zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Radny i prezes Stowarzyszenia “Nie dla kopalni” popiera plany budowy RDF w Zawierciu przez Fortum: “Porównywanie tych inwestycji jest trochę niepoważne”

Mariusz Golenia jest radnym Rady Miejskiej w Zawierciu, przewodniczącym Komisji Budżetu i Gospodarki oraz prezesem Stowarzyszenia “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”. Popiera plany firmy Fortum budowy instalacji do produkcji paliwa z odpadów RDF o mocy ponad 100 tys. ton odpadów rocznie (z Zawiercia ponad 20 tys. ton i spoza miasta ponad 80 tys. ton.). Dlaczego?

Oto co powiedział radny:

Odnośnie jednej i drugiej inwestycji przemawia do mnie wiedza, informacje jakie zdobyłem, pozyskałem, usłyszałem – o które zapytałem. PORÓWNYWANIE TYCH INWESTYCJ JEST TROCHĘ NIEPOWAŻNE.

Budowa zakładu górniczego Zn i Pb, to działanie rujnujące środowisko a przede wszystkim zasoby wody pitnej. Tak bogate na Jurze. Co wiemy wszyscy od lat 70-tych. Kiedy podjęto pierwsze próby budowy kopalni w Zawierciu. Szczególnie zbiornik GZWP 454 jest tutaj zagrożony i studnie głębinowe. Najlepsze przykłady jak to wygląda to Górny Śląsk i okolice Olkusza. Zakłady wydobywcze i zakłady przeróbcze produkują najwięcej odpadów przemysłowych. W przypadku kopalni Zn i Pb mam jeszcze do czynienia z arsenem, talem, galem i wieloma jeszcze trującymi pierwiastkami. Co niesie za sobą staw flotacyjny pokazują okolice Bolesławia a najdobitniej słynny Żelazny Most w okolicach Rudna. Nie przekonuje mnie również potencjalny inwestor, który od 2013r. wielokrotnie informował na stronie „Projektu OLZA” oraz na sesjach rady miast i gmin o transparentności, społecznej odpowiedzialności, rzetelnym informowaniu opinii publicznej. Do tej pory nie zobaczyliśmy wyników żadnych badań, brak jest raportu oddziaływania na środowisko. Na sesji Rady Powiatu obiecywano pokazanie lokalizacji kopalni a musiało to zrobić Stowarzyszenie. Co potem potwierdziła firma. Za plecami mieszkańców negocjowano umowę dzierżawy gruntów z Nadleśnictwem Siewierz. W sierpniu po raz drugi w WSA Gliwice wydał korzystny wyrok dla społeczności. Cały czas czekamy na odpowiedź z Siewierza. Posługiwano się pismem poparcia, Ministerstwa Rozwoju. Lecz pismo szybko zniknęło. Nigdy takowe nie wyszło oficjalnie z ministerstwa (odp. na informację publiczną). W ostatnich dniach nawet administracja D.Trumpa odmówiła inwestorowi korzystnej decyzji w projekcie Pebble Mine na Alasce. Notowania giełdowe też pokazują złą kondycję firmy. I chyba fakt, że po protestach mieszkańców inwestor całkowicie zawiesił spotkania, dyżury z mieszkańcami świadczy zdecydowanie na jego niekorzyść.

