zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Rodzaje i zastosowania pap bitumicznych

Bitumy jako materiały uszczelniające pozostają znane i stosowane od wieków. Przez lata używano ich przede wszystkim do izolowania obiektów architektonicznych w trudno dostępnych miejscach takich jak dachy i inne skomplikowane w kształcie elementy budowli. Dziś, po wielu badaniach i eksperymentach, wiemy jednak, że bitum bitumowi nierówny. Na początek rozróżnienie materiału należy przeprowadzić ze względu na rodzaj i jakość użytej w jego produkcji ropy naftowej. W dalszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na sposób jej destylacji a także inne czynniki.

W niniejszym przypadku najbardziej interesują nas papy bitumiczne a więc do decydujących o właściwościach surowca składników możemy dodać też modyfikatory, takie jak zmiękczacze oraz wypełniacze. Zaraz obok rodzaju osnów mają one bowiem największy wpływ na specyfikacje i parametry użytkowe poszczególnych pap bitumicznych.

Dzisiejsze papy zrobione z różnej jakości mieszanek bitumicznych rozpoczynają się od modeli typu V13, ewentualnie V60, których osnowy zbudowane są z welonu szklanego. Najczęściej używa się ich w przypadkach, gdy dach nie jest narażony na zbytnie obciążenia. Z drugiej strony mamy do czynienia z naprawdę mocnymi wyrobami opartymi na osnowie z siatki polimerowej. Ich skład chemiczny wzbogacony o polimery i elastomery oraz budowa sprawiają, że cieszą się one wysoką wytrzymałością (między innymi na zginanie na zimno oraz na działanie wysokich temperatur) a także powolnym starzeniem się.

Papy modyfikowane czy papy tradycyjne

Tak zwane papy tradycyjne lub też oksydowane bywają określane najsłabszymi z pap. Rzeczywiście biorąc pod uwagę ich wytrzymałość oraz budulec – typowa papa tradycyjna jest oparta na welonie z tektury – trudno nie zgodzić się z takim stwierdzeniem. W związku z powyższym zastosowanie starszych generacji pap pozostaje dość ograniczone. Możemy pokusić się o ich ułożenie w miejscu nienarażonym na działanie czynników atmosferycznych oraz zmiennych temperatur, chyba że mamy ochotę na częste przeprowadzanie inspekcji pokrycia oraz liczne konserwacje, których z pewnością będzie ono w niedługim czasie wymagać. Jedynym atutem pap pierwszych generacji jest fakt, iż ich cena pozostaje nieco niższa niż w wypadku wyboru papy modyfikowanej.

Papy modyfikowane (zwane też polimeryzowanymi) natomiast stanowią całkowitą odwrotność pap tradycyjnych, jeśli chodzi o możliwości ich zastosowania w budownictwie. Możemy bez trudności zastosować je wszędzie tam, gdzie budynek narażony jest na spotkanie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, a obecne w ich składzie polimery sprawią, że nawet skrajne temperatury i wysoka wilgotność nie będą w stanie ich zniszczyć. Produkty modyfikowane dzielimy ze względu na rodzaj dodanej substancji (na te z elastomerami i te z plastomerami) oraz z racji różnych metod mocowania (na zgrzewalne i niezgrzewalne).

Źródło: Materiał Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.