zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Radna do prezydenta Zawiercia o sprzedaży działek przez ZGK. Prezydent: “Myślę, że to jakaś pomyłka”

W poniedziałek 11 maja odbyła się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Zawierciu. Celem jej zwołania były zmiany w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej dotyczące m.in. otrzymanej dotacji na rozbudowę żłobka miejskiego (więcej informacji: TUTAJ).

W trakcie sesji prezydent z radnymi ustalali również, które budynki objąć termomodernizacją. Na koniec sesji radna Ewa Mićka poruszyła temat Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu.

Dnia 10 kwietnia 2020 roku ukazało się ogłoszenie o przetargu. Postaram się szybko. ZGK zbywa działki o numerach 132, 133, 1095/17, 1095/18. My uchwałą bodajże ze stycznia bądź lutego, nie pamiętam, 2020 roku zamieniliśmy się z ZGK między innymi na te działki. Te działki miały być, w uzasadnieniu czytamy: “Po zamianie zostaną one przeznaczone na jej cele rozwojowe”, czyli ZGK. Natomiast teraz ten przetarg został unieważniony Przetarg zostało ogłoszony 10 kwietnia. 30 kwietnia został unieważniony, nie ma przyczyn podanych, dlaczego. Rozstrzygnięcie było, wpłata wadium chyba do 15, proszę sobie pomyśleć, w międzyczasie były święta, więc bardzo krótki czas. Cena jest też zastanawiająca, jeżeli chodzi o te działki, bo tam są działki przeznaczone na, wiemy na co, na wysypisko, na przetwarzanie odpadów, więc są to drogie działki. Mam nadzieję Panie prezydencie, bo do tego, żeby sprzedać te działki ZGK mogło, też nie rozumiem, dlaczego je sprzedaje, skoro myśmy im je przekazali, żeby się mogli rozwijać – powiedziała Ewa Mićka.

Myślę, że to jakaś pomyłka – dodał Łukasz Konarski.

No nie wiem, bo Pan jako walne zgromadzenie wspólników powinien wyrazić zgodę na sprzedaż tych działek. Pan powinien o tym wiedzieć i pewnie Pan wie. Ja bym chciała wszystkie dokumenty związane z tym oto ogłoszeniem. Ogłoszenie ukazało się, nie wiem, czy było na głównej stronie ZGK, na pewno było w zakładce Inne, gdzie odwiedzin w ciągu 2 lat jest chyba 100 osób. Poza tym był ten czas dziwny również, bo w okresie świątecznym. Dlaczego był unieważniony, mogę się domyślać, że mogło chodzić o pojemniki, które nagle zrobił się szum z pojemnikami z COVID-em, nie wiem. To jest tylko moje przypuszczenie, nie chcę rzucać oskarżeń. Na dodatek w tym ogłoszeniu o przetargu od góry pisze “Zabrze”, też nie wiem dlaczego – mówiła Ewa Mićka.

Radna prosiła o dokumenty i o informację na temat tego, kto wpłacił wadium.

I kolejna rzecz, o której Pan być może nie wie i bardzo bym chciała Pana poinformować. A te działki, jeszcze Pana poinformuję, Panie Mariuszu, są w pobliżu schroniska, także można się zastanawiać teraz, komu schronisko przeszkadza. I jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. Mam tutaj postępowanie, które ogłosiło ZGK również na usługę ochrony mienia. W 2019 roku tutaj mam, kto wygrał, ogłosili, pokazali – 158 670. Rok 2020 – 390 tys., ta sama firma. Firma nazywa się Lador z Sosnowca. I Państwo znacie członka zarządu tej firmy, bo członek zarządu tej firmy to Pan Bartosz Koba, który tutaj występował na tej sesji, kiedy zostałam przez Państwa, kiedy była uchwała na temat mojego zwolnienia. Występował w imieniu Wodociągów – powiedziała Ewa Mićka.

Pod koniec sesji przewodnicząca rady mówiła o kwestii zdalnych obrad.

