zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Przewodnicząca rady do prezydenta w sprawie budżetu na 2021 rok: “Okłamując radnych, okłamuje Pan mieszkańców. Nie ma na to mojej zgody, nie będę brała udziału w tym głosowaniu”

W środę 30 grudnia odbyła się sesja Rady Miejskiej w Zawierciu, w trakcie której głosowano nad budżetem Zawiercia na 2021 rok.

W ramach projektu budżetu na 2021 rok przewidziano dochody w wysokości około 268 mln zł, wydatki mają ok. 270 mln zł. O tym, jak wyglądał pierwszy projekt budżetu można przeczytać TUTAJ.

Prezydent powiedział, że budżet “nie jest taki, jak bym sobie wymarzył“, mówił, że jest “konstrukcja tego budżetu jest ostrożna“, ale “zapewnia dalsze funkcjonowanie miasta w sposób dobry“.

Cieszy mnie ta poprawka. Cieszyła by mnie bardzo, gdybym wierzyła, że zaplanowane w budżecie propozycje inwestycje zostaną zrealizowane. W autopoprawce znalazły się inwestycje, które znalazły się w budżecie zaplanowane na 2020 rok. Niestety część z tych inwestycji nie została wykonana. Ja prosiłam na ostatniej sesji o przygotowanie zestawienia inwestycji wpisanych w uchwałę budżetową, a nie zostały zrealizowane. Niestety nie otrzymałam takiej informacji. Na jednym przykładzie pokażę Państwu ile warte jest to, co zostało wpisane do budżetu – mówiła Beata Chawuła.

Co z parkingiem przy SP11?

Przewodnicząca mówiła, że w planie na 2020 rok w budżecie zapisane było wykonanie parkingu przy SP11 (450 tys. zł).

Można by domyślać się, że skoro nie został wykonany w tym roku, zostanie wykonane w przyszłym. Jednakże w pierwotnym projekcie nie było tej inwestycji. Podobnie jak przy SP7. Dlaczego? Nie wiem. Pomimo, że w tym roku także wnosiłam o budowę parkingu przy SP11, pan prezydent nie był uprzejmy tego uwzględnić. Dopiero po autopoprawce, gdy komisja budżetu zaopiniowała pozytywnie mój wniosek. Mam wiele wątpliwości, czy zostanie to zrealizowaneBeata Chawuła.

Przewodnicząca podkreślała, że jej zdaniem “to pokazuje, ile warte są zapisy zawarte w projekcie tej uchwały, że radni nie mogą nawet uzyskać informacji, co zostało zrobione“.

Radna Paulina Pietras prosiła skarbnika o przedstawienie informacji o tym, które inwestycje zostały zrealizowane, a które nie.

Myślę, że Pan skarbnik jest na bieżącoŁukasz Konarski.

Może tak powiem. Jest to spora, duża dawka informacji, bo załącznik wydatków majątkowych zawiera 5 stron, czy do wszystkich mam się odnieść? Trzeba każdą jedną inwestycję przeanalizować i stwierdzić, czy został zrealizowana. Nie wiem, czy dzisiaj to miejsce i czas, żeby to analizować?Marcin Gawłowicz.

Ja prosiłam o zestawienie inwestycji z informacją, czy zostały wykonane, czy są w trakcie, czy nie zostały rozpoczęte?Beata Chawuła.

Tak, tylko tych wydatków majątkowych jest 5 stronMarcin Gawłowicz.

Rozumiem, że to jest duża trudnośćBeata Chawuła.

Słuchając Pani słów, że jest Pani zadowolona. Myślę, że również część radnych, bo to widać podejście Pana prezydenta do budżetu. Mam nadzieję, że głosowanie będzie się odbywało racjonalnie co do tego, co Pan prezydent pokazuje. Aby nie było jak w przypadku absolutorium – jest źle, ale zagłosujemy “za” – Michał Myszkowski.

