zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Radny: “Ja, Panie prezydencie, straciłem do Pana zaufanie”. Po 20-minutowej przerwie zagłosował za wotum zaufania

Za nami jedna z najważniejszych w ciągu roku sesji Rady Miejskiej w Zawierciu. Dziś głosowano w sprawie wotum zaufania dla prezydenta Zawiercia, a także absolutorium za wykonanie budżetu.

Wotum zaufania to istniejąca od niespełna 3 lat praktyka w samorządzie. Włodarze gminy muszą raz do roku otrzymać wotum zaufania od rady gminy. Jeśli radni nie udzielą wotum zaufania wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi dwa razy pod rząd (czyli przez dwa lata pod rząd, rok po roku), to mogą (ale nie muszą) podjąć uchwałę o rozpisaniu referendum w sprawie odwołania danego włodarza gminy. Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski nie otrzymał wotum zaufania w 2019 roku (więcej informacji TUTAJ). W 2020 roku, mimo iż wielu radnych (w tym przewodnicząca Beata Chawuła, która mówiła, że “wotum zaufania nie należy się prezydentowi) zagłosowało “za” i udzieliło prezydentowi wotum (więcej informacji TUTAJ).

Wychwalanie w trakcie raportu o stanie gminy

Przed głosowaniem sprawie wotum zaufania odbyła się dyskusja nad raportem o stanie gminy. W jej trakcie mieszkańcy miasta, którzy wcześniej zgłosili się do zabrania głosu (i poparli to podpisami 50 mieszkańców) w trakcie sesji mogli zadawać pytania dotyczące raportu. Do udziału w debacie o raporcie o stanie gminy zgłosiło się 10 osób. Uczestnikami debaty byli np. członkowie działającej przy prezydencie miasta Zawierciańskiej Rady Seniorów, a także uczestnik finansowanej ze środków miejskich Szkoły Liderów. W swoich wypowiedziach niemal wszyscy dziękowali prezydentowi Zawiercia i chwalili jego działania (np. wybudowanie ścieżek rowerowych, co jest projektem z prawie 10 mln zł dotacji pozyskanej na podstawie wniosku złożonego w trakcie kadencji prezydenta Witolda Grima lub też budowę tężni solankowej, do której budowy przygotowania rozpoczęły się również za poprzednika).

Przewodnicząca osiedla Żerkowice Anna Domagała zapytała o to, jaki jest dalszy los zarządów osiedli, w których unieważniono wybory.

Te uchwały rady, jeżeli chodzi o unieważnienie wyborów trochę zamieszały nam w funkcjonowaniu – mówił Łukasz Konarski.

Prezydent powiedział, że “zastanawiamy się nad nowym podziałem administracyjnym osiedli“. Zmianie miałyby ulec granice osiedli, aby “była współmierność pomiędzy liczbą mieszkańców, a działaniem“.

Jeden z uczestników zapytał również o Miejski Ośrodek Kultury. Prezydent Zawiercia powiedział, że planuje program edukacyjny, w którym będzie brała również Galeria Stara Łaźnia.

Do każdego z pytań prezydent Zawiercia był świetnie przygotowany (do tej pory, podczas poprzednich sesji, na każde pytanie odpowiadał “proszę mojego pracownika o odpowiedź na pytanie”).

Radni pytali i bronili prezydenta

Po wypowiedziach mieszkańców głos zabrali radni.

Jeżeli chodzi o duże inwestycje, to są to inwestycje zapoczątkowane w trakcie poprzedniej kadencji – powiedziała radna Ewa Mićka.

Radna, które dyscyplinarnie została zwolniona z RPWiK w listopadzie 2019 roku (niedawno została podpisana ugoda z RPWiK, radna nie wróciła do pracy w Wodociągach), podkreślała, że “są również mieszkańcy, którym nie podoba się jak Pan rządzi i jak Pan traktuje mieszkańców“.

