zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Rada Powiatu Zawierciańskiego jednogłośnie przeciw kopalni cynku i ołowiu [ZDJĘCIA]

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Zawierciańskiego, która odbyła się wieczorem w piątek 18 października była poświęcona uchwale w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec planu budowy kopalni rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego.

Projekt uchwały dotyczył trzech punktów:
– wyrażenia zdecydowanego sprzeciwu wobec planów budowy kopalni cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego;
– podjęcia działań zmierzających do powołania zespołu konsultacyjnego składającego się z organów wykonawczych gmin wchodzących w skład powiatu zawierciańskiego oraz radnych Rady Powiatu Zawierciańskiego, którego celem będzie wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie budowy kopalni rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego oraz podjęcie wspólnych działań mających na celu zablokowanie tej inwestycji;
– wystąpienie do sejmowej komisji Ochrony Środowiska o nie rozszerzanie projektu nowelizacji ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku – Prawo geologiczne i górnicze o ograniczenie prawa samorządów do wyrażania sprzeciwu wobec budowy kopalni rud cynku i ołowiu.

Radna Maria Milejska, przedstawicielka wnioskodawców zwołania nadzwyczajnej sesji, mówiła również o otrzymanym przez nią liście w sprawie sprzeciwu wobec kopalni ze strony mieszkańców powiatu. Z kolei starosta Gabriel Dors przedstawiał petycję przeciw kopalni cynku i ołowiu podpisaną przez włodarzy gmin powiatu zawierciańskiego oraz członków zarządu powiatu.

Radny Zbigniew Rok wymieniał choroby, które grożą mieszkańcom powiatu w przypadku budowy kopalni.

Niedokrwistość, alergia, choroby przewodu pokarmowego. Kadm usposabia do rozwoju chorób nowotworowych. Promienie jonizujące uranu mogą doprowadzić do białaczki, raka żołądka, raka skóry. Z punktu widzenia medycznego jest to niekorzystne dla naszego regionu – mówił Zbigniew Rok.

Jeżeli będziemy jednością, to mamy szansę, aby zatrzymać plany budowy kopalni. Ołów to jedna z najbardziej toksycznych trucizn. 0,5 grama ołowiu może spowodować ostre zatrucie, a 20 gram – śmierć. Inne substancje wydalamy, a w przypadku ołowiu stale i systematycznie kumuluje się on w naszym organizmie i nie ma możliwości jego wydalenia. Ołów najszybciej kumuluje się u dzieci. Po pożarze Katedry Notre Dame w okolicy tego miejsca w okolicznych szkołach dzieci miały przekroczone normy ołowiu – podkreślał Jarosław Kleszczewski.

Uwolnienie tego typu promieniowań prowadzi do mutacji genowych, nie wiadomo jakie organizmy zmutowane pojawią sie w naszym otoczeniu. Być może zgubne decyzje odezwą się w następnych pokoleniach. Zwróćmy uwagę na to, co stało się obok Olkusza – ogromne obszary nieużytków – mówił radny Krzysztof Wrona.

Jestem mieszkańcem gminy Szczekociny i reprezentuję gminę Żarnowiec i Irządze, ale jako wiceprzewodniczący komisji rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska wyrażam mocny sprzeciw wobec tej inwestycji – dodał radny Mariusz Piotrowski.

Poparcie dla uchwały wyrazili również radni Karol Hadrych i Grzegorz Piłka.

W imieniu klubu radnych PiS: gospodarka ma człowiekowi służyć, a nie zabijać. Życie ludzkie jest wartością nadrzędną – stwierdził wicestarosta Paweł Sokół.

Poseł na Sejm RP Danuta Nowicka podkreślała, że przeciw kopalni są posłowie PiS.

– Zapewniam, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby nie dopuścić do tej inwestycji. Pomyślmy sobie, kto nam zgotował ten los – mówiła Danuta Nowicka.