Beata Chawuła podkreślała, że każdy radny sam zdecyduje jak zagłosować, a także że nie odbyło się żadne spotkanie prezydenta z radnymi w sprawie projektu budżetu na 2021 rok, a prezydent był nieobecny na obradach Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Zawierciu, gdy omawiano projekt budżetu.

Przewodnicząca nie zamierza głosować

Pan nie zrealizował budżetu na 2020 rok. I nie chodzi mi o wydatkowanie środków, tylko o realizację zadańBeata Chawuła.

Przewodnicząca powiedziała, że “ja mogę się dać okłamać raz, okłamując radnych, okłamuje Pan mieszkańców, Panie prezydencie za naszym pośrednictwem, nie ma na to mojej zgody, dlatego nie będę udziału w tym głosowaniu“.

Jestem zawiedziony niesamowicie. Co przez 2 lata zostało wykonane na osiedlu Zuzanka?Henryk Mól.

Radny mówił, że nie zrealizowano wpisanej w poprzedni budżet przebudowę ulicy Wierczki-Północ.

Proszę, niech mi Pan dać choć jedną rzecz, która mnie zmobilizuje do tego, żebym mógł zagłosować za budżetemHenryk Mól.

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski poprosił o odpowiedź Jarosława Felczuka, Naczelnika Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Złożyliśmy wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych i wnioski nie zostały rozpatrzone. Nie czekając na rozpatrzenie w dniu dzisiejszym ogłosiliśmy przetargi na Wierczki-Północ i Przejściowa nad Wartą – mówił Jarosław Felczuk.

To jest śmieszne. Ja prosiłem o jeden powód. To nie jest przekonanie. Projekt na tę ulicę był kilka lat temuHenryk Mól.

Łukasz Konarski odpowiedział, że sprawę wyjaśnił Jarosław Felczuk.

Beata Chawuła powtórzyła swoje pytanie o parking przy SP11.

Około 70 tys. zł na przegrane sprawy sądowe

Małgorzata Benc powiedziała radnemu Henrykowi Mólowi, że otrzymał zapewnienie, iż inwestycja zostanie zrealizowana i podkreślała, że “sytuacja w miastach jest trudna finansowa, przeszło 90 samorządów ma problemy z płynnością finansową“. Wiceprezydent mówiła również o trudnościach w realizacji inwestycji.

Największy rozwój inwestycji jest w czasie pandemii – mówił Henryk Mól.

Beata Chawuła powiedziała Małgorzacie Benc, że “radni nie wierzą w zapewnienia, bo uczą się doświadczeniem i na własnych błędach“.

Również o parking pytała Radna Elżbieta Kornobis-Wieczorek, a także o ponad 140 tys. zł na ozdoby świąteczne i o około 70 tys. zł na przegrane procesy sądowe.

Ja rozumiem, że Pani gra dobrego policjanta i musi Pani ocieplać wizerunek obecnego prezydenta, jego podejście do rady i budżetuMichał Myszkowski.

Przemysław Trepka zapytał Jarosława Felczuka o to, na ile jest szacowana przebudowa ulicy Wierczki-Północ. Jarosław Felczuk powiedział, że około 1,2 mln zł netto.

Dowiedziałem się tyle, że na Zuzance mamy jedną ulicę i nie będzie więcej inwestycji. Jak mamy dalej współpracować?Henryk Mól.

Przemysław Trepka “jeżeli Pan uwierzył, że mając zabezpieczone 150 tys. zł w projekcie budżetu wystarczy na przebudowę ul. Wierczki Północ, to był Pan po prostu naiwny“.

To co Pan powiedział pokazuje, jakie są szanse realizacji tego, co jest w pisane w budżecie. Na to wszystko, co jest zapisane w projekcie, nie starczy pieniędzy. Jeżeli Pan prezydent zdecyduje, że rozpoczynamy od termomodernizacji ul. Marszałkowskiej, to będziemy myśleli tam dokładać, a wtedy coś trzeba będzie zabrać. I znowu będziemy musieli zabrać pieniądze z innych inwestycjiBeata Chawuła.

Skarbnik Marcin Gawłowicz powiedział radnemu Henrykowi Mólowi, że “inwestycja ul. Wierczki Północ była od początku planowana na 2020-2021“.

