zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu: “Nasze dalsze istnienie stoi pod ogromnym znakiem zapytania”. UM: “W tej chwili przedłużenie umowy dzierżawy terenu (w ustalonym wcześniej kształcie) nie jest możliwe”

W czwartek 1 października doszło do spotkania prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego z Rafałem Żmudą, właścicielem Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu.

O schronisko zapytała w trakcie sesji przewodnicząca Rady Miejskiej w Zawierciu Beata Chawuła.

– Czy umowa ze schroniskiem została już wreszcie podpisana? – Beata Chawuła.

– Czy Pani przewodnicząca śledzi zmiany w prawie… – Łukasz Konarski.

– Panie prezydencie, ale czy tak, podpisana, czy nie, nie podpisana? – Beata Chawuła.

– Czy Pani chce, żebym podpisywał coś sprzecznego z prawem? Czy Pani mnie do tego namawia? Nie sądzę – Łukasz Konarski.

– Pan to obiecał – Beata Chawuła.

– Tak. W każdym razie prawo się zmienia w trakcie naszego działania, to my się raczej do niego dostosowujemy, a nie działamy na przekór. W każdym razie jestem umówiony na jutro z właścicielem schroniska i zastanowimy się co dalej – Łukasz Konarski.

W sprawie czwartkowego spotkania informację opublikowało zawierciańskie schronisko.

Projekt Ustawy a istnienie Schroniska w Zawierciu…. Od kilku tygodni aż huczy o nowym projekcie ustawy o ochronie zwierząt, która zapowiada ogromne zmiany. Wśród nowych przepisów znalazł się także zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami realizują gminy oraz organizacje społeczne, zajmujące się statutowo ochroną zwierząt, działające nie dla zysku. OZNACZA TO, ŻE NASZE SCHRONISKO PRZESTANIE ISTNIEĆ – dlaczego? Od kilku miesięcy czekamy na przedłużenie umowy dzierżawy na obiekt na którym znajduje się Schronisko – zgodnie z obietnicą Prezydent Zawiercia spotkał się z nami wczoraj tj. 01.10.2020 r (miało dojść do podpisania umowy przedłużenia o 10 lat ) . Okazało się, że Prezydent Łukasz Konarski spotkał się z nami tylko po to by poinformować nas, że nie podpisze przedłużenia dzierżawy bo zmieniają się przepisy. Pan Prezydent dokładnie wie, że w Schronisku od początku istnienia działa Fundacja oraz ma podpisane stosowne porozumienie współpracy ze Schroniskiem. Wydawałoby się naturalne, że jeśli Ustawa wejdzie w życie to SCHRONISKO BĘDZIE PROWADZONE ZGODNIE Z PRAWEM – biorąc pod uwagę, że Fundacja wyraża chęć prowadzenia Schroniska a właściciel nadal mógłby rozwijać Schronisko zgodnie z długoletnim planem (już dziś buduje się projekt Dzikuskowo). Czujemy się postawieni w jednym rzędzie ze “złymi” Schroniskami – tymi które mają ogromną śmiertelność, są przepełnione i nie zapewniają zwierzętom należytej opieki. Wszyscy doskonale wiemy, że wśród tych Schronisk są również te prowadzone przez Fundacje – niestety 🙁 Nasze dalsze istnienie stoi pod ogromnym znakiem zapytania ale nie ze względu na zmianę Ustawy a brak umowy dzierżawy terenu z PUK Zawiercie – czytamy we wpisie na Facebooku Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu (pisownia oryginalna).

Redakcja Mediów Zawierciańskich o 12:26 zwróciła się do Urzędu Miejskiego w Zawierciu z pytaniem o dlaczego od tak wielu miesięcy pomimo zapewnień o dobrej woli władze miasta i jego spółka nie zamierzają podpisać umowy ze schroniskiem?

O 12:37 na Facebooku “Miasto Zawiercie” opublikowano wpis następującej treści oraz poinformowano nas mailowo, że “nasze stanowisko przedstawiliśmy na Facebooku Miasta Zawiercie.”