Państwa dzisiejsza decyzja jest bardzo ważna. Dziękuję wszystkim włodarzom, którzy podpisali się pod petycją. To, co ostatnio stało się – najważniejszy czynnik: społeczny – to pokazuje, że jest to decyzja mieszkańców powiatu – mówił Mariusz Golenia, radny miejski i wiceprezes Stowarzyszenia “Nie dla kopalni cynku i ołowiu”.

W trakcie sesji głos zabrało również kilka zgłoszonych wcześniej osób. Małgorzata Janoska, przewodnicząca rady gminy Ogrodzieniec, zapewniała, że ogrodzieniecka rada jest przeciw planom budowy kopalni, a radni wkrótce podejmą uchwałę w tej sprawie.

Możemy mówi “nie” dla kopalni, ale jeśli nie ruszymy tego dalej, mogą być decyzje, które nam się nie podobają. Rozmawiałam z Greenpeacem i powiedzieli, że chętnie nam pomogą, ale musimy pozbierać trochę dowodów. Nie mówi się wiele, że jest tu olbrzymie złoże uranu. W latach 60. w moim domu mieszkali geofizycy, którzy wtedy robili odwierty. Jestem chemikiem z wykształcenia, więc rozumiałam jak mówili o cynku, ołowiu i rudzie uranu. Mam informację od Polaków z Kanady, którzy mówili, że w Kanadzie kończy im się paliwo do elektrowni atomowej. Firma Rathdowney dotuje stypendia, dotacje do dożynek.  Jeśli nawet ktoś nam powie, że nie ruszymy złóż uranu, to zburzymy płaszcz ochronny, jaką jest ruda ołowiu, która zapobiega wydostawaniu się promieniowania uranu. Uran238 ma okres rozkładu 4,5 tys mld lat. W Ciągowicach i na Turzy – tam wszystko świństwo się znajdzie, cała gama niszczących pierwiastków. Wykorzystam swoje kontakty w Unii Europejskiej. Powiedzą mi, do jakiej komisji wysłać wszystkie dokumenty. Ktokolwiek powie dla kopalni “Tak”, to wydaje wyrok na swoje dzieci i będzie katem tego wyroku – mówiła Ewa Brewczyńska-Florczyk.

Jestem mieszkańcem gminy Łazy. Byliśmy najmniej poinformowani, jeżeli chodzi o budowę potencjalnej kopalni oraz o wpływie tej kopalni na zdrowie. Patrząc od strony stricte prowadzenia działalności biznesowej, to firma Rathdowney patrząc na akcje na giełdzie jest poniżej 10 centów kanadyjskich za jedną akcję. Jest to kwota nadzwyczaj śmieszna i nikła jest możliwość finansowania ich inwestycji. Ta firma nigdy nie przyniosła żadnego zysku. Sprawdźmy, od kogo przyjmujemy granty, dofinansowania. Spisałem sobie słowa dyrektora z firmy Rathowney z września 2016 roku: Nie zajmujemy się biznesem cynku, biznesem wydobycia. Jesteśmy w biznesie przepływów pieniężnych – mówił jeden z mieszkańców powiatu.

Dzisiaj przed Wami bardzo poważna decyzja. Chyba nie trzeba mówić wiele na ten temat, ale cieszę się, że nadszedł ten dzień. To była ciężka praca, od 8 lat. Mała garstka osób spotykała się w prywatnych domach, rozmawialiśmy, dochodziliśmy do prawdy. Nikt nami nie kierował, żadna firma ani polityk, tylko rozum. Każdy człowiek, który zapozna się z materiałem, chwyta się za głowę. Dziękuję za ten dzień – podkreślała mieszkanka powiatu.

