zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Radni zdecydowali: od 1 lutego 2020 r. podwyżki cen wywozu śmieci z 12 na 19,5 zł (segregowane) i z 25 na 58,5 zł (niesegregowane)

W poniedziałek 9 grudnia radni Rady Miejskiej w Zawierciu większością 9 głosów “za” wobec 7 “przeciw” i 2 wstrzymujących się od głosu przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Dziś proponuję w porozumieniu z częścią radnych 19,5 zł – powiedział prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

– Dlaczego ten jeden punkt nie mógł być procedowany na sesji za kilka dni? – pytała przewodnicząca Rady Miejskiej w Zawierciu Beata Chawuła.

Temat wymaga dogłębnego poznania i omówienia, dlatego postanowiłem zwołać sesję w tym trybie – mówił włodarz Zawiercia.

Powiedział Pan, że był projekt konsultowany z częścią radnych. Z którymi radnymi Pan konsultował ten projekt? – pytał radny Witold Grim.

Ja przedkładam projekt, natomiast radni zgłaszali mi wiele uwag i wziąłem je pod uwagę, Pan nie zgłaszał mi propozycji – mówił Łukasz Konarski.

Kto konsultował projekt uchwały z Panem prezydentem? – dopytywał Witold Grim.

Ja zgłaszałem, że stawka jest 25 zł jest za wysoka – dodał radny Mariusz Golenia.

Na początku sesji prezentację dotyczącą konieczności podwyżki cen przedstawił Andrzej Krzyśków, dyrektor firmy konsultingowej proGEO z Wrocławia.

Wzrost kosztów zagospodarowania odpadów kalorycznych, wzrost opłaty za składowanie odpadów, dostosowanie do nowych przepisów, dostosowanie instalacji do wymogów, wzrost kosztów energii, paliwa kosztów i osobowych, brak wzrostu cen za sprzedaż surowców, brak rozszerzonej odpowiedzialności producenta i bardzo niskie dopłaty do wysegregowanych odpadów, słaba jakość selektywnie zbieranych odpadów – wymieniał Andrzej Krzyśków mówiąc o przyczynach podwyżek cen za zagospodarowanie i odbiór odpadów komunalnych.

Jakiś wzrost jest potrzebny ze względu na podwyższenie opłaty marszałkowskiej. Mam nadzieję, że kwota, którą dziś uchwalimy nie będzie odebrana, że chcemy zrobić źle bądź dobrze. Każdy niech zagłosuje jak mu podpowiada serduszko – mówiła radna Paulina Pietras.

Jeżeli pamiętam, to tę stawkę mamy uchwalić na okres pół roku, później mamy ogłosić nowy przetarg. Nie widzę tego w papierach, dlatego jestem zdziwiony – mówił radny Henryk Mól.

Ta stawka jest zaproponowana na stałe, ale w każdej chwili będziemy ją regulować. To zależy od przetarguŁukasz Konarski.

– Z tego, co pamiętam, miało być na pół rokuHenryk Mól.

Nie ma problemu, żeby debatować w każdym momencieŁukasz Konarski.

Mam nadzieję, że prezydent dopilnuje, żeby mieszkańcy nie płacili zbyt dużoPaulina Pietras.

Spółka cały czas inwestuje i będzie się rozwijała, żeby obniżyć kosztyŁukasz Konarski.

Mam pytanie: pracował Pan we Wrocławiu w firmie Econ Trader, która podobnie jak ZGK w Zawierciu zajmowała się zagospodarowaniem odpadów. W ciągu pracy we Wrocławiu czy nabył Pan wiedzę, czym się różnią segregowane od niesegregowanych? Przeprowadzał Pan konsultacje, przedstawił Pan piękną grafikę. Podaje Pan przykładowy odbiór śmieci w takich miastach jak Myszków, Wodzisław, Będzin, Kroczyce. W Myszkowie za segregowane – 29,40 zł. A ja tu pokazuję uchwałę Radę Miejską Myszkowa – 17,8 zł. W konsultacjach wprowadził Pan mieszkańców w błąd. Proszę mi powiedzieć, co Pan chciał osiągnąć? Że w Myszkowie jest 29, a w Zawierciu tylko 20 zł? Jaką wartość mają konsultacje, skoro Pan oszukałWitold Grim.

Prezydent Łukasz Konarski szukał odpowiedzi w swoich dokumentach oraz konsultował się z pracownikiem urzędu.

Coś się Panu ręce trzęsą. Czym jest Pan zdenerwowany?Witold Grim.

Czy mamy tę uchwałę? Proszę poczekać, zaraz to wyjaśnimyŁukasz Konarski.

