zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Rada Miejska w Zawierciu podejmie uchwałę w sprawie sprzeciwu wobec planów lokalizacji, budowy kopalni oraz eksploatacji cynku i ołowiu

W poniedziałek 14 października odbędzie się sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Zawierciu, początek o godzinie 17:00.

W trakcie sesji ma zostać podjęta uchwała w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec planów lokalizacji, budowy kopalni rud cynku i ołowiu oraz eksploatacji złóż cynku i ołowiu na terenie gminy Zawiercie.

Informacje o przebiegu sesji na antenie internetowego Radia Zawiercie po godzinie 17:00.

56 KOMENTARZY

 1. I tak nie powstanie ta kopalnia….. Nie ma aż takiego nacisku abyśmy na gwałt potrzebowali pozbywać się zasobów wody za parę ochłapów które i tak w całości by do nas nie trafiły celem miesc pracy, gdzie nasi mieszkańcy by nie dostali. Liczymy, że radni są na tyle mądrzy, iż wiedzą ile kosztuje woda tutaj pod ziemią i ile jej jest.
  Liczymy że zależy także na życiu i zdrowiu mieszkańców. Mieli już okazję zobaczyć jak się zaprezentowała firma Rathdowney i co ma dla nas do zaoferowania…
  Zobaczymy jak potrafią zarządzać gruntami i zasobami i czy są godni chronić naszych interesów za takie ochłapy…?

 2. Spółka Rathdownay to klasyczny przypadek uniknięcia płacenia podatków od zysków. Założona w Luksemburgu, a tutaj prawa są nieco inne. Na pierwszym planie spółka Fortis w upadłości. Nikt z tego nie zobaczy żadnych pieniędzy w postacie podatków. Pan prezes to finansista i ekonomista i cwany lis z polecenia Kanadyjczyków!!! Tylko forsa jest ważna!!! Nikt Wam tego na spotkaniach nie powie im większa świadomość tym niej spotkań z tą firmą. Zostaniemy wyrolowani tak, że jeszcze nasze dzieci będą o tym rozmawiać. Istnieje drugie dno wydobycia minerałów bo nie trzeba być filozofem chemii żeby stwierdzić, że są tutaj złoża również srebra, a także URANU które występują przy tak bogatym złożu cynku i ołowiu. Naturalny rozpad pierwiastków. To prawdziwa żyła “złota”. Jeśli tego nie zatrzymamy, a spółka już wita się z gąską to zostaniemy w przysłowiowej czarnej d….e. Z problemami które zostaną podczas eksploatacji oraz po niej. Otworzymy tylko delikatnie okno, a oni wejdą po czasie szeroko otwartymi drzwiami na JURĘ.

 3. Jak czytam te komentarze to ręce opadają.
  Czuję się jak bym był w jądrze chińskiej rewolucji kulturalnej. Zero znajomość tematu, szabelka, agresja, ja -to My i zaciemnianie horyzontu. Bez względu na kopalnie i tak stąd trzeba uciekać. Nie przypadkiem Zawiercie jest zacofana prowincją. Po 89 roku zamiast się rozwijać, czeznie w kolesiostwie , cwaniactwie omamiona upiorami poprzedniej władzy. Miała być odnowa a jest od nowa…

 4. Huta CMC w Zawierciu też zarejestrowana jest w Luksemburgu i nie płaci podatków, a zatruwa nam wodę, a najbardziej glebę i powietrze trującymi gazami i pyłami.

  • do ekologa….

   Huta oczywiście nie jest proekologiczna, ale już jest, i to od 100 lat. I huta nie powoduje obniżenia poziomu wód gruntowych i ich permanentnego zanieczyszczenia. Nie wywoła również zjawiska lejów depresyjnych, nie zostawi hałd pofloatacyjnych. I wreszcie nie zniknie za 10-15 lat zostawiając niewyobrażalny syf! To, że huta już truje to ma usprawiedliwić wpuszczenie nowego TRUCICIELA??

 5. Weźcie się też za hutę , wysyła nocą ogromną ilość zanieczyszczeń co gołym okiem widać po samochodach i balkonach na os.Huldczynskiego.Codziennie zmywam balkon i parapety bo są czarne, a żeby spać przy otwartym oknie to trzeba zapomnieć.Dlaczego nikt tym się nie zajmuje,gdzie służby ochrony środowiska.Czym my oddychamy ? Co ze zdrowiem naszym i naszych dzieci ? Przestańcie udawać,że nic się nie dzieje !!!!

