zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Referendum w Zawierciu pod znakiem zapytania [ZDJĘCIA]

Dziś odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miasta Zawiercie, która była poświęcona planowanemu referendum. Miało ono dotyczyć opinii mieszkańców na temat budowy kopalni cynku i ołowiu, finansowania z budżetu miasta in vitro oraz bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży do 15. roku życia.

O sprawie pisaliśmy kilkanaście dni temu – więcej informacji TUTAJ.

Przed rozpoczęciem sesji nadzwyczajnej odbyło się dodatkowe posiedzenie Komisji Samorządu i Ładu Publicznego, w trakcie której radni dyskutowali o referendum.

Radna Ewa Mićka mówiła, że mieszkańcy powinni wiedzieć, ile będzie kosztowało referendum i z czego będą musieli zrezygnować, żeby to sfinansować. Radny Zbyszek Wojtaszczyk mówił, że pomysły są populistyczne i mieszkańcy Zawiercia powinni najpierw znać koszt pomysłu.

Chyba robicie to od drugiej strony. Jeśli chodzi o in vitro, najpierw trzeba ustalić, ile rodzin może zostać objętych pomocą – mówiła radna Barbara Kozioł.

Prezydent Zawiercia Witold Grim zapewniał, że takie wyliczenia już powstały.

Mieszkańców Zawiercia w wieku do lat 15 jest 6 482, a w wieku 15-18 – 2 108. Łączna liczba dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat wynosi 8 590. W przypadku bezpłatnej komunikacji dla tej grupy, przychody ze sprzedaży biletów dla ZKM spadną o 39%. Miesięcznie będzie to mniejszy przychód o 78 tys. zł, a w skali roku – 936 tys. zł – mówił Witold Grim.

Małgorzata Benc podkreślała, że skoro ulga nie może być związana z miejscem zamieszkania, tylko obowiązywać będzie na terenie gminy Zawiercie, to nie sposób dokonać dokładnego wyliczenia – na terenie Zawiercia z komunikacji miejskiej korzysta również młodzież z innych gmin.

Przede wszystkim: to dopiero referendum. Poza tym nie widzę strasznego najazdu młodzieży na nasze miasto, raczej chcą wyjeżdżać. To przedwczesne obawy, że z bezpłatnych przejazdów skorzysta dużo więcej młodzieży niż przewidujemy – mówiła z kolei Ewa Mićka.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się sesja nadzwyczajna, uczestniczyło w niej 19 radnych. Jako pierwsza głos zabrała Małgorzata Benc, która złożyła wniosek dotyczący dodania dwóch kolejnych pytań do referendum – w sprawie wprowadzenia „zawierciańskiego becikowego” oraz systemu rowerów miejskich (wniosek jest on dostępny poniżej – pod tekstem).

Możecie to Państwo odrzucić, ale to będzie świadczyło o tym, czy rzeczywiście chcą Państwo dobra dla mieszkańców – mówiła Małgorzata Benc.

Wniosek radnej został odrzucony.

Prezydent Witold Grim mówił, że dla budżetu miasta na 2018 rok znalezienie środków na referendum wymagało ograniczenia innych wydatków.

Konieczne będzie zmniejszenie środków przewidzianych na remont ul. Warzywnej (zaplanowane na ten cel było 90 tys., z tej ulicy zdjęliśmy kwotę 40 tys. zł) z takim zamiarem, że jeśli będą ponadplanowe dochody, te środki wrócą na powyższy cel. Z ul. Bocznej (z dwóch odcinków – red.) zniknie w sumie 90 tys., powstanie jedynie projekt na remont ulicy. Z remontu ul. Brzozowej (300 tys. zł) zdjęliśmy 46 500 zł. Zaoszczędzone środki będą przeznaczone na referendum i na rozbudowę żłobka na Kępie (61 500 zł), da to dodatkowe 75 miejsc w żłobku. Takie działania, że zdejmuje się z czegoś to rutynowe działania samorządowe. Ci, którzy doszukują się w tym polityki, lub bliżej nieokreślonych działań na czyjąś niekorzyść, to jest to błędne myślenie – mówił prezydent Zawiercia.

Michał Myszkowski pytał, czy jeśli zostanie rozbudowany żłobek, to czy w przyszłości będzie można wykonać kolejne dobudowy zwiększające liczbę miejsc. Prezydent powiedział, że zostanie to sprawdzone.

Edmund Kłósek był przeciwny zmniejszaniu inwestycji na rzecz referendum, twierdził że brak realizacji niektórych zadań, np. ulicy Bocznej jest zemstą.

Nie wolno stosować odpowiedzialności zbiorowej. Referendum można przenieść na termin wyborów samorządowych lub referendum konstytucyjne, aby zmniejszyć koszty – mówił Edmund Kłósek.

Panie Radny, był Pan jednym z członków komitetu obywatelskiego, który wnioskowało o referendum we wrześniu, a teraz mówi Pan o kosztach referendum. Pan radny sam sobie przeczy – ripostował Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kaziród.

Głos zabrał również prezydent Witold Grim.