Przy reklamowaniu tężni, Pan prezydent mimochodem zareklamował jedną z pizzerii w Zawierciu. Czy Pan będzie firmował swoim autorytetem również innych przedsiębiorców? O to chodzi, żeby wszystkich traktować jednakowo – pytała Ewa Mićka.

Dziękuję za Pani radnej za te słowa. Tak naprawdę pokazują, co tutaj się dzieje. Jeżeli chodzi o kontynuację, to ja nigdy nie odmawiałem, tak naprawdę też się czuję kontynuatorem działań mojego poprzednika, Pana Witolda Grima – mówił prezydent Łukasz Konarski.

Głos zabrał również radny Dariusz Kurek, który został zatrudniony w trakcie obecnej kadencji prezydenta w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zawierciu.

Z dotychczasowych prezydentów nikt tyle nie zrobił, co prezydent Łukasz Konarski – powiedział Dariusz Kurek.

Posłuchajcie tego, co mówił radny:

_

Również radny Zbyszek Wojtaszczyk (członek jego najbliższej rodziny jest kierownikiem w jednym z obiektów OSiR-u) bronił prezydenta Zawiercia. Podkreślał, że decyzja o wyemitowaniu obligacji przez Łukasza Konarskiego była dobrą decyzją.

Radny Michał Myszkowski mówił do radnego Dariusza Kurka, że “drogi i chodniki robili również inni prezydenci“. Z kolei radny Kurek odpowiedział radnemu Myszkowskiemu.

Ja wiem, że każdy z poprzedników robił to samo, ale każdy z poprzedników miał zaczęte inwestycje i robił, a Ty mówisz cały czas, że prezydent nie robi, że prezydent cały czas źle, że się odnosi. Ty cały czas jesteś niezadowolony, co sesja mówisz jedno i to samo. Cały czas mówisz o prezydencie, że cały czas coś źle robi, raz tylko słyszałem dobre słowo, jeżeli chodzi o jedną inwestycję, ale cały czas jesteś niezadowolony – stwierdził Dariusz Kurek.

Przewodniczący sesji Tomasz Pacia prosił o wyjaśnienie sprawy pomiędzy radnymi poza sesją.

Prezydent Zawiercia mówiąc o tężni solankowej powiedział, że “każdy rzuca mnóstwo pomysłów, problem jest, żeby je zrealizować“. Łukasz Konarski mówił również o planach przebudowy sali widowiskowej MOK-u – będzie w nim mniej miejsc siedzących, ale będą szersze z większą ilością miejsca na nogi.

Nagła przerwa i zmiana stanowiska radnego

Po zakończeniu dyskusji nad raportem o stanie gminy Tomasz Pacia, który pełnił funkcję przewodniczącego sesji ogłosił 20 minut przerwy. Po jej zakończeniu odbyło się głosowanie w sprawie wotum zaufania dla prezydenta Zawiercia.

W głosowaniu w sprawie wotum zaufania 11 radnych zagłosowało “za” (Mariusz Borzęcki, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Henryk Mól, Tomasz Pacia, Paulina Pietras, Przemysław Trepka, Justyna Wesołowska i Zbyszek Wojtaszczyk), a 3 “przeciw” (Edyta Grzebieluch, Ewa Mićka i Michał Myszkowski).

Wynik głosowania skomentowała radna Ewa Mićka.

