zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

PUK Zawiercie wyczerpał tegoroczny limit środków na sterylizację zwierząt. Schronisko oferuje akcję darmowego zabiegu dla kotów

W środę 31 marca na sesji Rady Miejskiej w Zawierciu podjęto temat uchwały, dotyczącej przyjęcia “Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Zawiercie na rok 2021”. Podczas sesji wyszło na jaw, że miastu skończyły się pieniądze na sterylizację zwierząt. Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu rozpoczęło z kolei akcję darmowej sterylizacji kotów.

Sprawę poruszyła radna Ewa Mićka. Po otwarciu dyskusji przez przewodniczącą Rady Miejskiej w Zawierciu Beatę Chawułę poinformowała, że zwrócił się do niej pewien mieszkaniec, który, chcąc wysterylizować kota na koszt gminy, dowiedział się, że miasto nie ma już na ten cel środków. Zapytała później, czy jest to prawda.

Odpowiedzi udzielił prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zawierciu Jacek Latko, który poinformował, że było na to przeznaczone 24 tys. zł brutto, rozdzielonych na cztery gabinety weterynaryjne oraz, że, według jego informacji, środki te rzeczywiście zostały już wyczerpane. Ewa Mićka zauważyła, że podobna kwota była w ubiegłym roku i zasugerowała, że skoro w tym nie wystarczyła, należałoby ją zwiększyć. Zadała potem pytanie, czy prezes wie, na ile miesięcy ta kwota wystarczyła. Prezes Jacek Latko odparł, że ta sytuacja wynika ze zwiększającej się świadomości mieszkańców na temat sterylizacji zwierząt i zgodził się, że kwotę tę można byłoby zwiększyć.

Ewa Mićka zwróciła się także do prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego z prośbą o “urealnienie” kwoty, z czym zgodziła się przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Chawuła. Radny Dominik Janus dodał, że otrzymał podobne, co radna Mićka zgłoszenie od mieszkanki miasta.

Prezes Jacek Latko na pytanie radnego Mariusza Goleni, dla kogo przeznaczony jest ten program, wyjaśnił, że jest on skierowany wyłącznie do mieszkańców gminy Zawiercie. W trakcie dyskusji Ewa Mićka poprosiła również o wyjaśnienie, jak wygląda proces zgłaszania zwierzęcia do sterylizacji.

Jeżeli mieszkaniec wyraża chęć kastracji swojego własnego zwierzęcia, zgłasza się do nas, do odpowiedniej osoby, która zajmuje się tą kwestią. Osoba ta weryfikuje, czy ten mieszkaniec zamieszkuje teren gminy Zawiercie. Jeżeli tak, to musimy sprawdzić, czy to zwierzę należy do niego itp., następnie, jeśli w dalszym ciągu podtrzymywana jest ta chęć, to my, po sprawdzeniu, gdzie ta osoba mieszka, drogą elektroniczną kierujemy ją do gabinetu,  który jeszcze ma środki. A przypominam, że mamy umowę z czterema gabinetami w Zawierciu, także praktycznie każdy ma możliwość dojechania do gabinetu w dogodnym dla siebie momencie – odpowiedział prezes Jacek Latko.

Co ciekawe, we wtorek 6 kwietnia Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu opublikowało na swojej stronie na Facebooku komunikat, dotyczący akcji darmowej sterylizacji kotów dla mieszkańców miasta.

KOLEJNA AKCJA DARMOWEJ STERYLIZACJI DLA KOTEK Z ZAWIERCIA!
Drodzy mieszkańcy Zawiercia, ze względu na ogromną ilość bezdomnych kotów trafiających do naszego Schroniska, które są porzucane, chcemy zaoferować Darmową Sterylizację aby zapobiec kolejnych kocich nieszczęść. Zauważyliśmy, że z roku na rok bezdomność kotów na terenie Zawiercia diametralnie wzrasta, a ilość kotów, które jesteśmy w stanie wziąć pod opiekę, jest ograniczona ze względu na wiele aspektów, między innymi choroby zakaźne, z którymi na co dzień mamy do czynienia. W związku z powyższym podejmujemy walkę z bezdomnością, a jedynym sposobem, aby ograniczyć ilość nowo narodzonych, niechcianych kociąt jest STERYLIZACJA !!! Każdy zameldowany mieszkaniec Zawiercia może wysterylizować kotkę, niezależnie, czy kotka jest dochodząca, bezdomna, czy domowa, tak zwana właścicielska. Zachęcamy do skorzystania z akcji – liczba sterylizacji jest ograniczona – czytamy na stronie schroniska na Facebooku.

Sterylizację można wykonać w Gabinecie Weterynaryjnym “PANACEUM” Daria Sagan przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 18 w Zawierciu pod nr tel. 662 523 098. Na zabieg można umawiać się telefonicznie.

MS
redakcja@zawiercianskie.pl
Fot.: Facebook/Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.