a nawet i poza, uśmiechał się do handlujących kupców, a teraz chce im wprowadzić karę 500 zł za to, że handlują poza ryneczkiem. Z panem Prezydentem chodził Pan radny Trepka. Dobrze, że Pan Golenia złożył wniosek o wycofanie projektu uchwały. Pan radny Trepka sam sobie zaprzecza, bo na Facebooku apelował o wycofanie, a gdy było głosowanie był przeciw zdjęciu z porządku projektu uchwały. To oznacza, że Pan Trepka jest chorągiewką na wietrze, jak zawieje to tak będzie. Trzeba znaleźć rozwiązanie z którego będą zadowolone wszystkie strony. Pan Prezydent na tej sesji mówił że dba o porządek w mieście. To chichot historii. Przypomnę zimę w zeszłym roku. Na ulicach gminnych zalegał śnieg. To samo z chodnikami. Co zrobił Prezydent? Ograniczył się do zakomunikowania informacji, aby mieszkańcy łaskawie podali mu miejsca gdzie śnieg nie był uprzątnięty. To jest Prezydent, który zarządza miastem? Mam wrażenie, że Prezydent widzi jedną drogę do Urzędu i z powrotem do domu. Włodarze innych miast chodzą po mieście i bardzo wiele widzą i reagują bez potrzeby zgłaszania przez mieszkańców. Niestety u Prezydenta Konarskiego jest odwrotnie. Nie dba o porządek. Pani dyrektor Agencji Rozwoju Zawiercia zamiast skupić się na sprowadzeniu solidnej firmy zatrudniającej 300 pracowników do strefy zajmuje się OZE. To jest skandal i kompromitacja Prezydenta.

 2. Pan Trepka jestem za a nawet przeciw,ciekawy jestem kiedy pojawią się plusy ujemne i plusy dodatnie.Jedno należy przyznać wykształcenie podobne do byłego prezydenta-noblisty ,i koniec będzie podobny poparcie w następnej kadencji w granicach BŁĘDU STATYSTYCZNEGO I KIEDY MEMY powstaną z wypowiedziami naszego złotoustego zawierciańskiego polityka.

 3. Uważam że pomysł Prezydenta jest bardzo dobry. Należy uporządkować przestrzeń publiczną, powinien panować w niej ład i porządek, nie może być tak, że każdy rozkłada swój kram tam, gdzie mu się spodoba, bo w ten sposób nigdy nie będzie w tym mieście ładnie. Powinny być jasne i przejrzyste zasady, są wyznaczone określone miejsca i tam drobny handel może się odbywać. Niech do Zawiercia wróci normalność.

 4. Trepka nie zabieraj głosu tylko siedź na ….. Załatwił ci Księciunio z Leśnej robotę to się nie odzywaj. Oddałem na ciebie głos i widzę że zmarnowany ale w następnych wyborach ja moi znajomi i rodzina już tego błędu nie popełnimy.

 5. Porządek w mieście nie ogranicza się do handlu. Porządek to także proste chodniki i jezdnie bez dziur. Jak jest w naszym mieście? Krzywe, spękane chodniki pamiętające jeszcze Gierka i drogi z dziurami. Porządek to dbanie o dzielnice miasta. Czy w Pomrożycach, Karlinie lub Skarżycach planuje się jakieś inwestycje? Niestety jest ich bardzo mało albo w ogóle nie ma. Były 2 wypadki w Pieckach. Czy Prezydent zrobił cokolwiek, aby ograniczyć wypadki np. występując z wnioskiem o fotoradar lub zmniejszenie prędkości na tej drodze? Nie zrobił nic. Nawet tragiczna śmierć trzech 19-latków poszła na marne. Niektórym kierowcom odbija i wyprzedzają w miejscach niebezpiecznych, przekraczają prędkość. Przykłady można mnożyć. Jeśli tak ma wyglądać normalność to dziękuję za taką normalność.

  • Omega, jeżeli uważasz że to Prezydent lub Radni powinni odpowiadać za brak rozsądku u kierowców, to nie ma sensu prowadzić z Tobą jakiejkolwiek polemiki. Rozumiem, że rozstawione gdziekolwiek stragany zupełnie ci odpowiadają? Przykro mi, ale ja mam zupełnie odmienne poczucie elementarnej estetyki przestrzeni publicznej. Tutaj też daruję sobie polemikę z twoją osobą.