“Praca w urzędzie jest trudniejsza”

W urzędzie też była ograniczona liczba osób i inwestycje po prostu zostały przesunięte i troszeczkę nam się to oddaliło w terminachMarcin Gawłowicz.

Beata Chawuła powiedziała, że “radni do Pana pracy nie mają żadnych zastrzeżeń” oraz że “wspomniał o ważnym aspekcie pracy – jest Was mało“.

Widocznie Wy sobie nie radzicie. Panie prezydencie, proszę przeorganizować urząd. Tłumaczenie, że nie ma ludzi, bo jest okres pandemii, to jak by się tak każdy tłumaczył w prywatnej firmie, to by to słabo wyglądałoMichał Myszkowski.

Każdy, kto będzie głosował w sprawie uchwały powinien jakoś uzasadnić przed mieszkańcami swoją decyzję. To chyba najgorszy budżet jaki pamiętam. Z różnych powodów, nie chodzi tylko o czas pandemii. Dla mnie ten budżet jest zły z tego powodu, że Pan prezydent taką, a nie inną formę komunikacji z nami przyjął. Ja składałam propozycje do budżetu 2 lata temu i nie zostały one uwzględnione, tak samo jak radnych opozycyjnych. Mój okręg to również okręg Pana Henryka. My rozmawiamy tutaj o 1-2 inwestycjach. Dla mnie to jest najgorsze w tym budżecie – nakłady na inwestycjeEwa Mićka.

Ewa Mićka mówiła o tym, że obligacje zostały już wydane. Zaznaczała, że jej zdaniem nieodpowiednie jest “wydawanie pieniądze z rezerwy kryzysowej na remont dawnej synagogi“. Sugerowała przemyślenie zasadności inwestycji na ul. Marszałkowskiej.

Ten budżet jest dla mnie nie do przyjęcia w takiej formie. O ile pamiętam nigdy w ten sposób nie traktowało się radnych. Zawsze się z radnymi rozmawiało, słuchało się radnychEwa Mićka.

Radna powiedziała, że “znając styl Pana prezydenta, środki z rezerwy będą przeznaczane uznaniowo i dla tych wybranych” oraz iż “nigdy nie głosowała przeciw projektowi budżetu“. Ewa Mićka podkreślała, żeby “przyjrzeć się jednostkom i zwalnianiu ludzi“.

Marcin Gawłowicz wyjaśniał, że “chodziło o dużą absencję osób z powodu choroby“.

Chyba Pan troszeczkę za daleko poszedł mówiąc, że w urzędzie się nie pracuje. Ja też pracowałam w prywatnej firmie i wiem, czym różni się praca w urzędzie i czym różni się praca w prywatnej firmie i myślę, że praca w urzędzie jest trudniejszaJustyna Wesołowska.

Beata Chawuła stwierdziła, że “bardzo docenia pracę urzędników“. Henryk Mól pytał o to, ile mieszkań zostanie wybudowanych w Zawierciu w przyszłym roku i ile powstanie nowych miejsc pracy.

O budowie mieszkań

Nie wiem, czy Pan obserwuje co się dzieje w mieście, co się dzieje w SAG. W tamtym tygodniu została podpisana umowa sprzedaży kolejnej działkiŁukasz Konarski.

Prezydent mówił o firmie Lindem, która ma zatrudnić około 200 pracowników, a także o planach budowy bloków w Kromołowie w ramach rządowego programu “Mieszkania dla rozwoju”.

Beata Chawuła pytała o zaplanowane w projekcie budżetu na 2021 rok wydatki na budownictwo mieszkaniowe. Prezydent stwierdził, że “ten proces przygotowywania się trwa od kilku, kilkunastu miesięcy” oraz że “na następnej sesji przedstawimy plan działania w tym temacie“. Przewodnicząca nalegała na odpowiedź na pytanie o środki w budżecie na budownictwo mieszkaniowe i poprosiła skarbnika o informacje w tej sprawie. Marcin Gawłowicz powiedział, że “jesteśmy w trakcie ustalania możliwości dofinansowania w tych formach rządowego programu“.

