zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Radni: “tak się nie robi Panie Prezydencie”. Zawiercie nie skorzysta z 60 tys. zł Inicjatywy Sołeckiej [AUDIO + ZDJĘCIA]

We wtorek 9 kwietnia odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Podczas sesji zaognił się konflikt na linii prezydent-radni.

Pierwszym tematem, który podjęto podczas sesji była uchwała w sprawie zajęcia stanowiska rady miejskiej w kwestii budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia. W uchwale czytamy, że zawierciańska rada miejska uważa inwestycję za kluczową dla regionu, prezydent Zawiercia przekaże uchwałę do premiera, ministra infrastruktury, wojewody i marszałka województwa śląskiego oraz parlamentarzystów z naszego województwa.

W sesji uczestniczyła Poseł na Sejm RP Anna Nemś, która podkreślała, że wystosowała podczas sesji pod koniec marca do prezydenta Zawiercia apel o zorganizowanie spotkania z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli GDDKiA oraz samorządowców.

O godzinie 13:00 dziś otrzymałam odpowiedź, że o 14:00 jest sesja nadzwyczajna rady miejskiej w tej sprawie. Czy od 22 lutego, gdy pojawiła się informacja o przetargu, podjął Pan jakieś działania w tej kwestii? Czy zamierza Pan zorganizować jakieś spotkanie? – pytała zawierciańska posłanka.

Mnie powierzono wykonanie uchwały rady miejskiej. Bardzo liczę na to, żeby się Pani zaangażowała. Najwyższa pora. Na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby spotkań. To może niewiele zmienić. Tu jest potrzebna decyzja rządowa – mówił prezydent.

Dziwię się Panu, że zwrócił się Pan w takich słowach do Pani Poseł. Bo wszyscy posłowie starali się o to, żeby obwodnica powstała. Pan powinien podjąć wszelkie możliwe działania, nie powinien Pan czekać aż ktoś powie Panu, żeby coś zrobić. Pan nie podjął żadnych działań, żadnych – mówiła radna Ewa Mićka.

Jestem zaskoczony. Nie mam w zwyczaju chwalić się (w tym momencie radna Ewa Mićka powiedziała “oj ma Pan”). Były pisma do ministra, rozmowy z posłami, było wiele spotkań nieformalnych – odpowiadał Łukasz Konarski.

Zarówno przewodnicząca rady miejskiej Beata Chawuła jak i radny Witold Grim pytali o to, jakie działania podjął prezydent w kwestii lobbowania na rzecz budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia. Podkreślali że informacje na ten temat powinny być zawarte w sprawozdaniu z działalności prezydenta pomiędzy sesjami.

W trakcie sesji procedowano również uchwałę dotyczącą zmiany w budżecie miasta na 2019 rok, którą to zmianę chciał wprowadzić prezydent Zawiercia. Zmiana polegała na przyznaniu kwoty 170 tys. zł na wykonanie projektu gazyfikacji ul. Marszałkowskiej oraz 40 tys. zł na fundusz młodzieży. Zostało to wpisane w jedną uchwałę wraz z zamiarem przekazania kwoty 60 tys. zł w ramach Inicjatywy Sołeckiej.

Chcemy mieć większą wiedzę o regrantingu, o projekcie gazyfikacji na ul. Marszałkowskiej. Chcielibyśmy poznać plany Pana Prezydenta na temat dalszego rozwoju Marszałkowskiej. Radni chcą poznać zasady wydatkowania środków publicznych. Nie ma regulaminu do korzystania z tych środków. Nie chcemy rezygnować z rewitalizacji ulicy Marszałkowskiej, ale chodzi nam o przedstawienie planów i wizji Pana Prezydenta wobec ul. Marszałkowskiej – mówiła Beata Chawuła.

Radni zarzucali prezydentowi, że celowo umieścił w jednej uchwale trzy punkty zmiany w budżecie. Przyznanie kwoty 60 tys. zł na Inicjatywę Sołecką (Inicjatywa to konkurs ogłoszony przez marszałka województwa śląskiego) z budżetu miasta jest konieczne, aby sołectwa mogły składać wnioski o przyznanie dotacji (jutro upływa termin składania wniosków, trwał on 30 dni). Środki dla sołectw muszą być zabezpieczone w budżecie gminy, ale są one pokrywane z funduszu Inicjatywy Sołeckiej. W przypadku braku zabezpieczenie wyżej wymienionej kwoty, sołectwa nie będą mogły składać wniosków do Inicjatywy Sołeckiej.

Ja wiem, że możecie postrzegać to jako grę. Do tego jesteście przyzwyczajeni. Zróbmy pierwszy krok w rewitalizacji ul. Marszałkowskiej – mówił Łukasz Konarski.