Dostałam od Pana prezydenta pismo, właściwie apel dotyczący prowadzenia sesji w trybie zdalnym. To pismo Pan prezydent złożył w czwartek w ubiegłym tygodniu. Panie prezydencie, w ubiegłym tygodniu zaprosił Pan radnych na dwa spotkania – jedno w poniedziałek na Marszałkowską, drugie w środę do urzędu. Oba te spotkania odbyły się w trybie tradycyjnym, nie w trybie zdalnym. Dodatkowo, w środę, na tym spotkaniu pracownik Wydziału Dialogu Społecznego otrzymał polecenie pracy w nadgodzinach, jak sądzę. Przyszła pracownica w celu robienia zdjęć Panu prezydentowi. Więc Panie prezydencie, to było w środę wieczorem, a w czwartek rano pisze Pan do mnie pismo, żeby sesja były w trybie zdalnym. Ja bardzo proszę, żeby jeżeli Pan prezydent ma taką preferencję, spotkania z radnymi też odbywały się w takiej formie, ponieważ nic nie stało na przeszkodzie, żeby procedować tak jak się to odbyło, czyli Pan prezydent mógł przesłać do nas mailem swoje propozycje odnośnie adresów budynków do termomodernizacji, a my – tak jak to się stało – przysłaliśmy Panu mailem propozycje radnych i w ten sposób został wypracowany kompromis. A zatem ja proszę, że jeżeli takie spotkania muszą się odbyć i nie mogą się odbywać zdalnie, to żeby przynajmniej liczba osób w nich uczestniczących ograniczać do niezbędnego minimum. Ponadto, chciałabym tutaj złożyć zapytanie do Pana mecenasa i o odpowiedź proszę na piśmie, czy rzeczywiście nie istnieją żadne przesłanki prawne, aby sesje zdalne mogły się odbywać. Podam taki przykład: w naszym statucie, Panie mecenasie, jest taki zapis, że wnioski merytoryczne radni mogą składać do projektów uchwał w formie pisemnej. W przypadku, kiedy jest sesja zdalna, radni nie mają takiej możliwości. A więc nie do końca formuła sesji zdalnej przy zapisach obecnych statutu Miasta Zawiercie i regulaminu rady miejskiej, który jest załącznikiem do tego statutu, jest możliwy do zrealizowania – mówiła przewodnicząca Beata Chawuła.

Po tej wypowiedzi przewodniczącej rady sesja dobiegła końca.

Oto zrzut ekranu z portalu geoportal.gov.pl – obszar oznaczony na czerwono to działki 132, 133, 1095/17, 1095/18. Działka nr 128/2 to teren schroniska dla zwierząt:

Oto treść ogłoszenia, o którym radna Ewa Mićka mówiła w trakcie sesji:

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

18 KOMENTARZY

 1. Z tego materiału wynika jasno, że pan Konarski utworzył już w naszym mieście gang kolesiów do brudnych interesów!!!!! Pod przykrywką zmian odnowy mamy do czynienia z jawnym złodziejstwem i okradaniem nas – mieszkańców. Do redakcji – proszę mieć rękę na pulsie w tej sprawie. Może należy powiadomić prokuratora i CBA!!! A co ten Pan Koba jeszcze robi w wodociągach? Z dyrektora od niczego go zdjęli i powołali na prokurenta za jeszcze większe pieniądze. I mamy 2- ch prezesów i 2-ch prokurentów. Pytanie po co? Odpowiedz – układ miejscowy do okradania nas – mieszkańców.

 2. Prezesowi ZGK już nawet nazwy miast się w głowie poprzestawiały. Skąd miasto Zabrze? Może tam kolejną pracę będzie miał bądź już ma. Takim jedna praca nie wystarcza. Trzeba zarabiać na kolejnych. Stwierdzenie Konarskiego “Myślę, że to jakaś pomyłka” to autopodsumowanie swojej prezydentury.

 3. możecie pisać , płakać a Konarski z kolesiami i tak robi swoje , a jego wyznawcy z rady pewnie to popierają , żenada

 4. Proszę jak układanka się sama układa. Czyli już wiemy czemu schronisko przeszkadzało – bo jest brakującym puzzlem w układance pana prezydenta, który chciał z Zawiercia zrobić to co jego kolesie z ZGK zrobili z Bytomiem? zapraszam na portal Bytom to nie hasiok. Brawo Ewa nasza wojowniczko !!! Nie damy zrobić z Zawiercia prywatnego śmietniska. Mam nadzieję, że mieszkańcy Zawiercia zobaczą jaką POMYŁKĘ popełnili a sprawa skończy się w sądzie gdzie pan Konarski w wyćwiczony, perfekcyjny już sposób powie Wysoki sądzie, Pani prokurator……….. tam już nie odpowie na piśmie i nie będzie : wiem ale nie powiem.