Przewodnicząca rady mówiła, że w projekcie budżetu na 2021 rok była zaplanowana kwota 300 tys. zł na “dokumentację projektową w zakresie rozwoju mieszkalnictwa“. Skarbnik poprosił o odpowiedź naczelnika wydziału inwestycji. Jarosław Felczuk powiedział, że chodzi o planowane budynki przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej i przy ul. Westerplatte/Piłsudskiego.

Czy to jest taka tajemnica? – pytała Beata Chawuła.

Pani radna Justyna Wesołowska chyba nie zrozumiała tego, co ja powiedziałem. Ja nie powiedziałem, że urzędnicy źle pracują. Nigdy bym tak nie powiedział, więc nie wiem, skąd taka wypowiedź. Ja rozumiem, że jest pandemia. Po to jest kierownik, dyrektor, w tym wypadku prezydent, żeby przeprowadził odpowiednią reorganizację, żeby wszystko działo się w ciągłościMichał Myszkowski.

Skarbnik dodał, że “jeżeli 90% w danym wydziale załogi przynosi L-4 z dnia na dzień, to choćby nie wiem jak sprawny byłby zarządca, nie jest w stanie tak zrobić, żeby wydział pracował na pełnych obrotach“. Marcin Gawłowicz zapewniał, że urząd nie ma żadnych opóźnień w żadnych sprawozdaniach.

Przemysław Trepka stwierdził, że “jeśli chcecie, zagłosujcie przeciw, RIO przedstawi swój projekt budżetu bez żadnych inwestycji, odpowiedzialność za to poniesiecie Wy“.

Nie wiem, czy jest Pan zorientowany, ale czas na uchwalenie budżetu jest do końca marca, więc niepotrzebnie Pan straszy radnych, urzędników i mieszkańcówBeata Chawuła.

“Siadanie nad budżetem”

Sekretarz Agata Jarza-Korpyś powiedziała, że przeorganizowanie pracy w urzędzie nie jest proste. Mówiła, że “pracownicy po długim okresie pracy rotacyjnej zdalnej zaproponowali powrót niezależnie od sytuacji w kraju, ponieważ mają świadomość, że praca zdalna nie zapewni realizacji zadań merytorycznych“.

Radna Ewa Mićka prosiła o wyjaśnienie skarbnika w sprawie ewentualności narzucenia budżetu przez RIO. Henryk Mól złożył wniosek formalny, żeby projekt budżetu głosować w styczniu i “siąść jeszcze raz i przedyskutować projekt budżetu“.

Nie widzę takiej potrzeby. Myślę, że był czas na dyskusje, zresztą bardzo interesującą. Myślę, że najlepszą porą jest głosowanie teraz w sprawie budżetu, ponieważ chcielibyśmy od razu przystąpić do jego realizacjiŁukasz Konarski.

Michał Myszkowski powiedział, że “nie przypominam sobie, żebyśmy choć raz usiedli nad projektem budżetu“. Z kolei Ewa Mićka stwierdziła, że zgadza się z prezydentem, ponieważ “siadanie nad budżetem” – jak mówiła “chyba nic nie da“.

Marcin Gawłowicz powiedział, że jeśli do marca nie zostanie uchwalony budżet, to będzie tzw. techniczny budżet zawierający tylko wydatki bieżące. Skarbnik był przeciwny przekładaniu głosowania nad budżetem na przyszły miesiąc. Przemysław Trepka stwierdził, że jego zdaniem wniosek ma braki formalne, ponieważ nie zawiera uzasadnienia.

A jeśli radny składa wniosek o zamknięcie dyskusji, to jakie podaje uzasadnienie?Beata Chawuła.

