Sejmik Województwa Śląskiego nie podejmie uchwały przeciw kopalni: „Nie są to nasze kompetencje”
Radni opozycji Sejmiku Województwa Śląskiego (głównie z Koalicji Obywatelskiej) złożyli w poniedziałek 18 listopada projekt uchwały w sprawie przyjęcia apelu dotyczącego ochrony zasobów naturalnych gmin powiatu zawierciańskiego poprzez sprzeciw wobec planów lokalizacji, budowy kopalni rud cynku i ołowiu oraz eksploatacji tych złóż na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Projekt nie został dodany do porządku obrad sejmiku, ponieważ przeciw jego dodaniu zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego?
– Głosami radnych PiS zablokowano wprowadzenie i podjęcie podczas dzisiejszej XV sesji #Sejmik #Śląskie uchwały apelującej o zatrzymanie planów lokalizacji i budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego. Uchwałę wraz z uzasadnieniem jaką przygotowałem poparli koleżanki i koleżanki z mojego klubu a także SLD i PSL – napisał w poniedziałek na swoim Facebooku radny sejmiku Mirosław Mazur.
Mirosław Mazur zgłosił wniosek o zmianę porządku obrad sesji sejmiku w poniedziałek 18 listopada, z mównicy odczytał uzasadnienie projektu uchwały dotyczącego kopalni cynku i ołowiu.
– Zmiana klimatu, szczególnie ta spowodowana działalnością człowieka, powoduje że ochrona zasobów naturalnych staje się ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd. Woda pitna, obok czystego powietrza, stanowią podstawę naszej egzystencji. Podziemne zasoby wody pitnej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej stanowią wielkie bogactwo nie tylko dla jej mieszkańców. Butelkowana dociera do wielu zakątków naszego kraju. Plany lokalizacji, budowy kopalni cynku i ołowiu oraz eksploatacji tych złóż na tym terenie stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zaopatrzenia mieszkańców w dobrej jakości wodę. Zakłócone dostawy wody, choć najbardziej dotkliwe, to nie jedyne negatywne skutki planowanej inwestycji. Jednocześnie nasuwa się pytanie, czy wspomnianych pierwiastków nie można pozyskiwać w drodze odzyskiwania surowców wtórnych, czy naprawdę spodziewane korzyści z inwestycji przewyższą szkody dla otoczenia? Czy, co wydaje się podstawowym prawem, przy realizacji tej inwestycji uszanowany zostanie głos lokalnej społeczności? Mamy co do tych kwestii poważne wątpliwości, bo mieszkańcy zagrożonych terenów wielokrotnie dawali wyraz swojej dezaprobaty a jak do dzisiaj nie miało to większego wpływu na bieg zdarzeń. Jasne stanowisko, odzwierciedlające opinię społeczną, wielokrotnie zostało wyrażone w uchwałach samorządów gmin Zawiercie, Łazy, Poręba, Ogrodzieniec oraz powiatu zawierciańskiego. Wnosimy zatem o przyjęcie uchwały w brzmieniu jak w załączeniu i rozpoczęcie intensywnych działań mających na celu wsparcie mieszkańców zagrożonych terenów w realizacji swoich postulatów – radny odczytał w treści uzasadnienia do projektu uchwały.
Głos w tej sprawie podczas sesji zabrał również radny Prawa i Sprawiedliwości.
– Budowa każdej kopalni wzbudza emocje społeczności lokalnych. Także problemy związane z eksploatacją złóż węglowych, każdych innych. Przynoszą obok zysków wiele problemów dla społeczności lokalnych i z tego powodu – lokalności tych zagadnień – zgłaszam zdanie odrębne, czyli głos sprzeciwu. Będę głosować przeciwko wprowadzeniu do porządku obrad nieprzygotowanego projektu uchwały, wnoszenia go pod obrady niewłaściwego organu czyli sejmiku. Nie są to nasze kompetencje. A tak na marginesie, warto, żebyście wszyscy Państwo wszyscy wiedzieli, że koncesje na poszukiwanie złóż w okolicach Zawiercia, i w związku z tym problemy, które tam istnieją, te problemy lokalne, oczywiście bardzo ważne dla społeczności zarówno gminy jak i powiatowej, wydał rząd pod przewodnictwem Platformy Obywatelskiej. Tak, to są fakty i nie warto się z tego śmiać – mówił radny PiS Piotr Czarnynoga.