Posłuchajcie wymiany zdań pomiędzy prezydentem Zawiercia a radnymi:

36 KOMENTARZY

 1. PosłAnka zapomniała, jak oświadczała, że priorytetem jej posłowania i najważniejszą, a zarówno pierwszą sprawą którą załatwi będzie obwodnica. Umieszczała zdjęcia z narad u wojewody ogłaszała, że już pozyskuje środki na budowę, że ma przychylność oraz wszelkie zgody na załatwienie sprawy w Warszawie itp,itp,itp teksty propagandowe rozbrzmiewały na lewo i prawo. I co załatwiła ……. a g…o. A teraz ma czelność wysilać się w oskarżeniach. A gdzie była radna Ewcie gdy poprzednik Prezydenta Konarskiego trwonił kasę na bzdety, to nie żądała od niego załatwienie sprawy obwodnicy tylko za otrzymany stołeczek w wodach siedziała cichutko i wszystko było na tak. Będzie bardzo źle, jak w sprawą załatwienia obwodnicy włączą się osoby bez POparcia ugruPOwania które rządzi krajem.

  • Całe szczęście,że teraz mamy także posłankę z PiS-p.D.Nowicką. Sprawa obwodnicy ruszy z kopyta! Czekamy na widoczne efekty jakichkolwiek działań!

 2. Radni chcieli zrobić na złość Prezydentowi i brawo, udało im się!

  Tylko gdzie jest interes zwykłych Zawiercian? Wygrało politykierstwo i anarchia rady.

  Ludzie współpraca i zgoda buduje, kiedy się tego nauczymy?

 3. Przestańcie ludzie bredzić o rewitalizacji Marszałkowskiej i marnowaniu pieniędzy publicznych na zagrzybiałe i zasyfione rudery !!!! Czy wam już do reszty odbiło pod kopułą !!!

  • Też chcielibyśmy poznać docelową wizję zrewitalizowanej ul.Marszałkowskiej, bo jak dotychczas to słyszymy same ogólniki,bez konkretów. Ot,sztuka dla sztuki i bezsensowne fanaberie.

  • Pan Prezydent lubi grać w gry polityczne ale tą potyczkę przegrał.
   Po co gaz na marszałkowskiej jak tam 70% mieszkańców nie płaci czynszów? Wszyscy wiedzą, że ta cała “rewitalizacja” to ściema. Festiwal pobożnych życzeń bez konkretów i wyceny. Same zdjęcia z studentami i dziećmi nie wystarczą. Konkrety Panie Konarski KONKRETY !
   Gdzie obiecany audyt zewnętrzny ?
   Gdzie konkursy na stanowiska dyrektorskie i prezesowskie?
   Gdzie sprawiedliwe rozdzielanie datacji dla NGO?

 4. Brawo radni, nie dawajcie się zagraniom prezydenta. Jak nie ma nic do powiedzenia to obraża wszystkich. Tak trzeba traktować kogoś kto uważa, że wszystko wolno a nie ma żadnych konkretów. Były spotkania formalne i nie formalne ale konkretnie z kim a tu już nie ma odpowiedzi, tylko obrażanie. Brawo! Nawet ustawy poprawnie nie napisano dla nich strefa aktywności czy w Ogrodzieńcu czy w Zawierciu wszystko jedno. Cóż dzieci do szkoły nie do ustaw i zmian w mieście w kulturze i we wszystkim. Uczcie się póki nie jest zapóźno .

 5. Wielce aktywna baba, a co dla Zawiercia załatwiła. Pierdziała w stołek tyle lat i nagle aktywna, bo wybory. Przestań mieszać, nic tym nie osiągniesz. Prezydent realizuje swój plan, a my go popieramy i tyle w temacie.

  • Czy planowana likwidacja biblioteki miejskiej-bo tak należy nazwać projekt przeniesienia jej w podziemia MOK-to też część wizjonerskiego planu prezydenta? A jeśli w dodatku popierają go ludzie o takiej kulturze osobistej jak autor powyższego wpisu,to czarno widzę przyszłość tego miasta.

 6. Niech podadza dane co robił poprzedni prezydent od obiecanek po roztwonienie pieniedzy naszych podatników na pseudo inwestycje sportowe które w Tym miesicie nie maja racji bytu !!! Gdzie galeria , gdzie miejsca pracy , gdzie obwodnica marciszowa i zawiercia !!! Niech Miasto poda dokładnie co do grosza budżet jaki poszedł na inwestycje sportowe za lata 2014-18 oraz firmy i aneksy do firm gdzie są dopłaty do inwestycji oraz koszta projektów i budów tych inwestycji !!!! łacznie z projektami oraz projektem rozbudowy hali za plecami podatników i kosztem mieszkanców bloków blanowskiej

 7. Szanowny Panie Prezydencie Konarski, bardzo Proszę o realizowanie swojego programu wyborczego. My wyborcy Pana poparli i oddali głos w wyborach. Proszę o załatwienie audytu dla miasta, tak jak zrobił Starosta Zawiercia. Wszystko się wyjaśni i może wtedy dotrze do poprzednika, gdzie jego miejsce. Są bardzo niepoważne zapytania byłego prezydenta o lobbowaniu na rzecz obwodnicy, skoro przez cztery lata rządzenia nic w tej sprawie nie załatwił, nawet nie potrafił dokończyć drogi do strefy ekonomicznej długości 1 km.

