zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Raport prezydenta Zawiercia z 2 lat kadencji. Zobaczcie, które inwestycje w mieście to efekt wniosków o dotacje złożonych w kadencji Witolda Grima

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski na swoim Facebooku, a także na Facebooku Miasto Zawiercie i na stronie Urzędu Miejskiego w Zawierciu opublikował raport podsumowujący minione 2 lata. Ile z wymienionych działań to efekt obecnej, a ile poprzedniej kadencji?

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski w podsumowaniu 2 lat swojej kadencji wymienił w mediach społecznościowych szereg inwestycji.

Na czerwono zaznaczyliśmy inwestycje rozpoczęte lub zainicjowane w trakcje kadencji Witolda Grima. Na zielono – w trakcie kadencji Łukasza Konarskiego.

Zachodnia obwodnica Zawiercia

Tzw. zachodnia obwodnica Zawiercia, czyli droga łącząca rondo koło Villa Verde, rondo koło McDonald’s i rondo na ul. Obrońców Poczty Gdańskiej to droga, której budowa rozpoczęła się w trakcie kadencji prezydenta Ryszarda Macha. W trakcie kadencji prezydenta Witolda Grima wybudowano odcinek od skrzyżowania z ul. Podmiejską do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego i około 900-metrowy fragment całej długości nowej drogi od ronda przy nowo otwartym McDonald’s w kierunku ul. Obrońców Poczty Gdańskiej.

Obecny włodarz Zawiercia Łukasz Konarski doprowadził do budowy drugiej połowy odcinka obwodnicy od ronda przy McDonald’s do ronda na ul. Obrońców Poczty Gdańskiej, a także ronda na ul. Obrońców Poczty Gdańskiej. Przygotowanie dokumentacji na budowę ronda zlecono w trakcie kadencji Witolda Grima.

Trasy rowerowe

Jeśli chodzi o kilometry nowych tras rowerowych powstałych w ramach projektu “Budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą Bike&Ride oraz wdrożenie systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (DIP) w Zawierciu”, to dotacja na ten cel została pozyskana przez poprzedniego prezydenta Zawiercia Witolda Grima. Wniosek o dotację w wysokości 9,6 mln zł na ten projekt został złożony w sierpniu 2018 r.

Remont Pałacyku Szymańskiego (Biblioteka Zawiercie)

Wniosek o dotację na “Kompleksową rewitalizację osiedla TAZ w Zawierciu – etap I” (budynek dawnej Willi Dyrektora TAZ w Zawierciu ul. Szymańskiego)” złożono w marcu 2017 roku, umowę z Urzędem Marszałkowskim podpisano w maju 2018 roku, a w sierpniu 2018 roku ogłoszono przetarg na wykonanie tej inwestycji. W czasie kadencji prezydenta Witolda Grima.

Witold Grim był prezydentem Zawiercia w latach 2014-2018, Łukasz Konarski jego zastępcą w latach 2014-2017.

Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu

Wniosek o dotację na projekt o nazwie “Modernizacja i adaptacja zdegradowanego budynku dawnej łaźni na osiedlu TAZ w Zawierciu (budynek przy ul. Bohaterów Westerplatte 2 w Zawierciu)” został złożony w marcu 2017 roku, w trakcie kadencji prezydenta Witolda Grima, gdy Łukasz Konarski był jeszcze zastępcą prezydenta.

Mieszkania Wspomagane/Wspierane MOPS Zawiercie oraz Klub Seniora

Mieszkania wspomagane i Klub Seniora znajdują się w budynku przy ul. Niedziałkowskiego 22. Wniosek o dotację na kwotę niespełna “Rewitalizację zdegradowanego budynku na osiedlu TAZ w Zawierciu w celu adaptacji na mieszkania wspomagane i chronione” został złożony w listopadzie 2015 roku, w trakcie kadencji prezydenta Witolda Grima. Łukasz Konarski był wówczas jego zastępcą.