Nie ma takiej formuły, że podczas sesji chodzi się po saliBeata Chawuła.

Może Pan mi nie uwierzy: Uchwała Rady Miasta Myszkowa z 22 sierpnia 2019 r. – 29,4 zł za segregowane, 58,8 zł za niesegregowaneŁukasz Konarski.

Uchwała myszkowskiej rady ma wejść w życie od 1 kwietnia 2020 roku.

Widzę, że Pan jest niezorientowany. Na moment ogłoszenia konsultacji społecznych cena śmieci wynosiła 17,80 zł, ta nowa stawka będzie obowiązywała od kwietnia 2020 r. Nie rozumiem, jak można konsultować to? W przeciągu kilkunastu dni Pan prezydent przedstawił 3 projekty uchwały – zaczął z górnego “c” – 25 zł, później 22 zł, do trzech razy sztuka – 19,5 zł. Każdy z tych projektów uchwał był umotywowany i poparty wyliczeniami. Dlatego ja się pytam, która z tych projektów uchwał była prawdziwa, rzetelna i przemyślana pod kątem, żeby mieszańcy nie płacili za dużo? Są w naszym regionie miasta, które płacą 11 i 12 zł – Zabrze, Bytom. Poprosiłem kolegów, którzy są biegli w tym zakresie – w naszym mieście, niespełna 50 tysięcznym w skali roku będziemy płacić o ile więcej opłaty marszałkowskiej?Witold Grim.

700 tys. zł w 2018 roku, niespełna 150 tys. zł więcej w 2020 – prezes ZGK Krzysztof Tomczak.

Znajdzie Pan to w oszczędności w kosztach osobowych. W skali toku koszty osobowe wzrosły o około 600 tys. zł w ZGK – wyliczyłem to i mogę o tym dyskutować z Panem w każdej chwili. Prezydent narzeka, że ZGK został przekształcony z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego. Nie stoi nic na przeszkodzie, żeby wrócić do poprzedniej formy, tylko musi Pan pamiętać, że tylko w zakresie 10% może Pan wyjść na zewnątrz, a ta forma pozwala spółce działać niemalże na terenie całego kraju. Uważam, że ta stawka 19,5 zł jest nie do przyjęcia. Proponuję, że jak zgrabnie przedstawił Pan kalkulację na 25, 22 i 19,5 tak zrobi Pan na 12 złWitold Grim.

To nie są wszystkie ceny w okolicznych gminach. Wiemy, jak sytuacja się zmienia cały czas. W Ożarowicach, nie wiem, czy już nie został rozstrzygnięty przetarg – 37 zł, Bobrowniki – 30 zł. Te ceny rosną drastycznie. Owszem, przedstawiłem pierwsze propozycje, to wiedziałem, że spotka się to z szeroką dyskusją. Chciałem, żeby mieszkańcy dowiedzieli się, że coś złego dzieje się nie tylko u nas, ale i w całym kraju. Druga stawka – zakładała mniejszą ilość odpadów niesegregowanych i to był zasadniczy cel drugiej. Po rozmowach z radnymi – 19,5 zł. Ta propozycja nie wyrównuje kosztów, bo około 1,2 mln zł będziemy musieli dopłacić z budżetu. Wydaje mi się, że jest to bardzo jasne. Jeżeli chodzi o funkcjonowanie spółki, może prezes wyjaśni Łukasz Konarski.

Nie tylko opłata marszałkowska. Koszt cen paliwa, energii, najwyższy koszt zagospodarowania frakcji nadsitowej. Koszty utylizacji tej frakcji będą jeszcze wyższe w przyszłym rokuKrzysztof Tomczak.

Prezes podkreślał, że zmniejszył się koszt o półtora etatu.

Nie zgodzę się z Panem odnośnie liczby etatów. Pozwolę sobie zapytać: Pan jest prezesem? Jest prokurent finansowy? Jest dyrektor operacyjny, handlowy, główna księgowa? (prezes ZGK powiedział, że z główną księgową rozwiązano umowę, jest biuro rachunkowe – red.). Obsługa prawna jest za 10 tys. zł, była za 3,5 tys. zł. Jest specjalista ds. odpadów, kierownik wysypiska, na wadzie pracowało 2 panów, w tej chwili są 3 etaty. W PSZOk-u był jeden etat, były dwa i koordynator. Jak policzyłem to wszystko, to jest około 600 tys. zł na dodatkowe etaty. To Pan Konarski puszcza lekką ręką. Koszty spółki wzrosły o około 600 tys. zł. Chciałbym wiedzieć, jak wzrosły koszty rady nadzorczej. Poprzedni nieudolny zarząd zgodnie z opinią biegłego rewidenta wypracował 3 mln zł zysku. Teraz dobra zmiana, Odnowa: obecny zarząd podwoi lub potroi zyski – po to, żeby płacić różnice z zysku za śmieci. Niech Pan się nie trzęsie, tylko niech Pan słuchaWitold Grim.

