zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności Koronawirus. Informacje z powiatu zawierciańskiego

Przewodniczący KEP: “Proszę o zwiększenie liczby niedzielnych Mszy św., aby w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych”. W zawierciańskiej bazylice dodatkowa Msza św. [AKTUALIZACJA]

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wydał we wtorek 10 marca komunikat zawierający apel o zwiększenie liczby Mszy św., aby jednorazowo brała w nich udział odpowiednia liczba wiernych. 

W zawierciańskiej bazylice, czyli parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu w najbliższą niedzielę 15 marca zostanie odprawiona dodatkowa Msza św. o godzinie 16:00 (oprócz standardowych godzin: 7:00, 9:00, 10:30, 12:00 i 18:00).

W związku z zaistniałą sytuacją przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa w Polsce i odpowiedzi na zalecenia Konferencji Episkopatu Polski, żeby unikać dużych zgromadzeń osób informujemy, że: w piątki Wielkiego Postu (począwszy już od najbliższego piątku, tj. 13 marca 2020r.) odprawiane będzie dodatkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 16:15. Jednocześnie informujemy, że z tych samych powodów w niedziele Wielkiego Postu będzie odprawiana dodatkowa Msza św. o godz. 16:00 – czytamy na Facebook zawierciańskiej bazyliki.

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. zagrożenia koronawirusem

W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.
Przypominam, że – w obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.
Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.
Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.
Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Źródło: Konferencja Episkopatu Polski

11 KOMENTARZY

  1. Kler jest zupełnie oderwany od rzeczywistości, to narażanie osób z grupy najwyższego ryzyka tj osób starszych na śmiertelne niebezpieczeństwo. Kompletnie niezrozumiała i nieodpowiedzialne decyzja polskiego kościoła. Świątynie powinny być zamknięte do odwołania, msze św w telewizji publicznej i radiu.

    • W parafii Jana Pawła II codziennie oprócz kilku mszy dodatkowe nauki i rekolekcje dla dorosłych i dla dzieci w dn. 15-18.III. A co!!!

  2. Czego można oczekiwać od instytucji, która za stwierdzenie, że ziemia nie jest jednak centrum wszechświata i kręci się wokół słońca, gotowała takiemu (spostrzegawczemu) katusze (a wszystko w imię miłosierdzia i leczenia duszy – jak to mawiają po dziś dzień).

  3. Proponuje moherom czuwanie przy chorych na koronavirusa a następnie wspólną pielgrzymkę razem z Rycerzami Maryji i wojownikami Chrystusa.

  4. Episkopacie, zamknijcie kościoły i módlcie się w nich sami o zdrowie dla wiernych i rozum dla siebie.

  5. “Brawo”! kolejna kompromitacja tej organizacji! Wszystko zamykają a ci nie odpuszczą, taca musi się zgadzać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.