 6. Uchwała powinna być przegłosowana. Polska została zaatakowana przez Hitlera i Stalina. Dziś Rathdowney próbuje zaatakować Jurę i powiat zawierciański, ale ten atak się nie uda, bo mieszkańcy na to nie pozwolą.

 7. Wiadomo,huta to największy pracodawca w Zawierciu, sponsor miasta itd, ale to nie powód żeby pieniądz więcej znaczył od naszego zdrowia.Panie Prezydencie,Panie Starosto, temat zanieczyszczenia środowiska przez hutę jest bardzo istotny dla mieszkańców .

   • W Polsce jest wolność słowa i wolność wyrażania swoich poglądów. Jeśli Ci się to nie podoba to tylko Twoja sprawa. Stwierdziłem fakt historyczny, a Ty możesz sobie twierdzić co chcesz przed śniadaniem, niezależnie od miejsca zamieszkania i stopnia zapylenia.

  • Bardzo wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza przedwczoraj w nocy w Zawierciu . Normy przekroczone kilkukrotnie , bardzo zła jakość powietrza. !!!! Dlaczego nikt się tym nie zainteresuje? Dlaczego nas trują i maja przyzwolenie?

  • Ponadto huta emituje hałas, każdego dnia, w każdej minucie doby, odpowiada za rozjezdzanie miasta pojazdami ciężkimi liczonymi w setki, także każdego dnia przez cały rok. Czy stowarzyszenie Nie dla kopalni dostrzega ten problem? Chyba nie, skoro jeden z jego członków ma stanowisko magerskie w hucie.

 8. Huta truje i jakoś nikt się tym nie zajmuje . Czy to nie jest dziwne? Rozumiem kasa,kasa…miliony od półki idą w miasto. To i rządzi. Jakkolwiek,nie ma tutaj merytorycznej dyskusji na temat kopalni ,ale jest bardzo dużo polityki. Tylko polityka. Wybory niech już się kończą.

  • to prawda, dlatego nie potrzebujemy kolejnego truciciela, który oprócz ołowicy zafunduje nam degradację i skażenie środowiska, hałdy poflotacyjne, lej depresyjny i problemy na dziesięciolecia.

 9. REFEREDNUM , NIE POZWÓLMY DECYDOWAC FIRMA GOSPODARCZYM KTO MA MIEC INWESTYCJE W ZAWIERCIU A NIE ZAP….. ZA MARNA KRAJOWA . Miasto nie prawa decydować za mieszkańców co jest czarne a co białe…..

  REFERENDUM , REFERENDUM REFERENDUM , A nie trzymanie go na pseudo tep…. syf sportu przeciwko obecnemu rzadzacemu !!!

 10. Niepozwólmy takim inwestorom jak Rathdowney niszczyć nasz skrawek domu za marne pieniądze które i tak do nas nie trafią. Mamy tyle firm i zakładów oraz jeszcze dużo wolnej przestrzeni dla takich inwestorów jak np. Galeria Brama Jury, która powstanie, że kopalnia to wszystko zniszczy…. Brak wody pitnej, leje poflotacyjne, wyludnianie miasta przez to, złoża raptem jest na paręnaście lat a strat na setki lat….Tylko głupi na takie propozycje się nabierze….
  To jest nieopłacalny biznes dla nas. Kanada jest wielkim krajem wiec może sobie na jednym końcu stawiać Huty, elektrownie atomowe, jądrowe i co tam jeszcze a na drugim końcu posiadać rezerwaty, wodospady, lasy i czyste powietrze i problemu nie ma. U nas na tak małym obszarze jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska będzie to destrukcyjne dla całego regionu….

 11. Niech Radni podejmą tę uchwałę bo niektórzy doprowadzą ten region do katastrofy a potem pod cysternami będą płakać że wody nima i kolejki do lekarzy….