Ja rozumiem, że to był skrót myślowy, że każe Pan z zysków dopłacać do śmieci, bo to jest niezgodne z prawem. Poprzedni zarząd zostawił zobowiązań na 2 mln zł. Globalnie zatrudniliśmy więcej osób, ale związane jest to z tym, że obsługujemy m.in. Przyrów, Irządze, Żarnowiec, Myszków. Nigdy w historii firmy nie mieliśmy tak dużego rynku i stąd musieliśmy ich zatrudnić. Poprzednia umowa na obsługę prawną to był stały ryczałt, do tego była etat prawnik i zastępstwo procesowe, łącznie około 11 tys. złKrzysztof Tomczak.

Ja wiem, że to boli, że Pan widzi, że ten zakład dobrze funkcjonuje i to Pana denerwuje. Zamiast inwestować w rozwój wybudowano biurowiecŁukasz Konarski.

Zysk był 3 mln, z tego 2 mln zł pochłonęły zobowiązania. Zysku było 1 mln zł – prezes ZGK.

I te pieniądze zostały wyrzuconeŁukasz Konarski.

– Nie, one są na koncieKrzysztof Tomczak.

W 2016 r. był zysk 350 tys. zł. Chcę powiedzieć, że do 15 maja kierowała Pani Szlęk. W 2017 – 1 mln, w 2018 – 3 mln zł. Jaki poprzednik wypracował zysk? Niech Pan sobie sięgnie po te dane. Pan ciągle mówi jakimiś pół słówkami. Co ma mnie boleć? Przypomnę Panu jedną rzecz, która świadczy o Pana lojalności. Pracowaliśmy 3 lata biuro w biurko i jak podnosiliśmy stawkę o 2 zł, to chodził Pan do radnych z PO i przekonywał Pan za moimi plecami, żeby nie głosowali za tym. Chce Pan dopytać tych radnych? Nie zgadzam się z tą wysokością. Jeżeli przeliczyliście 3 razy, to przeliczcie 4 i 5 – Witold Grim.

Wspomniał Pan o Zabrzu i Bytomiu. Ta stawka wynika z tego, że mają taki kalendarz przetargowy. W przyszłym roku będą musieli podnieść stawkiKrzysztof Tomczak.

– Pani przewodnicząca podczas sesji czerwcowej uległa i oddała Panu głos. Pan pełen podniecenia mówił o CBA. Czy jest wynik tego postępowania? – Witold Grim.

Miesiąc byłem na L-4. Jak wrócę do biura, sprawdzę to Krzysztof Tomczak.

Przeanalizowałam raport za 2018 i 2019 rok. Mieszkańców jest 150 osób w każdym roku mniej, a ilość odpadów relatywnie jest taka sama. Powinniśmy się zastanowić, czy kwota 19,5 zł jest uczciwa i relatywna dla naszych mieszkańców. Po ludzku: ja pracuję i mąż pracuje to jest to do przełknięcia. Wzrost emerytury jest 1%, wzrosną ceny energii, to będzie trudne dla osób mieszkających samotnie. Powinny być większe kontrole segregowania śmieci. Ta podwyżka uderza w najsłabszych ludziElżbieta Kornobis-Wieczorek.

Ja też nie jestem z tego zadowolony, wiem, że muszą ją płacić. Uderzamy w nutę populizmu posługując się takimi argumentami. Proszę mi uwierzyć, wiem co mówią mieszkańcy i jak czasami mówią, bo jestem na pierwszej linii kontaktu z mieszkańcami. Co by się stało, gdybyśmy wprowadzili opłatę od wagi – co by się działo w lasach i na poboczach. Kultura w Niemczech była budowana przez wiele lat, natomiast w Polsce i tak jesteśmy do przodu, Zawiercie, natomiast chyba nie jesteśmy gotowi by podnosić opłatę od kilogramówŁukasz Konarski.

Mamy własne wysypisko, instalację, niedaleki transport, więc powinniśmy równać do niższych opłat Elżbieta Kornobis-Wieczorek.

Damian Świderski podkreślał, że podwyżka wynosi 62,5%.