Uważam, że skutecznie realizuję swoje hasło przewodnie, że będę prezydentem wszystkich mieszkańców Zawiercia. Dalekie mi są uczucia rewanżyzmu. Zwracam się do Pana Edmunda Kłóska: proszę nie doszukiwać się tutaj niskich pobudek. Musiałem skądś wziąć pieniądze na referendum – mówił Witold Grim.

Prezydent stwierdził, że szkoda środków miejskich na referendum, które nie jest niezbędnie konieczne.

Barbara Kozioł w dyskusji na temat uchwały w sprawie referendum odczytała oświadczenie komitetu referendalnego.

W imieniu komitetu referendalnego podjęliśmy decyzję o odstąpieniu od przeprowadzenia referendum. Gdybyśmy takiej decyzji nie podjęli, w czerwcu odbyłoby się referendum na wniosek PO, SLD i koalicjantów, a we wrześniu drugie referendum – na wniosek społecznego komitetu referendalnego. Bardzo źle się stało, że PO i koalicjanci przegłosowali swoją uchwałę. Jako komitet referendalny uważamy bowiem, że do czerwca nie da się przeprowadzić skutecznej kampanii informacyjnej. Taka sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby referendum odbyłoby się we wrześniu. Dlatego głosowaliśmy przeciw uchwale podczas sesji 25 kwietnia w wyżej wymienionej sprawie. Nie chcemy generować dodatkowych kosztów dla miasta, dlatego odstępujemy od referendum. Po za tym uchwała, która mówi o dwóch dodatkowych pytaniach, nie ma skutków ekonomicznych – nie ma podanych szczegółów, jeśli chodzi o pozaustrojowe zapłodnienie, nie ma liczby rodzin, nie ma żadnych szczegółów, na podstawie których można wyliczyć koszty. Jeśli chodzi o komunikację miejską, też nie było podanych kosztów tego przedsięwzięcia. Uważamy tę uchwałę za brak kompetencji ze strony PO, SLD i koalicjantów – mówiła Barbara Kozioł.

Jeśli Państwo się z tego wycofują, to ja też wycofam się z inicjatywy wniosku o referendum, ponieważ każdą ze spraw, które pojawią się w referendum, możemy dyskutować tutaj, na radzie – odpowiedziała Małgorzata Benc.

Paweł Kaziród zapytał Prezydenta, czy otrzymał wniosek ze strony komitetu referendalnego, który odczytała Barbara Kozioł. Prezydent Witold Grim zaprzeczył.

Taki wniosek wpłynie po święcie majowym. Nie mogliśmy złożyć tego wniosku ze względu na wyjazdy – mówiła Barbara Kozioł.

Radny Zbyszek Wojtaszczyk bronił radnej.

To jest nagrywane, wszyscy to słyszymy, mówimy to przy mediach i deklarujemy wycofanie się z inicjatywy referendalnej – mówił radny.

Radna Ewa Mićka stwierdziła, że propozycja wycofania się z inicjatywy referendalnej pojawiała się wielokrotnie.

Wasze referendum było bezzasadne, bo referendum ogłoszone przez gminę byłoby zrealizowane szybciej. Teraz musicie się wycofać, bo nie macie innego wyjścia – nie chodzi Wam o żadną oszczędność, tylko wiecie, że Wasze referendum się nie uda – mówiła Ewa Mićka.

Słowa radnej potwierdził Paweł Kaziród.

Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. Komitet referendalny wycofał się z bezsensowego pomysłu. Z drugiej strony udowadnianie sobie błędu też nie ma sensu. Apeluję do wszystkich, abyśmy wycofali się z pomysłu organizacji referendum. Wczoraj w Łazach odbyło się spotkanie z wicemarszałkiem Ryszardem Terleckim, który oświadczył, że będzie robił wszystko, aby kopalnia na naszym terenie nie powstała. W podobnym tonie wypowiedziała się poseł Ewa Malik, a jeden z wiceministrów, który był za budową kopalni, nie jest już w rządzie. Każdy z radnych, który jest w komitecie referendalnym, niech teraz wstanie i złoży oświadczenie woli, że wycofuje się z tej inicjatywy – mówiła z kolei Małgorzata Benc.

Szanowni Państwo, referendum stało się faktem, uchwaliliśmy to podczas minionej sesji. Robimy wariatów z mieszkańców. Proszę nie bawić się w kotka i myszkę kosztem mieszkańców – mówił Paweł Kaziród.

Pomiędzy radnymi Pawłem Kazirodem i Zbyszkiem Wojtaszczykiem wywiązała się krótka i bardzo ostra wymiana zdań.

Jeżeli jest taka sytuacja, jaka teraz zaistniała, to powinniśmy się z tego wycofać – mówił radny Mariusz Golenia.

Jarosław Chłosta podkreślał, że radni powinni wsłuchać się w głos prezydenta Zawiercia.

Chciałbym, żeby mój głos był zapisany – byłem przeciwny jednemu i drugiemu referendum – mówił Jarosław Chłosta.

Paweł Kaziród zaproponował zakończenie dyskusji.

