zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Rada miejska nie chce przyjąć prezydenckiej uchwały? Należy poddawać ją pod głosowanie tyle razy, aż w końcu radni ją przyjmą

Dziś (środa 28 kwietnia) odbywa się sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. W jej porządku obrad znajduje się projekt uchwały dotyczący przeniesienia siedziby Agencji Rozwoju Zawiercia.

Jest to kolejny projekt uchwały poddawany przez prezydenta miasta pod głosowanie Rady Miejskiej w Zawierciu kilka razy, w tej samej formie. Tak samo było w przypadku projektu o wystąpieniu miasta z Jurajskiej Organizacji Turystycznej. Mimo braku poparcia ze strony większości radnych prezydent Łukasz Konarski poddawał ją pod łącznie głosowanie 3 razy. Za każdym razem rada nie chciała przyjąć projektu uchwały.

Podczas środowej sesji w porządku obrad znalazł się projekt uchwały, który został odrzucony przez radnych dwa razy – podczas sesji w dniu 31 marca i sesji nadzwyczajnej z 13 kwietnia. Radni proponowali m.in. stworzenie w Willi Erbego pałacu ślubów (i przeniesienie Agencji Rozwoju Zawiercia do obecnej siedziby Urzędu Stanu Cywilnego, który miałby przenieść się do Willi Erbego) lub obiektu kulturalnego.

Jest to projekt uchwały identyczny z tym, jaki był głosowany w trakcie poprzedniej sesji. Czy ma Pan jakieś dodatkowe informacje dla radnych argumentujące to, że mamy po raz kolejny głosować nad tym samym, projektem? – zapytała na początku dzisiejszej sesji przewodnicząca Rady Miejskiej w Zawierciu Beata Chawuła.

Myślę, że w toku dyskusji przy projekcie będzie kolejnych wiele pytań, postaram się na wszystkie odpowiedzieć – powiedział prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Żeby ten projekt w ogóle był w porządku obrad, czy Pan ma jakieś dodatkowe informacje, które nie były przedstawione przy okazji głosowania nad tym projektem uchwały? – dopytywała Beata Chawuła.

Na ostatniej sesji została przegłosowana możliwość sprzedaży budynku ARZ=u, Parku Technologicznego natomiast chcielibyśmy do tego przystąpić jak najszybciej nie obciążając nowego właściciela funkcjonowaniem tam ARZ, dlatego prosiłbym Państwa o przeniesienie tej instytucji do innego budynku – dodał prezydent Zawiercia.

Rozumiem, czyli nie żadnych dodatkowych argumentów. Nie widzę powodu, dla którego rada miałaby po raz kolejny zajmować się takim samym projektem uchwały – stwierdziła przewodnicząca rady i złożyła wniosek o zdjęcie tego punktu w porządku obrad

Radny Michał Myszkowski dodał, że “rada jasno się wypowiedziała dwukrotnie w tej kwestii” oraz że “większość osób powiedziało jasno: “nie chcą z Willi Erbego robić biura“.

W trakcie głosowania nad zdjęciem z porządku obrad punktu dotyczącego przeniesienia ARZ do Willi Erbego.

9 radnych głosowało “za” (Beata Chawuła, Martyna Gajos, Witold Grim, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Ewa Mićka, Henryk Mól, Michał Myszkowski, Paulina Pietras i Damian Świderski), 6 “przeciw” (Mariusz Borzęcki, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Przemysław Trepka i Zbyszek Wojtaszczyk). Dwoje radnych wstrzymało się od głosu (Tomasz Pacia i Jerzy Radosz), a 4 było nieobecnych (Edyta Grzebieluch, Joanna Janik-Jaworska, Paweł Kaziród i Justyna Wesołowska).

Wniosek nie został przyjęty, ponieważ powinien uzyskać bezwzględną większość głosów, która wynosi 11. Projekt uchwały dotyczący przeniesienia do Willi Erbego Agencji Rozwoju Zawiercia będzie procedowana w trakcie sesji. Wkrótce więcej informacji.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

8 KOMENTARZY

  1. Czy kogoś to jeszcze dziwi że jak jakieś głosowanie jest nie po myśli Pana Prezydenta to szuka wszelkich możliwych sposobów na to żeby je powtórzyć uprzednio “zbierając szabelki” lub obejść decyzję rady innymi sposobami.

  2. I znowu radna Chawuła robi jako gwiazda . To czemu nie pochwałą się projektem odwołania z funkcji przewodniczącej tej że kobiety? Przecież na dniach robsje stanie . Część jej radnych też na gdzieś jej rządy. A baba się zapędziła

  3. Wyprzedaż majątku gminy Zawiercie w postaci budynku ARZ W ŚWIETLE WYDATKÓW pana prezydenta np. Projektu synagogi za ponad 200 tysięcy, lampek świątecznych za kilkadziesiąt tysięcy czy (jak się słyszy) premii dla pracownik urzędu w wysokości około pół miliona złotych to ZBRODNIA! Mam nadzieje, ze jeśli dojdzie do sprzedaży konarski zostanie z tego rozliczony.

  4. Nie wiem czy to się już zmieniło ale w nadzym Zawierciu by opłacić opłatę skarbową za wydanie dokumentu trzeba było zasuwać do kasy na ul.Krzywą bo w Centrum nie było kasy. Paranoją jest że w US nie ma kasy.

  5. WON czy to.nie najsłynniejszy rzecznik z PISu? W Zawierciu? Poznaje styl. To powiedz o kolejnej Nowince z Zawiercia jak to co niektórzy z kandydatów się układają do wyborów. Startują razem po to aby jeden drugiemu oddał póżniej cenne głosy. A w razie wygranej na prezydenta jeden drugiego robi zastępcą tylko tępoki mogły by tego nie zrozumieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.