Co z umową ze schroniskiem dla zwierząt? W tej chwili przedłużenie umowy dzierżawy terenu pomiędzy PUK Zawiercie a Schronisko Dla Zwierząt W Zawierciu (w ustalonym wcześniej kształcie) nie jest możliwe. Powodem jest planowana przez rząd zmiana prawa: według nowych przepisów przedsiębiorcy nie mogliby prowadzić schroniska, a właśnie taką sytuację mamy obecnie w Zawierciu. Wobec tej niespodziewanej przeszkody, liczymy na to, że wspólnie uda nam się wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące zarówno dla miasta, jak i dla przedsiębiorcy. Takie informacje zostały przekazane podczas spotkania Prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego i właściciela schroniska – Rafała Żmudy – czytamy na Facebooku Miasto Zawiercie.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl
redakcja@radiozawiercie.pl

Zdjęcia: Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu

15 KOMENTARZY

  • Słowo klucz to planowana zmiana prawa czyli nie zostało jeszcze zmienione więc podpisując umowę nikt prawa nie złamie bo go jeszcze nie ma i nie ma pewności że zostanie wprowadzone więc widać że miasto nie chce schroniska i ma gdzies pracę ludzi wlozona w tworzenie tego miejsca i los przebywających tam zwierząt.

 1. Ta sytuacja jest bardzo na rękę Prezydentowi. Zmiany w prawie są wtedy, gdy są przyjęte przez Sejm i Senat oraz podpisane przez Prezydenta i opublikowane w Dzienniku ustaw. Takich zmian nie ma obecnie w porządku prawnym państwa. Panie Konarski weź się Pan doucz podstaw.

 2. Panie Prezydencie, nie lubi pan zwierząt, przecież ma pan swojego psa?Schronisko musi być dla tych biednych zwierząt!Niech pan zainteresuje się ich losem

 3. To schronisko już praktycznie jest PUKu, po wygaśnięciu umowy wszystko co zostało tam zbudowane będzie PUKu.
  PUK może prowadzić schronisko (zgodnie z przyszłym prawem). a nie jakiś prywaciarz, który działa dla zysku. Radni powinni działać dla dobra PUKu ( zyski z działalności zostają w gminie) a nie dla zysku prywaciarza.

  • Radni w tym przypadku powinni działać dla dobra zwierząt,a nie dla interesików władzy,która zasłania się tym,czego nie ma i nie wiadomo czy będzie.

 4. Powiało komuną to w socjalistycznej Polsce prywaciarz to był element podejrzany a wiec wracamy do komuny . Pytanie nasuwa sie jedno , komu obiecal p. Konarski schronisko ???

 5. Komuna wróciła Towarzysze z PiS i Łodnowy, totalitaryzm, Konarski rozprawia się z podmoiotami prywatnymi, wręcz je kasuje w imię kolesiostwa, nieudolne zarządzanie spółkami miasta, zero odpowiedzialności, propagandzistą Drabek działa i inni, narobili swoich portali informacyjnych i brodzą w tym swoim gównie, jak to pięknie jest, a tu dalej roboty nie ma. Konarski zrobi śmietnik z Zawiercia w imię kolesiostwa, dumny ze będzie MacDonald, niech sam idzie do niego pracować. Dorwali się do władzy karierowicze, dziwię się niektórym radnym że głosują przeciwko mieszkańcom.

 6. Sejm potwierdził, ze schroniska nie mogą prowadzić przedsiębiorcy dla zysku, ponieważ świat nie jest doskonały i zdarzają się niestety dosyć często „ zaginięcia psów i kotów”, dziwne teleportację do innych gmin psów i kotów a później ich ponowne odlawianie. I to wszystko za ogromna kasę. To ma prowadzić taka jednostka gminna lub stowarzyszenie które nie jest nastawione na maksymalny zysk jak tzw. prywaciarz. A gdyby trafił się radny lobbujący na korzyść prywaciarza a nie własnej gminnej spółki lub stowarzyszenia to byłby to materiał dla CBA., dla czystości mogliby to sprawdzić.
  Przykład schroniska w Radysach jest takim przykładem.

  • Dobra, dobra. Nie chciano podpisać umowy, sprawę odwlekano w czasie, takie traktowanie drugiej strony to skandal! Teraz jeszCxe ustawa nie weszła w życie i tez można podpisać umowę, ale zamiast tego znalazł się pretekst. Masz rację, ale akurat schronisko w Zawierciu słynie z tego, ze stworzyło dobre warunki dla zwierząt. Kto był i widział, co się dzieje gdzieś indziej przyzna mi rację 🤦‍♀️

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.