zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Sesja nadzwyczajna. Radni do prezydenta Zawiercia: “po raz kolejny nas Pan okłamał”

W poniedziałek 24 czerwca odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Zawierciu.

Przed sesją, o godzinie 15:15, rozpoczęła się Komisja Budżetu i Gospodarki. Została ona zawieszona na czas trwania sesji, którą zaplanowano na około 16:30. Po jej zakończeniu wznowiono komisję, której obrady zakończyły się po godzinie 18:00.

W trakcie komisji omawiano m.in. aktualną sytuację w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych i Miejskim Ośrodku Kultury.

W MOK-u pracuje Pani Barbara Kozioł. Pamięta Pan, jak ściskaliśmy każdy etat. Nie udało nam się zatrudnić Pani Anity Maszczyk na etacie. Ona nie znalazła uznania, a tutaj działa. Proszę o wyjaśnienie na piśmie o stanie zatrudnienia na koniec listopada – mówił radny Witold Grim do dyrektor MOK-u Andrzeja Daneckiego.

Głównym tematem obrad komisji był projekt uchwały dotyczący termomodernizacji kilku budynków w Zawierciu. Radni wnioskowali o rozdzielenie uchwały.

Nie widzę takiej możliwości – mówił prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Czy może Pan to uzasadnić? Było spotkanie, w którym mówił Pan o wskazaniu przez radnych budynków do termomodernizacji. Po raz kolejny nas Pan okłamał – powiedział radny Paweł Kaziród.

Przychyliłem się i część budynków jest – przekonywał prezydent.

Nie tak się umawialiśmy – dodała radna Ewa Mićka.

Zawiercie to nie tylko jedna dzielnica. Koszt termomodernizacji budynków usługowych to 100%. Mamy wykaz budynków: 33 pozycje – usługowe; 76 – mieszkalne. Pan po raz kolejny dał budynki usługowe, a możliwość skorzystania z dotacji dla nich jest ograniczona – mówiła przewodnicząca rady miejskiej Beata Chawuła.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki Mariusz Golenia pytał o wizualizację planowanych zmian na ul. Marszałkowskiej.

Rozumiem, że najbardziej interesuje Pana wizualizacja, ale mnie interesują najbardziej ludzie, którzy tam mieszkają – odpowiedział Łukasz Konarski.

Chciałem poznać efekt pracy studentów i naukowców, którzy mieli nad tym pracować – dodał Mariusz Golenia.

Czy chciałby Pan uczestniczyć w Komitecie Rewitalizacji? – pytał prezydent Zawiercia.

Podejrzewam, że czas mi na to nie pozwoli – odpowiedział Mariusz Golenia.

Czyli nie – stwierdził Łukasz Konarski.

Radna Ewa Mićka pytała o to, czy odbyły się już jakieś spotkania komitetu i czy jest dostępny protokół z ich obrad. Pytała również o liczebność Komitetu Rewitalizacji.

Nie pamiętam, to się zmienia – mówił prezydent Zawiercia.

Ostatecznie Komisja Budżetu i Gospodarki przyjęła projekt z wprowadzonymi zmianami – wyłączono z nich budynki przy ul. Porębskiej 1 i Aptecznej 2. Pozostawiono do termomodernizacji budynki przy ul. Zegadłowicza 14, Skłodowskiej 11 i Szerokiej 16.

Dalsze obrady komisji dotyczyły wniosku Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu o poręczenie przez miasto pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 830 tys. zł. Decyzja miasta będzie potrzebna w lipcu.

Dlaczego to nie mogło iść na sesję w środę? – pytała Beata Chawuła.

Chcieliśmy, żeby jak najszybciej były te informacje – mówił prezydent Zawiercia.

Radni Witold Grim i Paweł Kaziród stwierdzili, że w trakcie poprzedniej kadencji sesje nadzwyczajne są zwoływane kilka razy, a w trakcie półrocza obecnej – 3-4 razy.

Po to jest ta sesja, żeby poręczenie było 2 dni wcześniej? (planowana sesja Rady Miejskiej w Zawierciu odbędzie się w środę 26 czerwca – red.) – pytała Ewa Mićka.