Recykling oraz instalacja do produkcji paliwa alternatywnego RDF to działania pro-ekologiczne wpisujące się w European Green Deal – w zasadę gospodarki odpadami obiegu zamkniętego. Odpady, które nie nadają się do dalszego recyklingu muszą być przetwarzane i współspalane. To jest jedyna droga do całkowitej utylizacji odpadów (śmieci). Pokazuje to przykład Japonii, Niemiec, Szwecji do której exportowane są odpady do spalania, za co trzeba słono płacić. Wg mnie jest to nieodwracalny trend. O rdf-ie mówiono już w Zawierciu dużo wcześniej. Cały czas były przymiarki do takiej instalacji (2016r.) Dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest to priorytet – zamknięty obieg odpadów – recykling-przetwarzanie-współspalanie. Jedna z dróg, aby mieszkańcy płacili mniej za odbiór odpadów i aby ich nie przybywało. Nie rozrastały się wysypiska śmieci. A produkujemy odpadów coraz więcej w naszych domowych gospodarstwach. Budowane kolejne instalacje (współspalające rdf) w Bielsku-Białej i Zamościu pokazują, że będą to regionalne instalacje. Regionalny obieg odpadów. Ustawa z 2013r., pokłosie podpisanych deklaracji z UE, niestety nakłada na Polskę duże restrykcje i postęp w recyklingu odpadów z każdym rokiem. Jak również z ich utylizacją. Pozyskanie przez zarząd ZGK inwestora, który wybuduje taką instalację i jednocześnie zagwarantuje odbiór paliwa alternatywnego do swojej elektrociepłowni jest bardzo korzystne dla Zawiercia. Wszystkie koszty budowy pokryje inwestor. A więc to, o co nam wszystkim chodzi od lat – pozyskanie inwestorów do strefy, która była i jest pod to przygotowywana. Wpływ do budżetu podatków. Miejsca pracy. Zwiększenie konkurencyjności ZGK przy przetargach dla innych gmin. Od momentu podpisania umowy inwestor transparentnie informuje społeczeństwo. Przygotował raport. Odpowiada na pytania, konsultacje. Zorganizował spotkania dla radnych na terenach zakładów w Zabrzu i Chorzowie. Jest sprawdzoną marką i firmą na rynku.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

61 KOMENTARZY

 1. Jak nie chce pan porównywać kopalni do sortowni to niech pan porówna kopalnię do huty. Niech pan też nie zapomni poinformować nas jakie ma pan kwalifikacje i jaką wiedzę ma pan z zakresu górnictwa i geologii żeby wypowiadać się na temat górnictwa.

  • Podobno 3 radnych wizytowalo analogiczną instalację w Chorzowie – może pojechać jeszcze raz tym razem większą ekipą?

   • Porównać kopalnię do Huty? Proszę bardzo: Huta jest wrośnięta w Zawiercie od 120 lat i utrzymuje tysiące etatów (nie tylko pracownicy, ale też usługi, itp…). Kopalnia jest nowym, obcym tworem, podziała tylko 5 lat, przez które nawet nie zatrudni NIKOGO z Zawiercia bo specjalistów sobie ściągnie. Zostawi dziurę w ziemi, skażoną wodę i hałdy odpadów.

  • Nie trzeba być muzykiem, żeby ocenia muzykę. Podobnie nie trzeba być profesorem geologii, żeby sprzeciwiać się planom budowy kopalni. Wystarczy oprzeć się na faktach dostarczonych przez samego Rathdowneya, żeby mieć jasny obraz tego w jakim stopniu kopalnia zniszczy środowisko. Ja na przykład nie jestem geologiem a mimo wszystko nie chcę mieć hałdy toksycznych odpadów za płotem i zatrutej ołowiem wody.

 2. To są takie same inwestycje. Jak mieszkańcy protestują przeciw kopalni to są cacy, bo wpisują się w zdanie firmy, w której Pan Golenia pracuje. Jak mieszkańcy protestują przeciwko instalacji RDF to są be. Panu Golenii nie przeszkadza fakt, że na tą samą inwestycję władze Częstochowy nie wyraziły zgody. W Zawierciu protestują mieszkańcy. Wysypisko będzie się rozrastało, bo wszystkie śmieci z Polski z instalacji nie nadające się do spalenia trafią na nasze wysypisko. Pan Golenia z otwartymi ramionami zaprasza śmieci z całej Polski do Zawiercia. Gratuluję Panie Golenia. Ta inwestycja zatrudni 10 osób to jest 50 razy mniej od miejsc pracy w sąsiednim Myszkowie. Tam zatrudnią 500 osób. Także niech Pan Golenia się nie kompromituje.

