zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Rząd chce wybudować nowe mieszkania w Zawierciu. Mają powstać w rejonie ul. Dożynkowej w Kromołowie [WIDEO+AUDIO+ZDJĘCIA]

We wtorek 15 grudnia w Urzędzie Miejskim w Zawierciu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Michała Cieślaka, Ministra ds. rozwoju samorządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W trakcie konferencji podpisano porozumienie pomiędzy miastem Zawiercie i Krajowym Zasobem Nieruchomości w sprawie realizacji nowoczesnego osiedla w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju.

Oto cała relacja dźwiękowa z konferencji prasowej:

_

O szczegółach programu mówił prezydent Zawiercia Łukasz Konarski. Prezydenta zapytaliśmy również, czy inicjatywa rządowa zmieni plany utworzenia nowej spółki miejskiej w Zawierciu, która zajmie się budownictwem mieszkaniowym:

_

Wspomniany przez prezydenta SIM to Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe – więcej informacji TUTAJ.

Do kogo skierowany jest program i na jakich zasadach będzie można z niego skorzystać? Mówi minister Michał Cieślak:

_

Jak mówił minister, w przyszłym roku ma zostać rozpoczęty proces budowlany 20-25 tysięcy mieszkań, w tej chwili rząd ma na ten cel przeznaczone miliard złotych. Zapytaliśmy, w ilu miastach już do tej pory podpisano podobne porozumienia, jak to w Zawierciu:

_

Jakie będą kryteria doboru osób, które skorzystają z programu?

_

Czy nowy program “Mieszkanie dla Rozwoju” jest zamiennikiem czy uzupełnieniem do dotychczasowego rządowego programu “Mieszkanie+”?

_

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Wydarzenie było transmitowane na Facebooku zawiercianskie.pl – można je zobaczyć TUTAJ.

17 KOMENTARZY

 1. Myślę, że świetny program i po wysłuchaniu ministra rzeczywiście odpowiedni dla stanu materialnego wielu młodych ludzi w powiecie zawiercianskim. Ważne, że osoby zainteresowane muszą pracować, starać sie troszkę oszczędzać, bo jednak 50% kosztów będą ponosić. I co najważniejsze ruszy budownictwo mieszkaniowe w mieście, bo dzisiaj żaden deweloper nie kwapi się z budowaniem w mieście, zna poziom zamożności mieszkancow.

 2. dobrze, że w końcu dzieje się coś takiego. Lepsze to niż nic.
  Minusem jednak jest lokalizacja, bo jednak najwygodniej mimo wszystko jest mieszkać w obrębie tego najgęściej zbudowanego “placka” między hutą, Blanowską, szpitalem, Obrońców Poczty Gdańskiej, dworcem.
  Czy to zatrzyma odpływ młodych, raczej wątpliwe, ale dobrze robić chociaż takie projekty niż kompletna stagnacja.

 3. “oj pachnie kopalnia” odsuwamy coraz bardziej na pol-wsch inwestycje mieszkaniowe.
  Pani Beato Chawuło, Panie Krzysztofie Peroń vel Solidarna Polska “wafel” Pana Wosia sie lytam jako moeszkaniec ziemi zawiercianskiej nie slaskiej-zaflebiowskiej co z kopalnia? Czy juz mamy sprzedawac mieszkania w Centrum? Wartach? Markowizna? Krymolow?

 4. Tak samo rząd będzie budować mieszkania jak nie przedłużył koncesji poszukiwań złóż Rathdowney. Trzeba było zaprosić ministra Kurtykę i Pana Wosia na konferencję.

 5. Miejsce bardzo dobre. Do “miasta” jak to niektórzy narzekają że odludzie to samochodem ok. 5 minut jazdy. Cisza , spokój. Kiedy utwardzą ten łącznik ok.100m od ul.Dożynkowej do ul. Filaretów (obok dawnej suszarni PGR) ?

  • trzeba mieć samochód, a ile rowerem,?
   w “mieście” to wszedzie blisko i pieszo można dojść do “najważniejszych” miejsc.

 6. Powiem więcej, bez kozery… należy budować nowe obiekty mieszkalne, w zamian starych, już wysłużonych (przecież wszystkie wielkie płyty są lub zaraz będą, po zakładanym w PRL-u, bezpiecznym czasie ich użytkowania). Zamiast na zbrojenia, rząd powinien skierować fundusze na zakup np. betoniarek, nawet mogą być one w technologi stealth, a amerykańskie zakłady zbrojeniowe, tak by nie traciły kontraktu i wujek Sam nie rozpętał wojennej hekatomby, mogą się zwyczajnie przekwalifikować.

 7. Nareszcie właściwa i pożądana dla naszego miasta inwestycja ! Proponuję, aby na tym osiedlu wybudować też jeden lub dwa większe bloki do których przesiedli się chociaż część mieszkańców z Marszałkowskiej , a rudery po nich wyburzy. Powstanie w ten sposób przestrzeń gdzie można będzie rozpocząć budowę nowoczesnego osiedla , sukcesywnie wyburzając resztę tych slamsów. Tego oczekują mieszkańcy Zawiercia i tej dzielnicy panie prezydencie Konarski. Jak ruszy ta zapowiadana budowa osidla w Kromołowie to ma pan nasz głos w następnych wyborach i następną kadencję w kieszeni.

  • skąd to wiadomo? bo ja nie wiem.
   Miasto wybudowało tam trzy budynki i trzy przy Obrońców Poczty Gdańskiej.
   Mam kilku znajomych w UM, ale jakoś od 10 lat nie załapałem się na żadne mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.