Nie lubię osobistych wycieczek, ale muszę odnieść się do Pani radnej Pauliny, która próbuje się wybielić i mówi Pani, że mieszkańcy nie będą zadowoleni. Którzy? Uważam, że nie powinniśmy podejmować tej uchwały teraz. Mamy środki do 30 czerwca, następny przetarg ma być od 1 lipca. Może wtedy przepisy się ustabilizują, ceny pozmieniająMichał Myszkowski.

Kilka pytań: o 20% wzrośnie opłata marszałkowska. Jakie kwoty procentowo zwiększą się, że trzeba podnieść o 62%?Damian Świderski.

Jest wiele czynników, które się nałożyły w w jednym momencie. Zwiększone koszty energii, koszty pracownicze, paliwa, sprzedaż surowców wtórnych. Koszty inwestycyjne – ustawodawca narzucił sporo inwestycji. Zagospodarowanie frakcji nadsitowej – ponad 200% cena poszła w górę – Krzysztof Tomczak.

Prezes ZGK podkreślał, że “ustawodawca lepiej potraktował większe gminy”.

Nie odpowiedział Pan. Na podstawie opłaty widać różnicę. W przypadku paliwa, podwyżki płac, może to być kwota podwyżki 10-20%Damian Świderski.

3 lata temu (frakcja nadsitowa – red.) – 150-170 zł, obecnie przekracza grubo ponad 400 zł. Proszę przygotować dokładne pytania, a ja przygotuję odpowiedzi. Jeżeli chodzi o frakcję , za dwa tygodnie udzielę Panu dokładnie informacji, bo będzie ogłoszenie przetarguKrzysztof Tomczak.

Radny Paweł Kaziród pytał o zaproponowane przez prezydenta Zawiercia w pierwszej wersji projektu uchwały stawki 25 i 75 zł.

Dziś Pan powiedział, że to była Pana gra, manipulacja? Nie wiem, kiedy Pan kłamał, czy wcześniej na komisji, czy teraz na sesji. Łazy mają 12,5 zł, Irządze – 13 zł, Żarnowiec – 14 zł, Włodowice – 14,4 zł, Ogrodzieniec – gdzie wygrał ZGK Zawiercie – 17,5 zł. U nas był przetarg i te koszty mają wynieść 25 zł. Ktoś powie, że są to gminy wiejskie, jest inny harmonogram. 11 zł jest w Bytomiu, Zabrze ma 12 zł. Tam się da, u nas się nie da. W 2018 r. był wypracowany zysk 3 mln zł, minus zobowiązania, więc przyjmuję argumentację, że został 1 mln zł. Koszt budowy tego budynku wyniósł ok. 4 mln zł. Jeśli to sumujemy to mamy 7 mln zł. Mamy rok 2019, niedługo 2020. Co się zmieniło, że z tego zysku tak dramatycznie zeszliśmy do zera? My jesteśmy konkurencyjni wobec innych miast. Mamy RIPOK i własne wysypisko i mimo to nasi mieszkańcy będą musieli płacić tak horrendalne stawkiPaweł Kaziród.

Paweł Kaziród odwoływał się do opublikowanego w minionym tygodniu artykułu na zawiercianskie.pl o porównaniu Zawiercia do 48-tysięcznej Ostrołęki, gdzie stawka za odpady segregowane wynosi 9 zł, a niesegregowane – 13,5 zł.

Wspominał Pan o tych wszystkich decyzjach, które były podejmowane, ale zapomniał Pan o rynku, który się zmienia cały czas. Proszę o wyjaśnienie Pani naczelnik. Ja mam takie wrażenie, jak by był Pan nieobecny na komisjach, bo można było zadawać pytania. Jak są pytania, to odpowiadamy do skutku – Łukasz Konarski.

Pan ze mną czy z moimi kolegami nie podjął Pan żadnej rozmowy, jak zminimalizować koszty podwyżek. Głównie Pan atakuje, uprawia Pan politykę. Nie ma w tym chęci współpracy. Spotkałem się z takim zdarzeniem: napisano na mnie skargę, że zbyt często jestem w Urzędzie Miejskim w Zawierciu. Dla mnie to jest komplement, że jako radny tak często tu jestemPaweł Kaziród.

Ja się bardzo cieszę, że Pan zagląda do urzędu, ale bardzo proszę, żeby to było merytoryczneŁukasz Konarski.

Anna Danielewska-Trzepla, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Zawierciu, odwoływała się do argumentów dotyczących porównania Zawiercia z Ostrołęką, które cytowaliśmy w artykule z 5 grudnia 2019 r.

Naczelnik podkreślała m.in., że nowoczesna otwarta w 2015 r. instalacja RIPOK, obecnie wymaga dosprzętowienia.