  • Władze Częstochowy nie wyraziły zgody… ciekawe. A przypadkiem nie sama firma zrezygnowała bo plan miejscowy nie pozwalal na taką budowę? Warto poczytać zamiast się kompromitować…

     • Na tym spotkaniu Prezydent mógł nie wyrazić zgody na inwestycję Fortum. Gdyby było inaczej to instalacja by w Częstochowie powstała. Radni podjęli uchwałę w sprawie sprzeciwu. W Częstochowie słucha się mieszkańców, w Zawierciu słucha się szelestu pieniędzy Fortum.

   • Hehe a ciemny lud wszystko kupi. Radny niezaradny chyba nie wie jak bardzo uciążliwa dla mieszkańców byłaby taka inwestycja. No tak on chce tej inwestycji bo to jest jest konkurencja dla jego firmy tak jak w przypadku kopalni. Ot i cała hipokryzja.

  • Każdy chce mieć składowisko, oczyszczalnię ścieków, cmentarz – żeby było tanio ale nie za płotem.
   I dużo nowych miejsc pracy w strefie i gdzie indziej – żeby dużo płacili.
   Łatwo te klocki ukladać w szczerym polu – ale w rozbudowanym mieście – trudniej.

 3. Golenia, daj już spokój, bo się ośmieszasz. Jakie Ty masz wykształcenie ? Geologiczne? Ekspert z dziedziny górnictwa? Nie, nie masz o tym pojęcia. Eksperci z jednej z najlepszych uczelni w kraju i na świecie z dziedziny geologii, górnictwa z AGH Kraków obalili wszystkie te przekłamania w swoim raporcie.

  • Ten expert kopalniany Niejaki Czop z AGH, już potem nie podpisywał się jako AGH:) Poza tym proszę poczytać jego inne analizy. Pisze zupełnie co innego na temat wydobycia:) Jak mu zapłacą to tak napisze:)
   Polecam też ocenę pracy doktorskiej tego pana Czopa:) Ledwo, ledwo . bez znacznego wpływu na naukę:) TO jest opis promotora

   • Co ty pleciesz, znam pracę doktorską Czopa i inne jego publikacje i są rzeczywiście na poziomie dobrego fachowca. To ty nie masz pojęcia o geologii i nawet nie rozumiesz tego co czytasz.

    • Panie Goleń skończ Pan głupoty gadać, bo kopalnia przy Pana Hucie, to hotel SPA. Hałas, pyły, korki – dlaczego się Pan swoim zakładem nie zajmie? Obrońca środowiska, ekolog buhahaha śmiechu warte.

     • Studencie geologii… nie chodzi o to, że tego złoża nie da się zbadać, czy kopalni nie da się zbudować. Chodzi o to, że mieszkańcy miasta nie zgadzają się na szkody górnicze, zatrutą wodę i hałdy toksycznych odpadów. Bez względu na treść pracy doktorskiej Pana Czopa to rzeczy, które opowiada i argumentacja, którą się podpiera moim zdaniem pozwala przypuszczać, że został przekonany finansowo a nie naukowo do swoich poglądów. Głosi szkodliwe farmazony odcinając kupony od swojego tytułu naukowego. Znamienne jest to, że instytucja, która mu go nadała, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie odcina się od tego Pana.

    • Warto odsluchać prezentacje M.Czopa ze spotkań z mieszkańcami:
     – flotacja rud cynku i ołowiu to jak kąpiel w wannie z pianą,
     – osady poflotacyjne to taki piasek,
     – osady z oczyszczalni nadają sie na nawóz do rolnictwa,
     – wodę z kopalni mozna butelkować,
     – czym mogą być zanieczyszczone połady kopalni cynku i olowiu? – czasem rozleje się trochę oleju,…
     – osadnik szlamów poflotacyjnych – obsiejemy trawą i będziecie mieli jedną górkę więcej,…

  • Pan Golenia jest pracownikiem huty. Jego pracodawca nie chce kopalni. Pan Golenia mówi to co jest korzystne dla jego szefa. I tu temat się kończy. Gdyby prezesem stowarzyszenia była osoba nie powiązana z CMC czapka z głowy. W tym przypadku…..