Chciałabym wyjaśnić wszystkim mieszkańcom, co właśnie się wydarzyło. Być może nie wszyscy wiedzą, że aby prezydent mógł otrzymać wotum zaufania, “za” musi zagłosować większość bezwzględna składu rady miejskiej, czyli 11 radnych, będących przedstawicielami mieszkańców, którzy w imieniu swoich wyborców oceniają działania prezydenta. W czasie dyskusji nad stanem gminy Pan Radny Henryk Mól wykazał swoją negatywną ocenę działań podejmowanych przez prezydenta, a wręcz zdeklarował brak zaufania i brak akceptacji tych działań… i w związku z tym informuje wszystkich, że nie podniesie ręki za poparciem wniosku. Przed samym głosowaniem, wiceprzewodniczący rady miejskiej Pan Tomasz Pacia, zarządza 20 minut przerwy. Wszyscy mamy świadomość, że jeżeli radny Henryk Mól, nie zagłosuje “za”, prezydent nie uzyska wotum zaufania. Wiedzą o tym radni, wie prezydent. Gra jest o wysoką stawkę. Przerwa się przedłuża… To, co odbywa się w kuluarach pozostanie zapewne tajemnicą. Po przerwie wszyscy jesteśmy świadkami szybkiej zmiany zdania Pana radnego, w głosowaniu popiera prezydenta dając mu brakujący jedenasty głos. Uważam, że każdy może zdanie zmienić, ale jeżeli zmienia go w takiej kwestii i w tak krótkim czasie, to z szacunku do swoich wyborców powinien tę decyzje uzasadnić. Cała ta sytuacja pokazuje słabości urzędu prezydenta, który nawet, w takiej sprawie nie potrafi zmobilizować swoich koalicjantów. Ocenę zachowania Pana radnego Henryka Móla pozostawiam wszystkim jego wyborcom. Pozostaje nam jedynie poczekać, a niedługo dowiemy się jak była stawka za ten głos poparcia, może praca dla kogoś z rodziny? – powiedział radna Ewa Mićka.

Radny Henryk Mól zaoponował wobec słów radnej Mićki.

– Pani radna, ja nie chciałbym, żeby ktoś, jak Pani ma miejsce pracy dla moich dzieci, to bardzo chętnie skorzystam, ale na innych warunkach, nie na warunkach że “coś za coś”. Także mówię to, co myślę i proszę o to, żeby rozpocząć współpracę. To nie jest sztuka, że coś się będzie walić, jak mamy dbać o miasto – mówił radny Henryk Mól.

Przewodniczący Tomasz Pacia dodał, że radna Ewa Mićka “powinna się powstrzymać od komentarz odnośnie sposobu głosowania innych radnych”.

Panu Henrykowi, mam nadzieję, że niedługo się spotkamy i porozmawiamy, chciałbym też gorąco podziękować – powiedział prezydent Zawiercia.

W sprawie absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok “za” zagłosowało 11 radnych (Mariusz Borzęcki, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Henryk Mól, Tomasz Pacia, Paulina Pietras, Przemysław Trepka, Justyna Wesołowska i Zbyszek Wojtaszczyk), a 3 wstrzymało się od głosu (Edyta Grzebieluch, Ewa Mićka i Michał Myszkowski).

Paweł Kmiecik
redakcja@zawiercianskie.pl

25 KOMENTARZY

 1. Opozycja skamle, a gdzie jej przedstawiciele???? Tylko trzech? Reszta gdzie? Tak podchodzi do swoich obowiązków względem mieszkańców?!

 2. Dokładnie. W Radzie miasta nie powinny być osoby zatrudnione w spółkach Miasta Zawiercie gdyż mogą przestać być niezależni. Raczej mało kto w Zawierciu ( mieście o dużym wskaźniku bezrobocia zagłosuje przeciwko pracodawcy.

 3. A po co mają uczestniczyć w cyrku Konarskiego , ciekawe co obiecał Konarski Mólowi ?? za zmianę zdania .

 4. Czy radny Pacia współpracuje z urzędem i w jakiej formie ?? Gdyby nie przerwa zarządzona przez Pacie Konarski by poległ mimo wyreżyserowanych pytań i odpowiedzi.

 5. WIELKI SZACUNEK DLA PANI RADNEJ EWY MIĆKA, na miejscu radnego Mola natychmiast złożyłbym mandat radnego. Wystąpienia seniorek i całej reszty mieszkańców to istna parodia. Wstyd że aż 11 radnych tak włazi bez mydła. Tylko tacy radni jak Pani Ewa powinni być radnymi. Wypowiedź prezydenta potwierdziła właściwie myślenie radnej.