Ad vocem do wypowiedzi Piotra Czarnynogi przedstawił Mirosław Mazur.
– To, że jeśli w tym kraju coś się źle dzieje, to jest winą Platformy albo Tuska, to już się wszyscy zdążyli przyzwyczaić. Dobre rzeczy tylko dobrej zmiany. Ale teraz wracajmy i bądźmy poważni i oceniajmy tam, gdzie winy są i tak dalej. Proszę Pana, Pan powiedział, że uchwała jest źle przygotowana, więc ja bym chciał zapytać, co jest złego w tej uchwale, do których konkretnie punktów ma Pan wątpliwości? Bo uchwały są od tego, że jedni je robią, drudzy mają do nich uwagi, więc możemy poprawić, ja nie mam tutaj żadnych problemów, ani chyba ci, którzy się pod wnioskiem podpisali, żebyśmy wspólnie dopracowali ten dokument i wnieśli poprawki tak, żeby Pan Piotr Czarnynoga, czy grono, które Pan reprezentuje byli zadowoleni. To jest jedna rzecz (wypowiedź przerywał Piotr Czarnynoga). Skoro z mównicy padł zarzut, że uchwała jest źle przygotowana, to ja chciałbym, myślę wszyscy, chcieliby wiedzieć, dlaczego jest źle przygotowana. No nie może pójść w świat informacja, bezkarnie, w sensie bez konsekwencji, że uchwała, którą prezentujemy jest źle przygotowana. Jak ma Pan konkretne uwagi, to proszę konkretne uwagi przedstawiać. Takie są zasady. Nawet kultury osobistej. To są zasady bardzo podstawowe – mówił Mirosław Mazur.
W głosowaniu w sprawie rozszerzenia porządku obrad sesji sejmiku brało udział 42 radnych, 21 było „za”, 21 – „przeciw”. Wniosek nie uzyskał wymaganej większości, więc projekt uchwały nie został dodany do porządku obrad.
Miruś populista. Taki zniego radny jak z koziej d…. trąbka. Nie zrobił nic dla miasta ani reguonu (wstawił żonkę do RPWIKU a teraz odgrywa obroncę ludu.
Nie lubię jak się nic nie robi ,a później gdy społeczne a nie polityczne stowarzyszenia swoją działalnością załatwiają sprawę ,ktoś czyli pan radny Mazur się budzi i mówi veto .Nie widziałem cię kiedy społecznicy działali i dzięki nim projekt kopalnia Zawiercie upadł .Takie mało smaczne działania byłego prezydenta i pachnie powrotem na scenę polityczną po ustąpieniu obecnego prezydenta .Nie kupuję takiego działania .
Niech PiS się zdecyduje albo jest przeciw powstaniu kopalni albo jest za powstaniem kopalni. Nie można być jednocześnie za i jednocześnie przeciw. To, że sejmik ma kompetencje do uchwalania uchwał jest oczywistą oczywistością. Pan radny PiS Czarnynoga powinien się douczyć, bo władza i skałużenie przyćmiły wszystko.
Zdrajcy! Targowica! Na pochybel psubratom! Kosy na sztorc!
Pan Mazur byłby świetny na Prezydenta Zawiercia , szacun !
A co zarzad województwa zrobil dla Zawiercia i powiatu? Jakies konkrety w porownaniu do innych powiatów śląskiego……traktujecie powiat zawiercianski jak skansen i piate kolo u wozu.