Chcę podziękować za tę uchwałę i już podjęte uchwały. Mam nadzieję, że zostanie to powstrzymane. Nawet jeśli się to nam uda, to nadal siedzimy na bombie, która cały czas tyka. To, że kopalnia nie powstanie, to nie przekreśla to wiedzy, jaką mamy z raportu ONZ przygotowanego przez kilkuset naukowców w oparciu o pracę kilku tysięcy naukowców. Z tego raportu wynika, że jeśli nie zmienimy drastycznie (segregowanie odpadów, panele fotowoltaiczne) sposoby traktowania planety, to za 30 lat rasa ludzka przestanie istnieć. My się udusimy, nie będziemy mieli czego pić albo jeść. Jest pani Poseł, są Państwo z rady powiatu. Wy macie władzę, macie możliwość, żeby coś z tym zrobić. Zwykły obywatel może tylko na to patrzeć. Pani Poseł, krótko po tym, jak ten raport został przedstawiony, prezes Jarosław Kaczyński powiedział, że te wieści są bardzo smutne, ale dla naszego bezpieczeństwa ważne jest wydobywanie węgla i utrzymywanie kopalni – mówił inny mieszkaniec powiatu.

Myśmy już zaczęli. Dziś jeszcze widać butelki plastikowe na stołach, ale już wkrótce będzie woda w butelkach zwrotnych. My zaczynamy – mówił starosta Gabriel Dors.

Każdy z nas ma swój udział w ochronie środowiska, świadomość jest coraz większa – podkreślała przewodnicząca rady powiatu Małgorzata Benc.

Chciałem podziękować, bo nie wiedziałem o tym porozumieniu z włodarzami gmin. Niektórzy burmistrzowie dostawali po kilka tysięcy złotych na szkoły, żeby urabiać dzieci. Trzeba sobie powiedzieć, od czego to się zaczęło. To się zaczęło 8 lat temu, gdy została wydana koncesja. Trzeba dziękować Bogu, że 4 lata temu rząd się w Polsce zmienił, bo teraz mielibyśmy kopalnię – mówił radny Leszek Kalaga.

Prawnik starostwa pytała, czy formułowanie wytycznych w uchwale wobec organu wykonawczego jest potrzebne. Radna Maria Milejska proponowała pozostawienie tego zapisu.

Głosowanie zakończyło się jednogłośnym, przy 20 radnych obecnych na sali, przyjęciem uchwały rady powiatu przeciw kopalni.

Nie zasypiajmy, bo to temat ważny. Jeśli zatrzymamy inwestycję na 5-10 lat, to może przyjdzie jakiś kolejny inwestor – mówiła Małgorzata Benc.

PK

28 KOMENTARZY

 1. To świetna decyzja. Stanowcze nie dla kopalni. Dobrze, że mieszkańcy pojawili się na sesji i zabrali głos. Pani poseł Nowicka powinna wiedzieć, że koncesje wydobywczą wydaje ministerstwo, a nie Pan prezes Kaczyński. Dziwne jest stanowcze milczenie Pana premiera Morawieckiego w sprawie budowy kopalni. Skoro PiS jest przeciw, posłowie o PiS też to dlaczego premier będąc w Zawierciu nie zajął żadnego stanowiska w tym temacie. W Sosnowcu premier odebrał petycję i oznajmił, że zajmie się sprawą. Pytanie kiedy? Po budowie? To już nie są żarty. To prawda, że rząd PO wydał zgodę na odwierty. Mówienie o tym, że byłaby kopalnia, gdyby nie zmiana rządu jest wróżeniem z fusów. Nie wolno dopuścić do tego, aby Rathdowney kopalnią zdemolował piękno Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niszczył środowisko, nieodwracalnie zanieczyszczał wody gruntowe, a przede wszystkim katował mieszkańców powiatu zawierciańskiego różnymi chorobami spowodowanymi działalnością wydobywczą. Plastik powinien być wyeliminowany raz na zawsze.

 2. Teraz jak już cały powiat mówi nie dla kopalni i są na papierze wszystkie uchwały to wysyłać Do Ministra Środowiska o ochronę tych miejsc wydobywczych i pokładów wody pitnej oraz złożyć wogóle projekt o wpisanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w do rejestru szczególnej ochrony….. Niezapomniajmy że na terenie Jury jest Ojcowski Park Narodowy przez którego przebiega Szlak Orlich Gniazd, gdzie jest to jedyne i niepowtarzalne miejsce naszej historii, przyrody i szczególne położenie geograficzne. To jest nasz obowiązek, aby o ten skrawek dbać. To jest nasz dom….
  Brawo dla wszystkich radnych o stanowcze i szybkie działania…. ???