  • O jakim szacunku jest mowa???? Pani Ewa jest przewrotna. Jak głosowała i jak się zachowała po otrzymaniu koryta w WODOCIĄGACH za panowania poprzednika. Wszystko było OK a Sesja wyglądała ja rodzinna sielanka. Żadnych pytań i pełna radoś przy zatwierdzaniu głupich projektów. Powinna się wstydzić, ale czy potrafi ???????

   • aa, czyli lepsze kłótnie na sesji? czy nie lepiej dogadywać się i wspólnie coś zrobić tylko ciągle się spierać? typowe polactwo..
    Krytyka jest potrzebna i trzeba punktować głupie projekty (a takich za obecnej kadencji jest całe mnóstwo), ale można to zrobić w cywilizowany sposób, a nie brać się za łby. Klakierku, taki przykład, w poprzedniej kadencji wyśmiewano budowę teżni, nie doszło do tego, a w tej kadencji została wybudowana i co. Niewiele krytyki, czyli to chyba jednak nie było takie głupie jak opozycja dla samego być w opozycji krytykowała. Nie była to kadencja spektakularnych sukcesów, ale nie była też beznadziejna. Ale za to widać twoje myślenie tunelowe, klakierkowe ukierunkowane tylko jedną drogą.

    • Oglądam wszystkie sesje a jak nie to czytam protokoły i zawsze Pani Mićka występowała i protestowała nic się nie zmienia. Czy dostała posadę wodociągach, może i tak jak wielu radnych ale nie jest sprzedajna jak inni. Mól zachował się skandalicznie, nie można zmieniać zdania w ciągu 20 minut, jak się powiedziało nie popieram to nie popieram. Za korupcję polityczną jest jeden prosty sposób wysłać takiego na zieloną trawkę. Skoro Pacia ma jakieś profity, jak tu przeczytałem, to proponuję zmienić operatora na solidnego.

 6. Czy radny Pacia prezes jedynej zawierciańskiej pod urzędowej firmy internetowej nie zyskał ostatnio nowych setek klientów którzy na skutek wygaśnięcia projektu z Urzędu Miasta musieli zdecydować się na podłączenie internetu z firmy Pana radnego? Piękny prezent od urzędu Konarskiego . Coś za coś . Ile byłych beneficjentów projektu podpisało umowę z firmą Pana Paci? Która to firma i tak dostarczają internet w znacznie zwolnionym tempie w czasie końcówki projektu.

 7. Jako mieszkaniec tego miasta składam formalny wniosek do przedstawicieli Urzędu Miasta o zatrudnienie biegłego tłumacza lub zakup translatora, który tlumaczyłby wypowiedzi Radnego Móla na język zrozumiały dla ogółu mieszkańców. W tym przypadku język radnego najwyraźniej nie nadąża za jego myślami. Sam Radny jest prawie jak były Prezydent RP – jest PRZECIW, a nawet ZA.

  • Radnej Janik-Jaworskiej też nie było? Też jest przeciw, a nawet ZA? Często krytykowała Prezydenta, gdzie teraz się schowała?

 8. ” ja panie prezydencie, straciłem do pana zaufanie”… do tego stopnia, że daje panu kolejną szansę, na jego odbudowanie ( i chyba pozostanę w tej misji nieugięty ! dając do zrozumienia, że też mi się coś od życia należy) ?
  Dodatkowo, pan radny pochlebca, nie umiejący poprawnie przeczytać spreparowanego przez siebie tekstu (co zdaje się być, dopełnieniem tej farsy)…
  A zwraca on słusznie uwagę, że mieszka tu już od 30 lat ! i dopiero teraz miał zaszczyt, dożyć najlepszego prezydenta. On sam, już nawet nie poznaje miasta, a to za sprawą kilku kamienic (w mało reprezentatywnej dzielnicy) przygotowanych do termo-modernizacji.
  Jednocześnie oczarowała go wizja wypożyczalni rowerów i hulajnóg elektrycznych, oraz kijków do nordic walking. Faktycznie, poprzedni prezydencji przespali temat – bo mogli przecież opracować i wdrożyć do produkcji, takie hulajnogi i rowery elektrycznie (i to w zawierciańskich fabrykach), mogli ocieplać wełną szklaną i płytami azbestowymi, a nawet rozpropagowywać skandynawski trekking. Mogli też przez 30lat nie kupować wozów strażackich, to dzisiaj nie były by one leciwe i wymagające wymiany. Faktycznie przespali temat.

