zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Referendum w sprawie kopalni? Rada Gospodarcza przeciwko

Ciąg dalszy tematu referendum w sprawie kopalni cynku i ołowiu w Zawierciu. Dziś w tej sprawie w Urzędzie Miasta Zawiercie spotkała się Rada Gospodarcza przy Prezydencie Zawiercia.

Przypomnijmy, na początku kwietnia grupa mieszkańców Zawiercia, głównie członków lub sympatyków klubu wyborczego Niezależna Alternatywa Wyborcza złożyła do magistratu wniosek o przeprowadzenie w tej sprawie referendum. Radni Rady Miejskiej w Zawierciu (głównie wybrani z list SLD i PO) w ubiegłym tygodniu złożyli własny wniosek dotyczący referendum – do tematu kopalni zaproponowali dodanie dwóch kolejnych pytań: o finansowanie in vitro z budżetu miasta i wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Samorządu i Ładu Publicznego. W ten sposób, jeśli podczas środowej sesji Rady Miasta, radni przyjmą uchwałę w tej sprawie, Zawiercie czeka referendum składające się z trzech powyższych pytań.

Dziś w Urzędzie Miasta w Zawierciu odbyło się spotkanie Rady Gospodarczej, w którym uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”.

Członkowie Rady Gospodarczej pod przewodnictwem Pana Stefana Rotarskiego zajęli oficjalne stanowisko w przedmiocie referendum. Stanowisko Rady Gospodarczej nie pozostawia wątpliwości. W opinii Członków RG organizowanie referendum na terenie Miasta Zawiercie w sprawie budowy kopalni cynku i ołowiu jest działaniem zbędnym i szkodliwym z punktu widzenia interesu mieszkańców naszego miasta. Członkowie RG zaapelowali do inicjatorów referendum – Komitetu Referendalnego by wycofali swoją inicjatywę jako niepotrzebną i wręcz szkodliwą, która działa na korzyść przyszłych, ewentualnych inwestorów kopalni. W opinii wielu przedstawicieli RG inicjatywa referendum ma charakter polityczny. Członkowie Rady podnosili również iż jest to całkowicie niepotrzebny koszt ok. 130 000 złotych, jakie miasto musiałoby wydać na referendum. Co jednak bardzo istotne członkowie komitetu referendalnego nie posiadają potrzebnej wiedzy w sprawie skutków powstania kopalni na terenie miasta. Prezydent Miasta Zawiercie Witold Grim oraz obecni na Sali Członkowie Rady Gospodarczej byli zaskoczeni informacją przekazaną przez Prezesa Stowarzyszenia „Nie dla kopalni Cynku i Ołowiu” iż przedstawiciele grupy referendalnej spotykają się z firmą Rathdowney. Na chwilę obecną trudno powiedzieć czemu ma to służyć – czytamy na stronie internetowej UM Zawiercie.

Zdjęcia: UM Zawiercie

13 KOMENTARZY

 1. Czego się boją, że mieszkańcy pokażą środkowy palec radzie miejskiej i opowiedzą się za budową kopalni, za nowymi miejscami pracy.

   • A ty wiesz XXXX? Guzik wiesz, powtarzasz to co ci PRowcy kładą do łba. Wszystko czym cie straszą, to dane o technologiach i kopalni z Olkusza z przed 20-40 lat.
    Czy możesz sobie obecnie zrobić ocieplenie budynku z technologią użycia płyt azbestowych? Nie, a kiedyś można było. To czemu nie protestujesz przeciwko ocieplaniu domów? Czytaj miedzy wierszami…. To nie o środowisko tutaj chodzi….

    • Niezbyt fortunny przykład. A co do kopalni:Zawiercie leży w strefie kategorii IV promieniowania radiestezyjnego charakteryzującej się b.wysokim szkodliwym promieniowaniem. Mieszkamy na cynku,ołowiu ale i uranie! Otwarcie tej “puszki Pandory” odczuje nie tylko zdewastowane środowisko ale przede wszystkim ludzie.

    • Dane pochodzą z raportu technicznego wykonanego na zlecene Rathdowney Resources LTD opublikowanego w maju 2015 na stronach kanadyjskich.
     Wg niego:
     – czas eksploatacji – 8 lat,
     – będą odprowadzać 60 mln. m3 wody/rok,
     – w tym czasie wytworzą 11,6 mln. ton odpadów poflotacyjnych, powierzchnia osadnika 150 ha,
     – lej depresji w ciągu pierwszych 5 lat o promieniu 7 km – dla poziomu triasowego i podobny dla czwartorządowego (w ksztalcie litery U), itd

  • Wybrane przez mieszkańców Rady już 3 x wypowiedziały się na nie w ostatniej dekadzie. Kanadyjczycy nie podjęl decyzji. Szkoda wydawać 130 000 zł

 2. Niech rada nie pier….. skoro misto jest stac co roku wyrzucac 200 tys. od tak sobie na 2 min w tv z pseudo peletonem , oraz tworzenie wrot do mopsu dla patoli za 310 tys… nie wspominajac o pseudo boiskach i ukladzikach na to i znajomych firemek ………. to czemu my mieszkancy mamy byc przeciwni referendum , niech bedzie , prawda jest taka ze 80% mieszkanców jest za !!! powstaniem kopalni ……. Nawet okrojone place zabaw robia i mieszkancy musza interweniowac ( jak ostatnio , przekret goni przekret , firma skonczyła a tu nie było w cenie maty )

  • Bo SZEKACU referendum nie ma podstaw – do dziś Kanadyjczycy nie zgłosili, że będą budować kopalnię – chcecie ich o to prosić czy może zmusić?
   Gdybyś głosowal za kopalnią dopisz, że ty i twoja rodzina do 7-ego pokolenia zpbowiązujecie się 50% swoich dochodów przeznczać na pokrycie strat a w weekendy będziecie charytatywnie rekultywowali tereny po kopalni i rejony składowisk.

 3. Woda dla 4 gmin jest ze zbiorników 454, 326 i 327 – a ujęć jest klkadziesiąt – nie tylko Parkoszowice. Woda zniknie w studniach nad złożami. W promieniu kilku-kilkunastu km (zależnie od czasu odprowadzania wody) i będzie się obniżala śr. o 22 m w ciągu 5 lat (i więcej jeśli będą pompować dłużej).

 4. Woda dla 4 gmin jest ze zbiorników 454, 326 i 327 – a ujęć jest klkadziesiąt – nie tylko Parkoszowice. Woda zniknie w studniach nad złożami. W promieniu kilku-kilkunastu km (zależnie od czasu odprowadzania wody) i będzie się obniżala śr. o 22 m w ciągu 5 lat (i więcej jeśli będą pompować dłużej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.