Tym wystąpieniem radny Mazur wyjaśnił sytuację kto zezwolił na odwierty ,było to za czasów rządów koalicji PO -PSL .A sam radny Mazur reprezentuje PO czyli tą siłę polityczna ,która na te odwierty wydała zgodę .Taka moralność Kalego .Jak Kali ukraść komuś krowę to dobrze jak jemu ukraść krowę to źle.
Mazur jest beznadzejny na szczescie to juz ostatni raz. Wsadził żonkę do Wodociagów, ktora jak mowią dzieki swoją wybitną nie-wiedzą też moze podzelić los radnej M.
Sejmik , powinien wymusić na Miastach RZADANIA REFERENDUM PRZEZ MIESZKAŃCÓW A NIE DAĆ SIE ZASTRASZAĆ GRUPCE 300 OSÓB ( Która rządzą ludzie z huty jak pacynkami) NIECH KAŻDY MIESZKANIEC ZAMELDOWANY !!!! W DANYM MIESCIE MA PRAWO GŁOSU….!!!!
Panie Mazur jakie miasto Zawiercie ma zasoby wodne bo ja moge xxxxx i zapewniam że nie ma żadnych , studnie głębinowe leża pare km od Miasta Zawiercie ( Parkoszowice , Kosowska Niwa , Karlin ) w tym jedna co pompowała OŁÓW do naszych kranów zanim zmienioną ja na pare km dalej , chyba że pan pisze o Hucie która ma studnie od 80m do ponad 100m sztuk X (wiemy o ile chodzi i gdzie ) ( woda na poz 433 ciągnie się od za Olkusza aż poza Zawiercie) , nie wspomne o próbach zmiany źródła rzeki , gdzie dziś tego nawet strumykiem nie można nazwać
Spór o kopalnie. Na pewno nie. Woda w Zawierciu i tak jest dawno zaniedbana. Np na ul. Marciszowskiej. (rurociąg ma z 50lat).POROZUMIENIE, PIS PARTIE RADNI STOŁKI to jest ważne i aby gazeta podawała nazwiska. To jeszcze bardziej wążne. Ale co ludzie sądzą o kopalni tak naprawdę nikt z Was siedzących w sejmiku nie wie. Wg. Mnie powinno odbyć się referendum, tak jak to robi się w wolnym kraju.
Przecież to województwo już raz nie wydało zgody na zorganizowanie referendum w sprawie kopalni!
Ja popieram budowę kopalni. Bardzo dobrych ruch radnych sejmiku. Niech wypowiedzią się wszyscy mieszkańcy, a nie grupa powiązana z lokalną huta, która blokuje inwestycję. Tak być nie może.
O co chodzi z Radną M?
A ten radny Przemek Terepka to dalej na tym kierowniczym stanowisku robi .Pisali na forach o nim że nie ma matury .Prawdę pisali.?
Śmieszny jesteś ,skoro myślisz ,że pisząc ja chcę referendum spowodujesz w cudowny sposób ,że ono odbędzie się .Cud był raz .Kupa smiechu i do roboty ja dopijam kawę i do roboty jadę i tobie też radzę poszukać jakiejś roboty .Znalazł się referendysta .
Dzieciatko pochodzenia Kieleckiego , każdą ustawe czy nawet uchwałe rady Miasta można zaskarżyć i to może zrobić dowolny mieszkaniec miasta w którym się to toczy a Miasto musi wtedy dochodzić się z organami nad nimi art. 101 ust. 2a u.s.g.
c’est la vie
Popieram budowę kopalni. Tak trzymać.
Dlaczego usuwane są komentarze popierające budowę kopalni ? To takie słabe i nierzetelne dziennikarstwo.
Najwięcej przeciwników kopalni jest wśród pracowników huty, CIEKAWE?!
Dobrze to o nich świadczy.
A pasniki i lowies dla klacy zima idzie i zwiefoki marzno …..a sarny kiujiki i ine futroki zrobta pasniki z przustankow kole deorca bo sie nadajp idealnie…..
a gdzie jest Krasnol? cusik cicho
#POWIATOWY
Już cię wypuścili?