Remont przejścia podziemnego między ul. 3 Maja a Towarową

Inwestycja zainicjowana i wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego.

Remont basenu OSiR Zawiercie

Inwestycja zainicjowana i wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego.

Nowy plac zabaw w Parku Kościuszki

Wniosek o dotację na projekt “Aktywna przestrzeń miejska – bulwary Zawiercia” obejmuje prace w ramach przestrzeni parku im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu tj.: renowacja wiaty, ławki, konstrukcji i balustrad mostków, zieleń, wymiana nawierzchni chodników, plac zabaw” został złożony w trakcie kadencji Witolda Grima.

Witold Grim był prezydentem Zawiercia do listopada 2018 roku. Łukasz Konarski był jego zastępcą od 2014 roku do listopada 2017 r.

Nowe urządzenia na placu zabaw w Parku Mickiewicza

W trakcie kadencji Witolda Grima został złożony wniosek o dotację na projekt “Aktywna przestrzeń miejska – bulwary Zawiercia – Park Mickiewicza”.

15 nowych autobusów ZKM Zawiercie

W 2017 roku, w trakcie kadencji Witolda Grima, został złożony wniosek o dotację na 6 autobusów midi i 9 pojazdów mini. Autobusy zostały dostarczone do Zawiercia na początku kadencji Łukasza Konarskiego.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy OSP KSRG Żerkowice

Inwestycja zainicjowana i wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy OSP Marciszów

Inwestycja zainicjowana i wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego.

Remont ulicy Kromołowskiej

W marcu 2018 roku, w trakcie kadencji prezydenta Witolda Grima, został ogłoszony przetarg na remont ulicy Kromołowskiej na odcinku od ul. Norwida do ul. Snopkiewiczówny – około 250 metrów.

W sierpniu 2019 roku, w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego, został ogłoszony przetarg na remont ulicy Kromołowskiej na odcinku od ul. Snopkiewiczówny do ul. Wiosny Ludów – około 600 metrów.

Remont ulicy Dojazd

Inwestycja zainicjowana i wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego.

Przebudowa ulicy Polskiej

Inwestycja wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego. Dokumentacja projektowa została przygotowana w trakcie kadencji Witolda Grima.

Remont ulicy Piastowskiej

Inwestycja zainicjowana i wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego.

Przebudowa ulicy Wyszyńskiego

Inwestycja w części wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego. Przetarg na przebudowę odcinka “B” ul. kard. Stefana Wyszyńskiego został ogłoszony w marcu 2018 r., w trakcie kadencji Witolda Grima.

Rozbudowa ul. Żwirowej

Inwestycja zainicjowana i wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego.

Remont chodnika przy ul. Staromiejskiej – po stronie numerów parzystych

Inwestycja zainicjowana i wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego.

Remont chodnika przy ul. Kresowej – po stronie budynków z numerami nieparzystymi

W trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego ogłoszono przetarg na remont chodnika przy ul. Kresowej po stronie budynków z numerami nieparzystymi.

W roku 2016, w trakcie kadencji Witolda Grima, ogłoszono przetarg na wykonanie remontu chodnika przy ul. Kresowej po stronie budynków z numerami parzystymi.

Remont chodnika przy ul. Stalowników

Inwestycja zainicjowana i wykonana w trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego.

Remont chodnika przy ul. Sienkiewicza – po stronie numerów nieparzystych

W trakcie kadencji prezydenta Łukasza Konarskiego zlecono remont chodnika przy ul. Sienkiewicza w Zawierciu na odcinku między ulicami Równą i Polską – chodnik po stronie budynków z numerami nieparzystymi.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

24 KOMENTARZE

 1. A więc wszystkie wielomilionowe inwestycje to za prezydenta Grima . Natomiast pijar , zaklamywanie rzeczywistosci to wyraznie Prezydent Konarski lepszy . Chyba mam dobre informacje ze nad pijarem Konarskiego pracuje 6 etatowy wydzial komunikacji społecznej ?