  • EKOLOGICZNE ZAWIERCIE wysłało w ubieglym roku zapytanie do AGH czy uczelnia robila jakieś badania dla Rathdowney. Odpowiedź była negatywna. Posługiwanie się w prezentacjach przez M.Czopa logo AGH było nadużyciem. Mówienie o badaniach jest konfabulacją – zrobili do lipca 2014 kilkanaście procent deklarowanych odwiertów, do lipca 2015 podobno jeszcze kilkanaście otworów i przez następne 5,5 roku nic. Do dziś nie przekazali do PIG rdzeni – takie to badania.

   • Jakie znaczenie ma to czyim jest pracownikiem? Co to za teoria spiskowa z Hutą co nie chce kopalni? Prawda jest taka, że budowa kopalni nijak się ma do wspomożenia rynku pracy w Zawierciu i okolicach. W powiecie Zawierciańskim pracuje już kilka tysięcy Ukraińców. Kopalnia ściągnie specjalistów z Zagłębia, robotników z Ukrainy. Przez 5 lat pooglądamy sobie zza siatki wyjeżdżające ładowarki a potem zostaniemy ze skażoną wodą i hałdą toksycznych odpadów. Takie są realia.

 4. Nic w tej sprawie nie jest pewne. Skąd Pan Golenia wie, że cena za śmieci nie wzrośnie lub zostanie obniżona o 1 zł. Opiera się Pan na nadziejopodobnych twierdzeniach Pana Tomczaka. Nadzieja jest matką głupich. On powie wszystko co chce, aby tylko doprowadzić do budowy instalacji. To samo robią przedstawiciele firmy Fortum. Odpowiedzi na pytania wręcz mocno utwierdzają, że obawy są zasadne. Skoro Pan Golenia jest taki odważny niech jako radny pojedzie do Marciszowa i przekona mieszkańców. Tylko ostrożnie, bo mogą Pana pogonić. Niech Pan Golenia pokaże jaja nie chowając się za ekranem komputera.

  • Śmieci były, są i będą. Taka prawda. Różnica polega na tym, że albo znajdziemy sposób by je przerabiać albo zgadzamy się na to aby nas zasypały. A cena szybowała w kosmos. Europa sobie radzi, są instalacje kilka razy większe i wszystko gra. Tylko my taki zacofany naród co się każdej zmiany boi. Niektórzy jakby mogli to by nadal śmieci kopali w ziemi. Żenada.

   • A dlaczego śmieci z Zawiercia nie możemy wozić do Zabrza czy D. Górniczej? A zgk chcę za wszelką cenę aby śmieci zwozic do Zawiercia , pytam po co ?

     • Panie Golenia jest Pan radnym to dlaczego lekceważy Pan głos mieszkańców Zawiercia i jakby Pan nie wiedział to mieszkaniec Marciszowa jest tak samo ważny jak Kromolowa

    • ok, pewnie można tak zrobić, tylko potem będziesz płakać bo wzrastają opłaty.. lepiej mieć własne wysypisko i sortownię. Co do produkcji RDF trochę śliski temat.

     • Piszę o wywożeniu śmieci do instalacji RDF w Chorzowie lub Zabrzu. Wysypisko i sortownia pozostaną.

 5. Panie Golenia pozyskanie inwestorów do strefy jak najbardziej tak ale 7 miejsc pracy i brak jakichkolwiek innych korzyści to NIE a proszę uwierzyć że to zawsze śmierdzący interes.

 6. Panie Golenia niech Pan zejdzie na Ziemię, bo żyjemy w Polsce i mnie nie obchodzi to, co Japończycy, Niemcy i Szwedzi robią.