My też będziemy budowali nową halę sortowni – za 5 mln zł, w przyszłym roku ruszamy z budowąKrzysztof Tomczak.

Prezes ZGK podkreślał, że kiedyś surowce trafiały do Chin, teraz się zmieniło.

Nie mogę już dłużej słuchać, jak podnosicie Państwo, że mamy nowoczesny biurowiec. Są tam warsztaty, pomieszczenia socjalne, więc to nie jest biurowiec. To jest wielofunkcyjny budynek wybudowany za 4 mln zł . Pana tu nie było jak myśmy widzieli, w jakich warunkach przebierali się pracownicy ZGK. Proszę mówić precyzyjnie i do końcaWitold Grim.

Ma Pan rację, tam jest rzeczywiście pomieszczenie socjalne, w tym budynku nie przetwarza się odpadów, a oszczędności można szukać tylko w takim budynku. Nasza firma złożyła ofertę do specyfikacji, którą gmina ogłosiła. Kalkulując na Zawiercie staraliśmy się, żeby była to najtańsza oferta. Nie mieliśmy wpływu na to, na ile gmina ogłosi przetarg. Przy dłuższych przetargach jest taniej. Gmina musiałaby skalkulować ryzyko w cenach za utylizację odpadów przy przetargu na 2 lata. Nie będzie taniej, a wszystkie znaki na niebie i ziemi ekonomiczne mówią, że będzie coraz drożejKrzysztof Tomczak.

Budowa tego kompleksu socjalno-biurowego i warsztatowego miała sens. Wysypisko było przy Podmiejskiej, a dyrekcja przy Krzywej. Teraz macie komfort, że wszystko jest w jednym miejscuWitold Grim.

Chciałbym poprosić wszystkich radnych o rozważenie tego, żeby nie przegłosować tej uchwały. Do końca czerwca jest podpisana umowa, jest kilka miesięcy czasu na poszukanie rozwiązania. Nie wiem skąd ten pośpiech? Dlaczego tak się spieszymy, bo sesja grudniowa będzie za kilka dni. Nic ta uchwała nie daje nam pozytywnego. Niektórzy radni są uwikłani przez prezydenta, co jest moralnie niepożądane Paweł Kaziród.

To przed chwilą, co pan powiedział, to jest polityka. Ja rozumiem, że nie wierzy Pan w to, co ja mówię, ale dlaczego nie chce Pan wierzyć Pani naczelnik? Przedstawiła argumenty, tu nie ma polityki, jest tylko merytorykaŁukasz Konarski.

Każdy mieszkaniec zapłaci realnie 25 zł za śmieci w postaci niezrobionego chodnika przed swoim domem, niezrobione żłobki. To my decydujemy, czy dopłacimy 1-2 mln złDominik Janus.

Beata Chawuła pytała o to, dlaczego przetarg ogłoszony w czerwcu nie został ogłoszony na dłużej niż pół roku. Jej zdaniem, wówczas był odpowiedni czas na to, żeby ogłosić przetarg na 2 lata i “zobaczyć do się wydarzy i ewentualnie go unieważnić”.

A my budżetu nie mamy na 2020 rok. Przetarg był głoszony w czerwcu, wynik w sierpniu. Czekano do listopada, aby radni niemalże w ostatniej chwili musieli zabezpieczyć pieniądze na 2020 rok. Dlaczego przez tyle miesięcy nie uczyniono niczego. Jeśli podwyżka jest konieczna, można było przeprowadzać ją stopniowo, np. o 2-3 zł. W ciągu tych 6 miesięcy spróbować podjąć działania, aby nie doprowadzać do podwyżki drastycznej. Podnoszona była kwestia analizy i zmian do regulaminu. Tutaj usłyszeliśmy, że nie jest to możliwe, że regulamin musi obowiązywać. Aby wywołać dyskusję Pan wywołał przerażenie. Czy granie na negatywnych emocjach mieszkańców to słuszny kierunek? Pod wpływem radnych i komentarzy w mediach Pan modyfikował swoje propozycje. Nie mam przekonania, że jest to wariant optymalny. Nie będę głosować za tym projektem uchwały Beata Chawuła.

Dlaczego tak długo się zastanawialiśmy? Nie byliśmy w stanie przewidzieć, proszę wybaczyć, jasnowidzem jeszcze nie jestem, co będzie działo się na rynku. Patrzymy dookoła i widzimy, co dzieje się w innych gminachŁukasz Konarski.

Prezydent Zawiercia podkreślał, że kwota 22 zł “jest optymalna”.

