zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Reforma edukacji w Zawierciu: zbyt wielu uczniów w danej szkole? Samorząd może przenieść całą klasę [AKTUALIZACJA]

Dziś w Szkole Podstawowej nr 6 im. Janusza Korczaka w Zawierciu odbyło się kolejne spotkanie w sprawie reformy edukacji.

Reklama

W spotkaniu wziął udział Prezydent Zawiercia Witold Grim, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorz Kwiecień, p.o. Naczelnika Wydziału Edukacji Maria Utracka oraz Dyrektor SP6 Dariusz Bednarz.

Podczas spotkania przypomniano informacje przekazane podczas podobnych spotkań, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu: do końca marca rodzice mają czas, aby składać deklaracje w przypadku zmiany szkoły, do której będzie chodziło ich dziecko.

Jak podkreślano, deklaracje składają wyłącznie ci rodzice uczniów klas III i VI, którzy chcą, aby ich dziecko zmieniło szkołę podstawową. W przypadku braku zamiaru zmiany szkoły składanie deklaracji nie jest konieczne.

Problem może pojawić się, gdy do jednej szkoły będzie chciało uczęszczać zbyt wielu uczniów.

– Kuratorium Oświaty w Katowicach jednoznacznie stwierdziło, że szkoła dwuzmianowa nie zostanie zatwierdzona. Mamy obawy, że jeśli wszyscy zadeklarujecie, żeby wszyscy kontynuowali naukę w klasie 7. w tej samej szkole i nikt murów szkoły nie opuści (a dojdą kolejne trzy klasy pierwsze), to będzie trzeba zrobić dwuzmianowość, a tej kuratorium nam nie zatwierdzi – mówił Prezydent Witold Grim.

W przypadku zbyt dużej liczby uczniów w jednej szkole (informacje na ten temat będą znane na początku kwietnia, po zakończeniu terminu przyjmowania deklaracji od rodziców), konieczne będzie przeniesienie części uczniów do tych placówek, które będą miały wolne miejsca.

Jak podkreślali prowadzący spotkanie, nie sposób przewidzieć liczby uczniów, jaka ostatecznie trafi do każdej ze szkół. A co jeśli w szkole, do której rodzice zechcą posłać swoje dziecko, nie będzie już miejsca? W takich przypadkach organizatorzy spotkania zachęcali rodziców do samodzielnego podjęcia decyzji w sprawie przenoszenia uczniów do innych szkół. Jak mówili, w ostateczności konieczne będzie arbitralne podjęcie decyzji administracyjnej o przeniesieniu danej klasy do innej szkoły.

– Nikt z nas tego nie wie, jakie kryteria ustalić przy decyzjach w tej sprawie. Z naszej strony jest pełna wola i determinacja, aby nie przenosić klas do innych szkół – mówił Witold Grim.

Prezydent Zawiercia wyszedł ze spotkania około 18:00 i pojechał do Blanowic, gdzie miało się odbyć podobne spotkanie.

W ubiegłym tygodniu podczas spotkań z rodzicami informowano, że – w przypadku chęci zmiany szkoły dla dziecka – deklaracje można składać wyłącznie w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Dziś umożliwiono składanie deklaracji także w szkolnych sekretariatach.

Na początku marca zawierciańskie gimnazja (które od 1 września 2017 roku zostaną przekształcone w podstawówki) przewidują zorganizowanie dni otwartych dla rodziców:
– w czwartek 2 marca o godzinie 17:00 rozpocznie się spotkanie dla trzecioklasistów, szóstoklasistów i ich rodziców w Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki;
– w sobotę 4 marca w Gimnazjum nr 2 im. S. Szymańskiego na 11:00 zaplanowano początek Dnia otwartego dla dzieci i ich rodziców z przedszkoli;
– piątek 3 marca, środa 8 marca i piątek 10 marca to w Gimnazjum nr 2 dni otwarte dla klas III i VI szkół podstawowych i ich rodziców (początek: 17:00).

W Gimnazjum nr 3 termin dnia otwartego zostanie ustalony wkrótce.

5 KOMENTARZY

  1. Toż to czysta kpina z rodziców. Pan Prezydent jak zwykle nieprzygotowany. Kiedy Pan Grim wyznaczy klasy z 6 które przeniesie do gim 2? Czy będzie to 30 czerwca czy 30 sierpnia? a MOze 5 września? A gdzie są plany podziału miasta na obwody edukacyjne? Gdzie wyliczenia ilu uczniów może przyjąć dana szkoła? to wszystko na chaosie budowane zemści się już wkrótce.

  2. To rodzice mają deklarować przeniesienie dziecka i nikt nie mówi, że do g2. Termin składania deklaracji był podany. Obwody dotyczą klas 1, ktore przyjdą do SP.

  3. ANKA: A ilu znasz rodzicow co dobrowolnie zadeklaruja przeniesienie dziecka do innej szkoly? Szykuje sie przymusowe przeniesienie klas do gim 2 i 1 i o to chodzi.

  4. kilku znam, nie wszyscy chcą zostać w “nierozciągliwej 6”. Wykonanie tam I zmiany jest już niemożliwe. RODZIC MA SIŁĘ! decyduje co dla jego dziecka dobre, nie czeka aż ktoś podejmie decyzje za niego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.