 7. Panie radny Golenia prosimy aby Pan wykorzystał swoje możliwości zawodowe i ograniczył wszelkie niedogodności pracy strzępki . Proszą mieszkańcy Łosnic. To jest temat którym powinien Pan się zająć natychmiast.

 8. Właściciel huty z USA wysluguje się polskimi najemnikami a huta jako dobro narodowe powinna być z powrotem Polska. Kto może w tym pomóc?

  • Huta CMC jest zarejestrowana w Luksemburgu i tam płaci podatki, a w Zawierciu tylko grosze z podatku od nieruchomości.

 9. Słuchajcie Golenia, hałas ze strzępiarki słychać nawet koło szkoły nr 9, a okna w wieżowcach na argentynie trzeba myć co tydzień, bo pył z tego dziadostwa zakleja szyby. Tym się zajmij pajacu.

  • KTOSIK, a jakie znasz duże, polskie (jeszcze) marki? Ja tak z 5 mogę wymienić. Decydując się na wstąpienie do UE otworzyliśmy rynki i każdy chętny może kupić w Polsce co chce, z czego zagraniczni inwestorzy skwapliwie korzystają wykorzystując nasze chętne do współpracy rządy i podatnych na manipulację obywateli. Żeby było sprawiedliwie to Ty też możesz sobie kupić hutę w Niemczech i zarejestrować ją na Księżycu. Jeśli głosujesz a sytuacja Ci się nie podoba to możesz mieć żal tylko do samego siebie. Akurat nasza Huta Zawiercie została sprzedana CMC z ogromną korzyścią dla miasta. Cieszmy się, że w ogóle istnieje bo przecież resztę fabryk zlikwidowano.

 10. Może poszukać innej lokalizacji dla tej firmy. ZGK można również przenieść.
  Dlaczego wszystkie smrody są tak blisko osiedli. Marciszów nie jest jedynym osiedlem gdzie czuć smrody ZGK

 11. Skoro mamy takich wszechwiedzących radnych to dlaczego to miasto jest tak biedne ? SAG brak dużych nowych zakładów tylko rodzime tam się przenoszą pewnie by płacić mniejsze podatki.

 12. Niepoważny to pan jest panie Golenia. Może u pana pasowałoby koło domu wybudować spalarnię RDF??? Na Marciszowie wali kałem z oczyszczalni to jeszcze pan chce dobić ludzi syfem RDF??? Dlaczego nie możemy śmieci wywalać do Zabrza, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Katowic???? He??? Taka brama na Jurę, tak??? KOPALNIA I RDF TO JEST TEN SAM SYF PANIE GOLENIA. KOMPROMITACJA NA CAŁEGO…

  • Jaka spalarnia?? No naprawdę, jak już komentujemy to chociaż miejmy blade pojęcie o temacie!
   Mnie pomysl sie podoba! W końcu coś mądrego w tej mieścinie

 13. Odpady ze Strzępiarki są wywożone do Jastrzębia Zdroju a to pewnie sporo kosztuje i mi to pachnie tym by część z nich była przerabiana na RDF na miejscu ale może się mylę. Nie wiem czy gąbki , gumy , plastiki itp. nadają się do tego a jest tego tysiące ton rocznie.

 14. Jak cztam te wszystkie wypowiedzi to powiem tak , to wy zawiercianie wybraliscie takiego prezydenta i radnych. Możecie sobie pogratulować i siedzieć cicho.

 15. primo Panie wez Pan ku***nie pier*** moze Pan tam zamieszka z widokiem na RDF primo ultimo od kiedy to Zawiercie jest zalezne od medalikow? WYBORY REFERENDUM ODWOLAC PREZYDENTA I SUPER RADA MIASTA

 16. oho, “zawierciak” “ekolog” jest teraz “Studentem geologii”
  co ci dali, że tak żywiołowo popierasz kopalnię i degradację środowiska która obejmie przynajmniej 4 gminy?

