zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

KP Warta Zawiercie: “W odpowiednim czasie klub wyda stosowane oświadczenie”. ŚZPN: “Potępiamy wszelkie formy rasizmu, ksenofobii, homofobii, antysemityzmu oraz nienawiści i przemocy”

W poniedziałek 29 marca prezydent Zawiercia Łukasz Konarski na swoim profilu na Facebooku zamieścił informację, dotyczącą incydentu, jaki miał miejsce podczas sobotniego meczu pomiędzy KP Wartą Zawiercie i Gwarkiem Ornontowice. Zgodnie z treścią posta, grający w zawierciańskim klubie brazylijski piłkarz Italo Santana Ferreira był w trakcie spotkania obrażany z powodu swojego koloru skóry, m.in. przez sędziego. Postanowiliśmy dowiedzieć się, jakie jest w tej sprawie stanowisko Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz KP Warty Zawiercie.

Przypomnijmy treść posta:

Nie dla rasizmu!  Emocje związane z piłką nożną nie tłumaczą sobotnich wydarzeń, podczas meczu KP Warta Zawiercie i Gwarka Ornontowice. W barwach zawierciańskiego klubu występuje m.in. Brazylijczyk Italo Santana Ferreira. W trakcie spotkania piłkarz był obrażany ze względu na kolor skóry. Po końcowym gwizdku nie wytrzymał, ale na szczęście został powstrzymany przez kolegę z drużyny, co widać na nagraniu. Jakby tego było mało – podczas przejścia do szatni – sędzia spotkania wskazał na Italo i powiedział „ten czarny”. Arbiter tłumaczył później, że chodziło mu o „identyfikację danego zawodnika”… Stanowczo protestuję przeciwko takim zachowaniom, które nie mają nic wspólnego ze sportową rywalizacją. Liczę na to, że sprawie przyjrzy się Śląski Związek Piłki Nożnej – napisał na swoim profilu na Facebooku prezydent miasta Łukasz Konarski.

Zapytaliśmy Śląski Związek Piłki Nożnej, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.

Informujemy, że Śląski Związek Piłki Nożnej potępia wszelkie formy rasizmu, ksenofobii, homofobii, antysemityzmu oraz nienawiści i przemocy. W związku z sytuacją, która miał miejsce 27 marca podczas meczu rozgrywek Zina IV liga – Grupa I: KP Warta Zawiercie – GKS Gwarek Ornontowice, dokładnym rozpoznaniem incydentu zajmuje się Komisja Dyscypliny Śląskiego Związku Piłki Nożnej, która jest niezależnym organem jurysdykcyjnym. Najbliższe posiedzenie w/w Komisji zaplanowane jest na 1 kwietnia (czwartek) – informuje Jerzy Dusik, przewodniczący Komisji Medialnej Śląskiego ZPN.

Poprosiliśmy również klub Warta Zawiercie o ustosunkowanie się do sytuacji.

W odpowiednim czasie Klub wyda stosowane oświadczenie – odpowiada Łukasz Kłosowski, wiceprezes zarządu KP Warta Zawiercie.

O postanowieniach, podjętych na posiedzeniu Komisji Dyscypliny ŚZPN poinformujemy już wkrótce.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
Fot.: Facebook/Łukasz Konarski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.