 3. Co za kretyńska hucpa, nawet nie ma czego komentować. .Przecież zdecydowana większość tych ludzi w ubiegłym roku była na sesji jak inwestor prezentował wyniki badań geologicznych i projekt kopalni, ale nikt z tych ludzi nie miał wątpliwości. Mam nadzieję, że teraz zajmą się RZECZYWISTYMI TRUCICIELAMIŚRODOWISKA NATURALNEGO ZAWIERCIA I JURY, którzy trującymi odpadami ,pyłami i gazami zanieczyszczają glebę wodę i powietrze. Tumany trujących gazów i pyłów z huty CMC I Odlewni codziennie zanieczyszcza powietrze całej okolicy.

 4. Narodowcy od króla z Ogrodzieńca uczcie się jak zwyciężać ,dziecinada dotychczas w waszym wydaniu .Należy obroty wykonywać jak zawierciański PiS być i za i przeciw i nie przyjść na sesję i nawet o butelkach zwrotnych wspomnieć BRAWA dla starosty ma chłopak poczucie humoru .

 5. Przerażające ! Masowa histeria nakręcana nieuctwem, politycznymi kalkulacjami, najgorsze upiory ludzkiej ciemnoty zbierają żniwo. Wejdzie z powrotem na drzewa i kopcie ale w nosach kozy…?Na tyle was stać !☹️

  • #YODA
   Mówisz oczywiście o tych,którzy chcą kopalni bo dla nich “piniądz” bogiem i nic innego się nie liczy. Cóż, stara mądrość ludowa mówi: Za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli.

 6. A ja się pytam publicznie – gdzie ci bojownicy biodegradacji Jury byli przez ostatniej 30 lat jak Zawiercie popada w coraz to większą degradację ekonomiczna ?! Kiedy się wam poodtykaja nosy na smród z huty czy odlewni ? Kiedy zima będzie można otworzyć okno nie narażając się na wąchanie piecowych smrodów. Ogrzewanie się samorządowcow i co gorsza posłów w ognisku strachu ludzi przed nieznanym zagrożeniem jest zwykła hucpa i hipokryzja. Zrób je coś pozytywnego, to wtedy będziecie mieć moralne prawo robić sobie selfiki i paradować w glorii, bo póki co to żałość d..w ściska…

     • Ołów zrobił uraz. Z cynkiem uraz się szybciej zagoi. A w ramach “bólowego” piękny łańcuszek ze srebra. Taka to historia. ?

    • nie pleć o uranie bo gdyby w tych złożach był uran to sowieci już dawno wybraliby go do ostatniego grama. W Olkuszu też jest uran ? bo to jest to samo złoże.

     • O złożach uranu mówiło się oficjalnie już w latach siedemdziesiątych,gdy odkryto te złoża. Wtedy też były prowadzone odwierty – jeden był nawet przed Pałacykiem Szymańskiego. Wstrzymano wszelkie działania-łącznie z planami przenoszenia miasta na tereny m-dzy Blanowicami a Kromołowem- z powodu kryzysu lat osiemdziesiątych.
      Mimo wieku pamięć mi jeszcze dopisuje.

     • Ja wiem , że się mówiło, odwiert jest też na przeciwko ZUS . Mam kawałek próbki od geologów. To był rok 1974. To jest to samo złoże co w Olkuszu. Nie ma tam żadnego uranu.

 7. Czy wy organizatorzy tej żałosnej i groteskowej imprezy w Łazach, a potem przed Mokiem w Zawierciu i na sesjach rad uważacie , że zawiercianie to stado baranów, któremu można wciskać różne bzdury o kopalni ? Czy wy myślicie , że ludzie nie wiedzą kto zatruwa środowisko w Zawierciu i okolicy śmiercionośnymi odpadami ? Wszyscy wiedzą, że to Odlewnia i huta CMC , a wy nie wiecie ? Czemu nie organizujecie protestów przeciwko tym PRAWDZIWYM TRUCICIELOM ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.