 17. panie Golenia, piszę dopiero teraz, ale godzina około 8 dzisiaj, ulica Blanowska, słychać huk ze strzępiarki, nieuciążliwy ale wyraźny. Kiedy huta w końcu ZAMONTUJE EKRANY?
  A mieszkańcy Zuzanki i Łośnickiej naprawdę mają tam z wami przerąbane.
  aha i nie dla kopalni!

  • ZAWIERCIAK, kopalnia nie jest potrzebna w Zawierciu, tylko jest potrzebna Kanadyjczykom. Duża różnica. W Zawierciu zostaną tylko odpady i zatruta woda. Kopalnia będzie działać 5 lat, zatrudni ludzi z Zagłębia i przyjezdnych, argument o miejscach pracy jest chybiony a innych nie macie. Przestań szkodzić.

  • Jak to jakie inwestycje ? Ma powstać nowoczesna wędzarnia pierogów. Choć to trochę dziwne, bo unia europejska zakazuje wędzenia nawet kiełbasy i w zamian nakazuje malować je lakiero-bejcą, której jest producentem – mniam

   • a poza tym.od daty powstania SAG oprocz “wedzarni pierogow” cosik bedzie…..h**mnie trafia inne miasto moga tylko w Zawierciu nic sie nie da!!!

  • Póki co, to “wędzarnię”chcą budować, ale mieszkańcy są przeciwni – że to niby jakiś RDF i będzie to trzeba opalać śmieciami, bo drzewa pod ochroną

 18. Proszę zapytać jakie stanowisko w miał Pan Golenia kiedyś w i jakie ma być teraz nie mówimy o pracy w hucie.

 19. Z Państwa komentarzy wnioskuję, że ZGK musi się pozbyć odpadów o wysokiej kaloryczności:
  – odbiorcą będzie spalarnia w Zabrzu odzyskująca cieplo do ogrzewania,
  – śmieci można wywozić – wszystkie? posegregowane? duża objętość więc wysokie koszty transportu,
  – śmieci można segregować, ciąć? Paczkować? na miejscu – i wywozić – mniejszy koszt, mniejsza uciążliwość,
  Łącznie koszty niższe, zarobek wyższy.
  Mało o tym wiem – ale warto porozmawiać i zacząć od wycieczki do Chorzowa. Może są jakieś zdjęcia w internecie?

 20. No to mi wygląda na prawdziwe konsultacje spoleczne – władze samorządowe + mieszkańcy + firma, kóra daje rozwiązanie problemu odpadów, instalacje za darmo , odbiór produktu, spalarnia w odległości 50 km.

  A są tacy, którym podoba się Rathdowney – od 2017 roku negocjowali lokalizację kopalni i osadników z Nadlesnictwem. Nawet władzom samorządowym nie powiedzieli gdzie planują zlokalizować kopalnię. Ale jednym z 4 wariantów jest odprowadzenie wody do Warty w obrebie Zawiercia!

  • Jak mieli konsultować lokalizację kopalni gdy jeszcze nie ma projektu, bo badania geologiczne nie zostały zakończone. Na razie wiadomo, że zasoby rudy o wysokiej zawartości cynku, ołowiu i srebra wynoszą ponad 100 milionów ton. Przy rocznym wydobyciu na poziomie 2 milionów, tak jak w Olkuszu to , to kopalnia da zatrudnienie 2500 pracownikom przez 50 lat.

   • Poczytaj co pisze sam Rathdowney w Raporcie technicznym:
    – złoże rudy 24 mln. ton,
    – zatrudnienie 450 z doświadczeniem z pobliskich rejonów,
    – wydobycie 8 lat.
    I informacje ostatnia – wartość akcji najniższa od 5 lat – waha się 0,05 – 0,1 dolara
    Siostrzanej spółce Pebble Mine na Alasce powiedzieli KONIEC,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.