   • Do Mieszkańca. Nie uważam, że każdy stragan jest poprawnie ustawiony. Rozumiem, że według Ciebie urzędnicy mają chodzić i sprawdzać czy handlujący ma pozwolenie? Czy tak? Skoro ma zezwolenie właściciela np. prywatnego to ma prawo handlować. Przecież nie można wszystkich do jednego wora wsadzić. Tak nawiasem mówiąc to inkasent opłatę zbiera od wszystkich. Jeśli się mylę to mnie popraw. W tym projekcie nie było ani przejawu wzmianki na ten temat. Napisałem wcześniej, że należy sprawę uregulować, aby każdy był zadowolony. Nie. Uważam, że kierowcy sami odpowiadają za siebie. Prezydent Warszawy Pan Trzaskowski po potrąceniu 32-latka na przejściu zdecydował o montażu progu zwalniającego przed przejściem. Rozumiem, że uważasz decyzję Prezydenta jako odpowiedź za brak rozsądku kierowców? Pewnie napiszesz, że to inne sprawy. Tu chodzi o reakcję, aby więcej takich zdarzeń nie było. Zmierzam do tego, że w takich sytuacjach jak to miało miejsce w Pieckach prezydent powinien działać, bo może to spotkać jego rodzinę, mnie i Ciebie.

    • Co twoim zdaniem Prezydent (a jeśli już to Starosta) powinien zrobić w Pieckach? W kwestii kramow to oczywiste jest ze chodzi o tereny gminne, nie prywatne.

     • Już napisałem co powinien zrobić. Zostawienie sprawy bez reakcji doprowadzi do kolejnych tragedii. Na sesji radni przyczepili się Pani, która handluje za zgodą właściciela terenu koło DOZ,który to jest własnością prywatną.

     • Z tego co wiem to w projekcie nie było mowy o wyłączeniu z opłaty jeśli handel odbywa się na własności prywatnej.

     • Ale napisz proszę jaka twoim zdaniem powinna być prawidlowa reakcja Prezydenta (Starosty) na zdarzenie w Pieckach, chyba mi to umknęło, ale nie zauważyłem powyzej tej odpowiedzi, a wygląda na to, że Ty wiesz co należałoby zrobić, aby uniknąć tam wypadków.

  • Nie przeszkadzają mi stragany wokół targowiska w jarmarczny czwartek ani handlujący wokół ryneczku na Żabkach (nawiasem:kiedy zostanie oficjalnie zatwierdzona nazwa dzielnicy Żabki?) czy też sprzedający kwiaty i znicze pod cmentarzem. To ma swoisty koloryt. Rażą mnie przycmentarne stragany z odpustowym badziewiem,ciastkami,balonami itp. To profanacja,świadcząca o elementarnym braku kultury tych handlarzy i kupujących.
   Zastanawiam się jednak,dlaczego odpusty mają funkcjonować na specjalnych prawach?

 6. W Zawierciu jest wiele spraw do załatwienia ,co z wejściem do metropolii śląskiej ?Wolę stragany z tzw. badziewiem aczkolwiek jest to rzecz gustu i preferencji z równoczesnym wejściem do aglomeracji im szybciej tym lepiej ,bo na miejsca pracy się nie zanosi ,tu robotę mają swojacy a pozostali muszą dojeżdżać do pracy .Nie żałuję ,że pracuję poza Zawierciem ale miasto kocham i szanuję .

 7. Fotoradar, odcinkowy pomiar prędkości lub ograniczenie prędkości. Może zakaz ruchu dla ciężarówek. Jest wiele możliwości. Jeśli Prezydent/Starosta nie wie co zrobić to chyba nie nadaje się na stanowisko.

  • Widziales gdzies w Polsce fotoradar na drodze powiatowej lub odcinkowy pomiar predkosci? To nie droga osiedlowa aby ciezarowki tam nie mogły jezdzic. Ograniczenie predkosci? Wierzysz ze przyniesie skutek?

   • Pewnie zostawmy to tak jak jest, aby kolejni ludzie ginęli w wypadkach. Fotoradar nie na te drogi, odcinkowy też zły, zakaz dla ciężarówek, bo nie droga osiedlowa, ograniczenie prędkości złe. Czy coś dla Ciebie jest dobre?

    • Tak, zdrowy rozsądek wśród kierowców, szczególnie tych młodych, bo ja nie widzę uchybień w oznakowaniu tej drogi, natomiast praw fizyki nie da się zmienić. Fotoradarów nie da się ot tak umieścić na dowolnej drodze, mówią o tym odpowiednie rozporzadzenia, ale trudno dyskutuje sie z tymi, którzy mają wyłączność na wszechwiedze.

     • Nie widzisz uchybień w oznakowaniu. Chyba sobie jaja robisz. Jeden ostry zakręt na tej drodze nie jest wcale oznaczony. Myślę, że dyskusja z Tobą nie ma sensu.

     • Ja tez ueazam ze dyskusja z Tobą nie ma sensu. Cóż, alfą i omega nie jesteś, za to uwielbiasz wszystkich krytykować mając często powierzchowna wiedzę w danym temacie. Pozddrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.