zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Radni sprzeciwili się piątej próbie Łukasza Konarskiego podwyżki opłat za śmieci. Większość nie uczestniczyła w zdalnej sesji i nie było kworum. Czy będzie szósta próba?

Za nami nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Jej głównym punktem był projekt uchwały zaproponowany przez prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego dotyczący kolejnych podwyżek – tym razem opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Przypomnijmy, pierwszy raz prezydent Zawiercia Łukasz Konarski propozycję podwyżek przedstawił na sesję sierpniową – z 19,5 zł na 36 zł za odpady segregowane i z 58,5 zł na 72 zł za odpady niesegregowane. W sierpniowej sesji prezydent nie uczestniczył. Oto jak radni głosowali podczas sesji sprzed 3 miesięcy – informacje dostępne TUTAJ.

Druga próba doprowadzenia do przegłosowania przez radę podwyżek miała miejsce podczas wrześniowej sesji. Prezydent ponownie włączył projekt uchwały o podwyżce do porządku obrad, ale na początku sesji wycofał swoją propozycję.

Po raz trzeci Łukasz Konarski chciał wprowadzić podwyżki głosami radnych podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu w piątek 15 października. Tak głosowali radni w połowie października – informacje dostępne TUTAJ.

Z kolei czwarta próba miała miejsce podczas sesji pod koniec października. Oto jak głosowano pod koniec października – informacje dostępne TUTAJ.

Piąta próba nieudana dla prezydenta, udana dla mieszkańców

Piąta próba ustanowienia podwyżek opłat za śmieci miała miejsce w trakcie sesji nadzwyczajnej w środę 17 listopada. Sesja była bardzo nietypowa, ponieważ… w sesji uczestniczyła zbyt mała liczba radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.

Aby rada mogła podejmować uchwały w sesji musi uczestniczyć kworum, które – w przypadku Zawiercia (mamy 21 radnych) – wynosi większość, czyli 11 radnych. Na sesji pojawiło się 10 radnych, ogłoszono więc przerwę. Po chwili sesję opuściła radna Ewa Mićka i dołączył Przemysław Trepka. Wciąż brakowało kworum. Ogłoszono więc kolejną przerwę. Po jej zakończeniu do sesji dołączył 11 radny – Jerzy Radosz (kierownik w należącym do miasta MOPS-ie) – który po chwili opuścił sesję i ponownie brakowało wymaganej prawem liczby radnych do podejmowania uchwał.

W sesji uczestniczyło 10 radnych (czyli niemal wszyscy pracownicy podległych pod miasto lub powiat jednostek):

 • Mariusz Borzęcki (pracownik spółki miejskiej zatrudniony jako radny w tej kadencji – ZGK)
 • Martyna Gajos (nauczycielka szkoły średniej podlegającej pod powiat, z którym władze Zawiercia mają koalicję)
 • Mariusz Golenia
 • Dominik Janus (pracownik MOPS-u zatrudniony jako radny w tej kadencji)
 • Dariusz Kurek (pracownik OSiR zatrudniony jako radny w tej kadencji)
 • Przemysław Trepka (pracownik spółki miejskiej zatrudniony jako radny w tej kadencji – ZGK)
 • Henryk Mól (członek najbliższej rodziny pracuje w starostwie, a powiat ma koalicję z miastem)
 • Paulina Pietras (naczelnik wydziału w starostwie, z którym władze Zawiercia mają koalicję)
 • Justyna Wesołowska (zatrudniona w Agencji Rozwoju Zawiercia, zanim została radną)
 • Zbyszek Wojtaszczyk (jego syn jest kierownikiem jednego z obiektów w OSiR)

Czy prezydent Zawiercia Łukasz Konarski podejmie 6 próbę podwyżki opłat za śmieci?

Zdjęcie ilustracyjne: sesja inauguracyjna po zaprzysiężeniu prezydenta – 21 listopada 2018 r.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

31 KOMENTARZY

 1. Panie Konarski inwestycje w SAG=praca=wplyw podatkow do miasta=inwestycje w miescie nie komercyjne. Tak trudno to zrozumiec? trudno w innych miastach sie dzieje a u Nas news dnia “latarnia”-:( kiedy obwodnica rozpoczecie. robot? jaki pomysl na zatrzynanie mlodych miasto sie wyludnia na maxxaa? kopalnia tak czy nie? kiedy kiedy kiedy……..

 2. Prezydent, nic nie zrobi w temacie rozwoju, bo jemu tylko dzieci w głowie, Marszałkowska i zabawki a nie poważne inwestycje i pomysł na fajne życie dorosłej części społeczeństwa, a nie tylko Kubusia.

 3. To jest ciekawe. Dlaczego Prezydent cały czas dąży do podwyższenia opłat za śmieci. Zamiast dbać o mieszkańców żeby płacili mniej za śmieci bo miasto ma własne wysypisko to dalej brnie o podwyżkę. To daje do myślenia jaki ma w tym cel lub zyski.

  • Chyba zyski. Czy rzeczywiście jest małym chłopcem, czy też udaje? Z pewnością kwiatki, napis Zawiercie i światełka to żadne osiągnięcia i żaden sukces mieszkańców Zawarcia.

  • Dobrze prawisz – logiki w tym żadnej. W naszym Śmieciogrodzie, chociaż ta usługa, powinna być tańsza, niczym kiedyś paliwo w Wenezueli. Choć i oni ostatnio podnieśli ceny, aby zapobiec kradzieży tego surowca przez Kolumbię i Karaiby, to naszym władzom, akurat zależy na zwózce odpadów z całego kraju, a może i świata. A co może bardziej zachęcać do pozyskiwania takich intratnych kontraktów, jak nie niska cena za odbiór ?

  • Jak się dało kilkutysięczne podwyżki prezesom i dyrektorom – ” ludziom dobrze pracującym ” , to teraz komuś trzeba odebrać ,a zwykłym ludziom najprościej!!!

 4. Będą kolejne próby po trupach do celu. Celem jest zrobienie śmietnika z Zawiercia i przywożenie do Zawiercia śmieci z całej Polski.

  • ty będziesz lepsza już się ślinisz żeby znów startowac na prezydenta, nic z tego polegniesz i nawet radną nie zostaniesz

 5. Ta lista radnych i te powiązania zawodowe są porażające. Mam nadzieję że przed wyborami wszyscy dowiedzą się komu służyli Ci radni – bo chyba nie nam i dlaczego

 6. Widocznie można, a już o jego dwóch mumiach a zwłaszcza “eeeeeee yyyyyyy eeeeeee” nie wspomnę.
  Ten chłop to dramat.

 7. szybciej z fotela celebrytów w radzie miasta wyleci przewodnicząca rm niż prezydent Konarski , a no powinna wiedzieć co się na nią szykuje, a na prezydenta nalepszy Pan Witold bez konkurencji

 8. Dlaczego portal nie publikuje kolejnych zamieszczanych komentarzy? są niewygodne bo mówią prawdę o innych kandydatkach na prezydenta? gorzej jak wasi czytelnicy przeniosą się do konkurencji i tam będą pisać łącznie z tym że tu nie publikowano ich wpisów ., Mamy równie prawa nie tylko nagonka na jednego kandydata są też inni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.