 12. To, że ta kopalnia powstanie to tylko kwestia czasu. Jestem mieszkańcem Jury i jak przystaje na lokalnego patriotę oczywiście jestem na NIE!!!! ale te wszystkie kampanie informacyjne są troszeczkę za późno bo ta pseudo firma prowadziła już chyba odwierty parę lat wcześniej. A to że PiSUARY twierdzą że nie powstanie to dla mnie jest to kłamstwo. Niech Chawułowa i Dors nie wciskają ciemnoty bo mieszkańcy Jury nie są ludźmi drugiego sortu

 13. Mieszko nie siej propagandy, Zawiercie przeciw a dokładnie KTO? Komentarze piszesz odważnie, a pod Mokiem pewnie w masce będziesz chodził. Ta cała Wasza akcja zaczyna śmierdzieć – jestem na TAK, TAK, TAK za inwestycja i powstaniem kopalni. A co z tym powietrzem , kto nam takie serwuje i nikogo to nie obchodzi ?

  • Muszę was rozczarować bo ja akurat nie mam zamiaru stąd nigdzie wiać ani przeprowadzać się bo tu jest mój dom….
   Jeśli chodzi o kwestię propagandy to musisz wiedzieć że jest dobra propaganda i zła. Jestem przeciwny, aby ten syf tutaj powstał, wiec jako mieszkaniec robie wszystko, aby do tego niedopuscić. To normalne. Jeśli Ty to nazywasz propagandą to jak najbardziej się pod tym podpisuję…..
   Cały czas powtarzam, jakie powietrze skoro chcesz kopalni? Zastanów się co chcesz i piszesz….. Bo z kopalni nie będziesz miał czystego powietrza…. Zapomnij o tym. Sam dobrze wiesz….

 14. Czy Ty Mieszko czytasz ze zrozumieniem? Pytam kto tak bardzo zatruwa nam powietrze w centrum Zawiercia i dlaczego nikt nie powie głośno kto i co to jest dokładnie ten dym z kominów? Jaka Jura? Zawiercie to zagłębie od zawsze miasto przemysłowe. Fabryki i zakłady upadły – skały na Jurze jak stały tak stoją. Ciekawe swoją droga czy jak Amerykanie przejmowali Hutę tez były protesty? Chyba nie bo wtedy Mieszko chodziłeś w pieluchach.

  • Czy tego chcesz czy nie Zawiercie leży na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Z Geografii chyba miałeś pałe i nie trzymałeś atlasu w rękach…. ? jak się urodziłem to Huta już stała, oczywiście.
   Każdy może napisać do służb administracyjnych w sprawie którą ty przytoczyleś. To napisz jak ci tak zależy na czystym powietrzu…

 15. średnia długość życia w powiecie to 63 lata i tysiące osób ciężko chorych. Czemu ? w centrum odlewnia i huta ! czemu nie można było zrobić tyle lat obwodnicy – bo koliduje lokalizacja z kopalnią ? co robią nasi radni ? Zmienić to już wszystko : pozbyć się trucicieli i zrobić strefę Uzdrowisko Zawiercie z wodą Jurajską z basenami termalnymi , tężniami, stokiem narciarskim itp. i tam ludzie znajdą pracę i będą dożywać do emerytury. A jeśli nie potraficie przekuć hasła brama do Jury w rzeczywistość to nasi pradziadowie już postanowili i zrobili – to jest miasto przemysłu tzw “ciężkiego” gdzie pracowało tysiące ludzi z całej Polski. Tak naprawdę każda uchwała jest intencjonalna i propagandowa a kopalnia i tak pewnie powstanie .

 16. W wieku XIX Zawiercie potrzebowalo przemysłu w różnych branżach: wlokiennictwo ( Stara Bawełna), hutnictwo (obecnie Huta Zawiercie), Odlewnia Żeliwa i napewno ten obszar jak widzimy został zdefraudowany ale ja nie miałem wtedy wpływu na rozwój i sytuacje społeczne jakie w tamtym okresie w Zawierciu i okolicy panowały…..
  Dzisiaj, kiedy mam możliwość wpływu na sytuację w moim mieście i widzę że nowoczesne parki produkcyjne, które zmniejszają zanieczyszczenie środowiska w regionie powstają u nas i to się sprawdza, to wolę taki rodzaj przemysłu niż jak miałby mi zniszczyć obszar w którym mieszkam, oddycham,pracuję.
  Teraz na CMC i Odlewnie nie mamy wpływu….ale na kopalnie, na którą mam wpływ jak wszyscy mieszkańcy Zawiercia i powiatu, ktora jeszcze bardziej przyczyni się do zanieczyszczenia powietrza nie pozwolę na powstanie tego syfu, rozumiesz?

