zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

PUK podpisał umowę ze schroniskiem. Po wielu miesiącach oczekiwania, licznych publikacjach w mediach i akcji “Murem za Schroniskiem”

Prezydent Zawiercia ogłosił w mediach społecznościowych, że będące spółką miejską Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zawierciu podpisało przedłużenie umowy najmu nieruchomości dla Schroniska dla Zwierząt.

Umowa Schronisko Dla Zwierząt W Zawierciu i PUK Zawiercie przedłużona do 2038 roku. Wkrótce więcej informacji – napisał na swoim Facebooku o 9:14 w piątek 27 listopada prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy właściciela schroniska.

Na pewno będzie to z korzyścią dla naszych podopiecznych, bo mamy dużo do nadrobienia. Musimy dokonać szereg nowych inwestycji, które polepszą pobyt w naszym obiekcie dla naszych podopiecznych. Nie będziemy zwiększać liczby psiaków, nie będziemy budować nowych kojców, skupiamy się na poprawie warunków pobytu. Będziemy się starać w naszym schronisku o następną hotelową gwiazdkęRafał Żmuda, właściciel Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu.

Geneza

Przypomnijmy, 24 czerwca 2020 r. prezydent Zawiercia Łukasz Konarski opublikował na swoim Facebooku wpis o porozumieniu pomiędzy Schroniskiem dla zwierząt w Zawierciu a Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych.

– Porozumienie ze schroniskiem. Uśmiechy widać nawet przez maseczki, a są ku temu powody. Dziś spotkałem się z właścicielem Schronisko Dla Zwierząt W Zawierciu Rafałem Żmudą i możemy powiedzieć, że porozumienie zostało osiągnięte. Umowa na dzierżawę terenu, na którym obecnie znajduje się schronisko, zostanie przedłużona do 2033 roku. W dokumencie pojawi się także opcja pierwokupu. Warunek jest taki, że na tym terenie będzie prowadzona dotychczasowa działalność. Jeszcze raz podkreślę: wbrew temu, co mówiły niektóre osoby, przyszłość schroniska nigdy nie była zagrożona – czytamy na profilu prezydenta Zawiercia we wpisie z 24 czerwca.

Temat ten pojawił się w mediach w maju. Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 30 kwietnia 2020 r. w Zawierciu (cały artykuł dostępny TUTAJ) prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu Krzysztof Tomczak mówił o tym, że prezes schroniska miał prosić go o pomoc w przeniesieniu obiektu w inną lokalizację.

– (…) prezes jasno nam dał do zrozumienia, że takiej pomocy nie chce, natomiast chce, abyśmy wpłynęli na prezydenta i pomogli mu zmienić lokalizację – mówił podczas sesji Krzysztof Tomczak.

– Nad czym w tej chwili się zastanawiamy – nad nową lokalizacją – dodał w trakcie sesji prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Schronisko dla zwierząt we wtorek 12 maja rozpoczęło akcję na Facebooku o nazwie “MuremZaSchroniskiemwZawierciu”. Do akcji przyłączył się… prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

Więcej informacji w artykule z 12 września, który można znaleźć TUTAJ.

Lepiej bez mediów

W czwartek 8 października w Urzędzie Miejskim w Zawierciu odbyło się spotkanie z udziałem właściciela Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu Rafała Żmudy, zastępcy prezydenta Zawiercia Małgorzaty Benc, prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zawierciu Jacka Latko, mecenasa Wojciecha Berendowicza oraz – przez większość spotkania – naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu, Patryka Drabka.

W środę 7 października na spotkanie właściciel schroniska zaprosił redaktora naczelnego Mediów Zawierciańskich Pawła Kmiecika. Po przesłaniu do urzędu przez naszą redakcję informacji o zamiarze uczestnictwa w spotkaniu (w środę około 14:30) urząd miejski poinformował właściciela schroniska, że ewentualna obecność dziennikarza oznacza konieczność wyznaczenia innego terminu spotkania. Zapytaliśmy urząd, dlaczego nasza redakcja nie mogła uczestniczyć w spotkaniu?

– Wobec chęci udziału w spotkaniu przedstawicieli mediów, padła propozycja, by zaprosić wszystkie media i zapewnić pełną transparentność – informuje Monika Polak-Pałęga, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Ostatecznie właściciel schroniska poprosił naszą redakcję o rezygnację z zamiaru uczestnictwa w spotkaniu, aby nie doprowadzić do przełożenia terminu spotkania.