 2. a jakie spektakularne sukcesy w SAG? za Pana Macha P.Grima P.Konarskiego praca podatki do miasta konsumpcja., w/w inwestycje super sa wazne ale w innych miastach robione to jest od tzw”strzala” a u Nas wyrasta to do rangi lotu w kosmos. Co z inwestycjami co z promocja inwestycyja i turystyczna Zawiercia i powiatu. Kto jest za to odpowiedzialny na poziomie miasta i powiatu……milego dnia

 3. A tak z innej beczki, czy p. Miłosz Lagiewka to nie wychowanek p. Konarskiego? Był w radzie młodzieżowej w poprzedniej kadencji . Dziwne Miłosz anty PiS , Łukasz z PiS .

 4. Chodniki powinny być celem pobocznym, a nie głównym. Dodatkowo, niektóre z nich są wymieniane z dobrych (ewentualnie do drobnych napraw), na całkiem nowe – sztos ( miasto dobrych połączeń – na pieszo i boso)

  • Pan Konarski nawet w raporcie przywłaszczył sobie nie swoje zasługi. Ten typ tak ma. Gdy spojrzeć na program wyborczy to już tak kolorowo nie jest. Za dużo się gruszek na wierzbie naobiecywało. Gdzie jest rozwój SAG? Co robi Pani Mikuła? Kpi czy o drogę pyta? Poważni inwestorzy idą do Tucznawy, Myszkowa kompletnie omijając Zawiercie. Gdzie jest reklama SAG Zawiercie co najmniej taka jak SAG Sosnowiec? Czy my czekamy aż spadnie inwestor jak manna z nieba nic nie robiąc? Jak tak dalej pójdzie to obudzimy się z ręką w nocniku, a poważni inwestorzy będą w Tucznawie, Myszkowie. Pani Mikuła pobudka, do roboty.

  • Jedno trzeba oddać panu Konarskiemu: specjalistów od kreowania wizerunku ma więcej niż wszyscy poprzednicy razem wzięci. No i ten Kubuś!

 5. Pan Konarski nawet w raporcie przywłaszczył sobie nie swoje zasługi. Ten typ tak ma. Gdy spojrzeć na program wyborczy to już tak kolorowo nie jest. Za dużo się gruszek na wierzbie naobiecywało. Gdzie jest rozwój SAG? Co robi Pani Mikuła? Kpi czy o drogę pyta? Poważni inwestorzy idą do Tucznawy, Myszkowa kompletnie omijając Zawiercie. Gdzie jest reklama SAG Zawiercie co najmniej taka jak SAG Sosnowiec? Czy my czekamy aż spadnie inwestor jak manna z nieba nic nie robiąc? Jak tak dalej pójdzie to obudzimy się z ręką w nocniku, a poważni inwestorzy będą w Tucznawie, Myszkowie. Pani Mikuła pobudka, do roboty

 6. Zawiercie otrzymało duże dofinansowanie do budowy węzłow przesiadkowych i dróg rowerowych, czy są to optymalnie wybrane i wykonane trasy? Sam korzystam z roweru jeżdżąc po okolicy i dołaczę się do tych osób na forum które są zaniepokojone dopuszczonym ruchem samochodowym na drogach rowerowych. Proszę o odpowiedż, czy są to drogi dojazdowe do działek w dzielnicach Kromołów i Skarżyce?Czy jest to droga rowerowa, z wydzielonymi pasami ruchu dla rowerów? Gdzie jest zachowane bezpieczeństwo rowerzystów, jeżeli na scieżke można wjechać ciężkim samochodem dla dojazdu do posesji. W uzasadnieniu celu projektu na tablicy informacyjnej napisane że jest to budowa ścieżek rowerowych. Parametry takich dróg (ścieżek) opisane są ściśle w przepisach o ruchu drogowym, taka droga posiada wydzielone pasy tylko dla rowerów
  Pytanie do pierwszych autorów wniosku o dofinansowanie, Czy trasa przez ul. Wygon do Pomrożyc jest to pierwotny przebieg ścieżki rowerowej, czy trasa miała mieć inny przebieg?

