zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Sesja nadzwyczajna: przyjęto rezygnację skarbnika miasta Zawiercie [ZDJĘCIA]

W pierwszym tygodniu listopada skarbnik gminy Zawiercie Arkadiusz Ilski złożył rezygnację ze swojego stanowiska. Do przyjęcia jego rezygnacji wymagana była uchwała Rady Miasta Zawiercie.

W środę 14 listopada odbyła się sesja nadzwyczajna w tej sprawie. W sesji uczestniczyło na początku 11 radnych: Wacław Gębarski, Mariusz Golenia, Edyta Grzebieluch, Paweł Kaziród, Edmund Kłósek, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Ewa Mićka, Ewa Paluchowska, Leopold Stawarz, Damian Świderski i Zbyszek Wojtaszczyk. Do kworum, czyli liczby radnych, która jest wystarczająca do podejmowania przez radę ważnych z mocy prawa uchwał potrzeba 12 radnych (cała rada kadencji 2014-2018 składa się z 23 radnych). Około 15:25 do radnych dołączył Jarosław Chłosta, wówczas rozpoczęła się sesja nadzwyczajna. Pierwszą uchwałą, którą zajęli się radni była uchwała o odwołaniu skarbnika. Głos zabrał Arkadiusz Ilski.

Chciałbym podziękować za zwołanie sesji nadzwyczajnej, której zasadniczym tematem jest moje odwołanie. Dziękuję Państwu za wieloletnią współpracę zarówno jako naczelnik Wydziału Planowania Finansowego, jak i później jako skarbnik. Cieszę się, że miałem możliwość pracy w tym urzędzie, pracuję tutaj 21 lat. Rozpoczynałem od młodszego referenta, przeszedłem przez wszystkie szczeble pracy samorządowej. Moja praca w urzędzie i w gminie dobiega końca. Zawsze byłem nastawiony na rozwój, natomiast informacje, które zostały mi przekazane od nowych władz jednoznacznie oznaczały, że nie będzie możliwości mojej współpracy z nowym prezydentem. Dlatego więc aby ułatwić nowemu prezydentowi rozpoczęcie działania, składam rezygnację. Jestem w 100% przekonany, że finanse zostawiamy może nie w bardzo dobrej, ale w dobrej kondycji. Budżet na 2019 rok zabezpiecza wszystkie potrzeby miasta, mamy nadwyżkę budżetową. Wszystkie umowy, które były terminowe i wymagają mojej kontrasygnaty zostały podpisane. Dziękuję Panu Prezydentowi Witoldowi Grimowi, dziękuję wszystkim współpracownikom – mówił Arkadiusz Ilski.

Zapytaliśmy Łukasza Konarskiego, jak odniesie się do słów skarbnika.

Chciałem rozmawiać z Arkadiuszem Ilskim. Żałuję, że złożył rezygnację – powiedział prezydent elekt.

Przewodniczący Rady Miasta Paweł Kaziród zapytał o to, czy w czasie, gdy gmina nie będzie miała skarbnika, nie pojawią się negatywne konsekwencje w funkcjonowaniu urzędu oraz czy będą realizowane wszystkie płatności.

Skarbnik jest tak naprawdę potrzebny do zaciągania zobowiązań przez gminę. Jak mówiłem wcześniej: wszystkie potrzebne umowy zostały podpisane, na obecną chwilę nie są planowane nowe przetargi. Jeśli chodzi o podpisywanie faktur czy bieżących płatności, to główna księgowa urzędu otrzymała upoważnienie od prezydenta w tej kwestii. Moja poprzedniczka została odwołana w połowie grudnia 2010 roku, ja zostałem powołany w styczniu 2011 i nie wpłynęło to wówczas na funkcjonowanie gminy – odpowiedział skarbnik.

Jeśli będzie osoba, która będzie miała upoważnienie, to nie powinniśmy się martwić o prawidłowość pracy urzędu – dodała Ewa Mićka.

W głosowaniu w sprawie uchwały o odwołaniu skarbnika “za” zagłosowało 11 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.
Arkadiusz Ilski był skarbnikiem w Urzędzie Miasta Zawiercie od stycznia 2011 roku.

W trakcie sesji podjęto również uchwałę zatwierdzającą złożoną rezygnację przewodniczącej osiedla Żerkowice. W Żerkowicach odbędą się wybory na nowego przewodniczącego osiedla. Uchwała ta została przyjęta jednogłośnie przy 12 głosach “za”.