 5. Kiedy w końcu ktoś zareaguje na te poczynania Konarskiego! To się w palę nie mieści . A Pani Beacie wspòłczuje. Bo kobieta ma doczynienia z przedszkolakiem. Ten gość ani chwili dłużej nie powinien być prezydentem. Bez przerwy wychodzi jakaś akcja z jego udziałem.

 6. Wytłumaczcie mi jedno. po kiego ciorta Spółdzielnia Mieszkaniowa Zawiercie grzeje w grzejnikach jak jest 23 stopnie za oknem? Czyżby musieli “wygrzać” nadmiar, bo lokatorzy za mał by zapłacili? Czy ktoś zajmie się samozwańczym prezesem od 20 lat?

  • A dzisiaj też jest 23 za oknem ? Wyłączą to będzie płacz że zimno. Zobacz na prognozy temperatury. Zakręć zawory przy grzejnikach jak za gorąco.

 7. Ale zgraja oderwanych od koryta ziomków ruszyła. Jeszcze nie wiadomo o co biega , a już orzekli wyrok i wymieniają prezydenta. Chcą dawnego układu. Wtedy siedzieli cicho i przytakiwali. I co z tego mamy … drzwi od kibla na pamiątkę. Nikt nie zgłasił sprawy do prokuratury.. Teraz Prezydent robi dużo dla Zawiercia i to ich boli !!!!

 8. Moje pytanie do Radnego Mariusza Golenia. To Pan na poprzedniej sesji chciał sprzedawać schronisko czy to ma powiązanie ze sprzedażą działek przez ZGK ? Jakie jest obecne Pana stanowisko ? Wiedział Pan, że działki wokół schroniska są przeznaczone na sprzedaż bo już wtedy ogłoszony był na nie przetarg. Twierdzi Pan, że dba codziennie o nasze środowisko a przyzwala Pan na powstanie bomby ekologicznej ? Przypuszczam, że to nie galeria handlowa ani aqua park ma tutaj powstać tylko prywatne wysypisko śmieci. Śmieci zwożone z całej Polski.
  Czy chcecie zrobić z Zawiercia jeden wielki śmietnik ?

  • Ciekawe ile Golenia dostał w łapę od Mafii Konara ?!

   Myślę, że Radny Golenia już wiedział komu tą działkę chce zlicytować – Brawo!!!!

 9. tak prezydent duzo robi dla swoich kolesi z poza Zawiercia , dał wszystkim pracę a gdzie zawiercianie ??

 10. Chyba co niektórzy nie zdają sobie sprawy ile organizacji pozarządowych stanie za Schroniskiem oraz ile tysięcy ludzi jest zaangażowanych w życie Schroniska. Pewnie Pan Prezydent się spodziewa petycji i strajku, który się odbędzie gdy miasto nie przedłuży dzierżawy na prowadzenie Schroniska !
  Uderza Pan w czuły punkt społeczności, która na los zwierząt jest coraz bardziej wrażliwa – myślę, ze o Panu usłyszy cała Polska bo oczywiste ze nie obędzie się bez Telewizji i ogólnopolskich mediów !!

 11. No i sprawdza się ponadczasowe powiedzenie ” jak niewiadomo o co chodzi….” To jest temat dla uwagi i dla prokuratury bo kolesie zaczynają sobie hasać za za nieboszczki PO.

  • Żeby tylko nie zaczęli znowu wozić na jakieś nowe (jeżeli wogóle są takie plany) wysypisko w Zawierciu odpadów z przywożonego złomu ze Strzępiarki z huty bo nas zasypią. A to same skarby typu gąbki , gumy , plastiki. Myślę że nikomu do głowy taki pomysł nie przyszedł ani nie przyjdzie. Kto zgadza się na sprowadzanie tak zanieczyszczonego złomu że linia sortująca te odpady nie nadąża tego przesiewać choć pracuje praktycznie cały czas ? Skąd to jest zwożone ? Rocznie to są dziesiątki tysięcy ton śmieci jak nie więcej. To rozdrabniarka złomu czy sortownia śmieci ?
   Kto widział na własne oczy ten wie co piszę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.