Dziś tej uchwały nie unieważnimy, nie zmienimy. Jeśli Państwo wycofają swój wniosek referendalny w odpowiednim czasie, to zwołamy kolejną sesję. Dziś możemy jedynie głosować w sprawie rozszerzenia głosowania w referendum również o młodzież w wieku od 15 do 18 roku życia (w oryginalnym brzmieniu pytania referendalnego chodziło o młodzież w wieku do 15. roku życia – red.) – mówił Paweł Kaziród.

Przewodniczący Rady Miejskiej złożył wniosek o zakończenie dyskusji – został on przyjęty większością głosów. Po głosowaniu radni głosowali w sprawie rozszerzenia pytania referendalnego. Uchwała w tej sprawie została przyjęta 12 głosami „za” i 7 „przeciw”.

Z nieoficjalnych rozmów z radnymi wynika, że wycofanie wniosku o referendum przez komitet referendalny jest pewne – a jeśli do niego dojdzie, zostanie zwołana kolejna sesja nadzwyczajna Rady Miasta Zawiercie, podczas której najprawdopodobniej zostanie podjęta uchwała o odwołaniu decyzji o referendum.

13 KOMENTARZY

 1. Panie Grim , zdejmiemy troche z pana wymysłów sportu i kasa znajdzie się na wszystko nawet z samego nie użytku publicznego ( stadion ) na którym marnuje się co miesiac ponad 35 tys bez CELU ! + INNE ŚMIECIOWE INWESTYCJE SPORTOWE , bez zdania mieszkańców jest to utrzymywane na niu użytek i proszę się nie zastawiać ze coś tam się dzieje my mieszkańcy wiemy że NIE !!! I ZAORAĆ TO POD JAKIEŚ CENTRUM HANDLOWE LUB WYBIEG DLA KUNDLI CO LUDZIE MAJA W BLOKACH !

  • Posłuchaj „panie” ZERO, piszesz to samo od ładnych kilku lat. Być może twój zasób słów oraz „wiedza” wystarczają tylko na tyle 🙂 Zaoraj to się sam, definitywnie i na zawsze. Bez ciebie świat na milion procent będzie lepszy 🙂 Nie odniosę się do „treści” twojego komentarza ponieważ kompletnie nie znajduję w słowniku człowieka kulturalnego słów dostatecznie obraźliwych by go skomentować.

 2. Pan Kaziród nie zna się na prawie. Rada może odwołać referendum w każdej chwili. Uzależnianie uchylenia uchwały od wycofania wniosku o referendum to wymysł Pana Kaziroda, nie mający żadnego pokrycia w przepisach. Każda sesja Rady od początku kadencji to cyrk na kółkach.

 3. Za szybko to się działo, ale dobrze, że w porę się Państwo Radni zreflektowali.
  Gratuluję odwagi i rozsądku.

 4. Pan Grim, groteskowy „prezydent ” skarcił radnych, że nie wsłuchują się w głosy Stowarzyszenia, czyli kupy cwaniaków z huty i zawierciańskich geszewciarzy z Zawierciańskiej Ośmiornicy, którzy boją się kopalni jak diabeł świeconej wody i robią wszystko by zakonserwować szarą strefę w Zawierciu i dalej bezczelnie, bezkarnie i haniebnie wyzyskiwać pracowników.

 5. Ale to są nasi miejscowi ludzie – znamy ich od lat, głosowaliśmy na nich, wiemy jak awansowali i rozwijali swoje biznesy.
  A ty opluwając nasze środowsko lansujesz firemkę, która nie ma funduszy na budowe kopalni, rozmija się z prawdą mówiąć o zagrożeniach, nie złożyła żadnych wniosków – widać kogo reprezentujesz.

 6. Huta to dopiero zanieczyszczenie i zagrozenie dla srodowiska i to w cetrum miasta…Kopalnia przy tym to sanatorium, nie dajcie sie ludzie oglupic wynajetemu stowarzyszeniu.Swoja droga radni chcieli zrobic referendum w sprawie kopalni…, ktorej nikt jeszcze nie zaproponowal 🙂 Smiac sie, czy plakac… sam juz nie wiem.

  • Kopalni cynku i ołowiu nie da się z niczym porównać. Opierając się na danych z Raportu technicznego wykonanego na przełomie 2014/15 na zlecenie firmy matki w Kanadzie będą
   – odprowadzać 60 mln. m3 wody – 12x więcej niż zużywa powiat,
   – w ciągu 8 lat wytworzą 11,6 mln. ton odpadów poflotacyjnych, 17x więcej niż składuje cały nasz powiat,staw na szlamy będzie miał powierzchnię 150 ha.
   – w ciągu pierwszych 5 lat powstanie lej depresji o promieniu 7 km i obniży się poziom wody w studniach średnio 22m; oczywiście studnie nad złożem zostaną całkowicie osuszone; lej depresji dla poziomu triasowego i czwartorzędowego pokazano na stronie 234 Raportu,
   – będą szkody w nfrastrukturze i obiektach.
   Ponieważ z każdym spotkaniem rosną zasoby, czas wydobycia, liczba zatrudnionych – odpwiedcie sobie o ile więcej odpompują wody, wytworzą odpadów, zwiększy się lej depresji i ilość szód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.