zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Przez koronawirusa do budżetu Zawiercia za I półrocze 2020 roku wpłynęło mniej o ponad 2,5 mln zł w porównaniu z pierwszą połową 2019 roku

Czy powołanie dwóch zastępców prezydenta Zawiercia – w lipcu i sierpniu 2020 roku – których wynagrodzenie łącznie wynosi około ćwierć miliona złotych rocznie przy niższych o ponad 2,5 mln zł wpływach z CIT-u i PIT-u tylko z pierwszego półrocza roku 2020 w porównaniu do 2019 było dobrą decyzją?

Redakcja Mediów Zawierciańskich zwróciła się do Urzędu Miejskiego w Zawierciu z pytaniem o co poprawiło się w stanie finansów miasta (oraz w jakim stopniu ta poprawa miała miejsce) od listopada 2018 roku do lipca i sierpnia 2020 roku, co było powodem zmiany decyzji Pana Prezydenta w sprawie powołania dwóch zastępców?

W odpowiedzi rzeczniczka urzędu poinformowała, że… Zawiercie otrzymało prawie 10 mln z rządowego programu Fundusz Inwestycji Lokalnych, a także “chcemy pozyskać jeszcze więcej pieniędzy i realizować kolejne duże projekty”.

Na początek prosimy o sprostowanie nieprawdziwych informacji. Prezydent Zawiercia od początku deklarował, że nie jest tak, że zastępców w ogóle nie będzie, ponieważ sytuacja w samorządzie zmienia się dynamicznie. Jeśli chodzi o wynagrodzenia zastępców prezydenta (kwoty nie obejmują nagród oraz „trzynastek”), to w 2018 roku zastępca prezydenta do spraw społecznych zarobił łącznie 120 tys. 158,07 zł, a zastępca do spraw gospodarczych 124 tys. 440 zł (mówimy o kwotach brutto). Razem daje to 244 tys. 598 zł. Stąd też decyzja o tym, by zaoszczędzić. Szczegółowe informacje dotyczące budżetu miasta i stanu finansów znajdzie Pan w Biuletynie Informacji Publicznej. Przypomnijmy, że tylko w ostatnich tygodniach Prezydent Łukasz Konarski odebrał symboliczny czek na 9 mln 882 tys. 828 zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych. To środki przyznane przez rząd, które mogą zostać przeznaczone na ważne inwestycje dla mieszkańców. Chcemy pozyskać jeszcze więcej pieniędzy i realizować kolejne duże projekty – informowała Monika Polak-Pałęga rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Zawierciu w odpowiedzi z 11 sierpnia 2020 r.

Zapytaliśmy również zawierciański magistrat o to, w jaki sposób koronawirus zmniejszył wpływy do budżetu miasta?

Prezentujemy wpływy z podatków PIT i CIT w Gminie Zawiercie. Czerwiec 2020 r. PIT – 22 348 629 zł, CIT – 1 647 544,72 zł; Czerwiec 2019 r. PIT – 24 179 976 zł, CIT – 2 494 292,51 zł – czytamy w odpowiedzi urzędu.

Według danych urzędu w bieżącym roku za pierwsze 6 miesięcy do kasy miasta wpłynęło mniej o 1 831 347 zł z PIT-u i 846 747,79 zł z CIT-u. Całość kwoty wynosi 2 678 094,79 zł.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

9 KOMENTARZY

  1. Pieniędzy mniej dlatego p. Prezydent zatrudnił dwie zastępczynie , p. Konarski gdzie logika w Pana postępowaniu? O rozumowaniu w ogóle nie mówię.

  2. Skąd ma być więcej pieniędzy jak w Zawierciu nie ma żadnych nowych inwestycji w SAG, które dały by miejsca pracy prezydent tylko opowiada że są potencjalni inwestorzy a jakoś od dwóch lat nie pojawił się żaden inwestor. Jedynie sklepy i nic więcej. ROBI CHŁOP tylko zamieszanie swoimi decyzjami. Wyrzuca kasę w błoto realizując swoje idiotyczne pomysły. ZAWIERCIE pod jego władzą dąży do upadku..

  3. a, zapomniałem wspomnieć ile miasto będą kosztować odszkodowania dla niesłusznie zwolnionych z pracy gdy sądy orzekną wyroki. A Pani NEMŚ tylko czeka z swoją sprawą – odsetki przecież rosną…

  4. Miasto straciło wpływy do budżetu i w związku z tym jest super, dlatego mamy dwie zastępczynie, bez kompetencji ale dobrze znane prezydentowi. Społeczny też pewnie dostaje kasę z budżetu bo przecież za darmo nie pracuje.

  5. To kiedy w końcu zmobilizujecie się szanowni radni i mieszkańcy, kiedy referendum za odwołaniem prezydenta Zawiercia?tak źle nie było w mieście od dawna.

  6. “Korona” – nie jest winą Prezydenta Konarskiego. Dostaliśmy ją – odgórnie. Co nie usprawiedliwia (wcale) obecnego Prezydenta… bo przypomina to wszystko (w sensie – całokształtu) to co dzieje się w… np. naszej Stolicy – Warszawie. Prezydent – tam “ładny wieczny chłopiec” z “pięcioma językami”… i pierdylionem spraw od których ma “ludzi”… i kompletnie nic z tego nie wynika co udowodnić może… ptak, którego nazywamy – Czajka…choć tu akurat chodzi bardziej o to co Czajka – wydala. U nas? – nie tak ładny (o gustach się nie dyskutuje – być może – ładniejszy), ale przecie – przystojności nikt mu nie odmówi – chłopak, który niczym Rafał – zapoda DJ’owi: puść co ja chcę, bo wez “troszeczkę” pod uwagę, że to moje miasto… Są analogie? 🙂 Pewnie, że są!… 🙂 i analogiczna jest – kompetencja… sądząc z tego artykułu – “szczęśliwie wybranych vice”… a to zaś – twierdzę, po przeczytaniu kolejnego artykułu z “miasta”… O tym jak “miasto” chciało zwolnić dyrektora (wnoszę, że – lenia) pewnej miejskiej spółki… ale tego – też nie umiało.
    Chyba powinienem post zakończyć słowyma: Panie chroń nas przed naszymi wyborami, bo nieświadomie możemy robić sobie – gorzej, oraz przed “po wyborczym” – dzieleniem zdobyczy przez naszych “władców”, no i daj nam Panie – mądrych u steru. (Modlitwa – jak każda – ma charakter ogólny :)… można “używać” – na każdym stopniu – piramidy… może zadziała? 🙂 ). Pozdrawiam serdecznie – wszystkich współmieszkańców… czyli jak to teraz się mówi? – ziomali? 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.