Na końcu sesji głos zabrał Prezydent Zawiercia Witold Grim:

Kończy się obecna kadencja. Szczególnie okres wyborczy był pełen insynuacji i nieprawdziwych informacji. Dlatego chciałbym przekazać doprecyzowane najnowsze sprawozdanie, które bardzo dokładnie obrazują naszą pracę. To nie był okres stagnacji, marazmu, ale konkretny okres pracy. Przedstawię tylko jeden wykres: dochody miasta przy poprzedniej radzie – 550 mln zł, moje – 720 mln zł. Na wszystkie zadania inwestycyjne w tej kadencji wydaliśmy łączną kwotę 83 mln zł. Dziś otrzymujecie projekt nowego budżetu. Chcemy, żebyście wiedzieli, że zostawiamy miasto w dobrej kondycji finansowej. Dochody wzrosły o 23 mln zł w projekcie budżetu na 2019 rok, wydatki – z 212 na 225 mln zł, a więc o 13 mln zł. To jest na razie budżet techniczny zgłoszony do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zaciągnęliśmy obligację na 12 mln zł, a wydaliśmy na 6 mln zł. Pozostałe 6 mln zł pozostawiamy następcy, który może ale nie musi ich wykorzystać. Nowy prezydent prosił o przekazanie budżetu w weekend, wtedy miałem swoje plany, chciałem mu go przekazać dziś, ale wyszedł – mówił Witold Grim.

Owszem, prosiłem o budżet w sobotę, ale w obecnych czasach nie jest problemem przesłanie maila. We wtorek zwróciłem się z pismem do Prezydenta w sprawie budżetu i otrzymałem odpowiedź, że budżet otrzymam dziś (w środę). Nie wiem, dlaczego musiałem tyle czekać – powiedział redakcji zawiercianskie.pl Łukasz Konarski.

Następnie głos zabrał radny Jarosław Chłosta:

Ja bardzo nie lubię być straszony. Od Łukasza Konarskiego usłyszałem słowa “Jeśli pójdzie Pan na górę (na piętro, gdzie odbywała się sesja nadzwyczajna – red.), to Pan tego pożałuje” – mówił radny Chłosta.

To jest zapowiedź, jak może być sprawowana władza. Bo skoro jeszcze obecnego radnego straszy, to wygląda to źle – dodał Witold Grim.

Co na to Prezydent elekt Łukasz Konarski?

Pan Jarosław Chłosta mówił o mnie już różne rzeczy, mało co mnie dziwi – powiedział Łukasz Konarski.

Podczas sesji nadzwyczajnej za mijającą kadencję dziękowali również: Wacław Gębarski, Ewa Paluchowska, Leopold Stawarz oraz Paweł Kaziród.

14 KOMENTARZY

  1. Połowa radnych nie przyszła na sesje, no cóż kulturę osobistą trzeba mieć wrodzoną czego tym ludziom brakuje. Rzeczywiście na sali panował wielki smutek , szczególnie widać było to na twarzach tych których kariery radnych się skończyły. Ciężko odejść od koryta jak się było radnym 4,5 kadencji oj ciężko.

  2. Przybłęda Grim niech się nie martwi o atmosferę jaka będzie w nowej kadencji. Gorszej, śmierdzącej i stęchłej atmosfery jaka była za jego kadencji na pewno nie będzie. Smród jaki zostawił po sobie wraz z głupawą Niedorajdą Gospodarczą długo trzeba będzie wietrzyć. A swoją drogą Grim swoją głupawą wypowiedzią pokazał swój poziom intelektualny j kulturalny. Wstyd i żenada.

  3. Ile może być wart bełkot SKAZAŃCA chłosty ! Przecież to prostak , którym przemówiła Zawierciańska Ośmiornica , która dostała drgawek po klęsce niedorajdy Grima.

  4. Pan Grim nie może pogodzić się z demokratycznym werdyktem mieszkańców miasta. Demokracja oderwała niektórych od koryta na 5 lat i swoją frustrację muszą wykrzyczeć np. pan Chłosta.

  5. Tutaj skazańcow majacych stanowiska jes wiecej…. Ten Pan na K. byly wiceprezydent, ten od siatkowki, to jeszcze pracuje na posadzie od Witka?

  6. Rozumię po komentarzach że wypowiada się NOWA ZMIANA.Mam nadzieję że kadencja nie będzie tak żałosna jak te wypociny powyżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.