Po głosowaniu wyjdziemy stąd i spotkamy się z naszymi znajomymi, z którymi funkcjonujemy w środowisku pracy, rodzinnym. Uważam, że nie znajdę argumentów co do zasadności za podwyżką śmieci. Gdybym chciał użyć tych wszystkich argumentów, to myślę, że nie znalazłbym tych, którzy takiego przydługiego wywodu chcieliby słuchać. Gratuluję tym, którzy z podniesionym czołem zmierzą się z wyborcamiWitold Grim.

Słyszałem, ze Pani sekretarz jeździła do radnych z jakimś wnioskiem z kwotą 19,5 zł?Michał Myszkowski.

Formy rozmów i dialogu są różne. Ważny jest konsensus – mówiła sekretarz miasta Agata Jarza-Korpyś.

Sekretarz nie odpowiedziała na pytanie radnego Michała Myszkowskiego.

Odbyło się spotkanie, były konsultacje z nami. Tam ustaliliśmy 19,5 zł i od tej pory tego się trzymamy. To miało być na pół roku. Uważam, że ja rozmawiałem z ludźmi. Ludzie są na to przygotowani i nas to nie ominie. Chować głowę w piasek można, tylko po co?Henryk Mól.

Czy Pan tak ma napisane, że na pół roku? Aha, czyli konsultacje co innego, uchwała co innegoMichał Myszkowski.

Jeżeli są jakieś problemy, to ja naprawdę zapraszam do mnie, zawsze możemy porozmawiać. Panie radny Myszkowski, bardzo serdecznie zapraszam, gdyby miał Pan uwagi do mojej pracyŁukasz Konarski.

– Ja myślę, że jak by Pan bywał na komisji, to nie trzeba by do Pana przychodzićMichał Myszkowski.

Na koniec dyskusji przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki Mariusz Golenia poinformował, że jego komisja negatywnie zaopiniowała projekt uchwały.

W głosowaniu w sprawie podwyżek stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych uczestniczyło 18 radnych. Szczegółowe informacje o wynikach głosowania na poniższych zdjęciach.

PK

24 KOMENTARZE

 1. Dobrze że ktoś poszedł po rozum do głowy i zaprzestano jakiś czas temu wożenia odpadów ze Strzępiarki na wysypisko w Zawierciu bo już by go nie było. W Jastrzębiu Zdroju usypano już sztuczną wyspę z tego. Bywają dni że z huty wyjeżdża kilkadziesiąt ciężarówek z gąbkami , gumami , plastikami i nie wiadomo jeszcze czym. Mieszkańcom się podnosi stawki i każe segregować jak w aptece a drugi wozi co popadnie i zwozi w złomie co popadnie.

 2. Cyrk Cyrk i Cyrk.

  Panie G. to ja z innej beczki proszę pokazać jak pan konsultował z mieszkańcami rozbudowe hali na blanowskiej , No tak może konsultacja była ale z koleżkami od piłki na orlikach.
  Po 2. Były Prezydencie , gdzie pan był jak zamykano sortownie ( i ją upośledzono bo dziś tego nawet sortownia nie można nazwać) śmieci na podmiejskiej i zwalniano tam ludzi ( proszę pokazać jakie to są oszczędności dla miasta a nie nie wymieniać pseudo upośledzonych przepisów segregacji bo na handlu śmieciami miasto zarabiało , jak elektronika czy plastik lub zlom ).
  po 3. dał pan za friko 2,5mln od tak sobie na imitacje siatki co z miasta 50tys ledwo zaglada tam 600 osób ( to samo na wyjazdach + łatwo to policzyć)
  po 4 niech pan skończy bo pan się kompromituje bo do referendum odwołania obecnego aby pan skoczył na ten stołek nie dojdzie , my mieszkańcy nie damy sie otumanić

  Panie obecny prezydencie , śmieci są na wage a człek płaci za nie posegregowane a i tak nie zabieraja wszystkiego , wiec gdzie tu polityka , klient wymaga klient płaci

 3. “Psy szczekają karawana jedzie dalej”. Konsultacje się odbyły ale tylko z częścią radnych. Patrząc po liście głosujących za to z częścią spod znaku prawych i sprawiedliwych. Głosy PIS i Odnowy oraz “sympatyzujących” wystarczyły aby przepchnąć projekt Pana Prezydenta za który zapłaci zwykły Kowalski. Spółka która na początku kadencji miała być w tragicznej sytuacji finansowej generuje zysk z którego nie można odciążyć kieszeni mieszkańców tylko trzeba utworzyć nowe miejsca pracy dla kolejnych zasłużonych. Pan Trepka konsekwentnie zgrywa obrońce uciśnionych ale na konto zakładu w którym pracuje wpłyną dodatkowe środki z których pewnie też skorzysta. Panie radny Janus ile tych żłobków planujecie wybudować i gdzie jest o tym mowa w projekcie budżetu na przyszły rok bo chyba mi to gdzieś umknęło ?

