zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Rynek pracy w powiecie zawierciańskim: 1752 Ukraińców podjęło pracę w 2018 r.

Wczoraj odbyło się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu pierwsze w tej kadencji posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy.

Jednym z tematów posiedzenia było omówienie aktualnej sytuacji dotyczącej bezrobocia w powiecie. Informacje przedstawił Andrzej Rus, dyrektor PUP.

Zmieniła się struktura bezrobocia w naszym powiecie. Obecnie 58 proc. bezrobotnych to kobiety. Wcześniej te proporcje pomiędzy mężczyznami i kobietami były wyrównane – mówił Andrzej Rus.

W grudniu 2018 r. stopa bezrobocia w powiecie zawierciańskim wynosiła 7,4 proc., w kraju 5,8 proc., w województwie śląskim 4,3 proc. W styczniu 2018 r. wynosiła ona odpowiednio: w powiecie: 9,1 proc., w kraju 6,8 proc., w województwie śląskim 5,3 proc.

W całym kraju wzrasta liczba pracodawców zatrudniających obcokrajowców – przede wszystkim mieszkańców Ukrainy. Z aktualnych danych wynika, że w 2018 r. liczba oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom wyniosła w naszym powiecie 1752 (w latach wcześniejszych było to 200-400 oświadczeń rocznie).

Powiatowa Rada Rynku Pracy wydała pozytywną opinię w sprawie struktury wydatkowania przydzielonych algorytmem środków Funduszu Pracy oraz pozyskanych przez PUP środków FP na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu w 2019 r. Również pozytywnie zaopiniowała m.in. plan szkoleń dla osób bezrobotnych w 2019 r. (szkolenia indywidualne) oraz wniosek Szpitala Powiatowego w Zawierciu dotyczący przyznania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

6 KOMENTARZY

  1. Dziwne, że PUP jeszcze nie tłumaczy swoich sukcesów na język ukraiński – łatwiej ukraińcowi znaleźć pracę niż rodakowi – pełen sukces. Jest na naszym terenie firma co nawet od Polaków wymaga znajomości tego języka -bądź rosyjskiego, gdyż koordynator to imigrant ze wschodu – niewyobrażalne upokorzenie

  2. Tez możesz wyjechać, dajmy na to, do miemiec, jak wielu naszych rodaków. Polacy korzystają zmozliwości pracowania w innych krajach, ale innym by zabronili. Ciekawe. Po drugie, Polacy chętniej zatrudniaja Ukraińców, bo płacą im tyle, na co Ty czy wielu innych by się nie zgodziło.

  3. Wiem, że mogę wyjechać – ale nie chcę (taka dziwna przypadłość-nienormalność). Co do pracowników z Ukrainy to pracowałem z nimi i nie mam zastrzeżeń. Zarabiają więcej od Polaków bo pracują często po 12 h. Ale wymóg językowy ukraiński dla Polaka, aby zgodnie z prawem móc zatrudniać właśnie “sąsiadów z za Buga”, to (niestety) zakamuflowana (bo mogłem się przecież pilnie uczyć ich języka) dyskryminacja. Idea lokalnych terenów aktywności gospodarczej chyba nie miała na celu polepszenia warunków bytowych obcokrajowcom ? Słyszałem też, że są firmy, w których nasi sąsiedzi wystarczy, że przychodzą do pracy i nie mają wyśrubowanych norm, bo pracodawca dostaje na ich zatrudnienie jakieś dotacje od państwa – mam nadzieję, że to wierutne kłamstwo

  4. Pan Rus to dyrektor tylko i wyłącznie z nazwy.. Nie panuje nad tym co się dzieje w urzędzie. Pan Starosta powinien go wyrzucić z pracy. Ukraińcy są lepiej traktowani w Polsce niż rodowici Polacy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.