 9. Powołać zespół biegłych psychiatrów dla radnych ,którzy twierdzą,że nie udzielą wotum zaufania prezydentowi a następnie głosują za udzieleniem tego wotum ,moim zdaniem rozwija się u nich chorobą psychiczną zwana rozdwojeniem jaźni .Mowa jest srebrem a milczenie złotem. Całkowita kompromitacja towarzystwa,które jątrzy a jak przychodzi sprawdzam to okazuje się,że wszystko co mówili wcześniej jest juz nie aktualne .Co tu sie dziwic ,ze prezydent traktuje ich jak przedszkolaków,wie że jak obieca elektrycznego bąka w sali zabaw to wszyscy grzecznie ustawia się w kolejce to skorzystania z tej zabawki .Gratulacje dla Prezydenta rozegrał ich po mistrzowsku .

 10. Mamy radnego, który jest najpierw przeciw, a po przerwie nagle zmienia zdanie. Ciekawe, co takiego dostał za poparcie. To wyreżyserowane widowisko rodem z Moskwy (zadawanie przychylnych pytań Prezydentowi przez mieszkańców) było żałosne. Radny Kurek nawet nie umiał przeczytać pochwał nabazgrolonych przez samego guru. Sesja Rady Miejskiej to najlepszy cyrk na który nie trzeba biletu. Pan Konarski zdaje sobie sprawę, że wyborów nie wygra i musi jakoś dotrwać do końca kadencji.

  • Wybory są za 2 lata i Konarski je pewnie wygra, bo jaka będzie alternatywa? Grim, który będzie reprezentował już pokolenie 70+, i też nie miał jakiś spektakularnych osiągnięć? Chawuła, która jak widać jest mało wiarygodną osobą? Mitoman Peroń, który spektakularnie przegrywa wszystkie wybory? Kozieł, który już jest przegrany? Wskaż kogoś, kto realnie zagrozi Konarskiemu.

 11. Chcę tylko przypomnieć radnej Mićka że bardzo szybko zapomniała że pracę w wodociągach otrzymała za partyjną przynależność od swojego kolegi prezydenta. Natomiast jeśli chodzi o Pana Radnego Zbyszka Wojtaszczyka to jest to bardzo przyzwoity i dobry człowiek oraz Radny. Syn Pana Zbyszka od dwudziestu paru lat pracuje w samorządzie i żadna to sensacja. Mićka taki dobry fachowiec pięła się w górę po szczeblach kariery w wodociągach i teraz ma kłopoty z
  pracą.No cóż umie tylko pluć na każdego z kim nie jest jej po drodze. Wróciła skąd przyszła ziemniaki i buraki. Radny Tomasz Pacia dobrze że jest szefem rozwijającej się firmy bo nie czeka na awanse z tytułu bycia radnym i to dobrze o nim świadczy. Nikt nie ma obowiązku kupować usług jego firmy przecież jest wolny rynek handlu i usług , więc po co to jątrzenie tych maluczkich ludzików. Brawo Panie Radny Henryku Mól. Kwintesencja tego jest taka że niektórych nawet jak by posmarował miodem to i tak będą śmierdzieć gów..m.

 12. To mamy już charakterystyki czterech radnych .Dwóch wspaniałych reprezentujących Stowarzyszenie najuczciwszego człowieka w mieście,który garuje (czytaj spędza wolny czas w zakładzie karnym )I jednej Pani która się nie ugielą i sprawuje swój mandat niezależnie. Dodatkowo jeden radny ,którego zawsze mozna przekonac oczywiscie konstruktywnymi propozycjami do zmiany zdania .Prosimy o dalsze charakterystyki Pani Zofio .Zaczyna się robić ciekawie .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.