Wniosek radnego został odrzucony 14 głosami “przeciw” (Mariusz Borzęcki, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Dariusz Kurek, Ewa Mićka, Tomasz Pacia, Paulina Pietras, Jerzy Radosz, Damian Świderski, Przemysław Trepka, Justyna Wesołowska, Zbyszek Wojtaszczyk), jednym głosie “za” (Henryk Mól), dwóm wstrzymującym się (Joanna Janik-Jaworska i Michał Myszkowski). Beata Chawuła nie oddała głosu.

W ramach głosowania nad przyjęciem projektu budżetu miasta Zawiercie na 2021 rok dwunastu radnych było “za” (Mariusz Borzęcki, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Henryk Mól, Tomasz Pacia, Paulina Pietras, Jerzy Radosz, Przemysław Trepka, Justyna Wesołowska, Zbyszek Wojtaszczyk), troje radnych wstrzymało się od głosu (Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Ewa Mićka, Damian Świderski), przeciw był Michał Myszkowski, a przewodnicząca Beata Chawuła nie oddała głosu.

Po głosowaniu Łukasz Konarski podziękował radnym za przyjęcie projektu budżetu na 2021 rok.

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

Grafika ilustracyjna: zrzut ekranu transmisji sesji

23 KOMENTARZE

 1. Cytat za wami :”Prezydent mówił o firmie Lindem, która ma zatrudnić około 200 pracowników,”

  O pewnej restauracji co dziś otwarli kilka artykułów w tym na FB a o firmie co ma zatrudnić do 200 pracowników… Żadnego artykułu… pomijając ten cytat…
  Brawo Wy 🙁

 2. No spoko, ale skoro tak wam radnym źle, to dlaczego głosujecie po myśli prezydenta albo dajecie mu wotum zaufania. Zastanawiające.

  • Do ELI – idąc tym tropem myślenia należałoby jeszcze przypomnieć Panu Prezydentowi, że jest Prezydentem całego Zawiercia, a nie tylko dzielnicy Stary Rynek i osiedla TAZ.

 3. KONARSKI jesteś w czarnej dziurze miałeś być geniuszem a tu raptem 12 radnych za z czego 70% to pracownicy różnych instytucji miejskich. Przypominam że radni uchwalili p. Grimowi 4 razy kolejne budzety głosami wszystkich radnych A więc 23 do zera . A miało być lepiej .

 4. Owszem są radnymi miejskimi ,z tym że ktoś musi na nich głosować w przyszłych wyborach . A przypominam Prezydenta wybiera całe miasto, a radni muszą pozyskać głosy w swoim okręgu wyborczym. Trudno im dziwić,że chcą jak najlepszych rozwiązań dla swoich wyborców czytaj mieszkańców swojego okręgu. Prezydent widocznie ma jakiś dalszy plan przyciągnięcie następnego kluczowego inwestora do Zawiercia. Nie dziwię się ,że nie dzieli się tym z radnymi .Też nie dziwię się radnym ,że usiłują zmusić Prezydenta do działań dla dobra wymiernego swoich wyborców czyli chodnik ,parking .

  • Nie jestem zwolennikiem Pana Grima, ale dobrze poznał się na Panu Konarskim i dobrze, że go zwolnił. Pan Konarski to PRowo wykorzystał i wygrał wybory oszukując mieszkańców. Takie dziecinne zagrania blokowania inwestycji w dzielnicach dla mieszkańców w celu zablokowania radnego są chore.

 5. Kłamstwa można było brutalnie przerwać usunięciem włodarza ze stanowiska. To Pani Chawuła najpierw stwierdziła, że wotum zaufania włodarzy się nie należy, a udzieliła wotum zaufania w głosowaniu, a później z uśmiechem odbierała kwiaty od włodarza. Włodarz pokajał się i nadal kłamie. Gdyby radni mieli straszaka w postaci referendum to wywieraliby presję na włodarza. Teraz jest po ptokach. Członek Rządu Pani Chawuły przedłużył koncesję poszukiwawczą Rathdowney. Niby Pani Chawuła jest przeciwna tylko nigdzie nie widać wyrażenia sprzeciwu, choćby na Facebooku. Szczepionka jest, będzie się szczepiła. Koncesja przedłużona, zero reakcji ani be, ani me, ani kukuryku.