 8. Konarski myślał że będzie realizował swoje dziwne pomysły a radni będą maszynką do głosowania. Nie udało się . Prezydent ma najwyraźniej problem z radnymi.

 9. Konarski do domu. Boże co za zawód mi sprawił ten człowiek! Anna Nems jeszcze gorsza. Grim to nawet nie mówię. Po prostu, cała ta ekipa twarzy przewijających się od lat to zgrane karty. Trzeba to wszystko powymieniać na ludzi którzy realnie chcą dobrze i chcą zmiany na lepsze.

 10. Brakuje takiego człowieka jak Ryszard Mach – to był dobry i godny gospodarz naszego miasta. Wszystko potrafił załatwić, wybudował dwie fontanny i bezpieczne ronda, wyremontował drogę z Zawiercia do Lgoty Murowanej, był doskonałym organizatorem festynów i zawodów sportowych.
  Prawdziwy gospodarz, który dbał o nasze miasto i z troską, po gospodarsku potrafił doglądać wszystkiego z korzyścią dla wszystkich.

 11. Może jakiś radny spytałby się radnych z Platformy(PO) ,dwoje pracuje w wodociągach,czy dostali podwyżki? W grudniu 2018 roku odchodzący prezes wodociągów z PO(Platforma Obywatelska) przyznał podwyżkę tylko “swoim”17 osobom(załoga liczy 140 osób),plus nagrody,przypominam ,że wodociągi są spółką miejską.Panie prezydencie proszę się tym zająć

  • Trzeba mieć tupet i być bezczelnym do granic chamstwa by czynić zarzuty Konarskiemu w sprawie obwodnicy . A co te rozwydrzone baby zrobiły w tej sprawie ? Co zrobiła Nemsiowa oprócz spotkań, z których nic nie wyniknęło ? Co zrobiła Mićka i przewodnicząca rady Chawuła , której koledzy partyjni są wojewodami, marszałkami i ministrami i decydują o tym ? Nic nie zrobili oprócz pustego ględzenia !! Dowiedli tylko, że są nieskuteczni i bezużyteczni !!! Niech wreszcie ruszą swoje wielkie DU_ _ Y i jadą do marszałka i wojewody i nie wracają dopóki tej sprawy nie załatwią !!! Tak zrobiła była prezydent MARIA GAJECKA , która w stanie wojennym dała sobie radę z byłym wojewodą, generałem Paszkowskim w sprawie komunikacji miejskiej w Zawierciu i zrealizowała zobowiązanie wynikające z podpisanego POROZUMIENIA z SOLIDARNOŚCIĄ w Zawierciu.

 12. Żałosny jest ten Konarski.. przez niego wstyd w Zawierciu.. na każdej sesji tylko ” cały czas pracujemy”, za każdym razem ta sama wymówka i wciskanie ludziom kitu a tak naprawdę nic nie zrobił… dodam że od wyborów minęło pół roku !

  • Ale przecież nie oszczędza, nie wiem o co ci chodzi. Chyba ze na zwykłych szarych ludziach tyrających na to miasto za głodowe pensje. Szacun. Jeśli pracownicy odejda na emerytury, a na och miejsce ma nie być nowych, to ludziom przybędzie obowiązków, bynajmniej nie dyrektorom zatrudnionym po znajomosci

  • Cały czas o tych komuszkach, a nowi nie lepsi. Przecież ci ludzie nie maja żadnych poglądów, bo jak nazwiesz kogoś, kto najpierw trzymał z lewicą, później z PO, teraz z PISem. To koniunktura steruje ich ruchami. Wcześniej było źle, ale teraz nie będzie lepiej. Raczej gorzej. Oczy przecieram z niedowierzania. Jeśli macie jeszcze nadzieję na zmianę na lepsze, to się dziwie. Ja miałem na początku, ale z każdym miesiącem coraz bardziej się wstydzę tego, na kogo głosowałem

  • Starosta Dors , prezes PIS-u w naszym powiecie powołał Porca z SLD na stanowisko dyrektora DPS-u ! Konarski pozbywa się czerwonej zarazy w mieście a PIS daje komuchom stanowiska dyrektorskie. Wszystkie jednostki organizacyjne powiatu są w rękach komuny, Powiatowy Urząd Pracy , Powiatowy Zarząd Dróg, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Dom Pomocy Społecznej, a starosta niby z PIS-u. No to kim jest ten DORS . Dekomunizację trzeba zacząć od komuszego PIS-u !