 17. Nie porównujmy CMC i Odlewni, dwóch tylko zakładów dymiacych na całe Zawiercie do miasta z ciężkim przemysłem. Na Górnym Śląsku tak jest że huta obok huty a niedaleko kilka kopalni potężnych….. U nas się sprawdziły się zakłady technologiczne, które są przyjazne środowisku i dalej będą powstawały takie zakłady. Już era hut i kopalni idzie w zapomnienie….Bo to po pierwsze szkodliwe a po drugie kosztowne….
  Kopalnia nie przejdzie u radnych ?

 18. Jak na szczeblu państwowym uchwała w Sejmie jest aktem prawnym tak na szczeblu samorządowym uchwała jest aktem prawnym…
  Nie znacie się to nie piszcie głupot….
  Są emocje, ale wystarczy trochę poczytać za nim się coś napisze….

 19. O to tak podchodzisz do sprawy … gamonie i tumany tak nas traktujesz …. Zawiercianie słyszycie ? Szkoda słów , masz sprany łeb . Dowiemy się jeszcze co z tego masz.

 20. Oczywiście gamonie i tumany bo chcecie Zawiercie uczynić miejscem bezuzytkowym…. Ale Radni i ci co są przeciw temu procederowi nie pozwolą na degradację w tym regionie…..
  ZAWIERCIE MÓWI NIE DLA KOPALNI!!

 21. A jak nazwać tych co piszą na dany temat a nie wiedzą podstawowych rzeczy? Tak cię to boli słowo gałgan i tuman, adekwatne słowa? Proszę Cię…. Już nie bądź taki delikatny i nie łap za byle słowa….

 22. Dałeś plamę Mieszko nazywając ludzi tumanami i gałganami . Wychodzi prawdziwe oblicze, musisz się poduczyć z psychologii troszkę. Emocje Cię gubią!

 23. Jakbyś chciał gościu to byś już dawno wyciągnął wnioski z tego forum i powziął pewne refleksje nad rozwojem miasta i jednocześnie chronić nasz region przed zniszczeniem…co w tych czasach jest niezwykle ważne jak pieniądze, przemysł, edukacja, rolnictwo, itd.

  Dobrze że są jeszcze takie osoby jak nasza młodzież która dzisiaj się spotka zapewne z rodzicami i opiekunami by wyrazić stanowczy sprzeciw wraz z mieszkańcami miasta…

 24. Mieszko ja chcę referendum a nie agitacji ! Agitacja= Nakłanianie! Zrozum to chłopie! Jeśli radni reprezentują Zawiercie powinni liczyć się również z tymi którzy CHCĄ KOPALNI!

 25. Większość jak jest to decyduje w demokracji… Widzisz tu jakieś postulaty na ławie Radnych co do referendum? Bo ja nie. I bardzo dobrze. Naszym obowiązkiem jest ochrona naszego miasta, mienia czyli zasobów naturalnych i oczywiście wypełni się zgadzam do uswiadamiania o skutkach powstania kopalni…..
  Mieszkańcy dzisiaj wyrażą swoją wolę i powiedzą STOP KOPALNI
  Zapraszamy pod MOK….

 26. No i gdzie jest firma Rathdowney ktora tak ochoczo na początku bez uprzedzenia spotykała się z mieszkańcami?? Hehehehe… Co??
  Już nie chce się spotykać z mieszkańcami? Hmm? ??
  Mają okazję teraz dzisiaj wyjść jak mysz spod miotly…..?

  • Rathdowney spylił, bo otrzymał definitywne NIE od mieszkańców. Rathdowney uciekł jak mysz i schował się pod miotłę. Co jakiś czas spod miotły wygląda Koński i myśli, że uśpią czujność mieszkańców i mieszkańcy za jakiś czas zapomną. Otóż mieszkańcy nie zapomną. Miotła może wymieść myszy raz na zawsze czego Rathdowney nie przewidział.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.