 6. Szkodnicy Zawiercia w akcji. Oni nigdy nie będą się zgadzali z naszym Prezydentem. Cała ta łoPOzycja straciła koryta i stołki. Od samego początku prezydentury Konarskiego awantury, krzyki. Co od siebie zrobili…. a nic. Mają jedno w głowie, powrót do poprzedniego układu, wtedy wszystko będzie cacy. Ojca i matkę sprzedadzą dla władzy. Tacy oni są.

 7. Totalny brak współpracy na linii prezydent – rada miasta. Dlaczego tak się dzieje ? Wygląda mi to na jakiś kompleks dyktatora, który objawia się lukami w pamięci i koloryzowaniem rzeczywistości, byle tylko nie musieć “słuchać” głosów swych sług uniżonych, jakiś radnych ? Co od czasu do czasu (nie wiedzieć, czemu) lubią się szwędać po urzędowym pałacu. Co oni tu i po co ? Przykładem jest wypowiedź gdzie Jaśnie Oświecony twierdzi, że zamyka temat bo dyskutowano już o budżecie (i w/g niego dyskusja ta, była nawet interesująca). Radni zaś, że nic takiego nie miało miejsca i że nawet już nie warto próbować, niejako żebrać o spotkania w tej sprawie. Pozostaje zadać pytanie: z kim, kiedy i gdzie on to dyskutował ? Z kolektywem partyjnym, z jakimiś tajnymi mocodawcami, czy w kręgu rodzinnym podczas wieczerzy wigilijnej ? Pozostaje już tylko wykonać telefon do Tworek i poprosić o interwencję.

 8. Brawo Prezydent, brawa za nasze Zawiercie. Za panowania Prezydenta Konarskiego tak duże się dzieje. I tak ma zostać. Młody przedsiębiorczy i z inicjatywą, nie tak jak stare pryki co Zawiercie dołowali.

 9. Jakiś stary kacyk lub kacykowa w ataku bez argumentów. Jedna jest tylko racja, krzyku bez podstaw i osłabianie tego co dobre dla Zawiercia. Stare czasy się nie wrócą . Pa,pa,pa.pa.

 10. Szkoda Zawiercia mieszkańcy zasługują na lepszego Włodarza, który potrafiłby wykorzystać szanse rozwoju-patrz Jaworzno.

 11. To przeprowadź się do Jaworzna bo my jesteśmy dumni z Zawiercia i naszego Prezydenta. Takich jak ty sprzedawczyków nam tu nie potrzeba. Wyjazd z naszego kochanego miasta. Kocham Zawiercie.

 12. A mnie zastanawia fakt że kiedy tam nie jadę to zawsze coś jest robione w – Kromołowie. Z czym ta dzielnica jest lepsza od innych ??? Jeszcze trochę to Urząd Miasta tam przeniosą. Ciekawe czy OSP dostanie kolejny nowy samochód ?

 13. Do “anonima” nie wypowiadaj się w liczbie mnogiej. lub jak się wypowiadasz to wymień z nazwy tych którzy są zadowoleni z tych rządów. Moja troska o Zawiercie wynika z tego że marnowany jest czas i środki na PR . Rusz się poza Zawiercie to zobaczysz jak zostajemy w tyle.

 14. A tymczasem w RPWiK Sp.zo.o. właściciel miasto Zawiercie utrzymuje 2prezesów super fachowców, na sprawach technicznych znają się jak nikt inny- osoby w wykształceniem technicznym kierunkowym, wiedzą że jak odkręcimy kran to ma lecieć woda, a jak narobimy do klozetu i naciśniemy przycisk to poszumi poszumi i sprzątnie, szacunek za takich prezesów.

 15. Weź się Beatko j6z niepopisuj j bo nikt ci nie uwierzy. Wszyscy pamiętają jak wyjeba..as mieszkańców przyznając Konarskiego swoje poparcie wśród votum . Więc babo idź w pizdu !! A nie mąć innym w instytucjach oświatowych podległych pod urząd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.