zawiercianskie.pl

Twoje źródło informacji z Zawiercia, powiatu i regionu

Aktualności

Przedstawiciele schroniska dla zwierząt spotkali się z prezydentem i m.in. prezesami ZGK i PUK: “Żadne z tych rozwiązań nie zabezpiecza nas”

Wracamy do tematu Schroniska dla Zwierząt w Zawierciu (szczegółowe informacje o sprawie można znaleźć TUTAJ). W piątek po południu odbyło się spotkanie przedstawicieli schroniska z prezydentem Zawiercia Łukaszem Konarskim, a także m.in. prezesami Zakładu Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.

Kochani pytacie jak przebiegła nasza rozmowa z Panem Prezydentem? W dniu dzisiejszym odbyła się druga rozmowa dotycząca Schroniska. W trakcie wynikło wiele aspektów prawnych, które Pan Prezydent przedstawił. Żadne z tych rozwiązań nie zabezpiecza nas już dziś i nie możemy powiedzieć, że zostaniemy na Podmiejskiej. Kolejne spotkanie w środę Trzymajcie kciuki – czytamy na Facebooku

Dopytaliśmy o to, jakie rozwiązanie zaproponowano schronisku?

Gdy osiągniemy konsensus lub stwierdzimy, że nie ma szans na jego wypracowanie, opowiemy o szczegółach naszych rozmów. Na razie prowadzimy rozmowy z miastem i chcemy poczekać na ich ciąg dalszy – mówią przedstawiciele schroniska.

Przypomnijmy, w Zawierciu jest jedno schronisko dla zwierząt – znajduje się ono przy ul. Podmiejskiej, tuż obok wysypiska należącego do Zakładu Gospodarki Komunalnej. ZGK istnieje od 2003 roku. Schronisko dla zwierząt od 2015. W ubiegłym roku właściciel schroniska, Rafał Żmuda, rozpoczął starania w sprawie zakupu gruntu, na którym znajduje się schronisko. Jak mówi szef wraz ze swoimi pracownikami, schronisko chce inwestować w swój obiekt i poprawiać jakość warunków pobytu zwierząt. Umowa kończy się w styczniu 2023 roku. Szef schroniska od kilku miesięcy stara się o kupno terenu, który należy do Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zawierciu (siedziba PUK jest przy ul. Krzywej).

Równolegle z tematem starań właściciela schroniska o zakup gruntu pojawił się nowy temat: śmieci i pył zwiewane przez wiatr z pobliskiego wysypiska. Pracownicy schroniska skarżą się, że problem pojawił się kilka miesięcy temu. Temat był omawiany podczas sesji Rady Miejskiej w Zawierciu pod koniec kwietnia. Więcej informacji TUTAJ.

Jak informują przedstawiciele schroniska, gdy zgłosili Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Zawierciu problem ze śmieciami i pyłem, przyszli do nich trzej przedstawiciele zakładu. W trakcie spotkania wysłannicy ZGK informowali, że taka jest technologia działalności zakładu i nic się z tym nie da zrobić. W rezultacie przedstawiciele schroniska odpowiedzieli, że dalsze funkcjonowanie w takich warunkach byłoby niemożliwe. Najprawdopodobniej od tego czasu prezes ZGK i prezydent Zawiercia mówią o możliwości przeniesienia schroniska. O takiej propozycji dla schroniska mówiono również w trakcie sesji z 30 kwietnia.

– (…) prezes (schroniska – red.) jasno nam dał do zrozumienia, że takiej pomocy nie chce, natomiast chce, abyśmy wpłynęli na prezydenta i pomogli mu zmienić lokalizację – Krzysztof Tomczak.

– Nad czym w tej chwili się zastanawiamy – nad nową lokalizacją – dodał wówczas Łukasz Konarski.

(…)

– Różne są możliwości. Może się okazać, że nie będzie z tym większego problemu, jeżeli chodzi o przeniesienie schroniska – Łukasz Konarski.

Schronisko dla zwierząt we wtorek 12 maja rozpoczęło akcję na Facebooku o nazwie “MuremZaSchroniskiemwZawierciu”. Do akcji przyłączył się… prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

– Pełne poparcie dla schroniska. Na Facebooku pojawiła się inicjatywa #MuremZaSchroniskiemwZawierciu. W pełni popieram tę akcję, ponieważ nie wyobrażam sobie, by w Miasto Zawiercie mogło zabraknąć takiego obiektu. Zapewniam, że zrobię wszystko, aby Schronisko Dla Zwierząt W Zawierciu nadal funkcjonowało – czytamy we wpisie z 12 maja opublikowanym na łamach profilu Łukasza Konarskiego i Miasto Zawiercie (oficjalny fanpage Urzędu Miejskiego w Zawierciu).

Zdjęcie ilustracyjne: Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu

PK
redakcja@zawiercianskie.pl

3 KOMENTARZE

  1. Przecież to schronisko jest prywatne i z tego co wiem świadczy usługi dla wszystkich
    To pytam dlaczego po skończonej dzierżawie nie zostanie oddane w w zarządzanie spółce PUK wtedy będzie nasze zawiercianskid

  2. Ponawiam swój wpis. Jeśli urząd ma problem z lokalizacją schroniska to ja chętnie sprzedam swoją działkę w Zawierciu o pow.5700m2- Idealna na schronisko z dala od wysypiska śmieci. Panie Prezydencie chętnie pomogę i wilk będzie syty i owca cała. Jedna uchwała Rady Miejskiej i sprawa załatwiona. ODWAGI!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.