 13. Nikt nie mówi, że posłanka zrobiła wszystko w sprawie obwodnicy, ale teraz to obecny prezydent powinien pukać do wszystkich możliwych drzwi przez ministrów, wojewodę i posłów a nie czekać na uchwałę radnych. Zresztą nawet napisać uchwały nie potrafił i dobrze, że przewodnicząca zauważyła, że nie wiedzą o którą strefę ekonomiczną im chodzi. Wstyd to jest dopiero teraz i duży błąd że wybraliśmy ludzi bez doświadczenia, ale tak samo byłoby z kolejnym młodym z tą różnicą, że może nie brałby za zastępcę małolata, zna się tyle samo na rządzeniu co wybrany.

 14. Na ulicy Marszałkowskiej jest większość budynków jest prywatna. Niech sobie właściciel doprowadzą gaz za swoje, a nie wszyscy mieszkańcy mają się na to składać. Obowiązkiem Prezydenta jest działać dla dobra mieszkańców miasta. Pan Konarski ma obowiązek podjąć działania w sprawie obwodnicy, a nie oglądać się na posłów tego regionu, uchwałę rady miejskiej lub czekać na decyzję rządu z założonymi rękami. Co Pani Chawuła zrobiła w sprawie obwodnicy? Jest członkiem partii rządzącej. Pan Starosta Dors i Pani Benc również. Co zrobili? Ograniczają się do stanowisk i krytyki postępowania innych, a działania nie ma żadnego. Co zrobiła Pani Nemś? Była w rządzie i obwodnica nie powstała. Weźcie się wszyscy do roboty.

 15. Te spory do niczego dobrego Zawiercia nie doprowadzą. Radni i Prezydent się spierają, a Zawiercie jest zaściankiem województwa. Miasto stoi w miejscu i się nie rozwija, a wręcz cofa się w rozwoju. Trudno wyrażać opinię o swoim mieście, ale taka jest prawda. To ostatni dzwonek na działanie radnych i Pana Prezydenta.

 16. Trzeba dać czas prezydentowi to dopiero kilka miesięcy,komuchy rządziły tyle lat,a ostatnio PO-wcy zadłużyli na 45 mln.

 17. Nic tak dobrze Konarskiemu nie wyszło jak zwalnianie ludzi. Przez te prawie 6 miesięcy poza gadaniem i jakimis konsultacjami raczej niewiele zrobił.

 18. Może jakiś radny spytałby się Pana Prezydenta o przyznane podwyżki w grudniu przez byłego prezesa? Trzeba sprawę wyjaśnić i ewentualnie rozliczyć. W grudniu 2018 roku odchodzący prezes wodociągów z przyznał podwyżkę tylko “swoim”17 osobom. Radni z wodociągów na pewno coś wiedzą , ale nie w ich interesie jest rozdmuchanie sprawy ta sama OP-cja , przypominam ,że wodociągi są spółką miejską.

 19. Prezydent Konarski to też pracodawca. Jako taki może zwalniać i zatrudniać urzędników. RM też zwalniał i zatrudniał swoich ludzi i jakoś świętego oburzenia nie było.

  • To nie tylko prezes wodociągów sprezentował podwyżki swoim ludziom, ale tak samo zrobił prezes PUK Sp. z o.o.przed odejściem.

 20. Jak zwykle pierd***kotka za pomoca mlotka. Co zrobiliscie z tym miastem od 89 te same twarze te same lanie wody tylko przed wyborami….jak tam galeryja widmo? Gdzie te zaklady w SAG? Centrum przesiadkowe a nie warunki za przeproszeniem “dla bydła” obwodnica SZA to juz kolejna czesc gwiezdnych wojen-:) smieszne to i tragicznie? Jak tam wstapienie do GZM ? Jak tam huta szkła? Jak tam zaklady bawelnianie Przyjaźń kiedy oddacie kase bylym pracownikom za skladki za osrodek w Beskidach? Wybrancy myslicie ze bedziecie dalej nas robic w h*** przestancie byc chłopczykami w krotkich spodniach z lizaczkiem…jak.sie.rozwijaja inne miasta podobnej wielkości na Slasku Zaglebiu a u nas jak zwykle oby stoleczek!!! A potem cicho do nasteonych wyborow. JAK NIE MACIE WSTYDU SPOJRZEC ZAWIERCIANOM W OCZY!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.