zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Ranking użłobkowienia gmin. Kto jest liderem powiatu zawierciańskiego?

Międzykomunalna Spółka Akcyjna Municipium z Warszawy, wydawca Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” i autor m.in. corocznego rankingu zamożności gmin opracował po raz pierwszy ranking użłobkowienia gmin.

Nasz ranking oparty jest na wskaźniku liczby dzieci do lat 3 objętych opieką żłobkową lub przedszkolną w stosunku do całkowitej liczby dzieci w wieku od 1 do 3 lat na terenie gminy. Uwzględnione zostały dzieci w żłobkach, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, punktach przedszkolnych i zespołach przedszkolnych w wieku 3 lata lub mniej. Absolutnymi liderami są dwie gminy podwarszawskie: Michałowice i Józefów oraz gmina wiejska Branice w woj. opolskim. We wszystkich trzech odsetek dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką żłobkową lub przedszkolną przekracza 70 proc. Wśród gmin z wysoką pozycją w rankingu znajdujemy jeszcze wiele gmin podmiejskich z największych aglomeracji, zwłaszcza warszawskiej, wrocławskiej i poznańskiej. Z dużych miast wyróżniają się Opole i Koszalin ze wskaźnikami przekraczającymi 60 proc. – Jeszcze 10 lat temu głównym i głośno dyskutowanym problemem była dostępność przedszkoli. Wskazywano, że wskaźniki przedskolaryzacji należą w Polsce do najniższych w Europie. Byłoby wielką przesadą stwierdzić, że problem mamy już z głowy. Nadal jest kilkaset gmin, w których nie ma ani jednego przedszkola albo choćby punktu przedszkolnego prowadzonego przez samorząd – pisze we wstępie do rankingu prof. Paweł Swianiewicz. Jednak odsetek dzieci korzystających z opieki i edukacji przedszkolnej jest dziś nieporównanie wyższy. Jeszcze w 2005 roku do przedszkola chodziło zaledwie 40 proc. czterolatków, w 2014 roku – już prawie 75 proc. – czytamy w opisie rankingu.

Najwyżej uplasowaną gminą z powiatu zawierciańskiego są Łazy – znalazły się one na 40. miejscu (wynik: 40,541). Zawiercie znalazło się na 121. miejscu (35,375), następna jest Poręba (160. miejsce z wynikiem 29,082), Kroczyce (177. lokata, wynik – 29,114), Ogrodzieniec (257. pozycja; 23,438), Szczekociny (273. miejsce; 22,967) i Pilica (315.; 20,988). Stawkę zamyka Żarnowiec (835. miejsce; wynik – 16,058), Irządze (1127.; 11,765) i Włodowice (1284.; 9,091).

Autorami rankingu są: Paweł Swianiewicz, profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego; Julita Łukomska, adiunkt w tym samym zakładzie.

Źródło: MUNICIPIUM SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.