W trakcie spotkania przedstawiciele władz miasta podkreślali, że obiecana przez prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego tuż przed głosowaniem nad wotum zaufania w czerwcu 2020 roku umowa o przedłużeniu dzierżawy terenu dla schroniska nie może zostać podpisana ze względu na tzw. Piątkę Kaczyńskiego. Jest to propozycja rządu Prawa i Sprawiedliwości dotycząca praw zwierząt. Jedną z propozycji jej zapisów jest ograniczenie możliwości prowadzenia schronisk dla zwierząt przez organizacje pozarządowe lub samorządy (w tej chwili schronisko prowadzone jest przez firmę Rafała Żmudy). Obecnie trwają prace w parlamencie nad ustawą. W całej Polsce w proteście wobec jej zapisów rolnicy organizują pikiety i blokady dróg.

– Nie boimy się “piątki Kaczyńskiego”, ona by nas wręcz wyróżniła. Schronisko jest prowadzone wspólnie z Fundacją “Do serca przytul psa”, która istnieje od ponad 9 lat. Fundacja ma decydujący wpływ na kształt schroniska i jego funkcjonowanie. W propozycji “piątki Kaczyńskiego” jest m.in. wymóg ustawowy minimum 9 m2 w kojcach dla zwierząt. My mamy 12 m2, oprócz kojców kwarantannowych, które są mniejsze – mówił na początku października Rafał Żmuda, właściciel schroniska.

Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do urzędu z pytaniem o to, dlaczego prezydent Zawiercia Łukasz Konarski uzależnia kwestię podpisania umowy ze schroniskiem od projektu ustawy, której uchwalenie ani sam kształt prawny nie są pewne i odległe w czasie, a także o to, czy wszystkie decyzje urzędu, jednostek i spółek miejskich są uzależnione od procedowanych przez parlament lub rząd ewentualnych przyszłych zmian w prawie?

– Po wprowadzeniu zmian, o których Pan wspomina, przedsiębiorstwo nie mogłoby być stroną umowy z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych. W świetle prawa to duża przeszkoda – brzmiała odpowiedź zawierciańskiego magistratu z początku października.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Zdjęcie: Urząd Miejski w Zawierciu

9 KOMENTARZY

 1. Konarski się wystraszył opinii publicznej po prostu. Szacun za determinację dla właścicieli schroniska i Wszystkich ludzi dobrej woli którzy stanęli murem za schroniskiem

 2. prezydent, zamiast podejść do sprawy zgodnie z prawem i zdroworozsądkowo, to kluczy. Najpierw była mowa o porozumieniu, nastepnie nie można było podpisać umowy, dalej – zasłaniał się “piątką”, która nie weszła do stosowania, nawet nie została poddana pod głosowanie. Teraz nagle umowa podpisana.
  Ten człowiek buja się od ściany do ściany. Czas dorosnąć i działać konsekwentnie, a nie jak zagubiony we mgle dzieciak!

 3. Piątka Kaczyńskiego to był sztuczny powód do nie podpisania umowy. Pan Konarski po prostu myślał, że “ciemny lud to kupi”. Otóż nie kupił. W tej sprawie Pan Konarski poszedł po rozum do głowy i wypił piwo, którego sobie sam nawarzył. Teraz czas na prawdziwy rozwój SAG i ściąganie poważnych inwestorów do Zawiercia.

 4. Można by powiedzieć, że negocjacje były “żmudne” ale zakończyły się sukcesem 😉
  gratulacje dla całej ekipy Schroniska razem z Panem Rafałem na czele za determinację w dążeniu do celu 😉

  Podziękowania dla Pana Prezydenta za chęć pomocy czworonożnym mieszkańcom gminy pomimo wielu niesprzyjających warunków jakie po drodze się pojawiły
  (między innymi : urlopy osób uprawnionych do podpisania umowy, urlopy Pana Prezydenta, wątpliwości prawne obsługi prawnej UM, niechęć do podpisania umowy ze strony Zarządu PUK, widma dewastacyjnej ustawy “piątki Kaczyńskiego”, pandemii koronawirusa, upalnego i suchego lata, zbliżającej się srogiej zimy i wielu o których jeszcze głośno się nie mówiło 😉 )

  Może sprawa najmu budynku Bocianówki też w końcu znajdzie szczęśliwy finał. Bądźmy dobrej myśli … 😉

 5. BRAWO- kolejny problem rozwiązany. Problem, którego by nie było, gdyby pan prezydent go specjalnie nie stworzył. Jest nadzieja, że pod koniec kadencji, włodarz odnowiciel, w końcu nauczy się, że miasto to nie prywatny folwark i należy szanować opinię publiczną. Szkoda tylko, że piastując to stanowisko, bardziej się uczy, niż nabytą już wiedzę wykorzystuje. NAUKA, to bezcenny i bardzo pożądany proces w życiu każdej jednostki intelektualnej , ale w tym przypadku, to zwyczajnie zmarnowany czas dla miasta i jego mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.