zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Rada Miejska w Zawierciu: 21 zamiast 23 radnych. Oto nowy podział okręgów

Wkrótce najprawdopodobniej zmieni się podział gminy Zawiercie na okręgi wyborcze. Propozycja zmian wymaga przegłosowania przez radnych podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w środę 28 marca.

Zgodnie z paragrafem 5. projektu uchwały, “na niniejszą uchwałę wyborcom, w liczbie co najmniej 15, przysługuje prawo wniesienia skargi do Komisarza Wyborczego w Częstochowie, w terminie 5 dni od daty podania do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty”.

W dniu 31 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 130). Zgodnie z jej art. 12 Rada Miejska zobowiązana jest do dokonania podziału gminy na okręgi wyborcze do rady miejskiej w terminie do 60 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

O sprawie mniejszej liczby radnych w Zawierciu pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku (więcej informacji TUTAJ). Jeszcze nie jest znany termin tegorocznych wyborów samorządowych – brane są pod uwagę trzy terminy: 21 października, 28 października oraz 4 listopada. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w wakacje.

Oto mapa oraz dotychczasowy i (pod nim) nowy podział na okręgi wyborcze w Zawierciu:

Nowy podział:

 

5 KOMENTARZY

  1. Czemu tak dużo tych okręgów wymyślili stratedzy w UM? Jeden okręg, to dopiero utrudni wszelkiej maści komitetom prowadzenie kampanii. Jakie wspólne “problemy” mają wyborcy z Kromołowa, a jakie z Marciszowa. Gdzie Rzym a gdzie Krym???

    • Dojna zmiana? A gdyby tak wrócić do dawnej zasady,że funkcja radnego jest funkcją społeczną,niepłatną? I wtedy przekonamy się kto z potrzeby działania,a kto z chęci dorwania się do koryta.

  2. Koniec Pany ex-komuchy potrzebujemy ludzi z pasja aby Zawiercie i powiat sie rozwijal a nie by w czarnej d….co zrobiliscie od 89 jak wyglada Zawiercie ostija bezrobocia i pracy za minimum, gdzie jest Solidarnosc tak walczaca i zaklady pracy gdzie? Dlaczego Zawiercie nie jest w GZM stracilismy szanse rozwoju!Zawiercianie na wybory i glosujcie z glowa!!!dosyc malinowych dziadkow w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.