  CHwalmy Wszystkie Działania Prezydenta 😀

  • Ludzi się karze za to że nie można nic kupić by nie było zapakowane w plastiku bo nawet 5 tabletek jest w wielkim blisterze a ulotka ma format A2.
   Pytam gdzie jest Urząd Miasta jak ktoś kilkadziesiąt lat ładuje ścieki do gleby bo nie ma szczelnego szamba ? Płacimy chyba za wodę z kanalizacją już około 15 zł/m3 a drudzy ok.6 zł a ścieki do ziemi. Kto nie ma kanalizacji w Zawierciu lub własnej przydomowej oczyszczalni powinien miesięcznie wywieźć prawie tyle samo metrów sześciennych ścieków co pobrał wody a nie raz na 2 lata beczkę 10m/3 lub wcale. Szczególnie w dzielnicach i sołectwach gdzie nie ma kanalizacji lub ci co się jeszcze przez tyle lat ” nie zdążyli ” podłączyć.

 4. Radni głosujący za okryli się hańbą. Panie radne Gajos, Pietras, Wesołowska, Panowie radni Borzęcki, Golenia, Janus, Kurek, Mól, Radosz tego głosowania Zawiercianie nigdy nie zapomną. Bardzo lubicie zaglądać do cudzego portfela i doprowadzać do jego drenażu. To jedyne co potraficie. Stać państwa na podwyżkę, bo macie dwa etaty zawodowy i dietę radnego. Skoro Panu Prezesowi Tomczakowi nie podoba się nowy budynek ZGK będący solą w oku to po co Pan ma w tym budynku swój gabinet? Jeśli się nie podoba to wyjazd stamtąd i to natychmiast. Pani Jarza jest pracownikiem samorządowym i powinna odpowiedzieć na wszystkie pytania, a nie uciekać od odpowiedzi za swoje działania jak przestępca po popełnieniu przestępstwa. Mam wrażenie, że te sesje to już przedszkole. Jedna o serduszku, drugi lata po sali jak nawiedzony. Pani Pietras jak ma coś z sercem to niech idzie się leczyć do specjalisty kardiologa. Jak Pan Prezydent nie może stać w miejscu to niech idzie się skonsultować do specjalisty.

  • Ciekawe czy radni by chcieli być radnymi gdyby tak jak dawniej nie było diet tylko społecznie skoro chcą tak działać dla mieszkańców ? 1200 zł + różne dodatki to przez 5 lat nowy niezły samochodzik się spłaci na kredyt .

   • W PRL-u nie wypłacali diet radnym i rada dużo robiła dla miasta. Teraz Rada nic nie robi. Rada powinna być społeczna bez diet. Niestety radni nie przyszli do rady pracować dla mieszkańców tylko dla własnego łatwego zarobku.

 5. Ktoś, kto uważa, że podwyżki cen wywozu śmieci udałoby się uniknąć jest zwyczajnym populistą i nie zauważa lub nie chce zauważyć, że w zdecydowanej większości miast w ostatnim czasie dochodzi do znacznych podwyżek cen za tą usługę np. w Gdyni aż o 140%. Te tendencje są nieodwracalne i będą niestety narastać. Jest to problem być może systemowy, dotyczący wszystkich samorządów lokalnych, nie tylko Zawiercia. Radni powinni się zatem w zgodzie skupić nad ustaleniem takich rozwiązań, które w jak najmniejszym stopniu dotkną mieszkańców, a nie urządzać polityczną hucpę, tanią demagogię i prywatne wycieczki, należy się bowiem przygotować na to, że w najbliższych latach nastąpią kolejne podwyżki, w miarę wzrostu ilości kolejnych, restrykcyjnych przepisów, nakladanych na firmy recyclingowe. W Zawierciu, niestety, ale nie jest do końca tak źle, cieszmy się, że podwyżka nie jest tak znacząca, jak mogłaby być. Radnych z pewnością będzie na nią stać, niezależnie od oddanego głosu. Ciekawe czy Pan Grim lub Radny Myszkowski uniknąłby tych podwyżek i w jaki sposób, może przedstawią te cudowne rozwiązania? Mieszkańcy będą Wam naprawdę wdzięczni, bo najłatwiej jest kogoś krytykować, bez podania własnych rozwiązań. Uwierzcie Panowie, tak wszyscy potrafią, nie tylko Wy.