Skarbnik miasta Marcin Gawłowicz wyjaśniał, że sesja została zwołana, ponieważ do 26 czerwca należy złożyć wniosek o termomodernizację.

Zdążycie napisać wniosek w 2 dni? – pytała Ewa Mićka.

Wszystko jest przygotowane – mówił skarbnik.

Wszystko jest przygotowane, a rada dowiaduje się na końcu – mówił Paweł Kaziród.

Ponownie pojawił się temat rozdzielenia uchwał.

Oba projekty uchwał są ze sobą powiązane – mówił Łukasz Konarski.

Panie prezydencie, czym są powiązane? – pytała Beata Chawuła.

Skarbnik Marcin Gawłowicz poinformował, że adresami.

Adresami. Te budynki nawet nie są koło siebie. Zapewne to jest wszystko naturalne – stwierdziła na koniec dyskusji Beata Chawuła.

Po ogłoszeniu przerwy rozpoczęła się sesja nadzwyczajna, w której uczestniczyło 16 radnych. 14 z nich głosowało “za” projektem zmienionej uchwały – tzn. z termomodernizacją wyłącznie budynków przy ul. Zegadłowicza 14, Skłodowskiej 11 i Szerokiej 16. Przeciw głosowało dwóch radnych: Przemysław Trepka i Dariusz Kurek.

W ramach wznowionych obrad Komisji Budżetu i Gospodarki dyskutowano m.in. o zmianie lokalizacji świetlicy środowiskowej. Prezydent nie uczestniczył w jej obradach, obecny była sekretarz i skarbnik. W trakcie dyskusji nad projektem uchwały, w którym była zawarta informacja o przeniesieniu świetlicy na ul. Szymańskiego 15 radni poprosili o wezwanie dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w celu otrzymania informacji na temat nowej lokalizacji świetlicy.

W ostatnich dniach okazało się, że jednak nie Szymańskiego, tylko do Pałacyku w Kromołowie zostanie przeniesiona świetlica środowiskowa – mówiła Justyna Miszczyk, dyrektor MOPS.

Jak podkreślała, wynika to ze stanu technicznego budynku przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej po zerwaniu dachu przez wichurę sprzed kilku miesięcy.

Gdybyśmy nie rozpoczęli tej dyskusji, przegłosowalibyśmy uchwałę z błędną informacją – stwierdził radny Paweł Kaziród.

POWYŻSZY TEKST ZAWIERA WIĘKSZOŚĆ GŁÓWNYCH WĄTKÓW OMAWIANYCH PODCZAS SESJI I KOMISJI. NIEKTÓRE WYPOWIEDZI ZOSTAŁY POMINIĘTE W CELU ZACHOWANIA ATRAKCYJNOŚCI I ZWIĘZŁOŚCI TEKSTU. PROTOKÓŁ Z OBRAD KOMISJI DOSTĘPNY JEST W BIURZE RADY MIEJSKIEJ W ZAWIERCIU.

37 KOMENTARZY

 1. Konarski = wielka porażka demokracji w zawierciu. Wielka szkoda, ze ktoś tak słabo przygotowany i bez pomysłu na miasto został wybrany na prezydenta

 2. Zarówno towarzystwo z PO jak i konarski zasługują na bilet na księżyc w jedna stronę – ludzie pamiętajcie o tym przy okazji najbliższych wyborów samorządowych

  • Politycy=Nieudacznicy (w większości). Stołki po znajomości… Pani B. MOK… Pani Ch. zastępca dyrektora UP… I tak dalej… Na wolnym rynku pracy nie znajdą, za slabi, ale tutaj… Brzydze sie polityką.

 3. Porażka co się dzieje w tym Zawierciu.
  Nikt nic nie wie, wszystko pod dywan zamiatanie. Gorzej niż było. Pan Konarski i Pan Dors tylko wysokie stołki potrafią rozdawać.
  Jedynie wysokie stołki rozdawane , konkursy nie ogłoszone jeszcze A już wiadomo gdzie kto ma być
  Np Beata Chawula zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy

 4. Stara ekipa tylko jadem pluje. Zapomniała jakim sposobem Ewka krzykaczka znalazła zatrudnienie w wodociągach. A wieśniak strażak został zastępcą dyrektora w powiatowych drogach. Karzeł upychał swoją żonę i żonę swojego zastępcy grzyba w bibliotekę, zapomnieli tacy uczciwi, a teraz wyją i plują na naszego Prezydenta. To ci zakłamańce.