  • Trzeba urzędnikom wytłumaczyć, że budowa ścieżki rowerowej nie polega na postawieniu znaku drogowego z rowerem i namalowanie roweru na jezdni.
   Powinna być cała sieć ścieżek, tak aby można było bezpiecznie pojechać do Łaz, Poręby, Myszkowa, Ogrodzieńca i innych okolicznych miejscowości.

   Wybudowano (czyli wyasfaltowano) ścieżkę rowerową przez lasek za ul. Miejską (za pizzerią Las), a tam akurat przyjemnie się jeździło i była utwardzona dróżka. Za to po przecięciu drogi w stronę Basenu w Blanowicach już nie ruszono, a tam wąska ścieżka, piaski, konary…

 7. Prezydent Konarski w piękny sposób zakończył inwestycje które nie zrobił Pan Grim, a na dodatek jeszcze tyle nowych wykonał . To jest oczywiste, że Prezydent Konarski jest bardzo pracowity i czuje co dla naszego Zawiercia jest potrzebne. Efekt jego pracy jest widoczny, nie to co kiedyś, dużo gadaniny, a nic z tego nie wynikało, Liczy się efekt końcowy.

 8. Normalnie się uśmiałem z budowy ścieżek rowerowych, Pan X, może zrobił max 3 km, reszta to zabranie chodnika!!! A nie budowa ścieżki rowerowej jak kilku dzielnicach.
  To nie jest budowa

 9. Budowa tych ścieżek rowerowych nadal nie zmieniła sytuacji braku mozliwosci bezpiecznego poruszania się rowerzystów w obrębie zabudowy miasta. Odnowiono ścieżkę, która już tak naprawdę istniała, położyli asfalt w środku lasu ( kto tak robi w XXI wieku?), wyasfaltowano całkiem niezłe drogi gruntowe i szutrowe, umożliwiając tym samym bezproblemowy ruch samochodów po tych drogach ku trwodze rowerzystów. Naprawdę o takie ścieżki dla rowerzystów chodziło? Rowerzyści jak jeździli w mieście po ruchliwych ulicach lub chodnikach dla pieszych, tak nadal po nich jeżdżą. Takie ścieżki tylko w Zawierciu.

  • A ja tu się doszukałem wypowiedzi naszej wielkiej pani ą ę przewodniczącej . Bo skoro szukamy tu ważnych osób to chyba można .Pani ą ę chyba lubi sobie pogadać anonimowo? No skoro uważa się że sam pan Konarski tu pisze to może niech administrator sprawdzi resztę zawierciańskich wieszczy. Bo używają różnych kategoriach. Typu powiatowy czy Mieszko. A nie zwalają na prezydenta. .

  • jo walcza tylko o kuniki i klace aby mioly poidelka wescie sie lodymnje….no….wiycie co….a co tam.mota w tym Zowierciu to wasa sprowa jo walcylem i poidelka i ciula z trgo bylo i bydzie. ps o male zwiezocky tys walce.
   Zowiercie mota costa wybraly i tylu w tymacie

 10. Taki remont ul. Łośnickiej i ścieżki rowerowej nie zaplanowano od huty do Kromołowa a jechać tam bezpiecznie nie bardzo jest jak. To samo ulica Kolorowa w Łośnicach od Wart (ul. Kromołowska) byłby doskonały skrót zamiast jechać przez Kromołów czy koło SP5 i w stronę ulicy Piłsudskiego zataczać duże koło. Wystarczy wyrównać i posypać szlaką której tam obok leżą tysiące ton. Czy to taki duży koszt ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.