  • Pan Prezydent Konarski wyemigrował do USA. I nic się tam nie nauczył. To, że ktoś ma małą emeryturę nazywa populizmem. To nie jest populizm tylko niewyobrażalna dla Pana Prezydenta Konarskiego prawda. Są miasta, w których radzą sobie i nie podnoszą opłat. Da się? Da się. To jak zarządzać powinien wiedzieć Pan Konarski. To on ma odpowiedzialność za to co się dzieje w mieście. Ty przerzucasz odpowiedzialność z Prezydenta Konarskiego na radnych. Jak Pan Konarski tak lubi latać po sali niech przeleci się po miastach i dowie się jak to zrobili, że mają ceny korzystne dla mieszkańców. Pan Konarski otacza się takimi ludźmi jak Pan Tomczak, który dorabia się na krzywdzie mieszkańców miasta. Pan Prezydent Konarski nie jest poważny proponując najpierw 25 zł, następnie 22 zł, by ostatecznie zatrzymać się na 19,50 zł. Do Pana Prezydenta Konarskiego jeszcze nie dotarło, że prezydentura to nie jest zabawa jak w piaskownicy. I chyba do końca kadencji marna szansa, że dotrze.

   • Dzięki za złote rady, Ty wszystko wiesz jak zrobić, prawdziwy Alfa i Omega. Może kiedyś prezydentem tego miasta zostaniesz o wyciagniesz je z marazmu?

     • Chyba Ty masz jakiś problem, bo ja nie odnosilem się do twojej wypowiedzi, podałem tylko fakty, które są obecnie powszechnie w każdym samorządzie lokalnym tj. fakt znaczących podwyżek za wywóz śmieci.

 6. Ja mam taką propozycję dla prezydenta skoro tak pochyla sie nad losem biednych mieszkańców Zawiercia to zamiast zmniejszenia swojej pensji z tego co wiem taki projekt się już pojawił ,może tą cześć wypłaty ,którą ma zostać zgodnie z prawem zabrana przeznaczy na cele charytatywne .Do ciebie Łukasz należy pierwszy ruch .

 7. Do @Wyborca i @Neutralne – A może zamiast komuś zabierać czy to radnym czy Panu Prezydentowi (co w mojej opinii pachnie lekko ideologią poprzedniego ustroju) zadbajmy w końcu o to aby w przyszłości zarówno w gabinecie prezydenta jak i w radzie miejskiej zasiadały osoby mające realne kompetencje oraz użyteczną wiedzę do tego aby odpowiedzialnie rządzić w naszej małej ojczyźnie.

  Może systemowe zmiany dotyczące pensji radnych i stanowiska prezydenta sprawiły by że do kolejnych wyborów zgłosiły by się osoby poważnie myślące o zmianach na lepsze a nie o dodatkowym zarobku i profitach płynących z pełnienia funkcji publicznej.

  Tylko kto z obecnych będzie miał odwagę coś takiego zaproponować i za tym zagłosować?
  Takie moje błazeńskie przemyślenia 😀 😀 😀

 8. Obecna koalicja w radzie miasta ODNOWA PIS oni wszyscy myślą tylko o własnych d..ach . nic ich nie obchodzi tylko czubek własnego nosa, Najlepiej żeby wrócił Pan Grim na stanowisko Prezydenta i Pan Kaziród na stanowisko Przewodniczącego rady miasta bo przynajmniej byli ludźmi dla ludzi a nie tak jak ci teraz mają w poważaniu innych , Takie podłe charakterki, wkrótce wiecej w temacie

 9. jak należy traktować prezydenta który ciagle kłamie i biega po sali sesyjnej jak po ryneczku . odbiór śmieci w myszkowie kosztuje 17.80 i nie ma pan konarski racji . nie zaklamie pan prawdy !!! dobrze aby ktoś z radnych poinformował mieszkancow co mówił p . świtała o wspólpracy z p. konarskim dot. organizacji festiwalu ochmana

 10. Pięknie Radni podziekujemy Wam przy wyborach. Dopiero rok kadencji a tylko same podwyżki. Mamy dość oglądania Waszych głosów wstrzymujących się. Albo jesteście za albo przeciw A nie tylko wstrzymujecie się od głosów i co uważacie że to ok A wszystkie uchwały przechodzą. Wreszcie się zdecydujcie. A Pana Prezydenta to dodatkowo rozliczymy. Nie tak Pan nam mieszkańcom obiecywał.

 11. Alba i Stonen. Sprzedaż i prywatyzacja spekulacja cen pradu i podwyżki cen śmieci. Obcy inwestor zarabia na śmieciach w Kazimierzu Dolnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.