 5. Ciężkie czasy dla Konarskiego nastąpiły. Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie. Jutro odbędzie się debata nad raportem o stanie gminy, a później głosowanie nad wotum zaufania. Prawdopodobieństwo wyrażenia wotum zaufania jest dość niskie. Nie pomogą nawet radni odnowy Janus i Trepka.

 6. Liczę ze radni w końcu ustawia tego chłopczyka w kącie ! Tak jak nie współpracował i nie był lokalny wobec swojego szefa Grima, jako vce prezydent, tak teraz nie chce sie podporządkować Radnym, de facto jego Szefom. Skoro chce byc taki samodzielny i niezależny to niech otworzy swoją prywatna działaności i pokaże ile jest warty – nikt mu niczego nie bedzie zabraniał, nakazywał itd. Bo z całym szacunkiem ale sytemu prezydenckiego to on w Zawierciu nie wprowadzi. Liczę ze dostanie żółta kartkę od radnych tj. Brak absolutorium.

 7. moze Radni zajmia sie sprowadzeniem inwestycji do SAG =podatki do miasta i bedzie kasa dla miastaa nie pier**** 3po3……co zrobiliscie przez ostatnie lata w tej sprawie co? jestesmy zasciankiem aby nie napisac zadupiem slaskiego nie wstyd Wam chodzic po miescie i patrzec mieszkancom w oczy zero wstydu szacunku dla mieszkancow jakiego kolwiek kasiorka stoleczki…..juz nie dlugo ponoc jest inicjatywa mega protestow w Zawierciu ………..

  • Do Sza: radni są od pilnowania jakości pracy i przestrzegania prawa przez Prezydenta a nie od operacyjnej pracy za która odpowiada tylko i wyłącznie Prezydent i jego ekipa !! Każdy z radnych ma swoje obowiązki wynikające ze swojej pracy za która bierze pieniądze i tam sie realizuje. Pan Konarski do roboty – to on ma szukać inwestorow a nie robić walk w pianie i tego typu eventow ! Mega protesty ?? Wobec kogo ??

   • Ty z pod budki z piwem mam sie smiacz czy lac na ciebie , pokaż coś dobrego który radny zrobił coś u siebie , bo ja wiem że nic a tylko dla swoich kolesi za całe lata 2014-2018. tu są układy i masz za małe buty aby w nie wejść

 8. czemu sprawa docieplenia budynków nabrała takiego wymiaru dyskusji ? ciągle o tym rozprawiacie jakby to była jakaś megalityczna inwestycja w rozwój miasta – wszystkie spółdzielnie i wspólnoty to sukcesywnie robią bez takich ceregieli – czy to jest jakiś wygodny temat zastępczy ? dawniej w Zawierciu działał przemysł i wszyscy mieli prace, zimy były mroźne a budynki nieocieplone – teraz będziecie kruszyć kopie o adres obiektu przewidziany w pierwszej kolejności do termomodernizacji, a na to co naprawdę istotne nie macie pomysłu – zamieniacie alejki asfaltowe w brukowaną kostkę (rozumiem, że to taka moda i są na to środki dofinansowania) ale Wy macie się mierzyć z naprawdę ważnymi sprawami dla tego miasta – trzeba odwrócić priorytety (pudrowanie noska nie nasyci brzuszka)

  • A ja się grzeczniejszy pytam, kiedy Rada i Zarząd miasta zabiorą się za ” świątynie kultury” czyli MO K – relikt komuny w każdy względzie- tak w obrazie jak i personaliach. Po prostu wstyd, żeby coś takiego jeszcze istniało ?!!!

   • #OKO
    Racja,po co nam w dzisiejszych czasach kultura? Wystarczą “galeryje” , żarciowozy, festynki z umpa-umpa i popcornem. Pełnia szczęścia bo myśleć nie trzeba!

   • Jaki Zarząd? Od 2002 r. zarząd gminy został zastąpiony przez, wybieranych w wyborach bezpośrednich, prezydentów/wójtów/burmistrzów. To oni reprezentują gminę.

  • #do mieszkaniec wobec nieudolnej wladzy ktora nic nie robi dla mieszkancow co sie w tym naszej wsi dzieje a gdzie obwodnica?gdzie kopalnia?gdzie inwestycje w SAG?/wcale sie nie dziwie ze tu nikt nie chce inwestowac z kim ma rozmawiac/ gdzie ta szumna galeria? jakie kompetencje maja kluczowi urzednicy? jakie dzialania aby mlodych zatrzymac?kiedy w GZM? generalnie jest super miasto nie dlugo spadnie z rangi powiatu..
   walka na stolki trwa ale przed wyborami…uuuuuuu dostalibstolek cisza…..zero konkretow zero!

 9. Może najmadrzejszy eksprezydent pokaze liste swoich ludzi ktorych powsadzal na stolki? A PO juz zapomniala jak Stawarz lataj i wszystko robil zeby tylko zastapic Pana Daneckiego? A radna EM go podpuszczala

 10. Zal d… ściska wielu mieszkańcom miasta. Liczyli, że po wyborach coś się zmieni. Zmieniły się tylko tyłki na stołkach w podobny sposób jak za poprzednich ekip. Leśnych dziadków goniących wcześniej w czerwonych krawatach zastąpili młokosi po kolesiowskich koneksjach. Dalej włodarze zajmują się tematami wystroganymi z patyka . Kostka dalej ma się dobrze a nawet świetnie i jest cudnie…

  • zbiromy na pomnik krosnola ze bym jo do zowiercia przyizdzol do Zowiercia i pasnikow nie bylo dla kunia mojego i klacy skondol zadom pasniki dla kuni kolo gielda i kolo dworca

  • Zawiercie umiera i nie zaklinajmy rzeczywistości, wyludnia się . Radni brac sie do roboty!!! A Wy tylko stołki, stołki… i nic wiecej-wstyd. Jesli w takim tempie będzie ubywalo mieszkanciw miasta, to kto tutaj zainwestuje?? Jaka galeria?? Dla kogo?? Kto włoży swoj kapitał w wymarłe miasto??

 11. Pan Peron i radni na codzień pracują w swoich zawodach/firmach, a ja sie pytam gdzie jest Pan Konarski i co robi dla zawiercia – toz to jemu płacimy za to wynagrodzenie?!

 12. Miało być lepiej, miało być inaczej szanowna Od Nowo!!!!
  Poza festynami, graniem w bramie nie ma nic. Zero inwestycji, zero pomysłu!!!!
  Co się dzieje na strefie ekonomicznej ????
  Gdzie nowi inwestorzy????
  Gdzie nowe miejsca pracy dla Zawiercian???????
  To co robicie teraz to dokończenie starych inwestycji !!!!
  PANIE KONARSKI WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. Ja bym zrozumiał gdyby prezydent nie dogadywał się z opozycją. Ok .Ale prezydent jak z tego widać z nikim się nie potrafi dogadać . Może problem jest w prezydencie a nie w radzie bo rada współpracuje ze sobą

 14. Zarzucanie Panu Stawarzowi chęci zostania dyrektorem MOK absurdalny, ten człowiek zna się na kulturze jak nikt a prawda okaże się taka, że nowa dyrektor na tym się kompletnie nie zna ale jest z odnowej i trzeba dać jej to stanowisko. Czego się potem można będzie spodziewać chyba tylko walki w kisielu, bo to kręci prezydentem 🙂

 15. mam pytanie do madrych ludzi czy jest w stanie odbyc sie audyt nizalezny od instytucji panstwowych miasta Zawiercie? ile to kosztuje ?

 16. Pozbądźmy się ich wszystkich!!! To są w większości pijawki z panem konarskim na czele – zwolnimy was weźcie się do uczciwej pracy!!!!

 17. Chętnie bym wymieniła obecnego prezydenta ale na kogo bo nie na Peronia który tu pewnie pisze i nawija i aż mu się uszy trzęsą a co to zmieni ano inni przyjdą do koryt bo tylko tego pragnie. Pomyślmy o dobrym kandydacie a nie kolejnym karierowiczu!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.